TEXELSE 13 COURANT VRIJDAG 27 JULI 2012 Al jaren trekken jonge Texelaars via de Rotary naar verre landen om levenservaring op te doen. Ook komen jongeren uit den vreemde bij diverse Fieke Vos gaan alle drie naar h nen op Texel. Hoe bereiden de reizigers zich voor en wat zijn de ervaringen? En hoe kijken de buitenlandse uitwisselingsstu denten aan tegen Texel? 'Een jaar lang alleen tussen de schapen' Een jaar geleden wist Zoë Clothier nog niet van het bestaan af, inmiddels woont ze alweer zes maanden op Texel, waar ze momenteel woont bij de familie Vos in Den Burg. Ze geniet van de mooie stranden en de vriendelijke mensen. Clothier komt uit Tirau in Nieuw Zee land, een dorpje met zo'n 900 inwo ners. Het begin in Nederland was overweldigend. 'Ik was er net en toen begon het te sneeuwen. Ik vond dat geweldig.' In het begin woonde ze bij de familie Röpke van Paal 17. 'Ze vingen mij geweldig op, hierdoor voelde ik mij direct thuis.' Toen ze hoorde dat ze op Texel terecht zou komen ging ze het samen met haar moeder opzoeken. Wat op internet vooral naar voren kwam waren de schapen. 'Mijn moeder moest heel hard lachen en zei voor de grap dat ik een heel jaar alleen maar tussen de schapen zou zitten.' Het bleek erg mee te vallen, ze gaat naar school, doet vrijwilli gerswerk bij het Maartenshuis, spreekt veel af met vrienden en daarnaast probeert ze het land te zien. Zo bezocht de Nieuw-Zee- landse al het Van Gogh museum en bracht ze een bezoek aan Friesland. Daarnaast wil ze nog de Apenheul en het Anne Frank-huis bekijken. Haar eerste dag op de OSG herin nert ze zich ook nog heel goed: 'iedereen kijkt naar je, dat was best gênant, maar dat was snel over en iedereen was heel aardig.' Clothier wilde naar het buitenland om nieuwe ervaringen op te doen en nieuwe vrienden te leren kennen. Nederland was de enige optie die er nog was, maar dat betekent niet dat ze liever ergens anders was heen gegaan. 'Ik wilde naar West-Europa en dat is gelukt. We hebben onlangs een Europatour gemaakt, waarbij ik onder meer in Praag, Madrid, Milaan en Venetië ben geweest.' Het spre ken van de Nederlandse taal gaat steeds beter. 'Maar ik versta meer dan ik zelf kan spreken. Dit komt ook omdat iedereen automatisch Engels tegen je gaat praten. In het gastge zin oefenen we veel.' In januari gaat ze weer naar huis. 'Ik laat een goede groep vrienden achter, waarvoor altijd een plaatsje is als ze naar Nieuw Zeeland komen.' Als ze terug is in Nieuw Zeeland wil ze gaan stu deren. Iets met kunst of Business Management. Na de studie wil ze weer reizen, maar dan moet er eerst even gespaard worden. Dit is mijn jaar! Bonnie De Boer (17) uit Oude- schild boekte vorige week haar ticket naar Argentinië. Op 18 augustus vertrekt ze en de komen de tien maanden verblijft ze bij drie verschillende gezinnen, te beginnen bij een gastgezin in Cor doba. 'De reis er naar toe lijkt me enorm spannend, maar ik heb er vooral veel zin in', vertelt De Boer. In Argentinië wil ze naast de Spaanse taal ook de cultuur en het land leren kennen. 'Ik heb gehoord dat ze in Argentinië een hele warme cultuur hebben. Dat wil ik graag zelf ervaren.' De Boer weet al het nodige van Argentinië af. 'Mijn zus is vorig jaar naar Cordoba geweest dus ik heb al veel foto's gezien en mijn gastzusje (Gio) komt er vandaan, maar ik moet het echt met eigen ogen zien en ik wil het graag zelf meemaken.' Met haar trip naar Zuid-Amerika laat ze een hoop achter. Al sinds de oprichting is ze lid van de Jongerenraad (JRT) en daar naast zit ze op zangles en is ze actief in een band. 'Het is jammer dat ik dat nu op moet geven, maar ik krijg er weer andere dingen voor terug. Verder doe ik aan hardlopen en zwemmen en dat kan overal.' Wat ze gaat doen als ze terug is weet De Boer nog niet. 'Ik ben net op een paar honderdste gezakt voor mijn Vwo-diploma, dus dat is erg zuur. Als ik terug ben hoop ik Staatsexa men te kunnen doen, zodat ik als nog direct kan gaan studeren. Wat precies weet ik nog niet, maar ik heb nog tijd om daarover na te denken. De Boer is geboren op Texel, en woont nu dus in Oudeschild. 'Ik ben vaker naar het buitenland geweest, maar nog nooit zo lang alleen. In het begin zal het wel wennen zijn, maar dit is mijn jaar, ik ga het gewoon doen.' Ondertussen blijft ze Texel wel volgen. 'Ik heb afgesproken met de leden van de JRT om af en toe nog wel wat stukken te lezen en we grapten al dat ik misschien nog een keer aan een vergadering kan deel nemen via Skype.' Nog een maandje en dan is het zo ver. Op haar Face- bookpagina prijkt inmiddels al de Argentijnse vlag. 'Het zal aan het begin wel moeilijk zijn' 'Een jaar lang alleen tussen de schapen' Fieke Vos (17) uit Den Burg ver trekt in januari voor elf maanden naar Duartina City in Brazilië. Ze komt daar terecht in een gastge zin waarvan alleen de vader Engels spreekt. Een spannend begin, aangezien Fieke bijna geen Portugees spreekt, de moeder taal van de Brazilianen. 'Aan het begin zal het wel moeilijk worden. Je bent dan alleen in een vreemd land, waar je de taal niet spreekt. Ik zal dan mijn vrienden en familie wel missen, maar ik heb er enorm veel zin in en probeer de taal zo snel mogelijk te beheersen.' Vos komt eerst in een gezin terecht dat naast de vader, die ingenieur is, bestaat uit de moeder die apothe ker is en twee meiden. Eén van 16 en één van 10. 'De oudste vertrekt zelf voor een jaar naar Canada', vertelt ze. In totaal verblijft ze bij vier verschillende gastgezinnen. Veel wist ze nog niet van Brazilië af voor dat bekend werd dat ze er naar toe ging. 'Het maakte mij ook niet heel veel uit, als ik maar in Zuid-Amerika terecht kwam. Ik wist al dat ze er Portugees spreken en dat er in Sao Paulo ongeveer 17 miljoen mensen wonen.' Voor ze vertrekt gaat Vos eerst aan het werk bij De Smulpot. Ze behaalde onlangs haar VMBO- diploma kader Zorg en Welzijn. 'Ik heb een halfjaar vrijaf gekregen van de leerplichtambtenaar. Ik heb wel gekeken of ik aan een opleiding kon beginnen, maar omdat ik in januari voor een jaar weg ga is dat niet mogelijk.' Na de uitwisseling wil ze gaan studeren in Leeuwarden, waar ze een Mbo-opleiding gastvrouw wil gaan doen. 'Maar na de studie wil ik wel terug naar Texel en mis schien wel een eigen bedrijf beginnen.'Het idee voor de deelna me kwam via haar broer die een jaar naar Argentinië is geweest. Hierdoor weet haar moeder veel over wat ze allemaal moet regelen. Nog vijf maanden en dan is het zover. Een jaar geleden wist Zoë Clothier nog niet van het bestaan af, inmid dels woont ze alweer zes maan den op Texel, waar ze momenteel woont bij de familie Vos in Den Burg. Ze geniet van de mooie stranden en de vriendelijke men sen. Clothier komt uit Tirau in Nieuw Zee land, een dorpje met zo'n 900 inwo ners. Het begin in Nederland was overweldigend. 'Ik was er net en toen begon het te sneeuwen. Ik vond dat geweldig.' In het begin woonde ze bij de familie Röpke van Paal 17. 'Ze vingen mij geweldig op, hierdoor voelde ik mij direct thuis.' Toen ze hoorde dat ze op Texel terecht zou komen ging ze het samen met haar moeder opzoeken. Wat op internet vooral naar voren kwam waren de schapen. 'Mijn moeder moest heel hard lachen en zei voor de grap dat ik een heel jaar alleen maar tussen de schapen zou zitten.' Het bleek erg mee te vallen, ze gaat naar school, doet vrijwilligerswerk bij het Maar tenshuis, spreekt veel af met vrien den en daarnaast probeert ze het land te zien. Zo bezocht de Nieuw- Zeelandse al het Van Gogh museum en bracht ze een bezoek aan Fries land. Daarnaast wil ze nog de Apen- heul en het Anne Frank-huis bekij ken. Haar eerste dag op de OSG herinnert ze zich ook nog heel goed: 'iedereen kijkt naar je, dat was best gênant, maar dat was snel over en iedereen was heel aardig.' Clothier wilde naar het buitenland om nieuwe ervaringen op te doen en nieuwe vrienden te leren kennen. Nederland was de enige optie die er nog was, maar dat betekent niet dat ze liever ergens anders was heen gegaan. 'Ik wilde naar West-Europa en dat is gelukt. We hebben onlangs een Europatour gemaakt, waarbij ik onder meer in Praag, Madrid, Milaan en Venetië ben geweest.' Het spreken van de Nederlandse taal gaat steeds beter. 'Maar ik versta meer dan ik zelf kan spreken. Dit komt ook omdat iedereen automatisch Engels tegen je gaat praten. In het gastgezin oefe nen we veel.' In januari gaat ze weer naar huis. 'Ik laat een goede groep vrienden achter, waarvoor altijd een plaatsje is als ze naar Nieuw Zeeland komen.' Als ze terug is in Nieuw Zee land wil ze gaan studeren. Iets met kunst of Business Management. Na de studie wil ze weer reizen, maar dan moet er eerst even gespaard worden. 'Ik hoop straks vloeiend Spaans te spreken' Michelle de Vries (17) uit Den Burg vertrekt begin augustus voor tien tot elf maanden naar Argentinië. Amper twee maanden na het behalen van haar Havodiploma gaat ze op zoek naar het avon tuur. slanden aangeven, Argentinië stond hierbij bovenaan. 'Het is een heel mooi land met veel verschillende landschappen. Bovendien wil ik graag Spaans leren', vertelt ze. De Vries komt in Argentinië eerst terecht in de stad San Juan, nabij het Andes- gebergte. 'Voordat ik wist dat ik daar heen ging had ik er nog nooit van gehoord, maar het is best een grote stad. Ik kom eerst bij een gastgezin dat bestaat uit mijn gastvader en - moeder en twee zusjes. De ene is 17, de andere 12. De oudste gaat in januari op uitwisseling naar België.' Bij het eerste gastgezin blijft ze een halfjaar, daarna gaat ze waarschijn lijk naar een ander gastgezin. 'Gemiddeld verblijven de uitwisse lingsstudenten van de Rotary bij drie verschillende gezinnen, maar in mijn geval worden dat er twee.' In Argen- Van stad naar dorp Van een warme stad met 85.000 inwoners naar De Cocksdorp in de winter. Het moet een enorme omslag zijn geweest voor de Argentijnse Gio Maurelli (18) toen ze in januari neerstreek bij de familie Van der Linde aan de Kik kerstraat. 'Ik had nog nooit van Texel gehoord en wist ook niet echt wat ik me er bij voor moest stellen', vertelt ze. Wel vond ze het direct mooi op Texel. 'Ik zat altijd in een drukke stad, dus de rust was heerlijk. En Cordoba (waar ze vandaan komt) is opgedeeld in kleine wijken waar ook iedereen elkaar kent, dus dat was niet erg wennen. Wat wel erg wennen was, is het verschil in cultuur. 'In Argentinië zijn we heel close met vrienden en familie. We omhelzen elkaar voort durend. Dat is in Nederland heel anders.' Dat verschil mistte ze aan het begin heel erg. 'De familie van der Linde heeft me geweldig opge vangen en dat maakte het wel beter. Gio Maurelli, Fieke Vos en Zoë Clothier Toch is het aan het begin altijd anders dan thuis. Alles is nieuw en vreemd en ondanks dat je een vaste verblijfplaats hebt is het nog geen echt thuis.' Toch heeft ze een prach tige begintijd in De Cocksdorp. Als groot hockeyliefhebber gaat ze met gastvader Erwin naar een wedstrijd van SCHC uit Bilthoven waar de Argentijnse Soledad Garcia aanvoer der is. 'Dat was geweldig om te zien.' Inmiddels woont ze bij familie De Boer in Oudeschild. 'Bij Bonnie, die straks naar Argentinië gaat. Toch probeer ik haar niet teveel te vertel len, omdat ze het met haar eigen ogen moet zien.' Waar ze nog steeds aan moet wennen is de Nederlandse gewoonte om altijd alles maar te plannen. 'In Argentinië beslissen we vaak op het laatste moment wat we gaan doen. Hier moet alles tot in de puntjes geregeld zijn.' Het Nederlands gaat steeds beter, ze oefent veel met haar gast gezin. 'Maar als mensen tegen mij tinië gaat ze naar school. Daarnaast wil ze vrijwilligerswerk en sportieve activiteiten gaan doen. 'Naar school gaan is belangrijk, omdat ik dan het Spaans snel leer. Er zijn regels waar aan ik me moet houden. Eén daar van is dat ik niet mag werken, maar vrijwilligerswerk wordt wel gewaar deerd.' Ook mag De Vries niet bun- geejumpen, maar activiteiten als raf- ten mogen weerwel mettoestemming van haar ouders. Met de reis komt voor De Vries een wens in vervulling. 'Ik wilde al heel lang in mijn eentje naar het buitenland, naar Australië of zo. Ik sprak hier op over met mijn tante en die vertelde mij over het project van de Rotary en toen ben ik naar een informatiebijeenkomst gegaan.' Van het één kwam het ander en nu is het dan bijna zover. Toch is er een heel traject aan vooraf gegaan. Na een uitgebreide scree ning moest ze van alles regelen. Ze moest naar een voorbereidings weekend, een visum regelen, kreeg ze maar liefst zeven inentingen en moet ze haar vlucht nog boeken. Ondertussen moest er natuurlijk gewoon examen gedaan worden en werkt ze ook nog bij Paal 17. 'Al werk ik minder dan dat ik normaal doe, omdat tijd nodig hebvoor de voorbereidingen. Zenuwachtig kijkt ze uit naar haar trip, maar ze heeft er wel zin in. 'Natuurlijk is dit spannend. Ik heb nog nooit ver gevlogen en ook niet alleen, maar het wordt enorm gaaf.' De plannen voor de thuiskomst zijn ook al gemaakt. Omdat ik niet in een zwart gat terecht wil komen heb ik me nu al inge schreven voor het Grafisch Lyceum in Rotterdam. Nederlands praten en ik praat in het Engels terug gaan zij vaak ook over in het Engels en dat is jammer, want dan leer ik het minder snel.' Volgend schooljaar wil ze gaan hockeyen op Texel en ze wil kijken of ze iets met haar grootste passie kan doen, buik dansen, iets waar ze in Argentinië ook les in geeft. In januari vertrekt ze weer. 'Ik wil dan business internatio nal administration gaat studeren. Maar Texel zal ik nooit vergeten. Ik denk dat de mensen hier aardiger zijn dan aan de overkant', besluit de Argentijnse die duidelijk al bekend is met enkele Texelse begrippen. Kerkdiensten Zondag 29 juli PROTESTANTSE KERK: Protestantse gemeente Den Burg: 9.30 u. mw. K.M. Dijkerman, oppas in De Schakel. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: zie Interkerkelijk. Den Hoorn: 11.00 u. dhr. M.D. Kui per, samenzang vanaf 9.45 u. Protestantse Waddengemeente Texel: Oosterend: 9.30 u. ds. F.J. Daane uit Nijverdal. De Cocksdorp: 11.00 u. mw. K.M. Dijkerman; 19.30 u. zangdienst, olv K. Keijser, mmv organist D. Rijnders. Oudeschild: 11.00 u. ds. F.J. Daane uit Nijverdal. INTERKERKELIJK: PKN-kerk De Koog, 9.30 u. ds. P.C. Barnard, mmw organist Wout Stam, Gerhard Smeek (viool) en David van Kwawegen (trompet). Medische zorg Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreek- uur op zaterdagen, zon- en feestda gen. Tevens wordt het Hulpverlening Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdie ren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www.dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 24 febr. 09.50 en 22.04 u. Zat. 25 febr. 10.00 en 22.45 u. Zon. 26 febr. 10.15 en 23.16 u. Ma. 27 febr. 10.50 en 23.36 Din. 28 febr. 10.57 en 23.35 Woe.29 febr. 11.07 en 23.55 Don. 1 maart 12.00 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Donderdag 1 maart eerste kwartier, zaterdag 3 maart dood tij. Zondag 26 februari zon op 7.36 uur, TEXELSE@COURANT Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Job Schepers Telefoon 06 - 51 32 09 80 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €91,55 €89,15 Bij verzending naa portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voo afloop van de abonnementsperiode. DEUTSCHE EV. GOTTESDIENST: PKN-kerk De Koog, 11.00 u. pf. P. Holdt uit Nuembrecht. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in gebouw Maartenskerk, Oosterend: 10.00 u. en 16.00 u. ds. S. Maljaars; woensdag 1 augustus, 19.00 u. ds. S. Maljaars. GEREFORMEERDE KERK (Vrijge maakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 en 17.15 u. ds. P. Niemeijer. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. J. Brüsewitz. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. N. Groot, gezinsdienst. JEHOVAH'S GETUIGEN: Congres in Utrecht. Denkertje Zomer: de periode i de winter te koud was. (Mark Twain) ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Pontweg 106, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel. 0223- 696969, www.gemini-zlekenhuls.nl; bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Extra bezoekuren op zaterdag, zon- 10.30 tot 11.30 bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, PHH-gebouw, Pont weg 104, Den Burg. Voor inlichtin gen, advies, consultatie en preventie, tel. 0223-612306, www.brijder.nl. Psychologenpraktijk: M. Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldlenst. Spreekuur v 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. Scouting Texel haalt komende zaterdac geen oud papier op. Oud papier kar wel worden gestort in de containers naast het clubgebouw aan de Bern- hardlaan in Den Burg. Vrijdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. Music Machine 21.00 u. Radio Noord-Holland Zaterdag 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. Marco FM Zondag 9.00 u. Klassiek op zondag 9.30 u. Kerkdienst vanuit Maartens kerk, ds. Daane uit Nijverdal. 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (H) 14.00 u. Wilde vaart 15.00 u. Het uur van de Blues 16.00 u. Countrytime (H) 17.00 u. Sport lokaal 18.00 u. Radio Noord-Holland Maandag 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een boek 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Radio Noord-Holland Dinsdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noord-Holland Woensdag 14.00 u. Zomermarkt. Rechtstreekse uitzending vanaf de Groeneplaats. 18.00 u. Eigenwijs en geheugen steuntje 18.30 u. Overdenking door Henk Snijders 19.00 u. Verzoekplaten 20.00 u. Radio Noord-Holland Donderdag 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met... 20.00 u. Radio Noord-Holland.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 13