TEXELSE 6 COURANT Vissers laten zich zien op vijfde HavenVIStijn DINSDAG 14 AUGUSTUS 2012 Wk Johan Zijm legt scholletjes in de he een tot tafel omgebouwde klos. Wel doen, niet doen. Een aarze ling maakt zich soms meester van de bezoekers, maar de nieuwsgierigheid wint. Toch even met de hand in een bak water en toch even voelen hoe pulsvisse rij onder water aanvoelt. Het is een van de vele activiteiten tijdens het HavenVIStijn op de haven van Oudeschild. De bak met water en twee draden met modu les erin maken meteen een hoop duidelijk. Er worden geen handen verschrikt uit het water getrokken. Er wordt eerder gezocht naar plek ken waar de stroom echt te voelen is. Duidelijk wordt dat de pulsvis serij bedoeld is om vissen op de zeebodem enkel even op te schrik ken, zodat ze in het net zwem men. De vissers presenteren zich zater dag tijdens het evenement op diverse manieren om de bezoe kers, onder wie veel toeristen, een goed beeld van de visserij te geven. Mensen kunnen aan boord van kotters om rond te kijken en er wordt graag uitleg gegeven. De sumwing en de pulsvisserij staan in de schijnwerpers om aan te geven hoe de visserij met duurzaamheid bezig is. Iemand merkt terloops op dat de visserij daar veel aan doet, maar dat bij het grote publiek vaak toch een verkeerd imago blijft han gen. En daar hopen de vissers met het geven van informatie aan de vele voorbijgangers verandering in te brengen. Tegelijkertijd wordt volop vis gebakken en gerookt. De vis is bijeen gebracht door de vissers zelf en de Visspecialist in het dorp. Bezoekers mogen zelf een prijs bepalen en die gaat naar een goed doel. Dit jaar is dat het Verpleeg huis in Den Burg. De kottervissers halen volgens Ingrid Hennink, die het evenement samen met kotter vissers organiseerde, in totaal €2661,- op voor de zorginstelling. Met de verkoop van broodjes gar nalen wordt geld voor KiKa (Kinde ren Kankervrij) verdiend. De KNRM doet eveneens goede zaken en haalt €1484,85 op met de verkoop van spullen, het inschrijven van nieuwe donateurs en het meevaren van bezoekers met de Beursplein 5 of de Francine Kroesen. Circa 300 mensen maken een tocht over het wad. Veertien families melden zich aan als donateur. Het HavenVIStijn kenmerkt zich ook door de nodige activiteiten. Zo zijn Hans en Jaap Bakker bezig met touwslaan, Jaap Halsema laat miniatuurscheepjes varen en Dirk Burger is continu met bezoekers in gesprek. Op het midden van het terrein laat Sjef Boom bezoekers zien wat er zoal in de zee zwemt, belangstellenden kunnen opgevis te botten meenemen, kinderen zich uitleven in een klimtoren van Mor ten Eschweiler en bij Dirk Barends kunnen mensen zien hoe vis wordt gefileerd. De gefileerde stukken kunnen ter plekke worden meege nomen en de opbrengst is even eens voor het goede doel. Aan het eind van de middag ver schuift de aandacht naar het podi um voor het ankertillen, gevolgd door optredens. Het festijn wordt afgesloten met een optreden van de band @last die voor de gele genheid wordt aangevuld met Ad Harman voor een gastoptreden. Voorheen sloot Wad Zou't, waar Harman in speelde, het HavenVIS- Tijn altijd af, maar dat is dit jaar niet meer. De zesde editie van het eve nement wordt gehouden op zater dag 10 augustus 2013. n prijs bepalen. De Van Beurden wint ankertillen Charlie van Beurden uit Oude schild en Annemarie van der Meer uit Oosterend hebben zaterdag tijdens het HavenVIS tijn in Oudeschild het Texels kampioenschap ankertillen gewonnen. Van Beurden hield een 15 kilo zwaar anker 1 minuut en 39 secon den voor zich uit, vier seconden langer dan Shady Smits die tweede werd. Derde werd een bezoeker van het HavenVIStijn uit Heeren veen. Er streden 15 mannen om de titel. Bij de vrouwen waren 7 dames, van wie Van der Meer het beste was. Zij hield een circa 8 kilo zwaar anker 2 minuut en 26 secon den voor zich uit. Tweede werd een vrouw uit Duitsland met twee seconden minder, gevolgd door oud-Texelse Jolanda Beuving die het anker 2 minuut en 11 seconden in de lucht hield. De jeugd stond te dringen om mee te doen. Er kwamen in totaal 22 kinderen het podium op, van wie Jacob Zuidewind en Dave Gieles uit Oudeschild één en twee wer den. Kevin Groot werd derde. De wedstrijden werden aan elkaar gepraat door Bonne Klein Woolt- huis die traditiegetrouw veel poten tiële deelnemers in het publiek zag staan. In tegenstelling tot de kin deren stond echter niet elke vol wassene te trappelen om een anker te tillen. Catharina Witte hield de deelnemers in de gaten en Julie Oudejans hield de tijd bij. gefileerd. konden rondkijken op de haven Het jaarlijks kampioenschap ankertillen. De jeugd deed er graag aan mee en wilde zich uiteraard niet laten kennen. Links presentator Bonne Klein Woolthuis en rechts Catharina Witte die de scores bijhield. de reddingboten Beursplein 5 en de Jaap van der Vis laat bezoekers in een bak met water voelen hoe de draden van de pulsvisserij onder water aanvoelen. De puls wordt gebruikt om vis van de bodem op te schrikken. Er gingen veel handen het water in, waarna veelal werd geconstateerd dat het allemaal meeviel wat ze daar voelden. De KNRM was aanwezig op de Francine Kroesen om bezoekers Optreden van het Oudeschilder Visserskoor. Leden van kunstenaarsvereniging Zout exposeerden in de CIV-loods kunstwerken die met de zee te maken hebben. Magda Brommersma had zich laten inspireren door de Olympische titel van Dorian van Rijsselberghe en een schilderij aan zijn prestaties gewijd. iV rechts heeft in de gaten dat

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 6