m AGENDA TEXELSE 7 COURANT Reddingsbrigade al ruim 25 jaar paraat Oud-Texelse schrijft 'van de hak op de tak' Bijzondere Sara voor jarige Texelse inbreng in docu massamoord Indonesië Stichting Kerken en Minima Texel Cinpmca Teoce»! *üf DE VER BOUW ING LADIES NIGHT TAXI Tel*, ell DINSDAG 14 AUGUSTUS 2012 ^>uw club in de krant Om vermissing van kinderen op het strand tegen te gaan, verstrekt de Texelse Reddingsbrigade polsbandjes waarop de contactgegevens kunnen worden geschreven. De Texelse Reddingsbrigade (TRB), een reddingsbrigade die is aangesloten bij de landelijk over koepelende organisatie Red dingsbrigade Nederland, heeft als doel de strandbewaking op het noordelijke helft van Texel te organiseren. Elk jaar zorgt de TRB ervoor dat de strandposten op de afslagen 19, 20, 21 en 28 op het Noordzeestrand tijdens de zomer bemand zijn met strandwachters. De zuidelijke strandslagen worden bemand door de collega's van het Utrechtsch Studenten Werkkamp (USW). De vereniging bestaat nu meer dan 25 jaar en heeft circa 260 leden die vanuit het hele land op vrijwillige basis enkele weken per jaar klaar staan voor de badgasten op het Texelse strand. Bij de strandslagen zijn bewakings posten geplaatst. Wanneer er bij de post een vlag is gehesen (bij nor male omstandigheden de Texelse vlag), dan is de post bemand en kunt u terecht voor allerlei hulp. Naast het verlenen van Eerste Hulp, kunt u bijvoorbeeld ook terecht als u uw kind kwijt bent of als u vragen heeft over het strand en de zee. Door preventief te werken en de badgasten goed te informeren, wordt geprobeerd om vervelende situaties op en om het strand te voorkomen. Bij gevaarlijke situaties of vermisten kinderen wordt er een andere vlag gehesen dan de Texel se vlag. Hieraan kunt u zien of het verstandig is de zee in te gaan. Speciaal om vermissing van kinde ren tegen te gaan, zijn er bij de posten ook polsbandjes verkrijg baar waarop u uw contactgegevens kwijt kunt. Wanneer uw kind dan zoek raakt of wordt gevonden, kan u snel weer in contact met uw kind worden gebracht. Voordat u het strand op loopt komt u bij de bewaakte strandslagen al een blauwe bord tegen waarop dui delijk te lezen is wat er op het strand is toegestaan. Zo zijn drijf middelen in verband met gevaar voor afdrijven bijvoorbeeld niet toe gestaan, en horen honden op het strand aangelijnd te zijn om geen overlast te veroorzaken bij andere badgasten. Deze regels zijn er om het strand voor iedereen mooi en veilig te houden en daarom probe ren de strandwachten ervoor waken dat iedereen ze ook naleeft. Tevens staat op de blauwe borden vermeld welke kleur vlag er wordt gehesen in welke situatie: rode vlag: verboden om te zwem men en te baden in bewaakt gebied; gele vlag: baden tot knie diepte in bewaakte gebied; witte vlag met rood vraagteken: kind vermist of gevonden; Texelse vlag: bewaakt strand. Het deel van het strand waar toe zicht wordt gehouden, is daarnaast op het strand zelf nog afgezet met twee rood/gele beachflags. De strandbewaking door de TRB gebeurt geheel door vrijwilligers, die in ruil voor hun werk een slaap plaats en een warme maaltijd aan geboden krijgen. Collega reddings brigades uit het hele land worden ieder jaar benaderd om hun leden te laten bewaken op Texel. De geva- 'Geschikt voor bijna alle leeftij den. En voor bijna alle IQ-niveaus. Behalve misschien voor mensen die absoluut niet "van de hak op de tak" geschreven verhalen kunnen lezen en begrijpen, die kunnen er moeite mee hebben. Want zo is het wel een beetje geschreven namelijk.' Dat schrijft Corinne Schonenberg- Krijnen in de inleiding van haar onlangs verschenen boek My nine lives, een verhalenbundel met 'een mix van gefantaseerde en waarge beurde aspecten' uit haar leven, waar doorheen ook 'enkele gedich ten zijn gevlochten'. De 46-jarige oud-Texelse, die al jaren in Julianadorp woont, laat een veelvoud aan onderwerpen de revue passeren: van een verhaal over overspelige liefdesperikelen tot haar passie voor line dance en van een sprookje over de duivel in een boom tot een verzuchting over het onvermogen van mensen om te leren van de oorlogen die ze voeren. Ze springt daarbij inderdaad nogal van de hak op de tak. Dat hoeft geen probleem te zijn, als je ten minste bereid bent haar te volgen. Bovendien kun je na haar inleiding niet beweren dat je er niet op voor bereid bent. Toch had ze het de lezer wel iets gemakkelijker kunnen maken. Zinnen als 'Hoe kwam ik hier nou weer terecht, oh ja, door het kipje en het oudere vrouwtje' en 'Ik ga verder met het verhaal, maar moet even terugkijken, wat ik ook alweer geschreven heb, ik ver zin het ter plekke op het moment' zijn in het begin wel grappig, maar kunnen op den duur gaan irriteren. Een kwestie van een keertje extra nalezen en overtolligheden weg strepen, zou je zeggen. Ook in andere opzichten toont Schonenberg zich geen professio neel auteur. Ze is kwistig met cli chés ('ik had echt zoiets van...'), heeft de neiging details te gebrui ken die er niet of nauwelijks toe doen en struikelt soms over haar eigen zinnen. Toch heeft ze een sympathiek boek geschreven, dat misschien niet bedoeld is voor een miljoenenpubliek, maar waarmee ze menigeen een paar aangename uurtjes leesplezier zal bezorgen. My nine lives telt 118 pagina's, kost €16,95 en is een uitgave van Free Musketeers. Over het algemeen is het een pop dag een hindoeïstische godin voor Corinne Schonenberg-Krijnen laat in de tuin, maar een 'Sara' kan er de ramen om al haar eigenschap- ook anders uitzien. Tanja Klaassen pen even goed in beeld te bren- kreeg voor haar vijftigste verjaar- gen. Bij Omroep MAX is deze week de tweedelige serie Archief van Tranen te zien, over de massa moord op Nederlanders in het voormalig Nederlands-lndië in 1945-1947, de Bersiap. Eén van de hoofdpersonen in deze tragedie is de grootmoeder van Wim van Aperlo uit Oudeschild. Van Aperlo werd recentelijk geïn terviewd door Pia van der Molen van Pia Media, producent van de documentaire. De Bersiap begon na het uitroepen van de onafhankelijkheid van Indo nesië, op 17 augustus 1945, en duurde van oktober 1945 tot mei 1947. Tijdens deze periode zijn met zekerheid 3.500 Indo-Europe- se Nederlanders op gruwelijke wij ze vermoord en nog eens 4.000 Nederlandse vrouwen en kinderen kwamen om door honger, ziekte en uitputting. Een deel van hen in de zogenaamde Bersiap-kampen van de Indonesische nationalisten. Cir ca 16.000 Indo-Europese Neder landers raakten vermist, waaronder ook Chinezen met de Nederlandse nationaliteit. Hun lichamen zijn nooit teruggevonden. De documentaire Archief van Tra nen is gebaseerd op documenten, in bezit van Jack Boer, voormalig kapitein van het KNIL, die op 10 november 1945 2.384 ten dode opgeschreven Nederlanders bevrijdde uit de Werfstraatgevan- genis in Soerabaja. De documen ten zijn voor een groot deel voor zien van het stempel 'geheim' en werden op 10 augustus gepubli ceerd tijdens een persconferentie in Den Haag. Ook zijn zij te lezen op de website van Archief van Tra- Het eerste deel van de documen taire werd zondag 12 augustus uitgezonden, maar is terug te zien op de website van Omroep MAX. Het tweede deel - 'De onschuld vermoord'- is zondag 19 augustus vanaf 19.10 uur te zien op Neder land 2. Hulp aan Texelaars in financiële nood Spangerweg 10 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343 rieerde groep bewakers wordt wekelijks vernieuwd en het werk is daardoor voor velen een prettige vakantiebesteding. De vrijwilligers krijgen naast de basisopleiding bij de eigen red dingsbrigade ook opleiding die specifiek is ingericht voor de bewa king van de Texelse stranden. Deze opleiding wordt zowel voorafgaand aan het strandseizoen, als tijdens de zomer georganiseerd door de eigen opleiders van de TRB. Aan het einde van het seizoen kunnen de geleerde vaardigheden aan een landelijke examencommissie van Reddingsbrigade Nederland wor den getoond, en kunnen de bewa kers een internationaal erkend red dingscertificaat halen waarmee ze in de jaren daarna ook weer op Texel als strandwacht kunnen wer ken. In samenwerking met de gemeente Texel wordt er het hele jaar door gewerkt om de strandbewaking te verbeteren. Zo is er dit strandsei zoen nieuw reddingsmateriaal aan geschaft waarmee internationale reddingsmethoden ook op Texel beschikbaar worden. Daarnaast wordt er dit jaar op initiatief van de gemeente een proef gedaan met de inzet van een reddingswaterscooter die is uitgerust met een speciale reddingsplank om snel hulp te kun nen bieden aan baders en zwem mers. De toepasbaarheid van nieu we reddingsmiddelen en nieuwe reddingsmethoden wordt op die manier eerst zorgvuldig bekeken voordat deze op het strand worden ingezet. Dagelijks zijn onze strandwachten tussen 09.00 en 18.00 uur op het strand te vinden. Spreek ons gerust eens aan; we helpen u graag! Kijk voor meer informatie over de bewaking van de Texelse stranden en de Texelse Reddingsbrigade op www.strandbewakingtexel.nl en www.trb.nu Vrijdag 17 augustus 2012 - 21.00 uur Maarten Ebbers -"Laat mij maar voorop" Absurde verhalen en scherpe observaties, maar ook ijzersterke grappen en 'pareltjes' van liedjes mooie liedjes. Entree <iB,00. Diner vooraf mogelijk, reserveren Zaterdag 18 augustus -194)0 uur Diner Ca ba ret Uitgebreid 4-gangendinerafgewisseld met een superleuk cabaretprogramma, ind. de sfiow €49,50 fevt. kindermenu *24,75) Diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst. Dinsdag 21 augustus - van 17.00 tot 20.00 uur Kindertheater Feestrestaurant Drie uur theater, pret, spanning en lekker eten. gewenst. Entree *38,00, Ook voor lunch en la carte! Bioscoop I Eetcafé I Terras sraaianriHi WOENSDAG 5 SEPTEMBER KIJK VOOR MEER INFORMATIE OP www.cinematexel.nl/ladiesnight The Expendables 2 Premiere CIA agent Church stuurt de Expendables, groep huurlingen, opnieuw op een gevaarlijke De groep moet een vermist pakketje terug te krijgen bl| het agentschap. Het pakketje Gazak, een door oorlog verscheurd Oost Europees land. De missie loopt groep huurlingen dezelfde opdracht probeert Total Recall bedrijf dat dromen tot werkelljk- orengen. Voor fabrleksmedewerker Ouald klinkt deze trip als de perfecte ontsnappen aan het dagelijkse neeft hij een prachtige vrouw. Heilnnerlngen superspion Is net wat hij nodig heeft (3D) O'vXö 0222 rtin9 met onze voordeelpas 315555 www.taxitexel.nl

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 7