'Bestedingen nemen af naarmate afstand groeit' "Daar staat mijn nachtmerrie" TEXELSE 5 COURANT lil Rabobank analyseert koopgedrag gasten VRIJDAG 3 AUGUSTUS 2012 Ondernemers in de vrije tijdsec- tor op de Waddeneilanden kun nen hun marketingeuro het beste inzetten in de Kop van Noord- Holland, Noord-Friesland, Amsterdam en de Gooi en Vecht streek. Aldus de conclusie van onderzoek door Rabobank Nederland. Daaruit blijkt name lijk dat de meeste euro's uit die gebieden komen. Onder de vrije tijdssector verstaat de Rabobank verblijfsaccommo- datie, maaltijd- en drankverstrek king, sport, cultuur en overige recreatie. De bestedingen daarin nemen af naarmate de afstand toe neemt, concludeert het onderzoek 'Lokale markt belangrijk voor vrije- tijdsindustrie'. Onderzoekers Anne- marie de Groot en Willem van der Velden hebben hun analyse geba seerd op de zogenaamde Koop- stromenmonitor van Rabobank Nederland. Basis hiervoor zijn pin- transacties, incassotransacties en kasopnamen van klanten van de Rabobank in 2009, die informatie geven over het ruimtelijk koopge drag. Overigens zijn buitenlanders niet meegenomen in dit onderzoek, dus maakt het ook niet duidelijk hoe groot het aandeel van Duitse bestedingen is in de lokale vrije- tijdssector. Het onderzoek concludeert dat de actieradius van consumenten tamelijk beperkt is. Gemiddeld komt tachtig procent van de beste dingen in de vrijetijdssector uit de buurt. Voor sportbeoefening wordt in de vrijetijdssector tachtig pro cent besteed binnen 10 kilometer, maaltijd- en drankgebruik 15 kilo meter, voor cultuur 30 kilometer en verblijfsrecreatie 75 kilometer. Andersom is 20 procent bereid een grotere afstand te overbruggen. Onderzoek naar de herkomst van toeristisch-recreatieve bestedingen op de Waddeneilanden geven aan nabijgelegen regio's flink bijdragen aan de inkomsten in de vrijetijds sector. Vandaar het advies van de Rabobank om daar de meeste marketinginspanningen op te rich ten. Zaterdag, eind ochtend, de achter deur staat wijd open, we verwach ten gasten en ik sta in mijn werk plaats een meubel af te werken als er een vrolijke stem boven het geluid van schuren 'Halloooo' roept. Ze zijn gearriveerd en heb ben in de Julianastraat even hun auto achter mijn bus neergezet, aangezien er nergens anders in de buurt plek is. Een hele rits P-plaat- sen op de Wilhelminalaan, tegen over ons huis, is met linten afgezet i.v.m. tegelwerk voor de Fontein- school. Er volgt een hartelijk begroeting en ik wijs hen erop dat de auto het beste zo snel mogelijk op een P-plek kan staan Ik grap nog dat ZE een reputatie hebben en onverbiddelijk zijn, ZE komen van de overkant en zijn erop uitge zocht met een onwerkelijk talent om uit het niets te verschijnen. De gasten zijn meteen vanaf de boot via de WV gegaan voor een Texel- vignet, dus als ze uitgeladen heb ben zullen ze de auto meteen ver zetten. We gaan met een snelle tred naar boven om de kamers te zien waar de bagage neergezet kan worden. Ik ben nog niet voorbij de badkamer of een dwingende vrouwenstem roept ook 'Hallooo', maar met een totaal andere lading... kijk zelf even rond zeg ik de familie dan ga ik vragen wat er is. Ik loop naar beneden en daar staat mijn Nachtmerrie als een donker silhouet, waarvan de bon printer in het holster duidelijk zicht baar is, in de deuropening afste kend tegen het felle zonlicht... Of ik mijn bus wil weg zetten, wat een vriendelijkheid dat het me gevraagd wordt, ik weet nu dat als dit geplaatst wordt, ik daar de vol gende keer niet meer op hoef te rekenen, macht der vergelding, dat wordt een kat en muis spel. Hij hoort daar niet te staan wordt me nog een keer duidelijk gemaakt. 'Weet ik', antwoord ik kortaf, maar ik moet zo een meubel inladen en zal dan een andere plek zoeken en de auto van onze gasten die er achter staat gaat ook zo weg. 'Die heeft al een prent', begint ze te snauwen, en ik zie een flinke bon achter de ruitenwisser geklemd. Ik verberg mijn in klauwen transfor merende handen achter mijn rug en sluit mijn oogleden half, het bloed uit mijn hoofd hoopt zich op in de oogbollen en de pupillen vor men zich tot spleten. Ik probeer heftig weerstand te bieden tegen een sterke behoefte om bloed te drinken. Buffelhuid, kan ik nog denken, en m'n hoektanden zijn nog niet op sterkte. Daar kom ik nog niet doorheen. Tussen de twee uiterste vormen van 'Hallooo's' zit nog geen 3,5 minuten. 'Als ik weer langs kom en Mooi Texel Eén ding is zeker en dat is dat zes van de zeven politieke partijen een fantastisch plan zijn gestart om in een startnotitie grenzen te stellen aan ons toerisme. Heel jammer is dat Texel 2010 verstek laat gaan in deze: een gemiste kans. Misschien kunnen ze het nog goed maken door alsnog aansluiting te zoeken bij de anderen, het gaat toch om de toekomst van ons eiland. De partijen geven aan dat de grens aan het aantal toeristische bedden is bereikt en dat dit geen boek houdkundige conclusie of een kille interpretatie van kille cijfers is, maar een gevolg van het alom gesignaleerde gevoel onder Texe laars en toeristen dat de druk op en de openheid van het landschap, de ruimtelijke kernwaarden, de infrastructuur en het sociale leven niet nóg hoger mag worden, omdat Texel anders zijn aantrekkings kracht verliest. Rem op de groei in de hoeveelheid bedden moet voor komen dat de balans tussen natuur, rust, ruimte, levendigheid en eilandgevoel verstoord raakt. Beter hadden de initiatiefnemers het niet kunnen verwoorden. Eind 1999 heeft 10 voor Texel de Wetenschapswinkel van Wagenin- gen Universiteit benaderd met het verzoek een studie te laten uitvoe ren naar de effecten van toeristi sche ontwikkelingen op de leef baarheid van Texel. Uit het ontstane rapport citeren wij een paar din gen: 1 .Wat leefbaarheid is, blijkt voor de één vaak wat anders dan voor de ander, zolang het leven zelf niet wordt bedreigd. Kortom het is vooral een 'subjectief' begrip, net als welzijn of geluk. 2.Men kan met elkaar afspreken wat men wel of niet onder leefbaar heid wenst te verstaan. Men stelt maatstaven vast, die objectief kun nen worden gemeten, zoals bij voorbeeld het nu vastleggen van het aantal nog uit te geven toeristi sche bedden. 3.Sommige toeristische en niet- toeristische projecten vallen uit de toon en tasten het uiterlijke karak ter van het eiland aan. 4.De indruk die met de gesprekken wordt gewekt is dat het niet alleen gaat om wat er op Texel gebeurt met het toerisme, maar ook om de manier waarop het gaat en de mate waarin men daarbij wordt betrokken. Door de leefbaarheid kwesties heen speelt onvrede over de rol van de gemeente. Deze rol lijkt niet duidelijk. Over naleving van afspraken zijn klachten. Teveel wordt nog op een traditionele manier behandeld, terwijl de kwes ties om een nieuwe aanpak vragen. De onduidelijke rol veroorzaakt onzekerheid en wantrouwen. 5.Er zijn op Texel aanknopingspun ten voor een nieuwe aanpak van toeristische ontwikkeling. Omwille van leefbaarheid. Omwille van een eiland in evenwicht. Tot zover de aanhalingen uit het rapport van de Wetenschapswin kel. 10 voor Texel ziet heel veel overeenkomsten met het initiatief van de politieke partijen met hun nieuwe startnotitie. Wij zijn ver heugd en er van overtuigd dat de door de politieke partijen ingesla gen weg de juiste is. Daar moet je niet alle soorten verenigingen en clubs bijhalen om mee te beslis sen, want dan komen alle eigen belangen op tafel en dan gebeurt er weer niets. Bestuur 10 voor Texel. tot so liM -o' 15 15 tot 10 Q tol 5 Herkomst van de toeristisch-recreatieve bestedingen op de Wadden eilanden per hoofd van de bevolking. p™.-nabobsKoopstromenmonitor20091 die bus staat er nog heb je ook een prent.' Dat schudt me weer in de realiteit, ik weet nu dat ZE een heel snel rondje gaat rijden en met plaatsvervangende schaamte roep ik naar boven; jullie hebben een prent. De stemming is omgeslagen in verbaasd ongeloof en neemt het zonnige moment even totaal over, voor het eerst op Texel, een heerlijk lang weekend in het vooruitzicht en dan binnen 3,5 min... Zo onsym pathiek dat je wel vanzelfsprekend een hekel aan ZE krijgt. Als hand havers in een overtreffende trap geslaagd met vlag en wimpel, het gaat niet eens om de €85,-, er mist een wezenlijk gevoel van soepel heid, inlevingsvermogen en creati viteit om op een vriendelijk geïnspi reerde manier met je roeping om te gaan. Zeker, een prent is vaak ook wel terecht ,maar soms... O soms.Als er eenmaal geprint is is er niets meer aan te doen zegt ZE voor het instappen en rijdt weg. Onze gast er achteraan, waarna ZE meer gas geeft en snel uit het zicht door de volgende bocht verdwijnt. Ik betrap me op een gevoel van medelijden. Het is geen begerens waardige baan, waarvan je hoopt dat die je een pensioen zal bezor gen apart van een Buffelhuid. Deva van der Plaats, Den Burg I' Valentijn Hillen, chef-kok van Wambinge (links), Benno Bakker, Stich ting Waddengroep (midden) en Pieter Krugers, chef-kok van Brasserie De Lindeboom Het Schoutenhuys (rechts), showen het Wadden- goud-certificaat voor Het Schoutenhuys in Den Burg. Restaurants krijgen Waddengoud Restaurant Wambinge in De Koog en de restaurants van De Lindeboom in Den Burg, Bras serie De Lindeboom en Het Schoutenhuys hebben het keur merk Waddengoud gekregen. Alle drie restaurants vallen onder Hotelgroep Texel. De restaurants hebben duidelijk een geheel eigen sfeer, maar één ding hebben ze gemeen: ze passen perfect bij Texel. Ondermeer door de menu kaarten in zowel De Lindeboom als Wambinge. 'We willen onze gasten graag Texel ook binnenskamers laten ervaren Hierdoor werken we in beide keukens veel met streek producten van Texel waarvan het Waddengoud gecertificeerde Texels lamsvlees één van de para- depaardjes is', aldus algemeen manager Bouke Weber. Er zijn nu ruim twaalf Waddengoud restaurants op Texel. Daarnaast zijn veel andere bedrijven gecertifi ceerd. Samen ontwikkelen ze nieu we arrangementen en activiteiten. Zoals de 'tastytocht', een fietsrit waarbij de gast verschillende Texelse bijzonderheden en specia liteiten ervaart. Het is een samen werking tussen accommodatie Isola Bella, boerderij Hoogvliet, garnalenvisser Dirk Albert Blom en restaurant Inn de Knip. 'Dergelijke initiatieven zorgen voor een aan trekkelijker Waddengebied. Het is belangrijk dat wij dit in de toekomst meer gaan stimuleren, want derge lijke samenwerkingsverbanden ontstaan niet vanzelf', vertelt Ben no Bakker van Stichting Wadden- groep. Het maïsdoolhof van Arie Lap mag volgens de gemeentelijke regels voor openstelling geen doolhof heten, maar fs dat ook inderdaad niet. Dat blijkt uit de luchtfoto die Ton Zegers afgelopen week maakte van de akker tussen het Klif en het Lagewegje bij Den Hoorn. Op de Ruigedijk tussen De Koog en de rotonde Nieuwlanderweg is woensdag een motorrijder onderuit gegaan. Dat gebeurde in een van de bochten. Personeel van de ambulance ontfermde zich over de man en bracht hem naar het ziekenhuis. De aard van zijn verwondingen is niet bekend, maar hij was bij kennis. De politie regelde het verkeer op de Ruigedijk. (Foto rexeipnoto) Het nieuwe parkeerterrein op de plek van de voormalige LTS is nage noeg klaar voor gebruik. Volgens de gemeente moet er nog bebording worden aangebracht en vakken worden afgezet. Het parkeerterrein is onder meer bestemd voor touringcars. (Foto Jeroen ven Hettum) Bomenlijst wordt fors uitgebreid De bomenlijst met waardevolle bomen en boomgroepen op Texel die niet zonder toestem ming mogen worden gekapt, is uitgebreid van zeventig naar cir ca vierhonderd stuks. Daar heeft de gemeenteraad tij dens de laatste raadsvergadering mee ingestemd. Een voorstel van Texels Belang om de in 2009 afge schafte kapvergunning in ere te herstellen, kreeg onvoldoende steun van de raad. De bomenlijst werd een paar jaar geleden in het leven geroepen om te voorkomen dat bijzondere bomen na het afschaffen van de kapvergunning zouden sneuvelen. Er stonden aanvankelijk tegen de zeventig bomen op, maar dat was in de ogen van de politieke partijen te weinig. Op drie na stonden die allemaal in Den Burg. Daarnaast ontbraken de bomen in de Wezen- tuin en de notaristuin op de lijst. Op de nieuwe, uitgebreide bomen lijst, die nog wel een voorlopig karakter heeft, staan nu vierhon derd bomen, waarvan 240 bomen van de gemeente in Den Burg, 50 gemeentelijke bomen in de buiten dorpen en 113 bomen bij particu lieren. De bomen in het park in het centrum van Den Burg en de nota ristuin staan ook op de lijst. De raad besloot dat de criteria voor de bomenlijst moeten worden ver ruimd. Er werd €8.200,- beschik baar gesteld voor inspectie van de bomen op de bomenlijst. Bedoe ling is dat daarvoor tijdens inspec ties een soort boom paspoorten worden gemaakt waarin onder meer de gezondheidstoestand van de boom en het noodzakelijk onderhoud in worden beschreven. Onderzoek naar expo op Schans Het college gaat bekijken of het mogelijk is archeologische vondsten te exposeren bij Fort De Schans. D66 had dat voorgesteld tijdens de behandeling van de Kadernota en de rest van de gemeenteraad ging daarmee akkoord. Het college kon zich ook in het voorstel vinden. Wat D66 betreft, worden bij De Schans vondsten geëxposeerd die momenteel verspreid over het eiland worden bewaard of nog ner gens voor publiek te zien zijn. Bedoeling is dat het college polst bij Natuurmonumenten, eigenaar van De Schans, wat de mogelijkhe den zijn. D66 gaf zelf alvast een voorzet door een gebouw van plexiglas als mogelijke plek voor expositie te noemen. stel aan de gemeenteraad. Er moet ook worden bekeken of er subsidie voor een expositieruimte op De Schans te verkrijgen is. 'Tuinwal op plek waar die hoort' Er moet beter worden gelet op de plekken waar tuinwallen wor den aangelegd. Dat heeft de PvdA tijdens de behandeling van de Kadernota laten weten. Volgens de partij zijn tuinwallen onderdeel van het Texels erfgoed, maar niet als ze langs sloten of op vlak terrein worden aangelegd. De partij noemde een tuinwal bij De Waal die langs een sloot loopt als voorbeeld hoe het niet moet. Het zelfde geldt voor de op vlak terrein aangelegde tuinwallen bij het gemeentehuis in Den Burg. 'Ze moeten komen op plekken waar ze horen of passen', aldus de sociaaldemocraten. Zij kregen tij dens de behandeling van de Kader nota de rest van de gemeenteraad achter zich. Het college kon zich ook vinden het voorstel. Zij gaan in overleg met De Lieuw die zich bezighoudt met de aanleg en het herstel van tuinwallen en kolken.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5