Gemiddeld 8 miljoen liter water per dag gereinigd Nieuwe zuivering Everstekoog in gebruik genomen Afvalwater wordt stapsgewijs gereinigd TEXELSE IQ COURANT De ingebruikname betekent vol gens een woordvoerder van hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, eigenaar van de zuivering, dat nu al het afvalwater van Texel aan de Everstekoog wordt gereinigd. De kleine zuive ringen bij Oosterend en De Cock- sdorp, die nog werden aangehou den zolang Everstekoog in aanbouw was, zijn afgesloten. De zuiveringen op 't Horntje en bij Oudeschild waren in 2007 en 2009 al afgesloten. De vier voor malige RWZI's worden verwijderd. Wat Hollands Noorderkwartier De oude zuivering wordt in het najaar gesloopt, zodat op die plek in 2013 een nieuw kantoor en een nieuwe werf van Hollands Noorderkwartier kunnen worden gebouwd. De Texelse medewer kers zijn nu nog gehuisvest in kantoorunits aan de Van Neck- straat in Oudeschild. Volgens een gedoogbeschikking van burge meester en wethouders mogen die units tot 1 juni 2014 blijven staan. Het terrein onder de voor malige RWZI aan de Pontweg wordt afgegraven, er wordt gecontroleerd of er nog vervuiling De bouw van de nieuwe zuivering heeft volgens Hollands Noorder kwartier tegen de €8 miljoen gekost en is daarmee volgens de woordvoerder binnen de kosten raming gebleven. Het geld komt uit een budget van €15 miljoen dat het college van hoofdingelanden van het hoogheemraadschap in Heerhugowaard in juli 2010 voor Everstekoog beschikbaar stelde. De uitbreiding van het helofytenfil- ter kostte tegen de €1 miljoen. De rest van het budget was voor advies, begeleiding en overhead kosten. Het was de afgelopen tijd De nieuwe rioolwaterzuivering aan de Everstekoog. Links de uit 1979 daterende oude RWZI die dit najaar wordt verwijderd. Rechts de nieuwbouw waar al het Texelse afvalwater voortaan wordt gereinigd. Op de voorgrond de zogeheten selektor (het lage witte gebouw), daarchter het beluchtingsbassin en daarachter het nabezinkbassin voor de zuivering van het water. Links naast de oude RWZI ligt het uitgebreide helofytenfilter waar het gereinigde water wordt nagezuiverd. /Foto Ton zegers) De nieuwe rioolwaterzuivering (RWZI) aan de Everstekoog is in gebruik genomen. Sinds deze maand gaat al het afvalwater van het eiland naar de zuivering aan de Pontweg tussen Den Burg en De Koog. Daar wordt het gereinigd en aan het opper vlaktewater toegevoegd. Aannemer VBK Noord uit Hoorn startte ongeveer een jaar geleden met de werkzaamheden. Vrijdag vond de oplevering plaats. De nieuwe rioolwaterzuivering bestaat uit enkele lage gebouwen en twee grote bassins waarin het afvalwater wordt gezuiverd. Het al bestaande helofytenfilter ach ter de oude RWZI (een soort 'moeras' om het gereinigde water na te zuiveren) is vergroot van 3,4 naar 9 hectare en ligt nu achter en naast de nieuwe rioolwaterzui vering. De afgelopen weken had den daar al zogeheten 'riettrans plantaties' plaats om het gebied van begroeiing te voorzien. daarna met de grond doet, wordt volgens de woordvoerder nog nader bekeken. In de nieuwe zuivering kan gemid deld 8024 kubieke meter afvalwa ter per dag worden gereinigd. Ter vergelijking: dat is ruim 8 miljoen liter en dat staat gelijk aan acht keer het zwembad van zwempa radijs Calluna. Daar zit iets meer dan één miljoen liter water in. Die hoeveelheid is een verdubbeling ten opzichte van de RWZI die sinds 1979 aan de Everstekoog ligt en gemiddeld 4552 kubieke meter water per dag kon reinigen. in de bodem zit en daarna wordt het gat opgevuld met grond die afkomstig is uit de uitbreiding van het helofytenfilter. Die grond ligt al naast de zuive ring te wachten. Voor de uitbrei ding van het 'moeras' werd meer dan 67.000 kuub afgegraven. Een deel hiervan is gebruikt om het land van buurman Hin op te hogen. Er werd volgens het hoog heemraadschap ook ruim 10.000 kuub bagger verwijderd. Voor het nieuwe kantoor en de werf wordt momenteel het bestek gemaakt. nog spannend of het zou lukken de nieuwe RWZI zoals gepland vóór de bouwvak op te leveren. Na een paar pittige discussies over het bestek kwamen de aan nemer en het hoogheemraad schap eruit en kwam het vrijdag alsnog tot een oplevering. Na de bouwvak worden de laatste reste rende punt afgewerkt. De laatste fase van het hele project, dat is voortgekomen uit het voormalige Masterplan Water om zuiniger met zoet water op Texel om te gaan, is de bouw van het nieuwe kantoor en werf. Bestemming Everstekoog De gemeenteraad paste in juli 2010 de bestemming van Everste koog aan, zodat de nieuwe zui vering planologisch mogelijk werd. Het gebied viel aanvankelijk onder het bestemmingsplan Buitenge bied dat de bouw van een rioolwa terzuivering niet toestond. Dat werd opgelost door de bestem ming RWZI en Helofytenfilter aan het gebied te geven. De wijziging ging niet zonder slag of stoot, nadat buurman Erik Bakker zijn zorgen had geuit over de aanwe zigheid van hormonen en medicijn- resten in het water en de mogelijke gevolgen daarvan voor zijn veesta pel. Met name GroenLinks hamerde erop dat Bakker niet de dupe mocht worden van de nieuwe riool waterzuivering. Bij de politieke par tijen verminderde de zorg over de gevolgen na een bezoek aan de zuivering, waarbij ze te horen kre gen dat problemen met hormonen en medicijnresten in het water pas spelen als er ziekenhuizen in de buurt zijn. De Raad van State boog zich ook over de bezwaren van Bakker en stelde hem in het ongelijk. Het rechtsorgaan oordeelde dat de ruimtelijke ordening was gebaat bij de uitbreiding van de rioolwaterzui vering. Hollands Noorderkwartier zegde destijds toe maatregelen te nemen tegen overlast door vogels die Bakker als gevolg van de nieu we zuivering verwachtte. De bas sins zijn aantrekkelijk voor vogels om er voedsel te zoeken. Aan de realisatie van de nieuwe RWZI ging ook een kavelruil tussen Barend Albers, Kees Hin en Basti- aan Witte vooraf. Het hoogheem raadschap kreeg daardoor grond in handen om het al bestaande helofytenfilter van 3,4 naar 9 hec tare uit te breiden. Zuurstof erbij in helofytenfilter Het water uit de zuivering (het zogeheten effluent) kan volgens Hollands Noorderkwartier zon der tussenkomst van het helo fytenfilter aan het oppervlakte water worden toegevoegd, maar het is niet bevorderlijk voor de omliggende sloten. Volgens het hoogheemraadschap is het water dat uit de zuivering komt zuurstofarm. Tijdens het verblijf in het helofytenfilter, wordt het gezuiverde water aangevuld met zuurstof. 'Als we het water uit de zuivering op Texel recht streeks aan het oppervlaktewater zouden toevoegen, wordt de vraag naar zuurstof voor dat water te groot en zouden er door zuurstofgebrek ecologisch dode sloten ontstaan.' Een woordvoerder wijst erop dat RWZI's aan de overkant normali ter het gezuiverde water op grote waterpartijen lozen en dat er dan vaak geen helofytenfilter nodig is, maar daar is op Texel geen spra ke van. 'Grote waterpartijen kun nen de behoefte aan zuurstof van het net gezuiverde water wel aan.' In het helofytenfilter komt het water in contact met onder meer de blauwe lis, biezen en lisdod de. Dat zijn planten die zuurstof opnemen uit de lucht en bij de wortels zuurstofminnende bacte riën dragen die meehelpen bij de afbraak van de ecoliebacterie in het water. Dat gebeurt eveneens via het zonlicht. Daarnaast wor den in het 9 hectare grote 'moe ras' de nog aanwezige fosfaten en nitraten in het water verder afgebroken. Water doet er gemid deld drie dagen over om het helo fytenfilter te stromen, voordat het met de kwaliteit van slootwater aan het oppervlaktewater wordt toegevoegd. gen en bewaakte intern de budget ten van VBK Noord. Nu de zuivering is opgeleverd, wordt zijn bemoeienis kleiner. 'Al blijf ik nog wel een tijdje betrokken tot alles is afgehandeld.' De omvangrijke klus beviel hem en VBK Noord goed; de aannemer heeft De Jong inmiddels op een nieuw project gezet als leidinggevende en dat is de bouw van een pompstation voor de Provinciale Waterleiding Maatschappij (PWN) in Hoom. Als projectleider nam De Jong het afge lopen jaar de gelegenheid te baat een aantal Texelse ondernemers bij de bouw te betrekken. Afvalwater wordt bij de nieuwe RWZI aan de Everstekoog staps gewijs gereinigd. Het komt binnen bij het zogeheten harkroosterge- bouw en gaat daarna langs de selektor, het beluchtingsbassin en het nabezinkbassin voordat het in het helofytenfilter komt. Het water is ongeveer twee dagen in de zui vering en drie dagen in het filter voordat het als zoet water aan het oppervlaktewater wordt toege voegd. In het harkroostergebouw vindt een grove filtering van het water plaats om stukken hout, steen en papier op te vangen. Dat wordt als afval afge voerd. In de selektor (een laag, afge sloten gebouw langs de Pontweg) wordt het water fijner gefilterd op zand en andere kleine organische stoffen. Daarna gaat het door naar het 42 meter brede en bijna 6 meter diepe beluchtingsbassin. Hier wordt het water met pijpen belucht en het wordt gemengd met slib dat circu leert in de zuivering. In dit slib zitten bacteriën die de vuile stoffen in het water afbreken. Dat gebeurt even eens met behulp van de beluchting. Een deel van het beluchtingsbassin is open en het binnenste deel is afgesloten. Volgens een woordvoer der van Hollands Noorderkwartier heeft daar stankoverlast plaats. Een rondje langs de rioolwaterzuivering leert dat het met de reuk van het water in het open deel van de bas sins meevalt. Als je er dichtbij staat, ruik je het water, maar buiten het ter rein van de zuivering is er minder van te merken. Na het beluchtingsbas sin komt het water in het achterlig gende nabezinkbassin dat 46 meter breed en bijna 6 meter diep is. Daar draait constant een balk over het wateroppervlak om zeepresten en oliën van het water te scheppen. Ook vindt erverdere zuivering plaats. Het slib krijgt de kans hier naar de bodem te zakken, waarna het wordt afgevoerd of terug in het systeem gaat om de bacteriën in het water af te breken. Er is sprake van een vol ledig biologische zuivering, omdat er geen chemicaliën aan te pas komen. Het slib dat wordt afgevoerd gaat naar het zogeheten bandfilterge bouw op het terrein waar het wordt ontwaterd tot een substantie (slurry) met 6 procent droge stof. Dat gaat naar Den Helder waar de slurry wordt ontwaterd tot een stinkende substantie met 21 procent droge stof. Dat goedje gaat naar een slib- drogerij in Beverwijk waar vrijwel droge korrels van het slib worden gemaakt. Die korrels doen vervol gens dienst als brandstof in de Texelaar helpt mee bij RWZI cementindustrie in Nederland en bij elektriciteitscentrales in Duitsland. Als het water het nabezinkbassin verlaat, gaat het naar het helofyten filter, maar het kan ook rechtstreeks op het oppervlaktewater worden geloosd. Volgens de woordvoerder kan dat nodig zijn als het helofyten filter in de winter zou dichtvriezen. 'Het water uit het nabezinkbassin is daarvoor voldoende gereinigd.' De kans dat het helofytenfilter dicht vriest, is overigens niet groot omdat het water er nooit koud inkomt. Het afvalwater wordt via persleidingen, gemalen en pompen van alle op het riool aangesloten delen van het eiland naar Everstekoog getranspor teerd. Het hoogheemraadschap en de gemeente trokken de afgelopen jaren gezamenlijk op om circa vijftig kilometer persleiding aan te leggen en om verspreid over het eiland rioolgemalen neer te zetten om het water door de leidingen te pompen. Door de aanleg van zogeheten hemelwaterstelsels is de afgelopen jaren tegelijkertijd de toevoer van regenwater aan het rioolwater beperkt. Op plekken waar hemelwa terstelsels liggen, gaat regenwater via aparte leidingen rechtstreeks naar sloten. Daardoor hoeft alleen echt afvalwater naar Everstekoog te worden gepompt. Tekst en foto's Jeroen van Hattum Robbert de Jong uit Den Burg vertoefde het afgelopen jaar gemiddeld één keer per week op de bouw van de nieuwe rioolwa terzuivering. Tanks op het terrein van Everstekoog behandeld. met geurfilters waarin de lucht wordt Hij was als freelance projectleider actief voor aannemer VBK Noord uit Hoorn dat de nieuwe RWZI heeft gebouwd. De Jong hield op proces niveau bij of alles naar behoren liep, was aanwezig bij bouwvergaderin- De oude situatie aan de Everstekoog vóórdat de bouw begon. Vooraan de oude zuivering en daarachter het oude, toen nog 3,4 hectare grote, helofytenfilter.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 10