'Alleen nog nieuwe bedden voor vernieuwend project' Certificaat Erkend Texelganger Strandvonder vindt politiefiets Weekend over scholeksters TEXELSE 5 COURANT Het team achter het project Echte Texelganger. Initiatiefnemer John Smit geflankeerd door Harry Wuis, Annelies Smit, Dirk Vinke en Mark Poldner. Foto Job Schepers) Medewerker Edwin van Straten van het Zilt Proefbedrijf met bakjes zilte zeekraal die de komende weken gratis worden uitgedeeld. De zeekraal is geteeld met zout water op de proefvelden voor zilte land bouw aan de Petten nabij Den Hoorn. Foto Jemen ven Hettum) Kunstenares Ericka Voortman in gesprek bij haar windscherm op het strand bij Paal 17. Ze fotografeert theekopjes in het water en sinds kort ook onder water met haar nieuwe onderwatercamera. Hulpstrandvonder Hans Eelman en zijn twee kleinkinderen ontdekken dat de wielen van de mountainbike nog draaien. tFotooennisEetmen De pleinen van Den Burg zijn zaterdag 4 augustus toneel voor de artiesten van de Horizontoer. Vanuit Harlingen varen ze met platbo dems langs de Waddeneilanden om daar een week lang optredens te verzorgen. De reis begint op Texel en eindigt een week later op Ame land. De voorstellingen zijn gratis of tegen een kleine vergoeding toegankelijk. Vernieuwende projecten zijn de enige projecten waarvoor, als het aan PvdA, Texels Belang, D66, CDA, WD en GroenLinks ligt, in de toekomst nog nieuwe toeristische bedden beschikbaar worden gesteld. Maximaal vier honderd en 'vernieuwende pro jecten' moeten van de partijen aan diverse criteria voldoen. In de startnotitie Mooi Texel, meer toekomst worden vier criteria genoemd. Volgens de politieke partijen is er sprake van een Ver nieuwend project' als er maximaal 50 slaapplaatsen in het spel zijn. Daarnaast mag maximaal één hec tare grond voor de realisatie wor den gebruikt. Bij minder dan vijftig bedden worden wat de partijen betreft ook evenredig minder vier kante meters grond beschikbaar gesteld. Een vernieuwend project moet in een zogeheten 'toeristische zone' vallen en grenzen aan een perceel met een recreatieve bestemming. Als het gaat om plannen in de dor pen buiten de toeristische zones moet een vernieuwend plan even eens grenzen aan een recreatief perceel. Het vierde criterium is dat land bouwgrond moet worden gecom penseerd. De laatste twee criteria gelden wat de politieke partijen betreft niet voor toeristische zorg- plaatsen. Voor dit soort slaapplaat sen moet nog een definitie worden vastgesteld. De zes politieke partijen hebben ook enkele aanvullende voorwaar den opgesteld. Een vernieuwend project moet van hen 'binnen de mogelijkheden duurzaam worden ingericht en geëxploiteerd' en kwa litatief zijn. Innovatie wordt beschouwd als een meerwaarde en een voorbeeld voor bestaande recreatiebedrijven. Een vernieu wing moet passen bij het karakter van het dorp of de omgeving waar in de ontwikkeling plaatsvindt en het open landschap mag niet wor den aangetast. De maximaal vier honderd bedden moeten volgens de startnotitie in beheer komen bij de gemeente. De gemeenteraad moet, op advies van het college, in de toekomst bepalen of er bij een aanvraag voor nieuwe bedden sprake is van een 'vernieuwend project' of toeristische zorgplaat- sen. Voor het verplaatsen van bedden willen de politieke partijen het prin cipe 'ja, mits' gaan hanteren. Dat betekent dat ze in principe willen meewerken, zolang op dat front ook aan voorwaarden wordt vol daan. Daarvoor zijn in de startnoti tie vier criteria opgenomen. De plek waar toeristische bedden heen worden verplaatst, moet bin nen een toeristische zone liggen en grenzen aan een recreatief bestemd perceel. Dat geldt ook weer voor plekken in de dorpen die buiten de toeristische zones liggen. Er moet landbouwgrond worden gecom penseerd, de nieuwe locatie waar de bedden heen verhuizen mag niet groter zijn dan de plek waar ze vandaan komen en de bestemming moet hetzelfde blijven. Bij dat laatste wordt uitgegaan van de begrippen 'kampeerterrein, recreatieterrein of recreatiebedrijf' die ook in de Nota van Uitgangs punten voor het nieuwe bestem mingsplan Buitengebied staan. De politieke partijen omschrijven het in de startnotie als een harde eis dat de locatie waar de bedden oor spronkelijk vandaan komen na een verhuizing van de slaapplaatsen wordt opgeheven. Mooi Texel De startnotitie komt voort uit het initiatiefvoorstel 'Mooi Texel, meer toekomst' dat PvdA, Texels Belang en D66 in de raadsvergadering van woensdag 18 april indienden. Dat voorstel werd door alle partijen behalve Texel 2010 gesteund, waarna zij er gezamenlijk verder mee aan de slag gingen. In het voorstel van 18 april stond beschre ven dat de politieke partijen zelf een notitie zouden opstellen hoe met de toeristische bedden om te gaan. Wethouder Eric Hercules bood de raad in april nog aan het college de beoogde startnotitie te laten opstellen, maar dat deed de raad liever zelf, waarna de raadsle den een werkgroep vormde die zich in circa tien bijeenkomsten over de eigen startnotitie sprak. Texel 2010 haakte destijds af, omdat het college toen ook uit eigen beweging al bezig was na te denken over de toeristische slaap plaatsen. Die partij vond het pre matuur en niet nodig dan als een raad een werkgroep te vormen en dubbel werk te gaan doen. Nieuwe voorzitter Waddenacademie Prof.dr. Jouke van Dijk wordt per 1 augustus voorzitter en directeur van de Waddenacade mie. Van Dijk was portefeuillehouder Ruimtelijke en Sociale Economie en is naast zijn werk voor de Wad denacademie hoogleraar Regiona le Arbeidsmarktanalyse en voorzit ter van de vakgroep Economische Geografie van de Rijksuniversiteit Groningen. Daarnaast maakt hij deel uit van de Sociaal Economi sche Raad Noord-Nederland. Als voorzitter van de Waddenacade mie volgt hij prof.dr. Pavel Kabat op, die recentelijk een functie aan vaardde als directeur van het in Laxenburg (Oostenrijk) gevestigde International Institute for Applied Systems Analysis (NASA). Kabat blijft aan de Waddenacade mie verbonden als portefeuillehou der Klimaat en Water en Internatio nalisering. De Waddenacademie is in 2008 ingesteld door de KNAW en heeft tot taak het ontwikkelen van een duurzame kennishuishou ding ten aanzien van het wadden gebied. Hans Eelman deed vorige week tijdens een wandeling over de Razende Bol een bijzondere vondst. Aan de westkant zag hij plotseling een stuur uit het zand omhoog steken. Nader onderzoek leerde dat er een 'min of meer complete' mountainbike aan vast zat. 'Wel aangetast door water en galvanische werking, maar de wie len draaiden nog en de waarde Vogelwerkgroep Texel houdt zondag 29 juli een excursie spe ciaal gericht op scholeksters. De lezing wordt zaterdag 28 juli vooraf gegaan door een lezing door scholeksterspecialist Bru no Ens. Het gaat al jaren slecht met de scholekster in Nederland. Om aan dacht voor dit probleem te vragen, riepen Vogelbescherming en Sovon 2008 uit tot jaar van de scholekster. Een groot aantal vrijwilligers ging dat jaar op pad om individuele vogels te merken als aanvulling op andere langlopende studies. Het zijn de resultaten van dit onderzoek werd positief bevonden', rappor teert Eelman, die als hulpstrand vonder de fiets borg en op zoek ging naar de eigenaar. Zijn onder zoek had succes. 'Inmiddels is het nagenoeg zeker dat dit de politie fiets is die enige tijd geleden van de veerboot verdween. Wanneer deze fiets weer op de weg is, heeft hij een wel erg bijzondere reis gemaakt.' waarover Ens zal vertellen. Hij staat uitgebreid stil bij de vele problemen van de scholekster en zal laten zien hoe waarnemingen van individueel herkenbare Schol eksters nieuwe inzichten opleveren. Ook zal hij uitleg geven over de speciaal ontwikkelde website www. wadertrack.nl. De lezing wordt gegeven in Stayokay aan de Haf- felderweg in Den Burg en begint om 20.00 uur. De toegang is gratis. De excursie op zondag 29 juli begint om 10.00 uur bij het Licht van Troost aan het Molwerk. Deelname is gratis, het dragen van schoenen of laarzen is noodzakelijk. Er komt een internetcursus waar bij toeristen het certificaat Erkend Texelganger kunnen behalen. Tevens komt er een cursus voor de toeristische sector, waarbij men leert hoe je de gasten van Texel het beste van dienst kunt zijn (werktitel Gastvrij Texel). Het is een idee van John Smit uit Den Burg. Vanaf volgend jaar moet het project van start gaan. 'Het idee voor een soortgelijk pro gramma ontstond al twintig jaar geleden, maar toen moest het alle maal met video's omdat er nog geen internet was. Met deze zoge naamde e-learning kunnen mensen op ieder moment de cursus doen. Dit verlaagt de drempel', vertelt Smit die dus twee verschillende cursussen gaat aanleveren. 'De twee cursussen lijken wel op elkaar. Ze bestaan uit filmpjes, waarna vra gen volgen.' De vragen voor de versie voor de toeristische sector zullen meer gericht zijn op het bedienen van de toeristen, terwijl het bij de cursus Erkend Texelgan ger vooral om kennis over het eiland gaat. 'De toeristen die het certifi caat behalen, worden Ambassa deur van Texel, doordat ze veel weten over de economie, geschie denis, activiteiten en het landschap. De VW kan deze gegevens gebrui ken voor promotieactiviteiten. Het certificaat moet natuurlijk wel als ludiek worden beschouwd.' Wel ziet hij in de cursus ook mogelijkheden voor basisscholen en de OSG. Volgens Smit is het belangrijk voor cafés, restaurants, hotels en winkel om te weten wat er verder te doen is op het eiland. 'Vaak weet het per soneel alleen wat er te doen is in het eigen dorp en dat is zonde. Als gasten bijvoorbeeld willen weten wanneer de zeehonden gevoerd worden in Ecomare moet het perso neel wel ongeveer weten wanneer dat is', vertelt Smit. Om de cursus laagdrempelig te houden, wordt Erkend Texelganger gratis aangeboden. 'Dit is mogelijk door financiële steun van het Texel- fonds, De Rabobank, STIFT en stichting Goeghe, daarnaast stop ik er zelf geld van mijn bedrijf in.' Mark Poldner van de Rabobank legt uit waarom zij het project financieel steunen: 'Wij vinden het erg belang rijk dat de kennis van en over Texel gedeeld wordt. Daarnaast hopen wij dat de service van Texel naar de hiermee verder vergroot wordt.' Harry Wuis van stichting Goeghe sluit zich hierbij aan: 'Ook wij willen de kwaliteit van Texel verbeteren en dit is daarvoor een prima initiatief.' Dirk Vinke van het Texelfonds bena drukt dat het leven op Texel bewaakt en verbeterd moet worden en dat zij van mening zijn dat Erkend Texel ganger hieraan bijdraagt. Voor de cursussen daadwerkelijk van start kunnen gaan moet er nog wel één en ander gebeuren. 'De software is nu in ontwikkeling, maar komend voorjaar moet alles klaar zijn. Ik denk dat Texel hier heel veel profijt van kan hebben. Ik vind het prachtig dat zoveel partijen willen helpen. De VW gaat er ook gebruik van maken en we hebben natuurlijk financiële steun van verschillende partijen. En heel veel mensen uit de horecabranche die ik gesproken heb zijn ook heel positief en willen hun personeel zeker deel laten nemen. Zo doe je het eigenlijk een beetje met zijn allen en dat is in deze tijd heel erg belangrijk.' VRIJDAG 27 JULI 2012 Zeekraal wordt gratis uitgedeeld Texel Saline van Marc van Rijs- selberghe deelt de komende weken gratis zeekraal uit bij Novalishoeve aan de Hoornder- weg, Goënga in Den Hoorn en biologische supermarkt EkoPla- za aan de Hogerstraat in Den Burg. De zeekraal is geteeld op zout water op de proefvelden voor zilte landbouw nabij De Petten. Er is een vrij grote oogst en dat is vol gens Edwin van Straten, medewer ker bij het Zilt Proefbedrijf van Van Rijsselberghe, een mooie gelegen heid belangstellenden nader ken nis te laten maken met het eten van zilte zeekraal. Het product is volgens Van Straten geteeld op water dat slechts iets minder zout was dan het water in de Waddenzee. De zeekraal kan volgens hem door de sla worden gemengd of als garnering bij een maaltijd worden gebruikt. De zee kraal kan gewassen worden onder de kraan, maar dan moet het vol gens Van Straten wel meteen wor den genuttigd, omdat het anders zijn smaak verliest. 'Het beste is eigenlijk wassen met zeewater.' Windscherm zorgt voor veel bekijks Veel mensen blijven staan om eens rustig te kijken naar het windscherm van kunstenares Ericka Voortman uit Den Burg op het strand bij Paal 17. Op het scherm staan uitvergrote foto's van theekopjes die ze vorig jaar maakte op het eiland. 'Mensen zien er allemaal wat anders in. Ik zet het scherm iedere dag weer ergens anders op het strand neer en mensen blijven dan staan kijken. Ze vragen dan waar ik de foto's gemaakt heb en sommige mensen zijn verbaasd als ik vertel dat ik de foto's allemaal in de zwin netjes en op de golven maak. Onderwerp van mijn foto's aan zee zijn alleen de theeserviezen. Als ik dan daarmee bezig ben, komen er vaak kinderen helpen en dat vind ik hartstikke leuk. Ik heb nu sinds kort ook een onderwatercamera en dit zorgt weer voor totaal andere foto's.' Voortman gebruikt de schermen ook als ontmoetings plaats voor haar bedrijf Texels D- light waarbij ze met een groep vrouwen onder het genot van een kop thee filosofeert over de vraag 'wat schenk je de ander?'. 'De foto's zorgen voor een bepaalde sfeer die daarvoor ideaal is.' Historische rondleidingen Amateurhistoricus Gelein Jansen verzorgt de komende weken diverse rondleidingen. 'Met een historische blik op Den Burg' zijn de tochten die dinsdag 7, 14, 21 en 28 augustus van start gaan bij hotel De Linde boom op de Groeneplaats. Deze duren circa een uur. Onder de naam Zo de wind waait is er wekelijks een fietstocht die van start gaat bij eetcafé De Kastanje boom op de Stenenplaats en waar van de bestemming onbekend is. Onderweg vertelt Jansen wetens waardigheden over heden en verle den. Er zijn tochten op donderdag 2, 9,16,23 en 30 augustus en ze duren ongeveer anderhalf uur. Alle excursies beginnen om 10.30 uur. Na afloop wordt nagepraat met koffie en appelgebak. Deelname kost €8,50. Radio Texel volgt Van Rijsselberghe Radio Texel volgt vanaf zaterdag 28 juli samen met Adriaan van Rijs selberghe de verrichtingen van Dorian van Rijsselberghe op de Olympische Spelen. Presentator Gerrit Verhoeven spreekt elke dag met Adriaan van Rijsselberghe die tijdens de Spelen in het Engelse Weymouth is om zijn broer bij te staan. De bijdragen, circa vijf tot tien minuten lang, worden elke dag tussen 17.45 en 18.00 uur uitge zonden op Radio Texel. Dat is te ontvangen via 106.1 FM, 98,5 Mhz op de kabel en www.radiotexel.nl.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5