Jeugdwampexers trekken twee dagen lang over Texel Schieten met luchtbuks en varen rond monument TEXELSE 6 COURANT««dag4september20.2 Buiteiboet in circussfeer Voor de kinderen van De Buitei boet stond vorige week in het teken van circus. Sanne van Dorp van evenemen tenbureau RegelSammy verzorgde een circusworkshop voor de kin deren van 4 tot en met 12 jaar. De kinderen gingen aan de slag met jongleerballen, draaiende bordjes, diabolo en een koorddans-appa- Garnalen pellen, kanovaren, boe ken stapelen en via morse woor den naar elkaar seinen. Er was volop afwisseling voor de twaalf teams die vrijdag en zaterdag meededen aan de tweede editie van de jeugdwampex. Het werd een geslaagd evenement dat werd gewonnen door Ward Bak ker, Wesley van den Berg, Eileen Kooger en Sofie Verus. De jeugdwampex werd vorig jaar voor het eerst gehouden voor jeugd uit De Waal en speelde zich toen af in en rond het kleinste dorp van Texel. Voor de tweede editie werd uit een ander vaatje getapt. De 48 deelnemers, 11 tot en met 15 jaar oud, kregen verspreid over het eiland vier blokken voor de kiezen met elk zes opdrachten waarvoor ze telkens twee uur de tijd hadden. Naar schatting werd er meer dan zestig kilometer gefietst. Ter verge lijking: bij voorheen de Wampex en nu de Waanzin wordt gemiddeld honderd kilometer gefietst. Daar duren de blokken langer, maar zijn er ook meer opdrachten. De twaalf teams begonnen vrijdag- Boeken zo hoog mogelijk stapelen, varen op de eendenvijver om een gedicht op het monument van Jan Wolkers te lezen en Olympische ringen op eikaars gezicht schilde ren waren de opdrachten in Den Burg. In De Dennen, waar het laat ste blok zich afspeelde, waren onder meer boothcamp, schieten met een luchtbuks, zaklopen en het Wilhelmus zingen de opdrach ten. De deelnemers hadden het goed naar hun zin. Volgens een aantal had er meer water in de opdrach ten mogen zitten, maar dat was bijzaak. Met name het varen met kano's en het schieten met een luchtbuks vielen in de smaak. Het groepje van Britt Polderman, Demi van der Haas, Inge Betsema en Sterre Kiltz vond het leuk om mee te doen. 'We moesten soms alleen wachten bij een opdracht voor we aan de slag konden.' Van slapen kwam niet veel terecht. 'We heb ben in de tent een tijd liggen klet sen.' Voor Leah Witte was het bij zonder als deelnemer bij De Veen uit te komen: zij woont daar, maar het was ook voor haar een verras- schild werden geleid. Daar stonden onder meer kanovaren bij De Schans, schelpen zoeken op het Waddenstrandje en netten boeten bij de CIV op het programma. Blok twee was in De Waal. Hier stond veel in het teken van herkennen: er moesten afbeeldingen, muziek en smaken worden herkend. De nacht werd doorgebracht op fruithof De Veen nabij Den Burg waar de deel nemers al dan niet een paar uur sliepen, totdat ze 's ochtends onverbiddelijk met een toeter wer den gewekt. sing dat de deelnemers daar zou den overnachten. De overwinning ging naar Sofie Verus, Wesley van den Berg, Eileen Kooger en Ward Bakker. In het eer ste blok hadden zij nog wat pech gehad doordat ze bij één van de opdrachten (water dragen naar het speelschip) lang moesten wach ten, maar in de andere blokken was alles goed gegaan en waren ze aan alle opdrachten toegeko men. Stijn Kiltz, Owen Dros, Pascal Saai en Stijn Arends werden twee de. Het was mooi om te zien dat de meeste deelnemers vaak nog alle Vierde blok: zaklopen met zijn vieren tegelijk bij de Fonteinsnol. Bramen plukken In De Muy en de Bollekamer mogen vanaf 1 september ook buiten de paden bramen wor den geplukt. Tot eind oktober de laatste bramen rijp zijn, mag in deze gebieden bui ten de paden worden gelopen om te plukken. In de rest van het nati onaal park Duinen van Texel is het plukken van bramen alleen langs het wandelpad toegestaan. Deze bramen zijn voor de vogels, die op hun reis naar het zuiden in de Texelse duinen komen foerageren. Vooral lijsterachtigen als de merel en de koperwiek maken hier mas saal gebruik van. Ook vlierbessen zijn in trek, vooral bij kleinere zang vogels als zwartkop en roodborst. Eerste blok: water uit de haven halen en daarna liggend in een kruiwagen naar het speelschip brengen waar ook nog een parcours wacht. Tweede blok: afbeeldingen herkennen in de schuur van Pieter-Jan Kooger in De Waal. De deelnemers moesten van elkaar raden wat ze uitbeeldden. raat en hadden de grootste lol met de kleine fietsjes. Verkleed en geschminkt als circusartiesten en clowns eindigde de dag met een voorstelling voor ouders en belang stellenden. Kanjer Dorian In Kaap Skil duurt de euforie rond de gouden medaille van Dorian van Rijsselberghe nog even voort. In samenwerking met Van Rijssel berghe zelf en zijn familie hebben 'dorianwatchers' Hans en Jaap Bakker een tentoonstelling gemaakt rond Texels hipste ambassadeur. Niet de superplank waarmee hij het water van Weymouth overvloog, maar wel met een gouden plank, kleding, foto's en enkele verras sende objecten. De expositie wordt donderdag 6 september om 16.00 uur geopend en is van vrijdag 17 september tot vrijdag 2 november toegankelijk voor publiek. Dansgroep De wedstrijd vis roken, die zater dag 8 september in Oosterend wordt gehouden, wordt opgeluis terd met optredens van de Dans groep Oude Dansen, die meerdere optredens zal verzorgen. De gerookte vis is vanaf 12.30 en na 16.00 uur te koop. tijd namen voor een opdracht en zich niet meteen lieten opjutten door tijd en punten. Net als bij voorheen de Wampex en nu de Waanzin nam het fanatisme van lieverlee toe. Deelnemers die 's morgens aan het begin van blok drie nog met kleine oogjes rondlie pen, waren later vol op dreef om de opdrachten zo goed mogelijk te voltooien. Daarbij trokken de deel nemers zich weinig aan van even tuele omstanders. Een groepje dames had vantevoren nog wat make-up op gedaan om er later achter te komen dat dat bij een wampex niet echt nodig is. Wanda van Alen en Samantha Kooger hadden de jeugdwampex georganiseerd. Een hoop mensen, van wie een deel uit De Waal, hielp als vrijwilligers mee bij de posten. De deelnemers kwamen deels uit De Waal, maar ook uit de andere dorpen. Volgens Van Alen zouden er alleen uit De Waal te weinig deelnemers zijn geweest. Een aan tal organisatoren van de Waanzin kwam langs om een kijkje te nemen en zij hadden ook materiaal uitge leend. Volgens Van Alen verliep alles op een paar puntjes na goed. Als de deelnemers bij een post kwamen, werd gecheckt hoe ze er waren gekomen en bij het verlaten hielden de posten ook in de gaten of de jeugd goed geraden had wat de locatie van de volgende opdracht was. 'Verder hebben we maar één lekke band gehad en de verbandtrommel kon ook dicht blij ven.' Tekst en foto's Jeroen van Hattum Deelnemers aan de jeugdwampex tijdens een van de pauzes.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 6