Winnen wilde ik al toen ik op de Jan Drijverschool zat' TEXELSE 7 COURANT Gemeente staat garant voor leges Zouteland Kees Dijkema wint motorrace in Mill VRIJDAG 03 AUGUSTUS 2012 moeilijk zitten, liggen of staan. Ik kijk Olympische Spelen, afwisse lend hangend op de bank en zit tend op een harde bureaustoel. Ik heb een vreselijk humeur, wie weet hoe lang ik nu niet kan trainen. Ik gooi zes ibuprofen naar binnen. Die helpen niet. Ik schrijf, maar hoe meer last ik van mijn rug heb, hoe slechter ik het verhaal vind. Als ik mijn fiets tegen een boom zet, krijg ik een sms van mijn broer Kees die in Zwitserland zit, een halfbroer van ons is onverwacht overleden. Mijn Surinaamse vader had veel kinderen bij verschillende dames, zelf wist hij niet eens hoe veel. Deze halfbroer was zo'n twin tig jaar ouder dan ik. Ik ben niet met hem opgegroeid, heb hem lang niet gezien. Ik weet niet eens zeker of we elkaar hadden herkend op straat. Maar een kleinzoon van hem ken ik wel, die zie ik wekelijks want hij traint in de zelfde sport school als ik. Alex heeft een kater, maar de bespreking over onze documen taire gaat goed. Top zelfs. Alex heeft een contactpersoon in Australië gevonden die de voor productie wil doen. We kunnen er moeilijk zelf even heen vliegen, daar hebben we de middelen niet voor. Alex heeft regelmatig opdrachten als filmer en fotograaf van vooral popbands, maar beunt als het nodig is bij als hotel mede werker. Ik sta een paar middagen per week achter de bar in de sport school, administratie doen en shakes verkopen. Als je tronie mij niet aanstaat, heb je kans op een scheutje Dreft door je shake. (Maandag) 's Ochtends, om ongeveer half negen mediteer ik op mijn balkon. Ik ga zitten op het koele beton, stel de eierwekker in op vijf minuten, en hoop dat ik het volhoud zonder te gluren of het al tijd is. O nee, hè! Daar komen kinderen het speeltuintje - precies achter mijn huis - in rennen. Nu kan ik het wel vergeten. Want veel van de kinderen hier kennen mij. Die zitten namelijk op het Roodborstje, een basisschool een paar straten ver derop. Daar heb ik kortstondig gewerkt als onderwijsassistente. Als ze mij zien, ben ik zuur. Ik ver- De gemeente gaat garant staan voor de legeskosten die Woontij moet betalen voor de omge vingsvergunning om twaalf ener- gienulwoningen aan 't Zouteland in Den Hoorn te bouwen. De gemeenteraad heeft tijdens de laatste raadsvergadering unaniem ingestemd met dat voorstel van het college. Het gaat om een bedrag van €26.000,-. De garant stelling moet voorkomen dat de perikelen die recent bij de provin cie Noord-Holland speelden rond het aardkundig monument en 't Zouteland op termijn opnieuw pro blemen geven. De gemeente kan er min of meer vanuit gaan dat de provincie een ontheffing op de status aardkundig monument verleent voor de reali satie van warmtepompen bij de woningen aan 't Zouteland, maar dat duurt naar verwachting nog een half jaar omdat de provincie Zingende zaag bij Novalishoeve 'Een zingende zaag, een neuriënde viool en een tokkelende gitaar, die worden verbonden door speelse percussie.' Ze zijn zaterdag 4 augustus van 14.00 tot 15.00 uur te beluisteren op de Novalishoeve aan de Hoornderweg nabij Den Hoorn, waar ze een aanvulling vor men op de fototentoonstelling van Geertrui van Herwijnen. De instrumenten worden bespeeld door Wim Elzinga, Marja Luijckx en Cellistine van Herwijnen. In het dagelijks leven spelen ze elk in uiteenlopende orkesten, bands en andere gezelschappen, maar bij speciale gelegenheden vormen ze een trio. Hun muzikale stijl is vrije, speelse improvisatie op verschil lende thema's. Weblog Naam: Hermine Landvreugd Afkomstig uit: Den Hoorn Woont in: Amsterdam Professie: schrijver Bijbaantje: barkeeper sportschool Doet aan: powerliften schuil mij zo goed als het gaat achter het wasrek. Te laat! 'Juf! Juf!" hoor ik. 'Daar zie ik juf, op het balkon! Daar! Daar zit juf! Kijk, juf! Daar zit juf! Juf!' Nog een keer dat woord 'juf' en ik gooi het wasrek naar beneden, denk ik. Een kennis belt, of ik morgenmid dag een cursus poëzie kan geven in een bejaardentehuis, ze is ziek. Prima, graag zelfs, de paar keer dat ik het eerder van haar heb overgenomen, had ik veel lol met een aantal licht demente oudjes, en het betaalt goed. Ik bereid vast voor wat ik in die twee uur wil gaan doen. (Dinsdag) Ook in de kunstensector is het crisis. Veel kunstenaars kunnen niet van hun werk leven en zijn veroordeeld tot de vijf-euro-baan- tjes. Een acteur die heel af en toe mag opdraven in de serie Span gen, en een jazzsaxofonist die ken, zijn postbode. Een schrijver is huis schilder, een andere werkt in de thuiszorg. En ik sta parttime achter de bar in de sportschool. De zeven oudjes aan wie ik de poëziecursus geef, hebben gees telijke beperkingen. Leo, een man met het syndroom van Down, wil eerst niet meedoen. Er komen grappige gedichten uit. Het vrouwtje in de bloemenduster heeft een zilverkleurig koektrom meltje meegenomen. Uit haar gedicht blijkt dat ze stiekem rookt en het trommeltje als asbak gebruikt. Zelf blijft ze de hele les grinniken om wat ze heeft opge schreven. Samen spannen we touw door de gang van het verzorgingstehuis en eerst de gehele formele procedure voor de ontheffing wil doorlopen. Er is nog geen honderd procent zekerheid dat alles in orde wordt bevonden. De gemeente wil daar niet op wachten en nu al beginnen met de procedures voor de omgevingsver gunning om tijdverlies te beperken. Woontij wil daaraan meewerken, maar de woningstichting wil niet het risico lopen dat de kosten voor een omgevingsvergunning op het eind van de rit weggegooid geld blijken te zijn als de provincie toch nee zou zeggen. Door de gemeentelijke garantstel ling kunnen de procedures bij de provincie en de gemeente nu tege lijk naast elkaar lopen. Het college acht het risico dat de gemeente de garantstelling kwijt raakt klein. De energienulwoningen moeten uiter lijk 31 december 2013 klaar zijn, omdat anders een subsidie van het Waddenfonds vervalt. Lafhartig Wat bezielt toch tegenwoordig de mensen? De fiets van onze 93- jarige vader wordt uit zijn afgeslo ten schuurtje op de Beatrixlaan 33a gestolen. Het zo goede vehikel was waar onze ouwe vader nog mobiel mee was. Lafhartig en zonder normbesef is het. Laat ze toch eens van andermans spullen afblij ven. Je hoort niet anders dan inbra ken. Laaghartige smeerlappen zijn het. Misschien is er iemand die ergens een zwarte opoefiets met breed stuur ziet staan. Of mis schien willen deze laffe daders hun geweten laten gelden en de fiets terug zetten. Willem Snoek, Den Burg. hangen de gedichten er met knij pers aan. Leo loopt snel naar zijn kamer en komt mij een rookworst brengen, waarvan hij een paar hap pen heeft genomen. Een mede werkster spreekt hem bestraffend toe. 'Leo, ben je alweer naar de C1000 geweest?' Leo steek zijn handen in de zakken van Ajax-vest en kijkt naar de grond. (Woensdag) Bardienst. Het is niet mijn roe ping, ik word er zeer chagrijnig van, dat dienstbare. Al vier jaar lang, wanneer iemand een pleister vraagt, of een shake bestelt, denk ik: 'Krijg wat! Ik kap ermee.' Maar ik sta er nog en dat komt niet door het salaris, dat stelt niet veel voor, maar door de vaste klanten. De jongens die zich elke dag kapot trainen, tien rondjes op de zak of sparren in de ring, Remco, die iets vaags doet met diamanten, Ahmed, geen idee hoe die aan de kost komt, en zo zijn er nog een paar. Ik mag de jongens graag. Mail van de uitgeverij, mijn redac trice gaat op vakantie, over een maand bespreken we mijn nieuwe boekje Kalle en Schotelvarken Ik hoop dat het boekje in de Kin derboekenweek verschijnt; dat betekent grote kans op optredens op scholen, dus inkomsten. Maar het wordt krap, ben ik bang. Er is nog niet beslist wie we voor de illustraties gaan vragen. De kickbokser belt om zeven uur 's avonds op mijn gsm. Ik druk hem meteen weg en zet mijn telefoon uit. Sinds een paar maanden komt deze voormalig Europees kampi oen af en toe langs, naar beider tevredenheid. Hij is meer dan vijf entwintig jaar getrouwd en thuis is het sufheid troef, gok ik. Hij is ach tenveertig, maar heeft de conditie van een jonge hond. Meestal sleur ik hem gretig mijn huis in, maar vanavond niet. Wegwezen, opzou ten, ik heb rugpijn en ik wil lanter fanten, tv kijken, alleen zijn. Ik zet ook de bel af. Dat is het voordeel van omgaan met een getrouwde man, ik heb nul verplichtingen. Een vriend vroeg: Vind je het niet lullig voor zijn vrouw? Daar kan ik kort over zijn: Nee. Ik ga lekker op de bank liggen met zak chips. En val in slaap. Forse bijdrage Oranje Fonds stichting Ajuin Stichting Ajuin krijgt €8.750 van het Oranje Fonds voor het ont wikkelen van een nieuwe thea tervoorstelling. Ajuin organiseert samen met regis seur-dramadocent Anneke Berg huis het Verteltheater voor senio ren, zowel op Texel als aan de overkant. Groepen senioren vertel len elkaar vanuit hun herinnerin gen. Berghuis giet die verhalen in een theatrale vorm. Zo wordt een stukje geschiedenis doorgegeven aan volgende generaties. Stichting Ajuin heeft de bijdrage gekregen voor het ontwikkelen van een nieuwe theatervoorstelling met senioren uit de verschillende dor pen op Texel. Het Oranje Fonds steunt sociale initiatieven met geld, kennis en contacten. Het Oranje Fonds wordt onder meer gesteund door de Nationale Postcode Lote rij, De Lotto en door Vrienden en bedrijven. Ajuin kreeg ook toezeg gingen van drie andere fondsen, zodat de voorbereidingen van een nieuwe theatervoorstelling van start kunnen. Die wordt in de eer ste helft van 2013 opgevoerd in minimaal vier dorpen op Texel. Puppycursussen Clinidogs Hondentrainingen van hondengedragsdeskundige Suzan Vlaming begint zondag 5 augustus diverse nieuwe cursussen voor puppy's van alle rassen. Uitgangs punt is dat honden 'op positieve wijze' tot een 'gehoorzaam maatje' worden opgevoed. Clinidogs advi seert eigenaren bij alle voorko mende problemen en kijkt goed naar wat er voor de specifieke combinatie van hond en eigenaar van belang is. Meer informatie staat op de website van Clinidogs. Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Hermine Landvreugd deze week het weblog bij in de serie De week van... Over de Herminator, de Belgische kampi oenschappen deadlift, schaat sen bij paal 9, mediteren op het balkon, de Kinderboekenweek en omgaan met een getrouwde man. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant. nl. (Vrijdag) Het is heet, bijna dertig graden. Twee jongens zitten voor de sport school op de stoep, bovenlijf ont bloot. Een rasta, met wie ik af en toe bankdruk, en een worstelaar. De worstelaar heeft in zijn nek de kop van zijn pitbull laten tatoeëren. De hond ligt zwaar hijgend naast hem. 'Ha, die Herminator,' groet de rasta loom. Je ziet zijn gouden tand. Herminator is mijn bijnaam hier, nu ik powerlift. Er trainen in deze sportschool weinig dames. Ik train voor de Belgische kampi oenschappen deadlift. Pas in de herfst worden die gehouden, maar spiermassa kweken, daar is tijd voor nodig. Ik wil mij kwalificeren voor internationale wedstrijden. Ik train vijf, zes keer per week. 'Hon derdveertig: drie keer,' zegt Chris. 'Wil je kampioen worden of niet? Concentreer je. Do or die.' Winnen, dat wilde ik ook al toen ik op de Jan Drijverschool zat in Den Hoorn. De wedstrijdjes schaatsen op de plas bij paal 9. Mijn grote concurrenten waren toen Marleen Bakker en Ron Broersma. Als ik tegenwoordig hardloop langs het IJ met mijn zoon van achttien, leg ik het af, geen schijn van kans heb ik. Een Amerikaan met lang haar, blijft staan kijken. Hij is naar Amsterdam gekomen om in deze sportschool te trainen. Als een leuke gast toe kijkt, krijg ik vleugels. Ik trek zeker een kilo of vijf extra de lucht in. De Amerikaan zegt: 'You're a strong girl.' Girl, niet helemaal, ik ben bijna vijfenveertig, denk ik, maar dat zeg ik niet, als hij mij jonger schat, pri ma. (Zaterdag) Half zes sta ik op en schrijf twee uurtjes. Heerlijk, de buren nog niet wakker, het is stil buiten, ik hoor alleen vogels. Ik woon in Noord, in een van de armste wijken van de stad, en de huisjes zijn gehorig. Iets voor tienen ben ik bij de sport school, als een van de eersten, en werk mijn benenschema af. Ik heb geen ruk zin. Wat een saaie sport. Maar omdat een knappe jongen kijkt, sloof ik me uit, pak teveel gewicht en daar heb ik de rest van dag last van. Pijn in mijn rug. Woman\ Wat ben je toch simpel! Scheld ik mezelf uit. Daarna race ik naar het Centraal Station. Mijn zoon Pettersson gaat met zijn vader ieder jaar naar Ter schelling en ik wuif hen uit. Altijd. Ik heb flesjes sportdrank voor hen voor onderweg. In Amsterdam vind ik het niet erg als ik ze een dag niet zie, dat geldt zowel voor mijn ex als voor mijn zoon, maar als ze drie weken op Terschelling zijn, vind ik dat erg lang. Ik pas die weken op de katten. (Zondag) Pijn in mijn onderrug en niet zo'n beetje ook. Door dat overdreven zwaar squatten gisteren. Ik kan Verzamelen voor Fietsdriedaagse Mountainbikers, wielrenners en 'gewone' fietsers deden dinsdag, woensdag en donderdag mee aan de Fietsdriedaagse, georganiseer de door Wielersport Texel. Vanaf de Groeneplaats werden al trap pend verschillende routes over het eiland afgelegd. Onderweg werd gepauzeerd. Zoals woensdag bij ijsboerin Ans, die aan de Tureluur in de Dennen ijsjes uitdeelde. Kees Dijkema heeft zondag op het stratencircuit rond kasteel Alden- driel in Mill een wedstrijd van de Historische Motorsportvereniging Nederland gewonnen. Hij verste vigde daarmee zijn derde plaats in het klassement over 2012. Dijkema is de trotse eigenaar van een Velocette uit 1938, waarmee hij voor het tiende seizoen in de klasse Pre50 uitkomt. Door een zelfgebouwde cilinderkop loopt zijn 1 -cilinder dit jaar beter en snel ler dan ooit. 'Maar het Engelse kwaliteitsproduct heeft ook steeds meer onderhoud nodig', vertelt de bewoner van Oost. 'Voor het vol gend seizoen wordt daarom gewerkt aan een Excelsior Manx man, een echte Engelse racer met bovenliggende nokkenas uit 1937, waarmee vele internationale suc cessen zijn behaald.' Ook Maarten Hoogenbosch reed mee in Mill. Op zijn Velocette uit 1953 reed hij een sterke race en behaalde hij in de klasse 350 cc een vierde plaats.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 7