li TEXELSE 5 COURANT Ridder Dorian ziet uit naar feestje 'thuis' 'Eerst Texelse journalisten' Feestelijke ontvangst van Dorian op Groeneplaats Horeca Den Burg: 'J'elleboog zo snel mogelijk herbouwen' j'elleboog Marsdiep overgestoken voor goede doel VRIJDAG 17 AUGUSTUS 2012 'We hebben ons in Nederland verbaasd over de rust die jij uit straalde. Terwijl je bezig was een topprestatie te leveren, liet je je op geen enkele manier van de wijs brengen.' Aldus zwaaide minister-president Rutte Dorian van Rijsselberghe lof toe. Het gebeurde dinsdag tijdens de officiële ontvangst van de Olympi sche medaillewinnaars in de Rid derzaal in Den Haag. Morgen (zaterdag) is de grote huldiging op Texel. 'Het belangrijkste feestje, thuis', meldt Dorian. Na tal van toespraken werd Dorian benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De surfer was zichtbaar verrast en trots met de onderschei ding die hij ontving uit handen van minister Schippers. 'Voor een medaille kun je trainen, dat geldt niet voor een lintje. Dat moeten mensen jou gunnen omdat je iets gepresteerd hebt en dat is heel speciaal. Ik had er echt niet op gerekend. Dat je dan een onder scheiding krijgt van Hare Majesteit doet me wel wat', sprak Dorian op het podium. Na de ceremonie volgt een infor meel moment in een tent op het Plein, nabij de Ridderzaal. Op het stuk tussen de twee locaties staan honderden juichende supporters. In de tent lopen de Olympiërs en de pers door elkaar en zijn er geen afspraken voor interviews. Het is in zijn geheel aan de sporters met wie ze spreken. Voordat Dorian de tent bereikt, staan zijn ouders de pers al te woord. 'Het kwam voor ons niet als een verrassing. Het is een proces van vele jaren dat nu tot een absoluut hoogtepunt is geko men. Vandaag is het ook allemaal weer geweldig', spreekt Marc van Rijsselberghe. Ook moeder Geertje geniet: 'Uiteraard zijn we enorm trots en we genieten nog steeds van de feestjes.' Dan komt Dorian er aan. Diverse mediaploegen, waaronder de NOS en RTL, staan vooraan. Dan blijkt dat Van Rijs selberghe zijn roots opnieuw niet verloochend. 'Eerst de Texelse journalisten', zegt hij terwijl hij op de microfoon van Radio Texel afloopt. Na zijn reactie gegeven te hebben aan de radio denkt de NOS aan de beurt te zijn, maar weer hebben zij het mis, de Texelse Courant gaat ook voor. 'Jullie volgen mij al van jongs af aan en het is geweldig dat jullie je uiterste best gedaan heb ben om een accreditatie hiervoor te krijgen. Ik maak graag tijd voor jullie', vertelt hij. Op de vraag hoe hij alles beleeft, antwoordt hij: 'Het is geweldig. Gisteren een enorm feest in Den Bosch en vandaag een ontvangst bij de minister-pre sident. En zaterdag het belangrijk ste feestje, thuis op Texel. Daar heb ik ook enorm veel zin in. Ik ben enorm benieuwd, maar van wat ik er van hoor gaat er van alles gebeu ren.' Voor Texelaar Aron Zeeman is het ook een geweldige dag. Met zijn elf jaar is hij verreweg de jongste jour nalist die aanwezig is bij het spek takel. Hij maakt foto's en helpt mee bij Radio Texel. 'Ik had samen met Gerrit en Willem (Radio Texel) Dori an de hele tijd gevolgd en ik heb na de medalrace met Adriaan gebeld. Nu mocht ik mee naar Den Haag, helemaal gaaf', vertelt hij. Radio Texel was herkenbaar, doordat er stickers van de omroep op de kof fertjes van de medewerkers zaten. Dit leidde tot de nodige reacties uit het publiek. 'Uiteindelijk moesten wij zelf ook handtekeningen uitde len, dat vond ik wel het mooiste', vertelt Zeeman. Ook wethouder Huisman had het geluk aanwezig te mogen zijn bij de huldiging. 'Prachtig natuurlijk om dit mee te kunnen maken en het is allemaal zo goed geregeld', vertelt ze, ter wijl ze goed oplet of ze Dorian al aan ziet komen. Dat de Texelse pers opvielen, bleek ook wel uit een stuk in De Spits van woensdag. Zij interviewden Texels kampioen hier over: 'Zij moesten zich helemaal via het NOC-NSF accrediteren en zijn helemaal op eigen beweging hier naar toe gekomen, dat zijn de leu ke dingetjes', zo citeert De Spits Dorian van Rijsselberghe. Dorian wordt gefeliciteerd met zijn onderscheiding door Humberto Dorian van Rijsselberghe wordt zaterdag met de oranje, elektri sche wagen van Jan en Corrie Heijne het centrum van Den Burg binnengereden. Hij maakt een stop op de Groeneplaats en gaat langs De Gollards en verpleeg huis Hollewal. Vervolgens wacht de huldiging bij paal 17. De gemeente liet gisteren weten dat het programma op de Groene plaats om 12.00 uur begint met een optreden van de Small Buzz. Er komt een podium op de bult te staan en een beeldscherm waarop filmpjes vertoond kunnen worden. Twee presentatoren praten de zaken aan elkaar. Rond 12.45 uur wordt de feestelij ke intocht van Van Rijsselberghe verwacht. Het dak van de elektri sche auto kan open, zodat de Olympisch kampioen windsurfen naar verwachting in een open wagen aan komt rijden. Hij wordt volgens de gemeente begeleid door een politie-escorte en KTF speelt bij zijn aankomst. Bedoeling is dat Van Rijsselberghe rond 13.00 uur vertrekt om naar paal 17 te gaan. Voordat hij Den Burg verlaat, wordt hij langs De Gollards, verpleeghuis Hollewal en de Texelse Rede gereden. Op het strand bij paal 17 begint intussen om 13.00 uur het programma aldaar met muziek van DJ Marco van Sambeek. Om 14.00 uur staat de officiële huldiging gepland en daarna zorgen Het Feestteam en DJ Duo Onwijs (Lennart Witte en Florian Julius) voor een feestelijk vervolg van het programma op het strand. De gemeente adviseert belangstel lenden tijdig naar de Groeneplaats of paal 17 te gaan in verband met de verwachte drukte. De gemeente adviseert ook waar mogelijk per fiets te komen. Parkeren op de Groeneplaats is zaterdag tussen 12.00 en 14.00 uur niet mogelijk. Volgens de gemeente stelt Van Rijsselberghe het op prijs als men sen feestelijk oranje zijn gekleed. 'We hopen dat de Texelse bevol king en de eilandgasten in groten getale aanwezig zijn om deze bij zondere gebeurtenis gezamenlijk te vieren.' Het programma rond Van Rijsselberghe wordt mogelijk gemaakt door strandpaviljoen Paal 17, de WV, Ecomare, TESO en de gemeente. De surfclub houdt zich eveneens bezig met de intocht van Van Rijsselberghe. Zij hebben onder meer borden langs de kant van de weg geplaatst. Dorian in gesprek met Jeroen Stomphorst van de NOS Z Arcing PAAL17 Texel loopt warm voor de huldiging van Dorian van Rijsselberghe mor gen. Deze week hebben zijn surfvrienden langs de Pontweg borden geplaatst die niets te raden over laten en de weg wijzen naar het strand. Te beginnen bij de veerhaven, tot en met de rotondes aan toe. Wat vindt u? De rommel zo snel mogelijk opruimen, de J'elleboog herbou wen en in de tussentijd in Den Burg een alternatief zoeken voor de uitgaangsjeugd. 'Het is van wezenlijk belang voor Den Burg. De J'elleboog is toch waar het begint', aldus Co Vermuë, voor zitter van de Stichting Muziek evenementen Den Burg. 'Een goede leeftijdsopbouw van de uitgaanders, van jong tot oud. Dat heeft Den Burg nodig. We waren op de goede weg. Ook ik heb liever dat mijn opgroeiende kinderen die nog te jong zijn voor het café naar een frisfeest in de J'elleboog gaan, dan dat ze in één of andere zuip- keet belanden. Een hele positieve ontwikkeling, zeker nu, met de toename van "zwerfjongeren" in het dorp. We willen de jeugd zoveel mogelijk onderdak bieden. De brand is een vervelende streep door de rekening. Ook voor de jeugd zelf, dat ze weer snel ergens terecht kunnen. Straks met het Bluesfestival missen we ook een belangrijke zaak. Echt een tent waar jongeren aan de blues kun nen ruiken. Het meest dramatisch is het natuurlijk voor Elmar (Keijser, red.). Ik heb hem vandaag nog gesproken. Hij heeft er zin in en toont zich strijdlustig om het bedrijf weer op te bouwen. Het is van enorm belang dat hij daarvoor ook de gelegenheid krijgt. In de tussen tijd moeten we zien dat er een alternatief voor de jeugd komt. Als horeca kijken we wat we kunnen. We inventariseren het nu. Het is nu volop seizoen, dus het a la minute lukt het niet, maar het kan best dan een collega ergens een gaatje heeft.' 'Voor de korte termijn geldt dat de rotzooi zo snel mogelijk wordt opgeruimd. Het is geen aantrek kelijke aanblik en vooral de zaken er omheen zitten in de stank.' Vorige stelling: Moet discotheek J'elleboog wor den herbouwd? Nieuwe stelling: Volgende week beginnen de scho len weer. Bent u nog op vakantie geweest? Door de Olympische Spelen had Dorian van Rijsselberghe weinig tijd om zijn strandhuisje op paal 17 te bezoeken. Vanmiddag wacht hem een bijzondere verrassing. Vrienden van de surfclub hebben het optrekje met goud beschilderd. Ze verwelkomen hem ermee op de haven van Den Helder. (Foto o^d Vijfentwintig zwemmers hebben zondag de oversteek van Den Helder naar Texel gemaakt. Ze haalden daarmee geld op voor het goede doel. De zwemmers, afkomstig van de overkant, zwommen voor de Hel- derse stichting Be Tough. Ze haalden in totaal €16.527,50 op voor de Stichting Spieren voor Spieren. Die zet zich in voor het inzamelen van gelden voor weten schappelijk onderzoek naar spier ziekten en het bieden van hulp aan kinderen met spierziekten. Iedere stichting Be Tough een zwemtocht zwemmer moest minimaal voor van Den Helder naar Texel hield. De stichting denkt erover na om er een jaarlijks evenement voor het goede doel van te maken. De bestuursleden deden eerder al mee €500,- aan sponsorgeld inbren gen. De zwemmers gingen zondagoch tend rond half negen te water nabij Lands End en kwamen een uur tot aan een mountainbiketocht om anderhalf uur later aan land op de geld voor spierziekten op te halen. Hors. Onderweg werden ze bege leid door kanovaarders die de weg aangaven en zes veiligheidssche pen die de zwemmers en het scheepvaartverkeer in de gaten hielden. Het was de eerste keer dat de *v Vijfentwintig mensen zwommen zondag van Den Helder naar Texel om geld op te halen voor de Stichting Spieren voor Spieren. Nieuw riool Oranjestraat De Oranjestraat in Oosterend krijgt een nieuw riool. Het bestaande is lek en wordt ver vangen, voor het regenwater wordt een aparte buis aange bracht. De werkzaamheden beginnen maandag 20 augustus en worden uitgevoerd door aannemer Ooms. Gedurende acht weken is er geen doorgaand verkeer mogelijk door de Oranjestraat. Dat betekent dat ook de bus dan niet door het dorp kan. Bij de kruispunten Ooster- weg-Koningsweg en Koningsweg- Oosterenderweg wordt tijdelijke haltes aangelegd. Poster: Leeftijd aanvragen mag geen rol spelen Is leeftijd voor de gemeente een nieuw criterium bij het beoorde len van vergunningaanvragen? Die vraag stelt Gerbrand Poster (Texel20l0) aan het college. Aan leiding is een antwoord op een vraag van een kennelijk wat oudere Texelaar. Het antwoord dat deze man kreeg bevatte de zinsnede '...gelet op uw leeftijd en de door u verstrekte gegevens hebben wij geconclu deerd dat de omvang/aard van uw agrarisch 'bedrijf' dat van hobby boer niet overstijgt...' Poster omschrijft dit als leeftijdsdiscrimi natie: 'Nog los van het feit dat waarschijnlijk sprake is van strijd met (Europese en nationale) regel geving inzake discriminatie, vinden wij het ronduit absurd en onverde digbaar dat u de leeftijd van een aanvrager meeneemt in de beoor deling van vergunningaanvragen.' Het college laat bij monde van de voorlichting weten dat de leeftijd van de aanvrager bij een verzoek of aanvraag geen rol speelt. Met uitzondering van vergunning die aan leeftijd zijn gebonden, zoals het verstrekken van alcohol. 'In dit geval had de opmerking over de leeftijd van de aanvrager niet in het antwoord mogen staan.' Welk gerecht past beste bij biertje? De Texelse Bierbrouwerij gaat tijdens Texel Culinair op 14, 15 en 16 september in De Koog op zoek naar het gerechtje dat het beste past bij Texels bekendste speciaalbier Skuumkoppe. De 27 deelnemende restaurants heb ben hun gerechtjes op de web site www.texelculinair.nl geplaatst, waarvan het meren deel met minimaal één gerechtje deelneemt aan de wedstrijd. Zondag 16 september om 19.30 uur wordt de winnaar bekend gemaakt. 'Dat bier en culinair eten bij elkaar past, weten de Belgen al jaren. Maar ook met ons eigen Texelse bier is veel mogelijk op culinair gebied. Tijdens Texel Culi nair gaan we op zoek naar dat gerechtje dat een extra dimensie geeft aan de Skuumkoppe en vice versa. Na het succes van vorig jaar - waarbij we de deelnemers vroe gen een gerecht te maken met Texels bier als ingrediënt - zijn we ook dit jaar benieuwd naar de resultaten. De winnaar ontvangt de Texels Bier Spijs bokaal', vertelt Maurice Diks, de brouwmeester van de Texelse Bierbrouwerij. Het bockbier van Texel is afgelo pen jaar gekozen tot Beste en Lek kerste Bockbier van Nederland door een consumenten- en vakjury. Op Texel Culinair wordt het eerste bockbier 2012 gepresenteerd. Gelijk met de start van Texel Culi nair viert de Texelse Bierbrouwerij op 14 september dubbel feest. Het vakmanschap van de brouwmees ter wordt op deze dag bekroond: Diks is gevraagd toe te treden tot een klein en select gezelschap van brouwers in het 'Biergenootschap der lage landen'. Een eer die uit sluitend aan personen uit de Nederlandse en Belgische bierwe reld wordt toebedeeld bij bewezen diensten voor de biercultuur. Vele Nederlandse en Belgische bier mannen en vrouwen komen hier voor het weekend naar het eiland om deze feestelijke inauguratie bij te wonen in de brouwerij.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5