Nic Dros zag altijd wel ergens een paar centen 'Als ze hem tegemoet komen, loopt hij gewoon rechtdoor' TEXELSE 8 COURANT 'Beter pond handel dan een kilo werk' DINSDAG 4 SEPTEMBER 2012 - vvT' ■feSsHH Het inzaaien van dijken behoorde tot de werkzaamheden van Dros. Op deze foto bewerkt medewerker Lou van der Werf de dijk bij Oudeschild. Nic Dros, boer, loonwerker en handelaar in ruste. In de vorige afleveringen passeerden zijn jeugd en de oor log de revue. In dit derde en laatste deel vertelt hij over de opbouw van zijn onderneming, de verplaat sing van een bungalow en de soms gespannen ver houding met de autoriteiten. In de vorige aflevering noemde Nic Dros twee Texelaars met wie hij tij dens de oorlog in een Duitse con- servenfabriek tewerk werd gesteld. 'Ik ben vergeten Gerrit Plaatsman te noemen. Hij had aparte humor en maakte in een brief naar huis tekeningen van Hitier, aan de galg. De Duitsers openden die brieven en Gerrit moest naar een kamp. Helaas heeft hij dat niet overleefd.' We pakken het verhaal op kort na de oorlog, toen Nic Dros zijn eigen boerderij had op Harkebuurt. 'Ik had een paard, een hele beste zelfs. Een zware Belg, echt een werkpaard en hij was nog vlug ook. Ik kocht een zaaimachine en een kunstmeststrooier en zo ging ik te loonwerken. Later schafte ik een trekker aan, een ploeg, eg en ande re machines. En een éénrijige bie tenrooier, waarmee ik de boeren af ging. Op een gegeven moment kocht ik een paar oude GMC's, van die vier wiel aangedreven kiepwa- gens van het Amerikaanse leger. Je had ze op benzine en die zopen enorm. Maar deze reden op diesel. Daarmee heb ik veel werk voor Rijkswaterstaat gedaan. Die strek dammen langs het strand bijvoor beeld. En die hele lange pier bij de vuurtoren. Elfduizend ton stortsteen is daar in gegaan. Voor de Staat heb ik ook honderden hectares dijk ingezaaid. De Hondsbosche Zee wering en het stuk van Den Helder naar Wielingen. Wat riskant werk, want je reed met de trekker schuin op het talud. Maar het verdiende lekker. Ik deed dat werk niet alleen. In dit verhaal moet je Lou van der Werf vermelden. Die hoefde ik niet te vertellen wat hij moest doen. Ik vroeg 's morgens: Wat ga je doen vandaag?, dan vertelde hij bijvoor beeld dat hij de wegbermen in Medemblik ging inzaaien.' Andere medewerkers die de revue passe ren zijn Martin Witte, Theo Witte, Henk Jurriens en Jan Tinus Vla ming. 'Die moest als jochie eens de eieren uit het kippenhok halen. Op een keer vond hij een dooie kip. Die gooide hij op de mestvaalt. Zo, zei hij, daar kraait geen haan meer naar.' 'Ik had ook een stuk of dertig melk koeien. Die molk Dirk Broekman, want zelf had ik het veel te druk met het loonwerk. Ik zat ook in het transport. Hooi en stro, ik haalde het wel uit Duitsland, 's Morgens de eerste boot en dan met de aan hangwagen er achter op weg rich ting Hannover. Ik had klanten door heel Nederland, ook een manege met negentig paarden. Werner levert er nog aan.' De handel zat de Oosterender in het bloed. 'Beter een pond handel dan een kilo werk. Ik deed nog wel eens handel met Broer Sneekes uit Schagerbrug. Ook een scharrelaar met een groot gezin, net als ik zes jongens. Ze hebben inmiddels een heel groot bedrijf opgebouwd. Ik kocht in Brabant eens twee Merce des kiepwagens, prachtig in de verf, maar het bleek geen succes. Uit Rotterdam haalde ik twee kie- pers. Die zagen er niet uit en waren traag en daarom niet gewild, want de wereld werd toen steeds sneller. Maar wij konden er prima mee over het strand rijden. Zo heb ik nog wel eens wat bij de kop gehad. Met Jan Heijne ging ik eens naar Engeland. Ik kocht daar een verreiker en een stuk of wat trekkers.' Memorabel is de anekdote dat Dros ooit tijdens een reis een oldtimer kocht, die hij op de terugweg al weer met winst verkocht. Als Dros ermee wordt geconfronteerd, glimlacht hij. 'Zou best kunnen. Op laatst had ik zoveel aan de hand. Ik kon het niet meer overzien. Maar de jongens werden groot en die konden een hoop aan.' Het loonwerkbedrijf is jaren gele den al over genomen door zoon Werner, maar diens medewerkers zijn de ouwe Dros nog niet verge ten. Tijdens het interview rijden trekkers, kranen en andere machi nes voorbij en steevast zwaait de bestuurder naar de grondlegger van hun bedrijf, die regelmatig de hand opsteekt. Autoriteiten hebben wat te stellen gehad met deze vrijbuiter. 'Met de gemeente ben ik wel een keer of tien voor de rechter geweest. De ene keer won ik, maar de gemeente won ook wel eens. Dan stapten ze met een brede lach op het gelaat de rechtszaal uit. Maar dan zei ik: Lach maar, de volgende keer win ik. Als je een geschil met de gemeente hebt en je laat het voor de rechter komen, dan win je in de eerste plaats tijd. Tijd om zaken te herstel len of dingen recht te zetten.' Tot een confrontatie kwam het bij de bouw van een nieuwe schuur voor het loonbedrijf. 'De vergunning kwam maar niet rond. Toen we echt niet meer konden wachten, zijn we gaan bouwen. Dan maar zonder vergunning. Ze begonnen te drei gen. Ik zei: Denk er om dat er op elke hoek een strontwagen staat. Jullie gaan allemaal met de hoed op naar huis. Aan stront hebben ze een hekel. Kort daarvoor had een boer op de Groeneplaats nog een kar met drijfmest leeg gespoten.' Toen een ambtenaar later com mentaar had op de goothoogte van een schuur, had Dros een simpele oplossing. 'Zeg het maar: moet er wat grond bij of wat vanaf? Dan komen we vanzelf uit op de goede hoogte.' Spraakmakend was de verhuizing van een complete bungalow in 1979 van de Pontweg naar Harke buurt. 'We deden de sloop van Tubantia. Dat huis was amper tien jaar oud en nog in heel goede staat.' De familie Dros had drin gend behoefte aan woonruimte, waarna het gevaarte van z'n plek werd getild en op transport werd gezet. Om bepaalde redenen gebeurde dat op zaterdag. 'Peter Nuyens uit Schagen had een grote kraan en die tilde het huisje zo op.' De breedte van 8.50 meter zorgde dat onderweg moest worden geïm proviseerd. Diverse verkeersborden werden opgespit en een enkele lichtmast stond in de weg. 'Daar zat wel wat beweging in en zo red den we het net.' Het aanvragen van een bouwvergunning was er niet van gekomen, wat zich herhaalde toen Dros later een stuk aan de bungalow bouwde. Toen een amb tenaar dat constateerde, wist die kennelijk niet wat hij er mee aan moest. 'Op een gegeven moment belde de gemeente welk nummer het huis had. 2, zei Nel meteen. Dat nummer bleek nog niet te bestaan en daarmee was de kous af. Inmid dels woont Dros alweer ruim dertig jaar in de bungalow. Ik heb onze vorige burgemeester hier eens langs gehad. Ik zei toen: U moet hier maar eens een kopje thee komen drinken. Dat heeft ze toen gedaan. Dat was een prima gesprek.' Gesprekken met de allerhoogste regionen heeft Dros al lang geleden afgekapt. 'Van huis uit waren we doopsgezind. Mijn vader en moe der kerkten in Oosterend. Op zon dag kwamen de kerkgangers uit de hele omgeving met paard en wagen naar het dorp. Al die tentwagens bij elkaar was een bijzonder gezicht. Op een keer kwamen ze langs, of we een lam aan de kerk wilden geven. Dat kregen ze. Maar toen ze het jaar er op twee lammeren vroe ger, kwam mijn moeder in opstand. Als één lam niet genoeg is, dan kunnen we er beter mee stoppen. Ze ging niet meer naar de kerk. Mijn vader wel trouwens.' Ook voor Nic Dros was de kous af. In de huiskamer hangen meerdere schilderijen. Onder meer een groot portret van een fiere vrouw, zijn overleden echtgenote. 'Uit haar zijn mijn zes jongens geboren.' Daar naast een schilderij van Dros zelf. Een stoere vent, met laarzen aan en een flinke dos grijs/withaar. Lang haar werd ooit geassocieerd met links, maar dat beeld past niet bij Nic Dros. Dros. 'Wij denken liberaal, zeg maar rechts. Dat haar was meer uit sunig- heid en dat ik me geen tijd gunde om naar de kapper te gaan. Die jongens hadden vroeger haar tot aan hun kont. Een kleinzoon ook. Werner heeft er toen eigenhandig de koeienschaar in gezet. Het jong was in een oogwenk gekortwiekt.' Dros zit graag in de tuin, maar niet de hele dag. Op z'n tijd stapt hij in z'n Mercedes. 'Dan rij ik naar mijn zus Guur, de koeien van Werner of ergens anders heen.' Niet zelden in gezelschap van Toos, de Schie- damse met wie hij alweer jaren lief en leed deelt. 'Ze is 75, dus wat jonger. Ach, oud word ik vanzelf wel. 'N best wauf, zeggen ze in Zee land.' Gerard Timmerman De verhuizing spraakmakend. Tubantia Harkebuurt Weblog naam: Marlia Oosterhof van: Kees en Geer uit: De Koog, Oosterend, Lely stad werkt: Met honden Op verzoek van de redactie hield Marlia Oosterhof uit Lely stad een week lang een weblog bij. Over honden, trainingen en rotondes. Hieronder een bloem lezing, de complete tekst is te lezen via www.texelsecourant. nl. Mijn naam is Marlia Oosterhof, dochter van Kees en Geer. Opge groeid in De Koog en Oosterend. Al een behoorlijke tijd woon ik deels in Lelystad, deels in Koe- kange in Drenthe. In het dagelijks leven train ik geleide- en hulphon den, honden dus voor mensen die blind of zeer slechtziend zijn en honden voor mensen die in een rolstoel zitten en zodanig beperkt zijn dat ze hulp nodig hebben. Ver der test ik pups om te kijken of ze geschikt zijn voor onze opleiding, begeleid ik aankomende trainers en cliënten die een hond van ons hebben en/of krijgen. Vrijdag 24 augustus Vandaag, naast het gewone werk, bezig met de nasleep van een ver velend incident. De blindengelei dehond van een cliënt van ons is, tijdens het werk, aangevallen door een American Stafford. De cliënt kwam van het station in de veron derstelling dat zijn geleidehond, zoals gewoonlijk, hem veilig naar huis zou geleiden. Op de stoep stond een groepje mensen te pra ten, de cliënt hoorde dat wel maar zag natuurlijk niet wie of wat, hij heeft tenslotte niet voor niks een geleidehond. De honden zijn erop getraind om gewoon door te lopen wat deze hond ook deed maar helaas.... één van de personen had een hond, weliswaar aan de riem maar niet kort genoeg en deze hond schoot op de geleide hond af en greep haar in haar nek. Paniek alom! De cliënt weet niet wat er gebeurt, hij hoort zijn hond gillen en piepen, hij voelt aan de beugel dat ze weg wil maar de hond heeft haar in zijn 'kaakklem'. Veel geschreeuw, veel mensen erbij en uiteindelijk laat de hond los. De eigenaar van de Stafford wil niet zijn naam geven maar geeft uiteindelijk wel zijn adres en een hele aardige mevrouw loopt met onze cliënt mee naar huis. Daar aangekomen blijkt de geleidehond gewond te zijn, flinke bijtwonden, dus op naar de dierenarts, hechtin gen en antibiotica. Het gevolg is dat de cliënt niet meer ontspan nen naar buiten durft omdat hij bang is diezelfde hond tegen te komen. Verder was het vandaag geluk kig niet meer zo warm en dat is wel zo prettig voor de honden tijdens het trainen, ze zijn tenminste weer een beetje vooruit te branden, en ik ook natuurlijk. We hebben lekker kunnen trainen met alle honden en mijn twee trainsters in opleiding gaan ook met sprongen vooruit. Leuk. Zaterdag 25 augustus Deze les hebben we 'niet eten van de straat' geoefend. Best las tig als je bijv. een labrador bent die dol is op eten maar niet de achte loos weggegooide boterham van de straat mag pakken. Het is een kwestie van stapje voor stapje opbouwen en steeds ietsje moeilij ker maken waarbij we geen onge wenst gedrag corrigeren maar juist gewenst gedrag belonen. Tegen 13.00 uur heb ik mijn tas gepakt, vijf honden in de auto gezet en ben richting Drenthe gere den. Uiteraard was de Ketelbrug weer open en dan moet je maar hopen dat het kreng weer dicht gaat. Deze brug heeft vaak storin gen en wil dan niet meer sluiten met als gevolg dat je een paar uur staat. Gelukkig was dat vandaag niet het geval en ging hij weer dicht zodat ik door kon. Stom van me... ik was vergeten dat er in Vollenho- ve een bloemencorso was van daag. Dit betekent natuurlijk opont houd. Ik had een andere route kunnen nemen maar dan moet je er natuurlijk wel aan denken. Even een poosje in een soort file gestaan bij Vollenhove maar ook mooie corso-wagens gezien. Zondag 26 augustus Ik ben een poosje in de tuin bezig geweest, wat uitgebloeide planten wegknippen, onkruid trekken enz. De tuin raakt al een beetje op zijn retour, de stokrozen schieten vol in het zaad, ook mijn zelf gekweekte petunia's krijgen zaadjes, goed voor volgend jaar. Aan de planten kun je zien dat de nazomer gaat beginnen, nu maar hopen dat het een fijne nazomer wordt met mooi weer. Op een vrije dag geen zin in koken, dus zijn we lekker een hap je gaan eten in buurtcafé De Brouwmeester. Ook daar zaten wat markante bewoners die ik soms wat moeilijk kan verstaan. Het plat- Drents is soms net zo lastig voor mij als het plat-Tessels is voor niet- Tesselaars. Mijn vriend Henri kan het Tessels wel goed verstaan en heeft alleen wat moeite met het verschil tussen een 'skeep' en een 'skip'. Hij begrijpt inmiddels dat het een schip is als we in de buurt van water zitten en een schaap als we midden op het eiland zijn. In het begin van onze relatie hebben we wel wat last gehad van Babyloni sche spraakverwarringen. Ik weet nog dat hij iets ging repareren en op een ladder stond en mij vroeg om een 'kniploggie'. Ik had echt geen idee waar hij het over had, het bleek een zaklantaarn te zijn. Maandag 27 augustus De mevrouw van de gemeente waar de geleidehond van onze cli ënt is aangevallen, heeft ook gebeld. Ze was erg aardig en begripvol, maar ze kan helaas geen muilkorfgebod uitvaardigen. Dit omdat de eigenaar van de Stafford beweert dat de geleidehond los liep zodat er dan volgens haar geen bewijs is, tenzij er getuigen zijn. De cliënt gaat nu naden ken of hij toch aangifte gaat doen, hij is daar huiverig voor omdat de eigenaar van de hond in de buurt woont, heel begrijpelijk. We wach ten maar weer af maar ik maak me nogal boos om zoveel onrecht vaardigheid. Ook moet ik nog een excursie programma maken voor het 'Texel- weekend' het eerste weekend van oktober. We gaan dan met wat cli ënten en puppycoaches gezellig een weekend op stap op Texel. Ook daar vanavond maar eens induiken, vaart er nog een garna- lenkotter in oktober? Ik hoop van wel, en ik hoop ook dat de geleide en hulphonden mee kunnen natuur lijk. De Jan Plezier lijkt me ook wel wat en misschien de Bonte Beleve nis. We zullen eens kijken wat we nog kunnen regelen in die periode. Dinsdag 28 augustus Vanmiddag was ik ook met de enorme Duitse herder Kees op stap, die heeft daar geen last van, ziet er niet erg aaibaar uit terwijl hij ongelofelijk lief is. Heel grappig altijd om te ervaren. Ook zo leuk om te zien dat mensen direct opzij gaan als ik met Kees in de beugel aan kom stappen. Wat minder goed is, is dat Kees ervan uit gaat dat iedereen wel voor hem opzij gaat. Door ervaring heeft hij dit geleerd. Hij heeft gelukkig wel het benul dat hij om de mensen heen moet lopen als ze met de rug naar hem toe lopen (dus voor hem lopen). Maar als ze hem tegemoet komen, loopt hij gewoon rechtdoor in de veronderstelling dat ze opzij gaan. Wat ze ook altijd doen. We gaan een boek uitgeven met daarin anekdotes en verhaal tjes over honden en de geleide- en hulphondentrainingen. Een vriend van mij (de man van mijn vriendin) kan fantastisch tekenen dus het wordt een boekje met korte verha len met cartoonachtige tekeningen erbij. We maken dan ook een luis- ter-cd erbij voor onze cliënten met een visuele beperking en voor iedereen die dat prettig vindt. Ben zelf ook op zoek naar een grotere auto want zo langzamer hand passen mijn honden er niet meer in. Als ik alles meeneem als ik in het weekend naar Drenthe ga, dan ligt er zelfs eentje voor de voorstoel. M'n weekendtas zet ik dan maar op de stoel en de rest van de auto zit vol met honden. Wel gezellig hoor, je kan alleen niet te snel door de rotondes rijden want dan buitelt alles over elkaar. Woensdag 29 augustus Afgelopen nacht tegen half 1, ik was diep in slaap, werd ik wakker gemaakt door mijn herder Boed dha. Boeddha is een waakhond die zijn mondje kan roeren. Als er iemand langs mijn schutting loopt blaft hij als hij dat nodig vind en dat vind hij meestal. Nu gaf hij geen enkel geluid maar kwam hij met zijn voorpoten op bed en duwde met zijn neus tegen mijn arm. Normaal gesproken zal hij er niet aan denken om op bed te komen. Ik was erg slaperig en zei 'Boeddha, ga sla pen'. Hij duwde nogmaals met zijn neus en ik deed mijn ogen open. Dat was even schrikken, ik zag alle maal lichtbewegingen op het pla fond en het was duidelijk dat er iemand met een zaklantaarn langs mijn schutting liep en probeerde met het licht bij mij naar binnen te schijnen. Poeh... Zachtjes uit bed gestapt, ochtendjas aan en naar de keuken. Ik heb voor de ramen luxa flex waardoor je natuurlijk mooi door een kiertje kan kijken, 's nachts is de luxaflex dicht. Ik zag meerdere mensen lopen en aan de andere kant aan de poort rammelen. Ik dacht 'inbrekers' en 'oké, 112 bel len'! Maar de 'inbrekers' waren nog al luidruchtig en praatten vrij luid met elkaar. Ik kon niet goed ver staan wat ze zeiden maar ik dacht 'inbrekers doen toch zachtjes'? Toen zag ik een auto naar de voor kant van het gebouw rijden die stopte voor het hek. Ik voorzichtig de voordeur van het slot gedraaid en op mijn blote voetjes naar bui ten. Door de struiken kijken wat ze van plan waren. Toen zag ik dat het een auto van een beveiligingsbedrijf was, oké, geen inbrekers, hele opluchting! Even later kwam er een politieauto aangereden. Achteraf bleek dat er een hond gevonden was die in de kennel geplaatst moest worden, maar de mensen van de beveiliging en de politie die er waren wisten niet precies waar ze naar binnen moesten. Ik vond het in eerste instantie wel spannend omdat ik natuurlijk niet meteen kon zien wat er aan de hand was. En wat heb ik toch een fantastische hond die gewoon snapt wanneer hij moet blaffen en wanneer hij een 'stil alarm' moet geven! Ook de Duitse Herder Kees (geleidehond in oplei ding) gaf geen kik! Wat een super honden.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 8