Cultuurverschillen en schrijnende armoede maken indruk Oudeschilder werkte aan project voor jeugd in Kenia TEXELSE 6 COURANT VRIJDAG 17 AUGUSTUS 2012 Nederlandse studenten de handen flink Ui Drie weken lang was Lesley Koning samen met achttien medestudenten van de Hoge school van Amsterdam in Kenia om mee te werken aan een sportstimuleringsproject voor jongeren. De enorme cultuur verschillen en de schrijnende armoede maakten de reis tot een ervaring om nooit te verge ten. 'Je gaat hier alles veel meer waarderen. Het is misschien een standaardzinnetje, maar het is echt zo', vertelt de 21-jarige Oudeschilder thuis aan de keu kentafel. Op het moment van het gesprek is hij alweer anderhalve week thuis. Fysiek dan, want in gedachten heeft hij nog lang geen afscheid genomen van Kenia. 'Ik vind het moeilijk hier weer te wennen. De verschillen zijn zo groot. Toen ik net terug was, wist ik niet eens meer hoe de afstandsbediening van de televisie werkte. Ik was echt een beetje in de war.' Kenia ligt in het oosten van Afrika. Het land telt zo'n 40 miljoen inwo ners. Zij verdienen hun geld vooral met de export van koffie en thee en het ontvangen van toeristen, die afkomen op de rijke flora en fauna in de nationale parken en wildreservaten. Kenia is arm, maar dat is een relatief begrip. 'In ver gelijking met veel andere Afrikaan se landen hebben ze het er nog best goed. De hoofdstad Nairobi, waar we aankwamen, is vrij wes ters, met goede wegen en mooie winkels. Maar Eldoret, waar wij aan het project werkten, is de rim boe. De stad is groter dan Amster dam, maar het hoogste gebouw is er amper hoger dan dit huis. Win kels bestaan er uit een paar stok ken met golfplaten erover. Ik vond het bizar om die verschillen op één dag te zien.' Ondanks de maandenlange voor bereiding was de reis bijna niet doorgegaan. In buurland Sudan dreigt een burgeroorlog, reden voor veel inwoners van dat land hun toevlucht in Kenia te zoeken. 'Of het er iets mee te maken heeft, weet ik niet, maar een week voor dat we er naar toe gingen, was er een bomaanslag in Nairobi. Dat was best link. We hebben tot de laatste dag gewacht met de beslis sing of we wel zouden gaan.' De reis van de hoofdstad naar Eldoret duurde zo'n tien uur, waar die in Nederland volgens Koning niet meer dan tweeënhalf uur in beslag zou hebben genomen. Het hotel waar ze vervolgens aankwa men, zorgde niet voor overdreven enthousiaste reacties. 'We hadden niks verwacht, maar de bedden waren schuimrubber matjes en je kon je alleen wassen door je met koud water af te spoelen. Dat was altijd nog beter dan de meeste mensen op het platteland hebben. Zij wassen zich in de sloot. De wc was een gat in de grond. Lastig voor de meiden.' Zichzelf beklagen, deden de stu denten Sport, Management en Ondernemen niet. 'De leider van de organisatie waar we mee samenwerkten, had het nog best goed, maar één dag regen en zijn hele huis stond onder water. Het weer is daar heel extreem. De ene dag is het dertig graden en loop je te puffen, de andere dag moet je een lange broek aan. Het is daar nu winter. Als het regent, dan spoelt alles weg. Dat is echt bizar. Wij konden altijd weer naar ons hotel, ook al stelde dat niks voor. Maar die mensen hadden hele maal niks. Als je dat ziet gebeu ren, wil je gelijk helpen, maar dat gaat nou eenmaal niet. Ik vond dat echt heel moeilijk en moet er thuis nog vaak aan denken.' Ook wat het eten betreft, was het een kwestie van behelpen, "s Ochtends kregen we nog wat fruit, maar verder alleen rijst en meel ballen. En soms een soort spina zie, met zand en steentjes. Het is in die cultuur niet beleefd je bord niet leeg te eten. Je kon het dus niet laten staan, maar sommige studenten zaten tijdens het eten te kokhalzen. Zelf ben ik vierenhalve kilo afgevallen.' Naast hun werk als bouwvakker organiseerden de studenten er ook de nodige sportieve activitei ten. Ook daarbij zorgde de armoe de voor problemen. 'We hadden een voetbaltoernooi georgani seerd, maar toen we zouden beginnen, was er geen bal. Toen zijn ze de hele stad doorgereden Het project waaraan de Lesley Koning en zijn medestudenten meewerkten, bestond uit de aanleg van een sportveld en de bouw van wat een sportcommu- nitycentre werd genoemd: een kantoor en een sportzaaltje voor binnensporten. Voor de realisa tie zamelden Koning en zijn medestudenten zo'n €50.000,- in (waarvan een relatief groot deel afkomstig van Texel was). Bedoeling is er sport onder de jeugd te stimuleren. 'Veel jongeren vervelen zich dood. Die zitten de hele dag lijm te snuiven. De mees ten zijn niets gewend en hebben zelfs nog nooit een blanke gezien. Ze lopen de hele tijd aan je te trek ken. In het begin is dat leuk, maar op een gegeven moment raak je het wel zat. Bovendien is het niet erg veilig.' Bij het project wordt nauw samen gewerkt met de plaatselijke orga nisatie A-step. 'Het contact met A-step is tot stand gekomen dank zij de Nederlandse Sportalliantie. Dat is wel belangrijk,want de cor ruptie is er groot. Het gebeurt heel vaak dat geld voor goede doelen in verkeerde zakken belandt. A- step telt ongeveer elf medewer kers. De leider was vroeger een straatkind, in een buurt waar kin deren elkaar vermoordden. Hij had eigenlijk geen enkele kans om een bestaan op te bouwen, maar is gaan flessen inzamelen en met het geld dat hij daar mee verdiende, kon hij het lesgeld betalen om naar school te gaan. Toen hij ons zijn levensverhaal vertelde, zaten we daar allemaal met de koude rillingen.' Hoewel ze geen van allen veel ervaring als bouwvakker hadden, staken de Nederlandse studenten flink de handen uit de mouwen in Eldoret. 'We liepen de hele dag stenen te sjouwen. Zwaar werk, want die dingen wogen 50 kilo per stuk.' Lastig was dat de Kenianen nauwelijks aan planning deden. 'Een truck had ze bij de toegang tot de bouwplaats gedumpt. Was die chauffeur er tenminste vanaf. Maar ze waren op een heel andere plek nodig. En toen kwamen ze de volgende dag ook nog zeggen dat ze misschien toch naar een ande re plek moesten. Zonde van alle tijd en energie, maar zo werkt het daar.' Geldgebrek vormde een andere bedreiging voor de voortgang. 'Op een dag kregen alle bouwvakkers te horen dat ze de volgende dag niet hoefden te komen. Er was geen cement meer en ze konden ook geen nieuwe betalen. Dat hebben wij toen maar gedaan. We hebben ook scheppen, kruiwa gens en een cementmolen gekocht. Bizar toch, dat je een gebouw wilt neerzetten en hele maal geen gereedschap hebt.' en hebben ze overal waar ze een bal vonden gevraagd of ze die konden lenen. Uiteindelijk hadden we er één, maar moest die nog worden opgepompt. Konden we weer stad en land af voor een pomp. We zouden om tien uur beginnen, maar het werd één uur. Bizar toch, dat je niet eens een bal hebt als je gaat voetballen.' Het voetbalveld leek in weinig op wat de studenten gewend zijn. 'De eerste helft speelde je bergop, de tweede helft naar beneden. Overal zaten kuilen. Ik kan zelf aardig voetballen (Koning voetbalt in het eerste elftal van Texel'94, red.), maar op dat veld had je totaal geen balcontrole.' De doelen wer den gevormd door een paar stok ken in de grond te steken. 'Het rare was dat ze professionele grensrechtervlaggen hadden gekocht. Je kunt je geld beter besteden, zouden wij zeggen, maar dat vonden ze daar nu een maal belangrijk. Ze hadden ook een groot doek laten bedrukken om reclame voor het project te maken.' De cultuurverschillen maakten grote indruk en leidden regelmatig tot bevreemdende situaties. 'Ze zijn daar erg godsdienstig en bid den veel. Toen we een ongeluk kregen en de bus op z'n kant belandde, werden die Kenianen helemaal gek. We hadden niet gebeden.' Een andere keer bleef Koning een dagje thuis met een lichte griep. 'Op een gegeven moment werd er geklopt. Voor ik het wist zat er acht man op mijn kamer te bidden of ik snel beter mocht worden.' Hoewel de Nederlanders erop waren voorbereid, bleek het moei lijk wennen aan de laconieke wijze waarop afspraken werden nage komen. 'We praatten daar over Keniaanse en Nederlandse tijd. Toen we een voetbaltoernooi orga niseerden, waren wij er om negen uur en de eerste Kenianen om tien uur. Om elf uur kwamen pas de eerste deelnemers. Het toernooi was al een hele tijd aan de gang, toen er nog twee teams kwamen die ook wilden meedoen. Dat zou in Nederland onmogelijk zijn, maar daar niet. Ik vind dat eigenlijk wel mooi. ledereen die komt kijken, kan meedoen.' Terug in Nederland vindt Koning het moeilijk zijn oude leventje weer op te pakken. De vermoeidheid speelde hem nog lang parten. Een gevolg van de malariapillen die hij moest slikken en waardoor hij slecht slaapt en veel droomt. Maar ook emotioneel heeft hij de reis niet zomaar verwerkt. 'Vooral de armoede daar vond ik moeilijk te accepteren.' Hij is echter blij aan het project te hebben kunnen meewerken. 'Ik ben ontzettend benieuwd hoe het verder gaat. Ik wil na mijn studie het liefst op Texel aan het werk. De sport op eigen eiland stimuleren. Dat lijkt me het mooiste. Maar ik ga zeker over een paar jaar terug naar Kenia om te kijken hoe het daar gaat. Als derdejaars student paste dit pro ject eigenlijk helemaal niet in mijn programma, maar ik wilde er per se heen. Het is een ervaring geworden om nooit meer te verge ten. Fantastisch om mee te maken.' Joop Rommets Lesley Koning geeft voetbaltraining. Nadat de studenten in de gaten kregen dat de aansturing te wen sen overliet, namen ze het heft in eigen hand. 'We moesten toch alles al zelf bedenken. Een bouw tekening was er niet. Alleen een paar greppels op de plaats waar de fundering moest komen. Keni anen hebben de neiging om drie minuten lang heel hard te graven, daarna zijn ze kapot en doen ze niks meer. Wij hebben een heel systeem van doorstroming ont wikkeld, zodat ze nooit te lang hetzelfde werk hoefden te doen. Dat vonden ze wel mooi. Toen we een keer andere verplichtingen hadden en later op de bouwplaats kwamen, zagen we dat ze ons systeem hadden overgenomen.' De bereidheid om van de Neder landers te leren, bleek groot bij de plaatselijke bevolking. 'Ze wilden de hele tijd met ons praten, om te horen hoe wij het zouden doen. Dat was leuk, maar op een gege ven moment hebben we tegen de leider van A-step gezegd dat we wel genoeg hadden gepraat en aan het werk wilden. Ook de voor zitter van de landelijke voetbal bond kwam naar de bouwplaats. Daar was hij nog nooit geweest, dus dat was heel bijzonder. Hij wilde precies weten hoe voetbal in Nederland is georganiseerd. Hij had ook geld voor het project meegenomen, maar het ging om een heel klein bedrag. Het bleek dat hij ons project niet als onder steuning zag, maar bang was voor concurrentie. Dat als A-step suc ces zou hebben, niemand meer bij de bond wilde voetballen.' Tegelijkertijd was de bereidheid om te helpen enorm. 'Schoolkin deren die langs kwamen, aarzel den geen moment en kwamen ons helpen. Op een gegeven moment liep er zo'n klein ventje (Koning wijst tot iets boven zijn middel, red.) naast me te sjouwen. Ik wilde hem ontzien, maar dat wilde hij niet. Hij stond de stenen uit mijn handen te trekken. Soms waren er wel twintig Kenia nen aan het werk. Buiten de men sen die er iets aan verdienden. Veel geld kregen ze er niet voor: €6,- per dag. Dat is weinig, want een liter ben zine kost er al €1,20. De meeste mensen verbouwen zelf hun eten, want in de winkels is het te duur.' Zelfs de jongste schoolkinderen hielpen graag v Harde landing sportvliegtuigje Bij t i landing van een sport- de inzittenden kwamen om een vliegtuigje maandag rond 11.00 uur op vliegveld Texel is het neuswiel van het toestel afge broken. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. Het toestel kwam uit Hoogeveen, paar dagen vakantie op Texel te vieren. Volgens de havendienst maakte het toestel een wat harde landing en stuiterde een paar keer, waarna het neuswiel afbrak.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 6