Ql P Tocht met veel zon, stroming en nieuwsgierige zeehonden Hoornders ronden eiland peddelend per sup-surfplank TEXELSE 6 COURANT PRIJSUITREIKING TOURSPEL De Vrijh Granieten en hardstenen keukenbladen VRIJDAG 27 JULI 2012 Het drietal vertrok dinsdag om acht uur 's ochtends bij paal 9, peddelde de rustige branding door en zette koers in noordelijke richting. 'Je moet de stroming zoeken en die ligt vlak buiten de pieren.' Om half twaalf bereikten de Hoornders de vuurtoren en namen ze voor het eerst een korte pauze. 'Even wat eten en de benen strekken. Niet meer dan vijf minuten, want we moesten het getij in de gaten blijven houden. We zijn ook even aan land gegaan op het nieuwe strandje bij Oudeschild. Daar waren onze vrou wen ook. En we hebben even gerust uur. Onze gemiddelde was 61/2.' Fysiek vond het drietal het goed te doen. Dat stond niet bij voorbaat vast, want verder dan naar de Razende Bol (en terug) waren De Jager, Goemans en Koopman nog niet gekomen. 'Je raakt niet buiten adem of zo. Op een gegeven moment beginnen wel de spieren op te spelen. Vooral de schouders en nekspieren. Maar dat ging na een tijdje ook weer over.' Hoewel ze wel in eikaars buurt bleven, voeren de drie niet koste wat kost naast elkaar. 'Bart ging net iets harder dan ik en ik net iets harder dan René. omhoog gaan.' Ook opvarenden van bootjes toonden belangstelling. 'Sommigen gingen langzamer varen. Anderen voeren gewoon door. Ook niet erg hoor, we weten aardig hoe je met hun golven omgaat.' Na bijna negen uur suppen bereikte het drietal om twee minuten voor vijf 's middags de finish bij paal 9. Vermoeid, maar zeker niet uitgeput. En alweer vol plannen voor nieuwe tochten. 'Sinds een paar jaar kun je in Friesland de Elfstedentocht ook suppend doen. Dat doe je in vijf Richard Koopman, Bart Goemans en René Jager staan klaar De afspraak om te proberen het eiland per sup te ronden, maak ten ze afgelopen najaar, toen ze bij de opening van het verbouwde dorpshuis samen een biertje dronken. Bart Goemans beoe fende de sport op dat moment al een tijdje, maar René Jager en Richard Koopman waren nog niet verder gekomen dan wat oefe ningen op een oude surfplank. 'Maar het is echt geweldig. Het biedt veel rust, vooral als je het alleen doet. En het geeft een vol ledige body workout, zeker bij lange afstanden', vertelt Koop- Suppen is een sport in opkomst en kan overal worden gedaan: op meren, in de branding, op open zee, zelfs in de Amsterdamse grach ten worden steeds meer suppers gesignaleerd. 'Het is de snelst groeiende watersport in de wereld. Ook de brandingsurfers bij Hawaï gaan massaal over. Ik geloof dat tachtig procent van de surfers daar nu suppers zijn. Als je het voor het eerst doet, lig je voortdurend naast je plank. Want het vraagt wel wat evenwichtskunst. Maar het went snel. Na een paar dagen vaar je al een heel stuk weg. Zeker op vlak water. Met golven en stroom omgaan, is moeilijker. Je moet goed kunnen anticiperen. Maar het is zoals met alles: het is een kwestie van oefenen.' Op Texel zijn twee soorten suppers actief. 'Je kunt het in de branding doen. Dat is leuk, zeker als er flink wat golven staan. Maar je kunt er ook lange afstanden op zee mee maken. Dat doe je met een wat smallere en langere plank.' Het drietal begon al vroeg dit jaar met trainen. 'We schaatsten niet meer, maar het was nog winter. Dat ging best, met een lekker warm pak aan.' Hoewel enigszins afhankelijk van het weer en de vrije uurtjes die ze erin konden steken, namen ze de zaak niet licht op. Koopman: 'René en Bart zijn ervaren windsurfers, maar ik heb altijd vooral aan wiel rennen gedaan. Ik had daardoor aardig wat oefening nodig om mijn bovenlichaam sterker te maken. Ik trainde één tot twee keer per week op de plank en deed één keer boot- camp, waarbij je je veel opdrukt en andere oefeningen voor je armen en buik doet. Verder is suppen vooral een kwestie van techniek. Je ped delt steeds drie tot vier keer aan de ene kant en doet dan hetzelfde aan tal slagen aan de andere kant. Daar bij moet je zoveel mogelijk je buik spieren gebruiken, want die zijn sterker dan je armspieren.' De voorbereiding bestond niet alleen uit trainen. 'Ik heb een stroomatlas gekocht, de getijdenta- bel ernaast gelegd en ben gaan zoeken naar de goede datum. Je moet ook een beetje geluk hebben, want tegen harde wind in varen is heel zwaar en houd je geen uren vol. Windstilte is het beste, na wind kracht 3 houdt het wel op. Wij had den geluk. Betere omstandigheden kon je eigenlijk niet treffen.' Koopman benadrukt daarnaast het belang van goed eten en drinken. 'Ik had mueslirepen, bananen en druivensuiker mee. En sportdrank en water, in totaal wel vijf liter. Ver der moet je je goed wapenen tegen de zon. Met zonnebrand factor 50, een pet en een zonnebril.' op het puntje van de Hors. Dat moet natuurlijk wel als Hoornder. Bij Oost hebben we een minuut of tien op de dijk gezeten, in afwachting tot de eb begon te lopen. Daarna ging het heel snel. Volgens het GPS-systeem dat we mee hadden, bereikten we onze topsnelheid in het Marsdiep: 141/2 kilometer per Maar je moet zoveel mogelijk in je eigen tempo varen, anders ga je kapot. We hebben gewoon af en toe op elkaar gewacht om weer samen verder te gaan.' Onderweg trokken de suppers vooral aandacht van zeehonden. 'Op het stuk naar de vuurtoren zag je overal de koppies nieuwsgierig dagen, veertig kilometer per dag. Daar moet ik nog wel even voor trainen. Suppen op binnenwater is minder zwaar dan op zee. Maar zo'n Elfstedentocht is toch wel even wat anders. Dat lijkt me een mooie uitdaging voor volgend jaar.' Joop Rommets museumstuk WAT IS DIT? Wat staat er op deze foto? De afbeel ding is ingestuurd door Schipbreuk en Juttersmuseum Flora. Onder de goede inzenders (opsturen naar redactie@texelsecourant.nl) worden twee vrijkaartjes verloot. Het ant woord op de vraag over de vorige foto, ingestuurd door Ecomare: het zijn walvisluizen, die in een wond op de huid van een bruinvis zitten. Wal visluizen zijn een soort kreeftjes. Het zijn parasieten die eten van de huid, het vet en het bloed van walvissen. Ze leven vooral op zieke en ver zwakte dieren, die er veel last van kunnen hebben. Gezonde bruinvis sen verwijderen ze door ergens langs te schuren. Wat vindt u? OZB Vorige stelling: De gemeente wil de OZB met 25 procent verhogen om de begroting op orde te krijgen. Wat is daarover uw mening. a.een goed idee (16%) 3.geen goed idee (81 :.geen mening (2%) De 99ste editie van de Tour de France zit er weer op. Gedurende het verloop van dit grote evenement hadden wij in de krant de tweede editie van het Texelse Courant Tourspel. Vier etappes zijn geselecteerd en aan u was de vraag uit welke ploeg komt de etappewinnaar? De eerste twee etappes waren er veel mensen die het goed voorspeld hadden, de laatste twee waren bergetappes en die bleken onder de kenners toch puur lastiger om goed te raden. Uit alle goede inzendingen zijn de volgende mensen getrokken, die zich naast tourwinnaar Bradley Wiggins, als gelukkige winnaars mogen beschouwen! De Trek racefiets, beschikbaar is gesteld door Bets Fietsen D.J. Bakker De Raleigh racefiets, beschikbaar gesteld door Van der Linde/Bruining Nikadel Roger Schukking De stofzuiger, beschikbaar gesteld door Tex-Lin Eddy van der Ploeg De smartphone cover naar keuze, beschikbaar gesteld door Combi Texel Jonas Leenhouts Wij bedanken alle adverteerders die dit tourspel hebben mogelijk gemaakt voor hun medewerking en hopen het Texelse Courant Tourspel weer mogelijk te maken volgend jaar bij de jubileum editie van de Tour de France. Nieuwe stelling: Het is een goed idee om het aantal toeristische slaapplaatsen te bevriezen op het huidige niveau. Hallerweg voor deel dicht wegens asbest De Hallerweg zal van 30 juli tot en met 3 augustus afgesloten zijn op het stuk tussen de Veen- selangweg en de Schilderweg. Dit in verband met het verwijderen van asbest dat is aangetroffen tij dens de voorbereiding voor de graskeien die in september of okto ber worden aangelegd. Het asbest is aangetroffen in de puinlaag in de berm aan de Hallerweg en zal wor den verwijderd door het gespecia liseerde bedrijf De Vries Van de Wiel. Het stuk weg wordt afgeslo ten en ook worden er de nodige voorzorgsmaatregelen getroffen. De week van... Hermine Landvreugd Oud-Texelse en schrijfster Hermine Landvreugd uit Amsterdam houdt komende week het weblog bij in de serie De week van... Euroase, maatschap pelijke en psychologi sche hulpverlening, geen wachtlijst, geen verwij zing, aanmelden via tel. 06-57711701 of mail: info @euroasemaatschappeli jkwerk.nl. Zie ook: www. euroasemaatschappe- lijkwerk.nl Ooievaar huren? Huur onze ooievaar voor in de tuin of de 3 D ooievaar voor op het raam voor €1,25 per dag bij Mediabu reau Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600. Laatste Dagtocht Ter schelling! op 2 aug. met de Texel 44. €75.- p.p. incl. fietsen en diner a/b. Kaar ten via 06-51105775 of bij deVW. Gazelle huurfietsen te koop, ook met trommel- rem en 7 versn., zeer gun stig geprijsd. Verhuurbe drijf Kikkert, Badweg 19, De Koog, telefoon 0222- 317215. Husqvarna. Kettingzagen v.a. €179,-. Heggenscha- ren v.a. €179,-. Bos- en taludmaaiers v.a. €389,-. Tatenhove BV, IJselijk 11, Oudeschild. Tel. 313809. Voor een liefdevolle en troostrijke invulling van begrafenis- of crema tieplechtigheid: Liesbeth Roeper, 06-22864560 www.zilt-tij.nl Gebakken zeetong, in de boter. Havenrestaurant Texel, met uitzicht op zee! Bel Jan. C. Stolk voor re servering, 319310. Aanbieding Matrassen alle maten vanaf €59.- Wiersma Meubelen A.s. maandag schuur- verkoop bij 'Stupa', Wil- helminalaan 25 van 10 tot 16 uur. Tegelshowroom De Te- gelmeester, geopend op afspraak, 06-22288683. Krukas 3, Oudeschild. Jef frey Kooger en Erik Wuis. Afvalcontainers voor het afvoeren van puin, hout, bouwafval, vuilnis, e.d. Tatenhove, Oudeschild, tel. (0222) 313809. Regt Witgoed Service voor vakkundige reparatie en service aan witgoed en huishoud, apparaten. Nol- lekoog 10, tel. 327707. Sterretje gezocht! GlasGarage Texel Tel: 0222 - 32 15 15 Je weet dat je goed zit met Bremer achter je! Assurantiekantoor Bre mer, Oosterend, tel. 0222- 318221. Verbouwen, renoveren of opknappen? Dat wilt u goed gedaan hebben. www.rhtbouw-texel.nl 06- 38935253 Te koop: Texelse Shii take paddestoelen, soep en tapenade. Kadijksweg 15, 06-48630343. Heeft u schade of bent u op zoek naar een andere auto? Kijk dan eerst eens op www.texelseautopa- gina.nl www.texelseautopa- gina.nl voor iedereen die een goede en betrouwbare auto zoekt! Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat. Tel. 320473. Gebruikte fietsen in alle soorten en maten. Fiet- sinn De Koog (Nikadel 75). Tel. 317841 www. fietsenoptexel.nl keeshinbanden.nl Tijdelijk ruimtegebrek? Opslagruimtes op maat. www.finishboxtexel.nl Auto Service Centrum. Voor uw totale auto on derhoud. Tel. 315588 Te Huur: Volledig gemeub. kamer en keuken voor student in Alkmaar. Eigen opgang met balkon, op 2e verd. keuken, douche, toilet, en woon-/slaapka- mer. Voor ma. t/m vrij. Prijs 375,- p/mnd., incl. gas, water, licht, internet Tel. 072-5154631 Auto Service Centrum, Maricoweg 3, tel. 315588. Wij zijn op zoek naar bloe- menbezorgteams in Den Burg, Den Hoorn, De Koog en Oudeschild. Voor don derdag of vrijdagmiddag. Je kunt hééééél goed ver dienen. Leeftijd vanaf 13 jaar. Inl. tel. 0222-783190. Dagtocht Terschelling op 18 augustus met de Texel 44. 75.- p.p incl. fietsen en diner a/b. Kaar ten via 06-51105775 of bij deVW. Gezocht bedieningsper soneel (m/v) liefst tussen 16-22 jaar. Beheersing van Duitse taal heeft een voorkeur. Voor meer infor matie of sollicitaties bel: 06-19041480 De Koopman Koerier, voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394. ABH-STUKADOORS.nl Stucwerk Spackspuiten Airless verfspuiten Buitengevelisolatie (met subsidieregeling) Tel. 06-53403587 Natuursteenhandel - Stcenh wastafelbladen vensterbanken vloeren Hoofdweg 86 Dc Cocksdorp - 311 171 06 13375284 mail@dcvrijhcidtcxcl.nl

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 6