Diversiteit troef op zonovergoten Landbouwdag TEXELSE 10 COURANTvrijdag 27 juu: Henk Spigt opent de deur van de koets waarmee professor en ereburger Cees de Verderop waren het de melkvee- Jager zijn entree maakt. De sterrenkundige opende de Landbouwdag. houders die glimmend gepoetste zwart- en roodbonte koeien pre senteerden. De jury keek scherp naar het beenderwerk, de uier en de rastypische eigenschappen 'Rijdend over Texel zag ik prach tige landerijen staan en honder den schapen over de weilanden gaan.' Het beroemde gedicht van Marsman, voor de gelegenheid herschreven door professor en ereburger Cees de Jager. Hij droeg het donderdag voor bij de opening van de Texelse Land bouwdag in Den Hoorn. 'Wat zou Texel zijn zonder boerderijen?' Cor de Lugt, voorzitter van de Stichting Landbouwdag Texel, had er door de kopzorgen nach ten van wakker gelegen, maar kan terugkijken op een Land bouwdag die in alle opzichten geslaagd is. Prachtig weer en volop variatie, van koeien tot kleinvee en van trekkers tot een roofvogel. Tegen het sfeervolle decor van het Hoornder kerkje was het goed toeven voor Texe laar en toerist. De PR-club van de Landbouw presenteerde de DVD Landbouw geeft kleur aan Texel, waarvan Joost Broekman het eer ste exemplaar overhandigde aan oud-landbouwvoorlichter Jan Koolhof. 'Zijn inzet voor de Texel se landbouw heeft ervoor gezorgd dat wij als jonge generatie in deze mooie sector kunnen stromen en deze duurzaam zullen voortzet ten.' Boeren en loonwerkers waren met hun modernste mate riaal naar Den Hoorn gekomen en showden onder meer machines voor de pootgoedteelt. De firma Duinker demonstreerde een trek ker met GPS-navigatie, die maxi maal twee centimeter afwijkt van een rechte lijn. Heel andere paar denkrachten waren de Belgische trekpaarden uit de stal van Ad Lauwen uit Breda. De kolossen van tegen de duizend kilo hadden geen enkele moeite om kinderen op een zeil over het gras te trek ken. Het neusje van de zal onder de Texelse schapen werd getoond door Texelse schapenfokkers die ter plekke een keuring hielden. De uitslagen hiervan staan in de krant van komende dinsdag. van de dieren. De hoofdprijs gin gen naar Hans Kikkert van de Hemmerweg. De negenjarige Ria 225, die door Larissa Klaassen door de ring werd geleid, stal de harten van de jury. 'Een beste ontwikkelde koe, goed gebouwd, met een beste uier, zeker gezien de 90.000 liter melk die ze al heeft geproduceerd.' Het leverde haar de Jan Herweijer Wisselbe ker op, uitgereikt door mevrouw Herweijer. Omdat ze met 2.300 kilogram ook de hoogste eiwit productie had, kreeg de koe ook de CRV Trofee en nog een beker omdat ze bij de oudere koeien als 1A was geëindigd. Stijlvol was het concours hip- pique, waarbij tuigpaarden men ners streden om de prijzen. Bij het tweespan menners werd zelfs om het kampioenschap West gestreden. Voor de liefhebbers waren er ook tal van kramen waarin veel producten en dien sten werden geboden. Voor het eerst was de keus gemaakt om alleen Texelse kramen toe te laten op het terrein van de landbouw dag. Bijzonder was het decor van geveltjes van Texelse huisjes. Een enkeling herkende ze van de vori ge editie van Oosterend Present. Voor de tijdelijk verhuizing waren vijftien Oosterenders naar Den Hoorn gekomen. Mevrouw Herweijer reikt de gelijknamige wisselbeker uit aan Larissa Klaassen, die de winnende koe Ria 225 van Hans Kikkert door de ring leidde. Het concours hippique speelde zich af tegen het decor van Texelse huisjes.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 10