Robot houdt aardbeien gezond AGENDA TEXELSE 7 7 COURANT Cinemca Texel LlDE VER BOUW ING TAXI 7£K£/_ 0222 Uitvinding bij beste tien voor Duurzame Dinsdag Reja mooiste Hovawart van Nederland DINSDAG 4 SEPTEMBER 2012 Kooiman doet goed mee op NK Milou Kooiman en haar pony beste combinatie uit Noord-Hol- Wild Passion mochten zich zaterdag als regiokampioen van Noord-Holland op de Hip- land in de M2-dressuur noemen, aangezien de nummers twee en drie van de regio Noord-Holland in piade (NK) in Ermelo meten met Ermelo niet verder kwamen dan de beste combinaties van Nederland. Kooiman kwam uit in de klasse M2, cat. D/E. waarin 32 combina ties de strijd met elkaar aangin gen. Wild Passion liet zich al bij het losrijden van zijn beste kant zien en toonde aan dat hij nog veel potentie heeft. Zowel pony als ruiter waren echter erg nerveus, al werd ondanks spanningsfoutjes een goede proef gereden die door de drie juryleden beoordeeld werd met 179, 193 en 194 punten. Dit gemiddelde van 188,67 (62,89 procent) leverde een ruime winstpunt op en bleek goed voor een twaalfde plaats. De combinatie mag zich met recht de een 28ste en 32ste plaats. Volksdansen Volksdansgroep Interdans begint woensdag 7 september aan een nieuw seizoen. Elke woensdag wordt gedanst in dorpshuis De Wielewaal in De Waal. De beginners en dansers die het wat rustiger aan willen doen beginnen om 19.45 uur, de gevor derden om 21.00 uur. Voor meer informatie: interdanstexel@gmail. com of tel. 318304. Donderdag 6 september Zaterdag 8 september Zaterdag 15 september Diner Ca ba ret -19.00 uur Uitgebreid 4-gangendiner,afgewisseld met een superleuk cabaretprogramma, incL de shoiv £49,50 (evt. kinder- £24,75) D'ner vooraf mogelijk, reserveren gewenst. Donderdag 13 september- Cabaret Vrouw Holland met "Brave meisjes komen in de hemel" Muzikaal cabaret met hemelse muziek en helse herrie! Entree 116,00 (try-out), diner vooraf mogetijk, reserveren gewenst Ook voor lunch en la carte! l X 1 0222 - 319633 of reserveer online f info@klif12.nl www.klif12.nl BOURNËlfEdACY Bourne Legacy (Première) vorige Bourne-films, Tony Gilroy, regisseert het vervolg op deze enorm populaire reeks splonagefllms: The Boume Legacy. Tony Gilroy voegt hoofdstuk toe aan de Bourne-trltogle van De Verbouwing (Première) Na de succesvolle films Terug naar de Kust' en 'Goolsche Vrouwen' regisseert Will Koopman dltm< de thriller 'De \ferbouwlng', naar het gelijknamige bc van Saskla Noort met onder andere Tjltske Reldlnga Continental Drift NL (3D] TJITSKE REIDINGA PETER BLOK MARK RIETMAN WMO/zïekenvervoer I Rolstoelvervoer Korting met onze voordeelpas 315555 www.taxitexel.nl -ifflRTiMnTiriN Drie weken voor de start crashte de Nuna5, met grote schade tot gevolg. Met veel inspanning slaag de het team er in de zonneauto weer op te bouwen, waarna toch kon worden gestart, om - na de Japanners - als tweede te eindi gen. 'Een jaar later ben ik mee geweest naar Japan voor een race, waar we als derde zijn geëin digd.' Dichter bij huis knutselde Boersen mee aan een omgebouwde zit- maaier met daarop een set speci ale UV-lampen van CleanLight BV. Daarmee reed zijn vader dagelijks langs de aardbeien om die schim mel- en bacterievrij te houden. 'Het licht vernietigt het DNA van de schimmels. Door ze dagelijks kort te belichten, voorkom je dat die sporen maken. Die kun je namelijk niet met licht bestrijden. De belichting mag niet te lang duren, want daar kunnen de aard beien niet tegen.' Omdat de zit- maaier nogal wat herrie en stank veroorzaakte, zijn de lampen nu op een scootmobiel gemonteerd. De methode werkte, maar elke dag vierduizend meter afleggen langs de aardbeien, is bijzonder tijdrovend. >t de door hem ontwikkelde elektrisch aangedreven Hortimotion Willem Boersen van de Zelfpluk- tuin voert een voortdurende strijd tegen schimmels, virussen en bacteriën die het op zijn aardbeien hebben gemunt. Spui ten wil hij niet, hij bestrijdt de schimmels met speciale UV- lampen van CleanLight. Daar mee rijdt hij langs de aardbeien, elke dag anderhalf uur. Van dat tijdrovende werk is hij verlost nu zoon en industrieel ontwerper Jacco een robot heeft ontwik keld. Hij zond zijn uitvinding in voor de Duurzame Dinsdag, vandaag in Den Haag. Uit ruim 400 duurzame ideeën werd zijn robot bij de tien beste geselec teerd. Vanmiddag wordt bekend of hij wint. Of Jacco Boersen wint of niet, zijn uitvinding heeft sowieso grote gevolgen. Voor de familie Boer sen, die veel tijd bespaart, niet meer hoeft te spuiten en gevrij waard blijft van misoogsten. Voor veel andere telers van aardbeien en ander zachtfruit, die met soort gelijke problemen kampen. En voor Jacco Boersen. Want de Texelse uitvinder heeft een duide- onbespoten zachtfruit kan eten.' Om dit te bereiken is hij het bedrijf Hortimotion gestart. Dit verzorgt de productontwikkeling, de bouw en installatie van de robot bij bedrijven. Boersen is een samen werkingsverband aangegaan met CleanLight BV, die de lichtmetho- de heeft ontwikkeld en gepaten- meegeholpen en ik heb het bedrijf zien groeien en ontwikkelen. Hier heb ik veel geleerd.' In 2008 kreeg Boersen de moge lijkheid om mee te doen aan het Nuna Solar Team. Met dertien teerd. Dit bedrijf verzorgt de ver koop en marketing van de robot. De toekomst ziet er veelbelovend uit. Vanuit de sector wordt de alternatieve manier van gewasbe scherming op de voet gevolgd en eerste belangstellenden hebben zich al gemeld. Deze week start een campagne, waarop Boersen zijn uitvinding presenteert, onder meer op tuinbouw- en andere beurzen. Jacco Boersen (25), zoon van Wil lem en Trudy van de Zelfpluktuin, deed in 2005 examen voor het VWO. Daarna ging hij naar de Technische Universiteit in Delft voor de studie Industrieel Ontwer per. 'Die kant wilde ik altijd al op. lijk doel voor ogen: 'Mijn ambitie is Het zit in de genen. Mijn vader is dat elke tuinder dankzij de Horti- ook altijd bezig om nieuwe dingen motion minder spuitmiddelen hoeft te verzinnen. De Zelfpluktuin heb- te gebruiken en dat de consument ben mijn ouders zelf bedacht en andere studenten van de TU Delft werkte hij aan zonneauto Nuna5, die in 2009 meedeed aan de race dwars door Australië. 'Ik heb er een jaar aan gewerkt. Als hoofd productie zag ik er onder meer op toe dat het productieproces goed verliep. Dat bijvoorbeeld alle onderdelen op elkaar pasten. Het moest allemaal zo licht mogelijk zijn. We werken veel met lichtge wicht composieten, materialen die arbeidsuren, minder gewasbe- Dus toen Jacco een project zocht om af te studeren voor zijn tweeja rige masteropleiding, was het idee eigenlijk al geboren: een robot voor het doseren van CleanLight in fruitteelt gewassen. Hoe het proces van idee naar eindproduct verliep, omschrijft Boersen in detail in zijn afstudeerverslag. Hij deed daarvoor vooronderzoek, analyseerde het probleem, bracht de markt in kaart, onderzocht alternatieven, schreef een pro gramma van eisen, maak te schetsen en wat al niet meer. Het resulteerde in een rapport van bijna tachtig kantjes, met als eindresultaat de Clean Light TM robot. Een apparaat met een strakke buitenkant, dat is uitge rust met de nieuwste technieken. De robot vindt geheel automatisch zelf zijn weg door het fruitbedrijf, met behulp van een signaal van een draad die is ingegraven in de grond. Aangedreven door een elektrische motor rijdt de robot met de gewenste snelheid langs de aardbeien, om zo precies de juiste dosering licht te geven. De voordelen op een rij: minder wel in de ruimtevaart worden gebruikt. Het is goed gelukt, de auto woog uiteindelijk maar 150 kilogram. We hebben allerlei tests uitgevoerd. Een ontzettend leer zaam, leuk en spannend proces.' Boersen reisde met het support team mee naar Australië om mee te doen aan de World Solar Chal- lange, om het op te nemen tegen teams uit de hele wereld. Tijdens een test sloeg het noodlot toe. Cayra ex Animo (Reja), de hond van Judith Kikkert uit De Cocks- dorp, is zaterdag verkozen tot mooiste Hovawart van Neder land. Bij de clubmatch Hovawart Club NL in Apeldoorn versloeg de zevenjarige teef al haar 63 tegenstanders. De jury noemde de hond een aansprekend type. Doordat Reja al bij drie andere wedstrijden tot winnares werd ver kozen mag ze zich officieel mooi ste Hovawart van Nederland noe men. Tijdens de clubmatch werd ze eerst verkozen tot mooiste hond in de open klasse, daarna tot mooi ste teef en uiteindelijk versloeg ze ook haar mannelijke tegenstan ders. De jury kwam superlatieven tekort bij de beschrijving van de viervoeter. 'Een aansprekend type met een vrouwelijke expressie, een krachtig hoofd en een prachtig gangwerk', zijn een paar van de lofzangen uit het juryrapport. Eige naar Kikkert kan haar geluk niet op. 'Ik ben er helemaal niet zo fanatiek mee, maar mensen van de club vroegen of ik mee wilde doen. Dat dit er dan uitkomt is geweldig. En ik ben er stiekem wel een beetje trots op dat de jury ook de ver zorgde presentatie roemde. Dat is toch ook een compliment aan mijn adres', zo vertelt ze. Een kampi- oenschapclubmatch is een hoog- behalen van de titel clubwinnaar is waardig evenement. Het winnen één van de hoogst haalbare prijzen van een dergelijk evenement en het voor een rashond. schermingsmiddelen, toepasbaar op vrijwel iedere ondergrond, instelbaar op de gewenste hoogte en compact, zodat het aan een smalle doorgang genoeg heeft. Eerder dit jaar verdedigde Boer sen zijn proefschrift met succes voor zijn professoren. Eén van hen is Han Brezet, hoogleraar aan de afdeling Duurzame Ontwikkeling van de TU, die Boersen begeleid de. Brezet over zijn student: 'Aan de ene kant een Texelaar met nuchter boerenverstand en veel praktisch inzicht. Aan de andere kant een industrieel ontwerper met veel kennis van zaken, die samen werkt met studenten van andere faculteiten en het netwerk dat hij heeft opgebouwd tijdens net Nuna-project goed heeft benut. Hij is er in geslaagd met behulp van geavanceerde techniek een complexe robot te bouwen, die heel praktisch kan worden toege- Het prototype presenteert Boer sen vandaag tijdens Duurzame Dinsdag in de oude zaal van de Tweede Kamer in Den Haag, waar hij bij de tien genomineerden zit. De jury: 'Dit kan leiden tot een nieuw product die alle fruittelers in Nederland een duurzame, biologi sche, betaalbare en betrouwbare gewas beschermingsmethode biedt, zodat iedere Nederlander gezond en onbespoten fruit kan eten.' Op deze dag reikt minister Spies duurzame lintjes uit, houdt staatssecretaris Joop Atsma een toespraak over duurzaamheid en leest Marjan Minnesma van Urgen- da een Duurzame Troonrede voor. De Rabobank reikt een duurzame Jongerenprijs uit en de jury maakt bekend welk van de tien genomi neerde initiatieven heeft gewon- Judith Kikkert met Reja, de rr

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11