TEXELSE 5 COURANT Hoofdbrekens rond vloer van De Fontein 'College liet steken vallen bij vloer' DINSDAG 4 SEPTEMBER 2012 Het college vraagt de gemeente raad opnieuw €76.700,- voor de vloer van De Fontein in Den Burg beschikbaar te stellen. De kwes tie zit in een lastig parket: de raad wil het niet, maar het colle ge kan niet anders dan opnieuw om geld te vragen. Het college vraagt de raad mor genavond in een commissieverga dering een raadsbesluit van woens dag 20 juni terug te draaien. De raad besloot toen niet met €76.700,- over de brug te komen. Dat waren de kosten die Kopwerk, de organisatie waar De Fontein onder valt, maakte om in 2010 een gescheurde gietvloer te vervangen door een zwevende dekvloer. De gietvloer was aangelegd tijdens de verbouwing van de school in 2004. Het college was toen als bouwheer eindverantwoordelijk voor de werk zaamheden. Na het besluit van de raad op 20 juni volgde begin juli een oordeel van de commissie Bezwaarschrif ten over de gang van zaken. De commissie, die zich al in januari over de kwestie boog, had haar oordeel bewust op zak gehouden omdat Kopwerk en het college er eerst onderling uit hadden willen komen. Dat lukte niet meer na het nee van de raad. De Bezwaren- commissie oordeelt dat het college aan het kortste eind trekt. Het college, dat het liefst aan Kop werk tegemoet wil komen, zit nu met een probleem. Instemmen met het advies van de bezwarencom- missie kan niet. Dan moet het col lege de €76.700,- betalen, maar daarvoor heeft de raad geen bud get beschikbaar gesteld. Het advies naast zich neerleggen kan het college echter ook niet. Dan stapt Kopwerk naar alle verwach ting naar de rechter en is de kans groot dat de gemeente bakzeil haalt. Dan moet de vloer alsnog worden betaald en ook de proces kosten. Het college heeft daarom besloten de raad nogmaals te vra gen de €76.700,- beschikbaar te stellen. Het geld zou gedekt moe ten worden uit de algemene reser- Het college heeft steken laten val len rond de vervanging van de vloer van De Fontein. Dat valt op te maken uit een advies van de Bezwarencommissie. Die velde in juli een voor het college weinig vleiend oordeel. De problemen rond de vloer van De Fontein vinden zijn oorsprong in 2004 toen de school een grote ver bouwing onderging. Volgens het bestek had in de centrale ruimte van de school een marmoleumvloer moeten komen, maar er werd een gietvloer aangelegd. Het cement van de vloer miste door een con structiefout de nodigde versteviging, waarna scheuren ontstonden. Kop werk liet het euvel verhelpen door in de zomer van 2010 de vloer te ver vangen door een zwevende dek vloer. De rekening ging daarna naar de gemeente, omdat het college destijds als bouwheer verantwoor delijk was voor de bouw. Het huidige college stond aanvan kelijk niet te trappelen om de reke ning te betalen. Het stuitte burge meester en wethouders tegen de borst dat Kopwerk met de vervan ging was begonnen vóórdat toe stemming was gegeven. Volgens het college had Kopwerk evenmin voor de goedkoopste variant geko zen. De raad tilde er ook zwaar aan dat Kopwerk was begonnen zonder toestemming en dat in 2004 een andere vloer was aangelegd dan toen in het bestek stond. Het leidde tot het raadsbesluit geen €76.700,- beschikbaar te stellen. Volgens de bezwarencommissie hebben deskundigen van de gemeente de gietvloer destijds afge raden, maar werd die op uitdrukke lijk verzoek van Kopwerk toch aan gelegd. Daar moet volgens de commissie uit geconcludeerd wor den dat het toenmalig college met de gietvloer moet hebben inge stemd. Volgens de commissie biedt het dossier van de vloer geen aan knopingspunt voor een andere con clusie. 'Het college draagt de volle verantwoordelijkheid voor de uit voering van de bouwwerkzaamhe den en is dus ook ten volle verant woordelijk voor constructiefouten die later aan het licht komen.' Volgens de bezwarencommissie diende Kopwerk al in 2008 een ver zoek in bij de gemeente om de vloer te vervangen, maar schoot het col lege daarna tekort in een goede afhandeling. Met de aanvraag uit 2008 was een bedrag van €51.000,- gemoeid. In 2009 volgde een aan vullende aanvraag met een herziene raming van €92.500,- als gevolg van Badmeesters kijken tevreden terug Het hoogseizoen zit er bijna op. De badmeesters kijken tevreden terug. Christiaan Bilthof schreef namens de badmeesters een laatste stuk over deze zomer. Helaas is het einde van een mooie zomer alweer in zicht. De laatste weken hebben we echter niet stil gezeten op de stranden, er waren genoeg activiteiten om de afsluiting van het seizoen zo leuk mogelijk te maken. Zo hadden we de huldiging van Dorian van Rijsselberghe, die namens Nederland een gouden medaille heeft gewonnen op de Olympische Spelen in Londen. Dit vond plaats op het strand bij Paal 17. Het was een schitterende, druk bezochte dag, mede dankzij het mooie weer. Alles voorliep voor spoedig en de huldiging was een groot succes. Daarnaast hebben we nog een barbecue gehad met de strandbewaking van de noorde lijke Texelse stranden, de Texelse Reddingsbrigade (TRB) en de gemeente. Tijdens de barbecue deelden we ervaringen uit en bekeken op een scherm de activiteiten van de afge lopen zomer. Maar het hoogtepunt voor ons was toch wel het uitvoeren van uitgebreide oefenreddingen met de KNRM. Ze waren in vol ornaat uitgerukt om gezamenlijk een oefenredding te simuleren. Wij gingen met rafts de zee in en simu leerden een noodsituatie. In de tijd dat wij de zee op peddelden waren Concert in RK-kerk Oudeschild Een bijzonder concert zaterdag 8 september in de Sint Martinus- kerk in Oudeschild. De kerk bestaat dit jaar 300 jaar, het is honderd jaar geleden dat het antieke Pelsorgel werd ingewijd en na een ingrijpende restauratie vorig jaar kan het er weer jaren tegenaan. Het orgel wordt bespeeld door Ton van Eek, doch ter Anne speelt viool en Maarten Elzinga trompet. Het gratis con cert begint om 16.00 uur en duurt een uur. Na afloop kan het orgel worden bezichtigd. De aan de H. Martinus toegewijde rooms-katholieke en het kerkorgel in Oudeschild kennen een lange geschiedenis. Parochie archivaris Sjaak Schraag stuitte tijdens onder zoek op een document waarin de kerkmeester aan het gemeentebe stuur verklaarde dat de kerk in 1712 was gebouwd. De Oudeschilders hadden lange tijd een kapel, die door de pastorie vanaf de openbare weg amper te zien was. In 1904 werden de huidige toren en de gevel gebouwd. Rechts van de kerk kwam een nieuwe pastorie, het gebouw staat er nog steeds. De oudst bekende bron maakt mel ding van de aankoop van de aan koop van een kabinet- of huisorgel 'in 't jaar 1800', dat werd geplaatst door J. Hildebrand, orgelmaker te Leeuwarden. Het betrof een ouder huisorgel dat bij plaatsing werd voorzien van een kerkorgelfront. Het oude kerkorgel werd in 1904 ver kocht voor de sloop. In 1909 gaf het bisdom toestemming voor de aan koop van een pijporgel. Er werd een orgelfonds ingesteld. Naast bijdra gen van parochianen leverde de verkoop van twee antieke koperen luchters 475 gulden op, wat de doorslag gaf om het orgel te bestel len. Bernard Pels uit Alkmaar lever de het pneumatische orgel voor 1.350 gulden, dat op 4 augustus 1912 werd ingewijd. 'Een voortdu rend sprekend bewijs in de parochie van 't Oude Schild, dat door een eendrachtig samengaan ook een kleine parochie iets groots tot stand kan brengen voor God', schreef Kunst en Letteren hierover. Nadat de tand des tijds vat had gekregen werd vorig jaar schoonge maakt en gerestaureerd door orgel maker Alkmaar. Daarbij werden onder meer de 300 pijpen geïnto- neerd en gestemd. Had advies hier toe kwam van Ton van Eek, adviseur van de Katholieke Klokken- en De wielergroep uit Sint Michielsgestel kwam zaterdag voor de derde keer in één keer naar Texel gereden. Deze 210 km lange jaarlijkse fietstocht staat onder leiding van oud-Texelaar Jos Kuip en heet inmiddels 'Van Gessel naarTessel'. De wielrijders werden op de haven verwelkomd door familie en vrienden. Foton* wme-Kutp) de zwevende dekvloer. Daar was in 2008 nog geen sprake van, maar later adviseerden deskundigen aan Kopwerk zo'n vloer te nemen. Vol gens de commissie liet het college terecht onderzoeken of dat echt de goedkoopste oplossing was, maar ontbrak het daarna aan een deug delijke onderbouwing en duurde het allemaal lang. 'De door Kopwerk aangedragen oplossing moet om die reden als de goedkoopst ade quate oplossing worden gezien.' Volgens de commissie is Kopwerk inderdaad in de zomer van 2010 begonnen met vervanging van de vloer zonder toestemming van het college. 'Dat is echter geen grond die tot weigering van de aanvraag kan leiden.' De commissie vindt bovendien dat Kopwerk geen ver wijtbaar handelen kan worden ver weten, omdat het college tekort was geschoten in de afhandeling van de aanvragen en deze ook niet volgens de wettelijke voorschriften had afge handeld. 'Kopwerk heeft tevens in een brief van 7 juli 2010 aan het col lege kenbaar gemaakt de vloer in de vakantie te vervangen en daartoe opdracht te hebben gegeven. Het college heeft voor zover bij de com missie bekend niet met een formele reactie op deze brief gereageerd.' De vervoersprognose van TESO versus de werkelijke ontwikkeling. 1 maximum scenario, 2. midden scenario, 3. minimum scenario. de reddingsboten van de KNRM al aangekomen. Ze hadden drie reddingsboten mee genomen waaronder één van de de grootste van de KNRM, genaamd 'de Joke Dijkstra'. Zodra wij het sein gaven begon de oefenredding. Met de drie boten hadden ze ons heel snel uit het water gehaald en in veiligheid gebracht. Het was voor ons een spektakel om een stuk op de grote reddingsboten van de KNRM te mogen varen. We hebben erg veel respect gekregen voor de heren die op vrijwillige basis, 24 uur per dag paraat staan. Al met al heb ben we opnieuw een topzomer gehad op Texel en het is spijtig dat het er weer bijna opzit. We vinden het iedere zomer weer geweldig om de stranden te bewaken en we hopen dat er nog vele Texelse zomers in het verschiet liggen. Het werk van de badmeesters zit er op. Als toegift stuurden ze een prachtig plaatje. Orgelraad. Bijzonder is dat Van Eek nu, samen met violist en dochter Anne van Eek en trompettist Maar ten Elzinga zondag het concert ver zorgt. Van Eek behaalde aan het Swee- linck Conservatorium in Amsterdam het diploma Uitvoerend Musicus. Hij is organist in de St. Jacobuskerk in Den Haag en titulair organist in de Kathedrale Basiliek Sint Bavo in Haarlem. Van Eek jureert, geeft lezingen aan studenten, compo neert en heeft van menig historisch orgel de bouw en restauratie bege leid. Elzinga, geboren op Texel, kreeg zijn eerste trompetlessen van Betty Bak ker. Hij studeerde aan het Koninklijk Conservatorium en behaalde zijn bachelor- en masterdiploma. Hij werkte mee aan radio-, tv- en CD- opnamen. Sinds 2004 is hij solo trompettist en speelde met verschil lende orkesten en met orgel, tot in Israël aan toe. Anne van Eek is pro fessioneel muzikante, afgestudeerd Master of Music aan het Conserva torium en maakt onder meer deel uit van het Picabia strijkkwartet. Tijdens het concert staan werken op het programma van Henry Pureed, John Stanley, Georg Philip Tele- mann, Joseph Rheinberger, Julius Röntgen, Camille Saint-Saëns, Giro- lamo Frescobaldi, Johann Seb en Bach. In de Slock in Den Burg werd zaterdagavond een feest ter herinnering aan de bovenbar van de J'elleboog gehouden. Dat ging gepaard met een veiling waarbij €230,- werd opgehaald voor Jan Bakker (links) die als tuinman al geruime tijd belangeloos het park in het centrum van Den Burg OnderhOUdt. Foto Jeioen ven Hettum) Zo'n 75 mensen hebben zaterdag meegedaan aan het Wandelrondje om Texel dat Sport Wandel School West-Friesland uit Hoorn had georganiseerd. De meeste lopers arriveerden 's morgens tegen zeve nen met de boot op het eiland. Ze schreven zich in aan boord, waarna ze meteen met de 60 kilometer lange wandeling rond het eiland begonnen. De sportwandelschool van Jan Tonneman zette afgelopen weekend ook andere wandeltochten uit op Texel. Foto jemsn «mHettum) Proefpersonen voor voetreflex De School voor Voetreflexologie is op zoek naar proefpersonen die zaterdag 8 september van 11.00 tot 12.30 uur beschikbaar zijn voor een gratis behande ling. De behandelingen worden gege ven door voetreflextherapeuten die bijna afgestudeerd zijn. Eerst wordt een voetenbadje gegeven en wor den vragen gesteld over eventuele lichamelijke klachten. Daarna wordt onder leiding van Manda Bergsma en Sandra Koopmans een behan delplan opgesteld en gemasseerd. Voetreflexologie gaat ervan uit dat het hele lichaam op de voet wordt weerspiegeld. Bij lichamelijke klachten zullen de daarmee cor responderende zones op de voet een verandering tonen. Door deze voetzones te behandelen, kunnen klachten verminderen of verdwij nen. Voetreflex is dus niet specifiek voor voetkwalen. Een behandeling kan niet gegeven worden bij: zwan gerschap, ernstige hartkwalen of kwaadaardige gezwellen. Als proefpersoon opgeven kan via voetreflexologie@hetnet.nl en tel. 319708. Slim Van Texel kreeg ik een kaart, met de volgende tekst (gezin: vader, moeder en drie kinderen): 'Het eiland is weer heerlijk. Toch wel veel veranderd in een jaar. Al die maffe Texelaars, die aan alles geld willen verdienen, €5,- lammetjes knuffelen, €5,- maïsdoolhof en voor €3,50 per persoon kaasboerderij. Haha, die zijn wel slim, hoor. Wij nog slimmer. Dus halen wij een bolletje bij de bakker en een flesje water en hebben gratis strand, zee, konijntjes, bloeiende heide, ruisen de blaadjes, schelpen en zand. En dan hebben we het nog niet over het parkeervignet en het klimpark. Er komt er trouwens nog één, in De Koog. Het is net een groot pretpark aan het worden. Niet zo leuk Hebben jullie zelf niet in de peiling dat het de verkeerde kant op gaat? T. Hemker, Amsterdam. De Schans krijgt weer kanonnen Fort de Schans en steunfort Lunette bij Oudeschild worden donderdag voorzien van een 19de eeuws kanon. De kanon nen worden geplaatst met behulp van een Chinook-heli- copter. Natuurmonumenten heeft de twee kanonnen uit 1809 in bruikleen gekregen van het Marine Museum in Den Helder. Ze zijn door een tim merman en smid van het eiland op een rolpaard, een onderstel, geplaatst. Deze werden gemaakt naar originele tekeningen uit het Marine Museum. De gehele constructie van kanon en rolpaard weegt bijna 4000 kilo. Door dit enorme gewicht en de bereikbaarheid van de bastions waar de kanonnen komen te staan, is het niet mogelijk ze via het land te plaatsen. De Koninklijke Lucht macht biedt hulp en zal de kanon nen met een helikopter, vanuit de lucht plaatsen. Dit gebeurt donder dag tussen 12.00 en 13.30 uur. De forten en omgeving zijn in verband met de veiligheid gedurende die tijd niet voor publiek toegankelijk. Publiek is welkom de kanonnen te bezichtigen op Open Monumen tendag, zaterdag 8 september. Het moment waarop de kanonnen geplaatst worden, is zorgvuldig gekozen. Het vindt plaats na het broedseizoen en nog voordat de grote vogeltrek op gang komt, waardoor er zo weinig mogelijk vogels verstoord worden. Als de weersomstandigheden daartoe noodzaken, wordt het plaatsen een dag uitgesteld en vindt plaats op vrijdag 7 september.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5