'Body en brein updaten en zelfredzaamheid vergroten' TEXELSE 9 COURANT Compacter programma met meer demonstraties Zendamateurs actief op Texel 'Namen uitwisselen en contact verbreken' VRIJDAG 3 AUGUSTUS 2012 tijdens een eerdere editie van BODY en Brein een lang lint op het strand bij paal 17. 'Door op je voeding te letten, kun je aan je gezondheid werken. Dat weet iedereen. Maar je eet maar drie keer per dag, terwijl je wel 18.000 keer ademhaalt. Er is daarom veel te winnen met een betere manier van ademhalen. Daar staan maar weinig mensen bij stil.' Zijn terloops geponeerde stelling is tekenend voor de even speelse als doordachte manier waarop Menno Siebinga tegen het leven aankijkt. Hij deelt zijn visie graag met de bezoekers van het festival BODY en Brein, dat vanavond van start gaat en nog tot en met zondag duurt. Net zo tekenend is het betoog dat de organisator in de inleiding van het festivalboekje houdt en waarin hij schrijft dat mensen hun leven continu 'updaten'. Ze kopen nieu we kleding, nieuw eten, nieuw drin ken, passen hun huis aan, kopen nieuwe technologische apparaten, sommigen nemen zelfs een nieuwe partner. 'Maar onze body en ons brein updaten, daar denken we nog onvoldoende over na, of weten niet hoe dat moet, terwijl er veel kennis voorhanden is waarmee we body en brein veel efficiënter kun nen gebruiken.' Hij noemt dat 'jam mer', want terwijl iedereen geluk kig, fit en vitaal wil zijn, lijden veel mensen aan stress, overgewicht, Regeling voor 'kruimelgevallen' Als een bouwaanvraag afwijkt van de voorschriften van het bestem mingsplan wordt deze als regel geweigerd. Bij zeer kleine afwijkin gen die niet strijdig zijn met het beleid wordt echter ontheffing ver leend. Om daarbij willekeur te voorkomen, hebben b en w nu voor zulke kruimelgevallen beleids regels vastgesteld op basis van een rapport dat door een extern bureau is gemaakt. Onder de naam 'Planologisch afwijkingsbeleid' zul len deze regels worden gepubli ceerd. Geslaagd Jacqueline Daalder uit Ooste rend is geslaagd voor haar all round kappersopleiding aan de Friese Poort in Leeuwarden. Ze gaat daar verder leren voor de opleiding Communicatie en Mar keting. een gebrek aan energie of een burn-out, 'om maar een paar hedendaagse problemen te noe men'. Siebinga claimt dat het festi val een oplossing biedt. 'Binnen een weekend kun je je body en brein updaten op elke mogelijke manier, hetzij uitdagend, hetzij ont spannend of op een inspirerende manier.' BODY en Brein telt dit jaar veertig activiteiten. Dat zijn er zo'n twintig minder dan vorig jaar. Een bewuste keuze, volgens eigen zeggen. 'Er was zo'n overdaad aan keuzes, dat bezoekers niet meer wisten wat ze moesten doen. Ik geloof dat de clinic van de bekende oud-horde- loper Robin Korving acht deelne mers trok. Dat is jammer. We heb ben het programma daarom wat compacter gemaakt. Maar het is nog nooit zo goed geweest', vertelt Siebinga trots. De activiteiten zijn zeer divers en variëren van clinics in vechtsporten als aikido en kung fu tot hand- boogschieten, dansen als break dance, hoopdance, tango en zum- ba, golfsurfen en zelfverdediging voor vrouwen, verzorgd door één van de sterkste vrouwen ter wereld, oud-wereldkampioene kooivech- ten (MMA) Marloes Coenen. Voor kinderen is er een clinic kids street- defence, een combinatie van vijf Geen bijdrage voor bibliotheek De Stichting KopGroep Bibliothe ken (waaronder de Texelse open bare bibliotheek valt) heeft de gemeente vergeefs verzocht om een extra bijdrage van €3.411,-. Om het geld was gevraagd omdat de Texelse bibliotheek in 2011 met verlies heeft gedraaid. Het college weigerde, omdat de KopGroep als geheel in datzelfde jaar een winst heeft geboekt van bijna €286.000,- en daaruit moet het tekort van Texel maar worden betaald. Twee bewoners van de Pijpers- dijk, onder wie burgemeester Francine Giskes, hebben bezwaar gemaakt tegen de bouw van een tweetal recreatieve opstallen door Jan van Asselt bij de hoek Pontweg-Pijpersdijk. Het college heeft beide bezwa ren ongegrond verklaard. Het ging om de herbouw van twee verouderde zomerhuisjes. Daar voor was vergunning verleend en de bouw ging van start. Maar toen bleek dat de nieuwbouw op een iets andere plaats verrees dan in de vergunning was aangegeven, greep de gemeente in en legde de verschillende vechtsporten, waarin ze leren zichzelf te verdedigen en hun weerbaarheid wordt vergroot. Wie bang is iets te breken wanneer hij van zijn of haar fiets valt, kan zich de beginselen van het valbre- ken eigen maken. BODY en Brein haakt ook in op de populariteit van bijzondere vormen van atletiek. Freerunning is een tak waarin muurtjes en andere obsta kels in een stad als een soort stormbaan worden gebruikt. Tij dens het festival worden als alter natief grote objecten op het strand geplaatst. Trainer Philip van Ees is een fenomeen, die voor advies zelfs wordt gevraagd door de acro baten van het vermaarde Cirque de Soleil. In het verlengde daarvan ligt de clinic crossrun, 'voor mensen die niet van recht toe recht aan en kilometers plat asfalt houden'. Een ludieke vorm daarvan is de slipper race, die op zondag wordt gehou den. Naast de trainingen en clinics waarin deelnemers aan hun fysieke gesteldheid werken, zijn er ook lezingen om het brein te verster ken. Een trekpleister zijn de B&B masterclasses die worden verzorgd door John Midavaine, die als wor stelaar ooit aan de Olympische Spelen meedeed en tegenwoordig samen met voormalig Oranje-kee per Hans van Breukelen samen werkt in de organisaties Gezonde Werknemer en Vooruit met Top sporters. Hij is een veelgevraagd spreker, die talloze weetjes paraat heeft die met simpele oefeningen direct kunnen worden toegepast. Hondensport op 'landje van Kaan' Het college gedoogt dat honden sportvereniging DOS gebruik maakt van het terrein achter de gemeentelijke opslagplaats aan de Pontweg ter hoogte van Den Burg, bekend als 'het landje van Kaan'. De club houdt hier de trainingen en heeft er een unit als schuilgelegen- heid en voor opslag van materiaal. Gezien de agrarische bestemming mag dat eigenlijk niet, maar omdat de plek op ruime afstand van de weg achter groen verscholen gaat, heeft niemand er last van. In het nieuwe bestemmingsplan zal het hondentrainingsterrein als zodanig worden bestemd. Door het gedoog- besluit wordt daarop vooruit gelo pen. bouw stil. Om de zaak alsnog te regelen werd een ontheffingspro cedure gestart. In het kader daar van kwamen de bezwaren binnen. De buren vinden dat de huisjes op deze plaats afbreuk doen aan hun privacy. Het college vond echter dat dit best meevalt, gezien de grote afstand tussen de woningen en het dichtstbijzijnde huisje, wees de bezwaren van de hand en ver leende alsnog vergunning voor de bouw van de huisjes op de andere plek. In verband met haar betrokkenheid deed de burgemeester niet mee aan de beraadslagingen en de stemming. Oud-Texelaar en sport- en presta tiepsycholoog Jaap Duin geeft aanwijzingen om beter te presteren onder druk. Marcel Hof, de broer van de bekende leeman, laat zien dat je met behulp van ademha lingstechnieken je weerstand kunt verhogen. En de Texelse GZ-psy- choloog Mirjam Spijker presenteert de laatste wetenschappelijke inzichten over het functioneren van het brein. Interessant zijn ook de clinics voor deelnemers die moeite hebben om namen, pincodes of wachtwoor den te onthouden. Hun vergeet achtigheid maakt hen kwetsbaar, ook op internet. 'Er zijn allerlei trucjes om dat te verbeteren. Daar mee vergroot je je zelfredzaam heid. Dat is een belangrijk thema Van links naar rechts Peter Vrij, Eric van 'Papa Echo Three, Victory Porta ble...', klinkt het regelmatig tus sen zaterdag 14.00 uur en zon dag 14.00 uur in één van de appartementen van Grietjeshoe ve aan de Schorrenweg in Polder Het Noorden. Het is de zend- naam van Eric van der Velde en twee van zijn vrienden die mee doen aan een wedstrijd voor zendamateurs. Samen met Berend de Ruiter en Peter Vrij deed Van der Velde mee aan Islands on the Air Contest (IOTA). Het doel van deze wedstrijd is met zoveel mogelijk zendama teurs op eilanden uit zoveel moge lijk landen contact te leggen. Vorig jaar deden er ruim 2000 stations mee aan de 'IOTA contest', waar van bijna 150 teams speciaal voor dit evenement naar een eiland zijn gegaan. Wie denkt dat het drietal uitgebreid contact heeft met de andere deel nemers heeft het mis. 'Dat is ook niet het doel van de wedstrijd. Je zoekt andere deelnemers op en wisselt zendnamen uit. Zodra je eikaars gegevens ontvangen hebt, verbreek je het contact en ga je weer op zoek naar de volgende. Na de wedstrijd stuur je alle gege vens op naar de wedstrijdleiding. van ons festival. Veel mensen zijn te afhankelijk. Bij stress nemen ze een pil, in plaats van het probleem zelf, op een natuurlijke manier, aan te pakken.' Nieuw dit jaar is ook dat er veel meer demonstraties worden gege ven, gemiddeld eens per anderhalf uur één. Ook op dit gebied is de variatie groot. Zo demonstreren bekende breakdansers hun kun nen, is er capoeira, kung fu en aikido. Bijzonder belooft het optre den te worden van de 11-jarige Luciano, die twee jaar geleden furore maakte in het tv-programma Move like Michael Jackson. 'Mensen willen dingen zien en zich ontspannen', weet Siebinga. Dat was ook reden om een groot aantal fat boys (een soort mega zitzakken) beschikbaar te stellen. Een wat actievere vorm van ontspannen behelst hot balance, 'een uitgeba lanceerde mix van yoga, pilates, tai chi, dans en kung fu in een tent waarin het 32 graden Celsius is'. Enigszins vergelijkbaar is hot core, waarbij in de verwarmde tent 'een mix van functionele fitnesstraining en non-contact martial arts' wordt aangeboden. Met zoveel mogelijk pootjeba ders Olympisch surfer Dorian van Rijsselberghe een hart onder de riem steken. Dat is het plan van Menno Siebinga, organisa tor van het festival BODY en Brein. Siebinga roept Texelaars en toeris ten op zaterdag tijdens BODY en Brein op het strand bij paal 17 massaal mee te doen aan het jaar lijkse pootjebaden en daarbij met z'n allen (op een stoel) het woord DORIAN te vormen. Hij rekent op We hebben dit jaar al contact gehad met eilanden in onder meer Italië, Japan en Nieuw-Zeeland', vertelt Van der Velde. De wedstrijd is verdeeld in allerlei verschillende categorieën. Er is de wedstrijd voor eilandzendama teurs, maar ook een onderdeel voor zendamateurs aan land. Ook daarmee mogen zij contact leggen. 'Anders wordt de wedstrijd heel klein. Je moet het zien als wed- strijdzwemmen. Je heb borstcrawl, vlinderslag en ga zo maar verder, maar dan wel allemaal in hetzelfde bad', aldus Van der Velde. Een uur voor het einde van wed strijd had het drietal 1500 verbin dingen gelegd met driehonderd verschillende eilanden. 'Nog een uurtje en dan is het klaar. We heb ben weinig geslapen. Er zitten eigenlijk de hele tijd minstens twee mensen achter de knoppen', ver telde De Ruiter. Het drietal kwam vrijdag aan op Texel om alle anten nes en apparatuur te installeren. BODY en Brein begint vanavond (vrijdag) om 18.30 uur op vakantie park De Krim. Bestond de opening voorheen vooral uit lezingen, dit keer is voor een andere aanpak gekozen. 'We zijn tot de conclusie gekomen dat het zonde is alle acti viteiten op drie dagen te concen treren. Het lijkt ons leuker dat wat meer over het jaar te verspreiden. Op Texel en aan de overkant. Zo ben ik ook door de Hersenstichting gevraagd één en ander te organi seren.' Op het programma staan vanavond diverse demonstraties en work shops, naast een bijeenkomst voor de circa 60 trainers, die discussië ren over de toekomst van het festi val. Zaterdag (9.45 tot 23.00 uur) en zondag (9.45 tot 17.00 uur) zijn alle activiteiten bij paal 17. Uitgebreide informatie over de trai ningen, lezingen, clinics, work shops en demonstraties staat in het festivalboekje, dat vorige week met de Texelse Courant werd ver spreid, en op de website www. bodyenbreintexel.nl. 'heel veel deelnemers', om en pas sant een nieuw record te vestigen. 'Dat staat sinds 2009 op 1046 deelnemers. In 2010 hadden we regen, maar zaten er toch nog 400 mensen op de vloedlijn. In 2011 waren dat er 950. Toen was het mooi weer op het strand, maar regende het op de rest van het eiland. Het moet dus mogelijk zijn het record te verbeteren.' Om de sfeer te verhogen, wordt tropische muziek ten gehore gebracht. De recordpoging begint zaterdag rond 17.00 uur. Rondom het appartement hangen overal antennes en staan zend masten. 'Het kost zo'n vijf uur om alles op te bouwen en af te stellen dus we moesten vrijdag al begin nen. Het afbreken gaat stukken sneller.' Het is de vierde keer dat de drie Texel gebruiken als locatie voor de wedstrijd. Eerder lagen ze met een boot in het uiterste hoekje van de jachthaven van Oudeschild. Dit jaar zaten ze voor het eerst in de polder. De weersomstandigheden waren ideaal. 'Onweer en mist kunnen het erg lastig maken, omdat dat het signaal verstoort. Bij storm kunnen de antennes omwaaien, dus het weer was erg welkom', aldus De Ruiter. Hoeveelste ze geëindigd zijn in de wedstrijd valt nog niet te zeggen. 'Als we het op dit moment vergelijken met vorig jaar hebben we het iets beter gedaan, maar je weet niet wat de andere deelne mers hebben gedaan. De uitslag kan soms wel een half jaar op zich laten wachten.' Vergeefs bezwaar burgemeester der Velde en Berend de Ruiter tijdens de wedstrijd voor zendamateurs. Pootjebaders vormen woord Dorian

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9