T E X ELS E^COURANT TEXEL Texel doet gooi naar groot sportfeest Cjrotn 2rwartsjexels in het harL, 9 11 Aantal woningzoekenden in jaar tijd flink gestegen Hoofdrol Texelaar in TV-programma SBS6 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12702 VRIJDAG 24 AUGUSTUS 2012 KNRM, bad meesters en Teambuilding Texel hielden maandagavond een grote red dingsoefening bij paal 9. Texel heeft in de loop der jaren veel sporten zien komen en gaan. Een over zicht uit 125 jaar Texelse Cou rant. 'Zweefvliegen is een uitdagende en veilige sport.' In Jouw Club in de krant van daag: Zweef - vliegclub Texel. Boer, loonwer ker en hande laar in ruste. Nic Dros kan sma kelijk vertellen over zijn levens wandel. Van daag deel 1 Het aantal woningzoekenden is in een jaar tijd fors gestegen. Per 1 juli 2012 stonden bij Woon- tij 893 huishoudens ingeschre ven, 71 meer dan een jaar eer der. Doordat minder wordt verhuisd, komen er minder huur woningen beschikbaar. De ver koop van huurwoningen loopt terug en de financiële mogelijk heden zijn beperkt. Volop 'uitda gingen' dus, maar Woontij ziet ook kansen. 'Een forse stijging', omschrijft Woontij-directeur Jan van Andel de groei van de wachtlijst. 'We zaten jarenlang rond de 800 woningzoekenden. Mensen kun nen minder makkelijk zelf een woning kopen en zijn aangewezen op een huurwoning. De woning markt zit vast, het aantal verhui zingen stagneert. 40 procent van de woningzoekenden beschikt niet over zelfstandige woonruimte op Texel.' Andere ontwikkeling is dat het aantal voor verhuur vrijkomende huizen stagneert. In 2012 was de zogenaamde mutatiegraad 7,1 procent, in 2011 9,5 procent en in 2008 zelfs 12,6 procent. Woontij kan in 2012 44 procent minder vrijkomende woningen te huur aanbieden dan in 2008. De ver koop van huurwoningen stagneert. De afgelopen jaren leek Woontij weinig last te hebben van de crisis op de woningmarkt. Tot en met 2011 werd de doelstelling om 30 huurwoningen te verkopen gehaald. Dit jaar lijkt dat ernstig te stagneren. In de eerste helft van 2012 zijn er slechts tien huizen verkocht, waarvan zes terug gekochte koopgarantwoningen. Woningverkoop is een belangrijk middel om nieuwe woningen te kunnen realiseren. 'Sociale woningbouw is in principe niet kostendekkend. Zeg dat je een huurprijs rekent van €600,-, dan kun je voor dat geld een woning van €120.000,- bouwen. Voor dat geld lukt het niet. Alles wat er boven zit, moet Woontij er bij leg gen. Dat geld verdienen we met de verkoop van woningen. We hebben die verkoop dus nodig, stagnatie betekent dat we plannen moeten doorschuiven.' Tot dusver zijn 250 koopgarantwoningen ver kocht. Omdat de terugkoopver plichting te zwaar op de balans drukt, wordt het aanbod van koop garant afgebouwd. Om toch woningen te kunnen blijven verko pen, werkt Woontij aan een vari ant. Hierbij blijft de korting (op Texel 20 procent) gehandhaafd, maar vervalt de terugkoopgaran tie. 'Daardoor rust de terugkoop verplichting niet op onze balans.' Het betekent dat eigenaars vrij zijn om de woning aan iedereen te verkopen, maar dat ze bij verkoop de korting wel moeten verrekenen met Woontij. Het voordeel voor de wooncorporatie is dat er zo geld beschikbaar blijft komen voor nieuwe projecten. Meer over Woontij op pagina 7. Het college wil de slotmanifesta tie van de nationale sportweek 2013 naar Texel halen. Kosten plaatje: €65.000,-. Volgens wethouder Hennie Huis man is dit rendabel. 'Vorig jaar in Arnhem werd het festijn door zo'n 10.000 bezoekers bezocht. Door een groot evenement als dit naar Texel te halen, kunnen we landelijk laten zien wat Texel op het gebied van sport te bieden heeft.' De gemeente wil het sportkarakter van Texel grotere bekendheid geven. 'Eilandbewoners en vaste bezoekers zijn bekend met hun eiland als sportgemeente. Landelijk kan er winst behaald worden.'De slotmanifestatie is de afsluiting van een week lang sporten en bewe gen. De sportweek zelf begint op 20 april 2013. Op de slotmanifestatie worden optredens verzorgd van Disco verbiedt voetbalshirts In discotheek De Toekomst in De Koog is het dragen van voetbal shirts sinds kort taboe. Aanleiding waren schermutselingen waarbij aanhangers van verschillende voetbalclubs elkaar te lijf gingen. Met hulp van horecaportiers is voorkomen dat dit uit de hand liep. Meer over de zomerse drukte op pagina 5. bekende Nederlandse artiesten en worden demonstraties gegeven door topsporters. De sportweek is een initiatief van het Nationale Sport Platform, een stichting die bestaat uit het NOC'NSF, «VLO, en de Ver eniging Sport en gemeenten. Het slotfestijn wordt georganiseerd door NOC'NSF. De organisatie vraagt een gemeentelijke bijdrage van €65.000 en een locatie. Op de vraag of het niet vreemd is €65.000,- uit te geven aan een sportfeest, terwijl diverse sportver enigingen steeds minder subsidie krijgen, antwoordde een persvoor lichter dat het hier gaat om een eenmalige uitgave dat bovendien de bekendheid van Texel zal ver sterken en dat het bij het geld voor sportverenigingen gaat om structu rele kosten.' Het voorstel moet nog voorgelegd worden aan de gemeenteraad. Het lijkt hem een leuke uitdaging om aan te gaan. Christiaan Roden burg van ijsboerderij Labora nabij De Cocksdorp staat centraal in de nieuwe TV-serie De Speld in de Hooiberg die SBS6 gaat uitzen den. In de uitzending gaat Roden burg op zoek naar een vrouw. De Speld in de Hooiberg lijkt op Boer Zoekt Vrouw Verschil is dat Boer Zoekt Vrouw draait rond meerdere boeren die een partner zoeken, ter wijl het nieuwe programma van SBS6 zich volledig rond Rodenburg afspeelt. Een vertegenwoordiger van een Kl- station aan de overkant bracht de Texelaar ongeveer twee maanden geleden in contact met Talpa, de productiemaatschappij van John de Mol die het programma voor SBS6 maakt. Volgens de vertegenwoordi- ge zou Rodenburg de geknipte kan didaat zijn. Zelf had de Texelaar zijn twijfels, maar na bezoeken van medewerkers van Talpa en gesprek- Christiaan Rodenburg. ken met zijn familie en directe omge ving besloot hij mee te doen. 'Het lijkt me spannend om mee te maken. SBS6 haalt met Rodenburg in ieder geval géén grijze muis in huis. De 39-jarig Texelaar runt een modem bedrijf en is daarnaast bevelvoerder bij de brandweer in De Cocksdorp en tractordrijver bij de KNRM in De Cocksdorp. Als de Beursplein 5 er uit moet, zorgt hij ervoor dat de boot op het strand en in het water komt. SBS6 en Talpa kunnen ook verze kerd zijn van mooie TV-beelden. Elke medewerker die tot nu toe is langs geweest, was volgens Rodenburg meteen helemaal weg van het eiland. De Telegraaf en SBS6 begonnen afgelopen week met de landelijke introductie van Rodenburg. De komende tijd zijn onder meer spotjes van hem te zien op SBS6 en Net5. Ook is er een website gekomen (www.despeldindehooiberg.tv) waar op informatie over hem is te lezen en waar geïnteresseerden zich kunnen aanmelden. Bedoeling is dat Talpa en SBS6 uit alle aanmeldingen op basis van voorkeuren van Rodenburg een selectie maken, waarna twaalf dames worden uitgenodigd naar Labora te komen om nader kennis te maken. Het is vervolgens aan Roden burg om te bepalen wie blijft en van wie hij afscheid neemt. Wanneer de uitzendingen op tv komen, is nog niet bekend. De opnamen beginnen naar verwachting in het najaar. Resten J'elleboog worden opgeruimd De restanten van discotheek de J'elleboog in Den Burg worden vanaf komende dinsdag opge ruimd. Hoe lang de werkzaam heden duren, is niet bekend. Maandag worden volgens een woordvoerder de gemeente voor bereidingen getroffen en vanaf dinsdag is er groot materieel aan wezig voor de sloop. Een gecertifi ceerd bedrijf houdt zich bezig met het verwijderen van de asbest die nog tussen de restanten zit. Dan gaat het om kleine hoeveelheden in vaste vorm. Het opruimen wordt woensdag een dag stilgelegd in verband met een extra zomermarkt op de Groeneplaats. Het ruimen gebeurt in opdracht van de eige naar. De gemeente drong daar de afgelopen tijd op aan. Rond de locatie van de voormalige discotheek aan de Kantoorstraat hangt nog altijd een rooklucht, maar die levert volgens burge meester Francine Giskes geen gevaar op voor de gezondheid. 'De brandweer heeft woensdag zelfs nog weer metingen gedaan, om er zeker van te zijn dat er geen giftige stoffen in de lucht zitten.' Twee bewoners van nabijgelegen pan den kunnen nog niet naar huis in verband met de rooklucht. Ook de winkel van Graaf aan de Hoger- straat is nog altijd niet heropend. OnrFTtlniiYEmasc^g www.texelseautopagina.nl .txl Bekendmakingen TEXELSE@COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): expert schoorl VAKANTIEKRANT Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Een bezoek aan het park in Den Burg, discotheek De Toekomst en camping Kogerstrand in De Koog en een bijeenkomst in De Lindeboom. Staatssecretaris Fred Teeven (Veiligheid en Justitie) bracht gisteren een bezoek aan het eiland om campagne te voeren voor de WD. In het park sprak de bewindsman onder andere met wijkagent Marco van Duivenbode over de proble men met drugsgebruikers. Teeven had niet direct een oplossing voorhanden. 'Je kunt de dealers wel verjagen hier in het park. Dat is te doen als je iedere dag controleert, maar dan verplaats je het probleem alleen, want dan gaan ze ergens anders zitten.' Bij De Toekomst ging het over drankgebruik onder jongeren en frisfeesten. Dat laatste werd toegejuicht door Teeven. Bij de bij eenkomst in De Lindeboom, die 's avonds door zo'n vijftig men sen werd bezocht, sprak de staatssecretaris over het werk dat hij en minister Ivo Opstelten (eveneens WD) de afgelopen twin tig maanden op Veiligheid en Justitie hebben verzet. Hij liet weten na de verkiezingen van 12 september graag verder te gaan. Teeven was duidelijk in zijn vooruitblik op de verkie- zingstrijd: die gaat vooral tussen WD en SP. Hij sprak de hoop uit dat er na de verkiezingen in ieder geval een kabinet komt dat meerdere jaren standhoudt en niet binnen korte tijd valt zoals de afgelopen tien jaar is gebeurd. Een nieuwe gedoogconstruc- tie met de PW zit er wat Teeven betreft niet in, maar hij zei de PW ook niet helemaal te willen uitsluiten. <foio jot schepers,

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1