Succes voor merries op nationale keuring Echtpaar Van Loenen 65 jaar getrouwd 'Na al die jaren nog steeds blij met elkaar' Kranslegging maakt indruk op nabestaanden Texelse derde bij Sneekweek TEXELSE 8 COURANT TPWtm W fW j a jao n Jelle van der Duim op het water bij Sneek. Prijsuitreiking crosslopen ZDH Door het warme weer werden bij de crossloop in Den Hoorn minder snelle tijden gelopen dan gebruikelijk. Jarne Kompier uit Oosterend ein digde in 4.04 minuten als eerste jongen op de miniloop van een kilometer. Anna van der Duim was het snelste meisje (4.29). Bij de 4 km was het met opnieuw Cor Bij- post die de winst pakte. Hij had 14.12 minuten nodig. Kristin Ben der was eerste dame (18.13), Koen Hoogendijk snelste man (18.08). Jaap Witte lijkt alleenheerser op de 8 km. Met 27.47 minuten was hij ruim drie minuten sneller dat de winnaar bij de veteranen, Coen Schoonheden, die 31.08 min nodig had. Bij de dames eindigde Margot van der Ven weer als eerste. Zij won in 35.45 min. Na afloop werden ook de prijzen uitgereikt voor het algemeen klas sement, aan diegenen die minimaal drie keer op dezelfde afstand had den meegelopen. Bij de jongens over 1 km ging de prijs naar Jochem Visser uit Oudeschild, die een totaaltijd van 17.29 minuten behaalde. Bij de meisjes won San dy Nagtegaal met 19.55. Cor Bij- post wist met 56.21 de 4 km jon gens op zijn naam te schrijven. De prijs voor de 4 km dames ging naar Laurien Bakker (1.20.31), Richard Bakker verdiende de prijs bij de heren (1.15.55). Jaap Witte behaal de de eerste prijs bij de 8 km heren (1.49.54), Coen Schoonheden werd eerste bij de veteranen (2.41.49). Anton en Marretje van Loenen uit Den Burg (87 en 84 jaar oud) vierden recent hun 65-jarig huwelijk. De twee stappen dagelijks op de fiets om hun rondjes over het eiland te maken. (Foto Jeroen van Hattumi Een danslerares bracht ze bij elkaar. Zij attendeerde in 1945, kort na de oorlog, de destijds 20- jarige Anton van Loenen tijdens een dansles in Hilversum op een 17-jarig meisje. Hij moest haar maar eens mee uitvragen naar een dansavond. Het was een meer dan succesvol advies. Het klikte meteen en in 1967 trouwden Anton en Marretje van Loe nen uit Den Burg met elkaar. Recent vierden ze hun 65-jarig huwelijks feest. Ze kregen de felicitaties van koningin Beatrix en Johan Remkes, commissaris van de koningin in Noord-Holland. Burgemeester Fran- cine Giskes kwam op visite. Het briljanten echtpaar komt oor spronkelijk uit Hilversum, vierde jarenlang de vakanties op Texel en verhuisde 27 jaar geleden van Hil versum naar Texel, nadat Anton van Loenen met pensioen was gegaan. De vijf kinderen, waarvan één geadopteerd, wonen allemaal aan de overkant, maar komen geregeld naar Den Burg om hun ouders te bezoeken. De twee hebben elf kleinkinderen en vijftien achterklein kinderen. Marretje van Loenen: 'En na al die jaren zijn we nog steeds erg blij met elkaar.' Het leven op het eiland bevalt hen prima. Dagelijks stappen ze op de fiets om hun rondjes te maken. Ze vinden het heerlijk om te fietsen en het is goed voor het lichaam. Van Loenen vertelt lachend dat ze al fietsend soms de dokter voorbij zien rijden en dan wordt er altijd vrolijk gezwaaid. Een paar jaar gele den was Van Loenen nog ernstig ziek, maar dat wist hij te overwin nen. Inmiddels gaat het goed met de gezondheid. Anton van Loenen werkte 37 jaar lang bij Beiersdorf in Hilversum, producent van onder meer Nivea, Hansaplast en Leukoplast. Hij had daar de kantine onder zijn beheer en zorgde ervoor dat iedereen van zijn natje en zijn droogje werd voor zien. Marretje van Loenen had thuis het huishouden en het gezin onder haar hoede. De familie verbleef in de zomer altijd op De Vogelmient in de De Koog. Zij vond het er heer lijk om in zee te kunnen zwem men. Het echtpaar Groenhof beheer de destijds het bungalowpark en de kinderen van beide gezinnen speel den vaak met elkaar. De familie verbleef daarnaast geregeld in een hotel aan de Boodtlaan. Het echtpaar vond het prachtig dat ze de felicitaties kregen van de koningin en de commissaris van de koningin. Het bezoek van de burge meester vonden ze ook hartstikke leuk. Van Loenen: 'Haar opa had vroeger een timmerwerkplaats in Hilversum en ik wist precies welke dat was, dus daar hebben we het meteen over gehad.' Met de klok mee: Op de sonar van de Phileas Fogg is het op 20 meter diepte liggende wrak van de onderzeeboot linksboven te zien; Hans Eelman legt de door Wilkinson aangereikte krans in het water; John en Ann Wilkinson in de kajuit van de Phileas Fogg bij het uitspreken van gebeden; Schepen en rubberboten van wrakduikers van Den Helder en Terschelling alsmede de Phileas Fogg van Texel bij de locatie van de herdenking. (Foto's Hans Eetman en Harry de Graat). 'We zijn verrast en heel dank baar. We hadden nooit verwacht dat we zoveel steun en mede werking zouden krijgen. Dit is voor ons een onvergetelijke gebeurtenis geworden.' Aldus de 69-jarige John Wilkinson uit Leeds (Engeland) die door een kranslegging op zee zijn in 1917 omgekomen grootvader Lewis Hallam Wilkinson herdacht. De plechtigheid vond plaats op 6 mijl uit de Texelse westkust, pre cies boven het wrak van de onder zeeboot E47 die hier op 20 augus tus 1917 ten onder ging, waarbij Wilkinson en 30 andere opvaren den om het leven kwamen.Het wrak werd meer dan 20 jaar gele den ontdekt. Duikteams van Vlieland en Ter schelling onderzochten het en Dirk Bruin van het duikteam Vlieland stelde de identiteit vast. Wilkinson hoorde daarvan, zocht contact met Bruin en sprak de hoop uit dat hij ooit de gelegenheid zou hebben om de laatste rustplaats van zijn grootvader te bezoeken. Bruin deed toen een beroep op collega wrakduiker Hans Eelman op Texel en vond hem direct bereid om de wens van Wilkinson belangeloos in vervulling te laten gaan. Zondag was het zover dat Wilkinson, zijn vrouw Ann en enkele genodigden met Eelmans onderzoekvaartuig Phileas Fogg naar het wrak van de E47 voeren. Nadat de exacte plek met een boei was gemarkeerd werd de krans die was voorzien van een herdenkings tekst vanuit de rubberboot van de Phileas Fogg op de golven gelegd. Aan de herdenking werd ook deel genomen door duikers van Den Helder, Vlieland en Terschelling die zich met hun vaartuigen rond dezelfde plek hadden verzameld en de scheepshoorn lieten loeien. Met het gezicht naar de drijvende krans noemde Wilkinson de namen van de 31 militairen die hier 95 jaar geleden de dood hadden gevon den, sprak enkele gebeden uit en zong met zijn vrouw het bekende 'Abide with me'. Als aandenken kreeg Wilkinson uit handen van Bruin een koperen manometer die afkomstig is van de machines van de E47. Anna van der Duim in actie tijdens de Sneekweek. Anna van der Duim is tijdens de laatste Sneekweek derde gewor den in de B-klasse van de Splash. Ze was één van de 36 deelnemers die in deze klasse hun opwachting maakten. De deelnemers voeren, verspreid over zes wedstrijddagen, zes wedstrijden om uit te maken wie de beste was. Anna begon matig, maar werd beter naarmate de wedstrijden vorderden waar door ze na zes wedstrijden in het overall-klassement op de derde plaats eindigde. Het was de laatste keer dat Anna in de B-klasse voer, ze gaat nu verder in de A-klasse. Jelle van der Duim kwam tijdens de Sneekweek uit in de klasse Laser Radiaal. Dat was voor hem een hogere klasse dan gebruikelijk (wedstrijden in zijn eigen klasse waren er niet), maar Jelle wist zich goed staande te houden. Hij ein digde uiteindelijk als elfde van de 22 deelnemers in de Laser Radi- aal-klasse. Cimmigemma Texel en Dimi- gemma Texel, twee merries van Natasha Garritsen, hebben zaterdag goede resultaten behaald op de nationale tuig- paardendag in Ermelo. De beide merries hadden zich geplaatst voor deelname tijdens de CK Keuring in Meerkerk. Bijzonder was dat de vijfjarige Cimigemma Texel al voor de vierde keer was uitgenodigd. Aan de keuring werd deelgenomen door achttien mer ries van vier tot zeven jaar. Dimigemma Texel, die als achtste in de ring kwam, bleek favoriet bij het publiek. De jury dacht daar iets anders over en beloonde haar met 80 punten voor exterieur en 86 voor beweging, goed voor een achtste plaats. De vijfjarige Cimi gemma Texel miste de felle bewe ging in de draf en behaalde met 86 punten voor exterieur en 80 voor beweging een negende plaats. Garritsen toonde zich verheugd met dit resultaat. 'Niet elke fokker kan zeggen dat er twee merries op de nationale keuring lopen. En dan ook nog in de toptien eindigen.'

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 8