Kwestie Weikoop blijft de gemoederen bezig houden TEXELSE 5 COURANT Gasten Kogerstrand uiten zich tegen hek Tex^lfonds DINSDAG 11 SEPTEMBER 2012 'Zeg het gewoon als jullie het niet willen. Maar dan moeten jul lie de consequenties accepteren en moeten we het beleid aan passen.' Dat zei wethouder Edo Kooiman tegen de raad tijdens de commissievergadering vorige week. Het was de zoveelste dis cussie over de Weikoop aan de Waalderstraat. Ondanks het ver dwijnen van één van de hoekap- partementen zijn de raad en het college het alles behalve eens. De gemeenteraad stemt over twee weken over de aangepaste Nota van uitgangspunten project Wei koop, maar een overeenstemming lijkt er niet in te zitten. Met name de hoogte van het te bouwen com plex en de verkeerssituatie die mogelijk ontstaat, blijven grote twistpunten. Buurtbewoners van de Waalderstraat waren weer in groten getale op komen dagen, van wie enkelen gebruik maakten van hun inspreekrecht. Wim Gris- nigt van de garage aan de Bern- hardlaan sprak zijn zorgen uit over de verkeerssituatie die ontstaat wanneer er een parkeergage komt met een in- en uitgang tegenover zijn garage. 'In plaats van te kiezen voor een oplossing die geïnte greerd is in de rotonde blijft de gemeente spreken over een ont sluitingsroute aan de Bernhard- laan. In het gunstigste geval kom je al snel op zeshonderd auto's per dag extra op een plaats die nu al geldt als één van de drukste pun ten. Wij willen graag meedenken over oplossingen, maar als die er niet komt zijn wij genoodzaakt te blijven procederen tot aan de hoogte rechtbank.' Ook buurtbe woonster Lida Witte-Dijt sprak haar zorgen uit. 'Er zouden alleen tuinen Gasten van Kogerstrand zien de hekken bij de toegangen het liefst weer verdwijnen. Dat komt naar voren uit een handtekenin genactie die drie echtparen onder vaste gasten van de cam ping bij De Koog hebben gehou den. Dieter en Birgit Kulinksi, Luberta en Gerrit de Vries en Els en Youp Ubachs, vaste gasten van Koger strand, gingen medekampeerders langs en haalden 219 handteke ningen op. Volgens De Vries sprak zij drie mensen die de hekken een goed initiatief vonden en dacht de rest van de mensen die zij sprak daar heel anders over. 'De hekken zijn als zeer ongastvrij ervaren. Je spreekt mensen die het ontzet tend jammer vinden dat ze bij zo'n camping in de duinen zijn neerge zet.' Kulinski en De Vries overhandig den de handtekeningen vorige week aan directeur Harry Mathij- Schoorsteenvegers Het bedrijf Dakcontrol voert niet zomaar extra werkzaamheden op het dak uit als de schoor steen wordt geveegd. Dat stelt directeur Jeroen van de Veerdonk van het bedrijf uit Den Bosch dat sinds vorige week op Texel actief is. Vanuit het veld werd gewaarschuwd dat mensen door de schoorsteenvegers met extra uitgevoerde werkzaamheden kunnen worden geconfronteerd. Volgens Van de Veerdonk kan het voorkomen dat de schoorsteenve gers zaken op het dak tegenko men die niet in orde zijn. 'Dan is het wel zo netjes om dat te vermelden. Maar we brengen altijd netjes een offerte uit en we maken vóóraf prijsafspraken voor we aan de slag gaan.' Het bedrijf richtte de blik op Texel, nadat Van de Veerdonk en zijn familie een vakantie op het eiland hadden doorgebracht. Dat leerde hem dat er nodige werk lag te wachten. Op internet wordt het bedrijf in aan de achterkant komen. Nu komen er ook overdekte tuinen aan de voorkant. Ter hoogte van onze slaapkamer. En dan hebben we het nog niet eens over de verkeerssitu atie. Op dat punt heb ik contact gehad met Veilig Verkeer Neder land die graag komen kijken en overleggen met de gemeente en de bewoners.' Kooiman gaf aan altijd open te staan voor een gesprek met de verkeersorganisa- tie. Texel 2010 en de PvdA waren het eens dat er nu eens een beslissing moet komen, zodat men verder kan gaan met het proces. 'Dit duurt te lang. Als we hier eerst mee instemmen, betekent dat niet dat er direct gebouwd wordt, maar wel dat alle partijen verder kunnen met hun stappen', gaf Nils Lely van de PvdA aan. Texel2010 voorspelde dat het College een nederlaag tegemoet gaat en dat deze discus sie gewoon gestopt dient te wor den.' Jur Schuiringa (WD) stelde voor om een volledige woonlaag te schrappen en sociale huurwonin gen te bouwen in De Mars of Den Burg-west, terwijl Ben Zegeren van het CDA voorstelde om een totaal nieuwe locatie te zoeken voor het project. Hij kwam met het idee het plan uit te voeren op de plaats van de voormalige LTS aan de Emma- laan. Van verschillende raadsleden kwam de kritiek dat het niet aan de burger te verkopen is dat zij zich moeten houden aan het bestem mingsplan en dat de gemeente er wel van af kan wijken. Frits Lange- veld sprak de gemeente aan op een besloten vergadering tussen de gemeenteraad en stichting Woontij, waarbij de gemeente fout zou zijn voorgelicht. Deze kritiek sen van Texelcampings en bedrijfs leider Gert-Jan Ippen van Koger strand. Zij zeiden de mening van de gasten zwaar te willen laten meewegen bij de vraag hoe vol gend jaar met de hekken om te gaan. Die stonden dit jaar op ver zoek van burgemeester Giskes als proef bij de toegangen om de jaar lijkse overlast in het dorp te min deren. Ze moesten stappende jongeren dwingen 's nachts via de hoofdingang aan de Badweg terug te keren en niet meer via de Ruij- slaan. Texelcampings werkte mee, maar liet weten problemen met de gasten te voorzien. Mathijsen wilde zich nog niet uitla ten over de vraag of Kogerstrand volgend jaar doorgaat met de hek ken. 'Dat moet bekeken worden, maar we willen nu sterk rekening houden met onze gasten.' De kri tiek op de hekken was afgelopen seizoen niet mals. De tijden (22.00 uur dicht en 8.00 uur open) waren een bron van irritatie, de hekken één adem genoemd met praktij ken die niet in de haak zijn. Op de website van Dakcontrol (www. dakcontrol.eu) staat echter ook dat anderen clandestien onder de naam van het Bossche bedrijf hebben geopereerd. Dat wordt Texelaars met een idee op het gebied van duurzaamheid wor den uitgenodigd dit in te sturen voor 'Het beste duurzame idee van Texel'. De presentatie is op woensdag 10 oktober, op de Dag van de Duurzaamheid in De Waldhoorn in Den Hoorn. Initiatiefnemers Urgenda en Stich ting Duurzaam Texel zijn op zoek naar de meest kansrijke Texelse duurzame ideeën. Ze willen de indieners ondersteunen bij het rea liseren. Te denken valt aan hulp bij het opstellen van een bedrijfsplan, marketing, technisch ontwerp en financiering. Ideeën mogen klein of groot zijn, de duurzame inhoud mag de indiener zelf bepalen. werd gepareerd door Nils Lely. 'Meneer Langeveld, hoe weet u dat we fout zijn voorgelicht, terwijl u er niet bij aanwezig was. Ten tweede was het geen vergadering, maar een informatieavond. Ik vind dat u niet zo lichtvaardig met dit soort aantijgingen moet strooien', zo sprak hij. Wethouder Eric Hercules zag het allemaal met lede ogen aan. 'Het klopt dat we ons met de hoogte niet houden aan het geldende bestemmingsplan. Maar we heb ben afwegingen gemaakt. We heb ben meer zaken waar we rekening mee moeten houden. We hebben van de raad opdracht om sociale huurwoningen te plaatsen. Tevens is het goed voor de bouwsector. We moeten stoppen te schermut selen over bouwoppervlaktes en hoogtes.' Dit laatste leidde tot veel geroezemoes onder de aanwezige bewoners. Deze onderbouwing werd weer legd door Texel 2010, dat erop wees dat de winkels in het centrum grote schade oplopen doordat consumenten die nu naar de Albert Heijn gaan worden weggetrokken uit het centrum. 'Op deze manier komen er minder mensen naar de winkels. Die gaan eraan kapot', sprak Poster. Tot slot vroeg Schui ringa om opheldering over het te realiseren winkeloppervlak. In het raadbesluit van 28 juni werd gesproken over een totaal opper vlak van 2000 vierkante meter ter wijl nu wordt gesproken over een oppervlak van 2247 m2. Volgens Hercules zijn de 2247 vierkante meter het bruto winkeloppervlak waarbij overloopruimtes en lift schachten zijn meegenomen. en omheiningen werden regelma tig gesloopt en er werden continu nieuwe doorgangen gemaakt om ze te omzeilen. Mathijsen liet doorschermen dat het plaatsen van hekken aan de kant van het strand niet goed uit pakte, met name voor strandgan- gers. 'Maar we hebben er wel op aangedrongen om ook daar hek ken te plaatsen. Anders zouden mensen bij het terugwandelen over de camping aan de andere kant op een hek stuitten en daar zaten we niet op te wachten.' De gehanteerde tijden verdedigt Mathijsen. 'In onze huisregels staat dat mensen die niet op de camping verblijven hier tussen 22.00 en 8.00 uur niks te zoeken hebben.' Het onderwerp komt nog aan de orde bij de grote evaluatie van het afgelopen seizoen in De Koog. Dan zal ook verder blijken hoe de omgeving over de hekken dacht. Daar was geregeld te horen dat het rustiger was geworden als gevolg van de hekken. Het is uit eindelijk aan de directie en de Raad van Commissarissen van Texelcampings om te besluiten of zij in 2013 wederom hekken plaat sen. bevestigd door een politiebericht op de site. Volgens Van de Veer donk hebben echte medewerkers van Dakcontrol een legitimatie bij zich. Het bedrijf hanteert voor het vegen van een schoorsteen een bedrag van €49,- per uur. Inzenders mogen hun idee op 10 oktober gedurende enkele minuten op korte en krachtige wijze te pre senteren. Een panel van deskundi ge juryleden beoordeelt de haal baarheid van het idee. Ook het publiek kan vragen stellen. Het streven is om circa tien ideeën te laten presenteren. Er komen meer dere ideeën in aanmerking voor een ondersteuningsprijs. Als er meer ideeën worden ingezonden, vindt vooraf een selectie plaats. Inzending van de ideeën kan tot uiterlijk 3 oktober. Een inschrijfformulier is aan te vra gen bij Enit Scholtens van Urgen da: enit.scholtens@urgenda.nl, tel. 06-30717024. Gezocht: beste Duurzame Idee Conferentie over laaggeletterdheid Tijdens een miniconferentie, woensdag 19 september, wordt in Schagen het Aanvalsplan Laaggeletterdheid besproken. Het Aanvalsplan Laaggeletterdheid werd de afgelopen vier jaar uitge voerd om de laaggeletterheid in de kop van Noord-Holland terug te dringen. Inmiddels volgen zestig mensen een alfabetiseringscursus. Toch zijn er nog zo'n 20.000 men sen in de noordkop laaggeletterd, reden voor de samenwerkende gemeenten (waaronder ook de gemeente Texel) het plan een ver volg te geven. Vertegenwoordigers van de verschillende partijen, waar onder ook Kopgroep Bibliotheken, het ROC en de sociale diensten van Den Helder en Texel, worden tijdens de conferentie uitgedaagd mee te denken over de vormgeving van het plan voor de komende vier jaar. Tijdens de conferentie wordt voor het vierde achtereenvolgende jaar een oorkonde uitgereikt aan een gemeentelijke instantie die op een duidelijke en begrijpelijke manier communiceert. Dit jaar werd de klantvriendelijkheid van gemeente lijke WMO-afdelingen onderzocht. Daarnaast vertellen cursisten over de problemen die zij ondervonden vóór, en de positieve veranderin gen na deelname aan de alfabeti- seringslessen. Haagse leerlingen actief bij De Koog Leerlingen van de Internatio nale School uit Den Haag heb ben maandag Staatsbosbeheer geholpen het Mientje bij De Koog van bomen en struiken te ontdoen. Met het verwijderen van de begroeiing helpen de leerlingen het heideveld aan het Mienterglop te behouden en daarmee het leef gebied van een loopkever in stand te houden die in Nederland alleen op Texel te vinden is. Het behoud van de heide is ook goed om de cultuurhistorie zichtbaar te hou den. De uitgestrekte heidevelden langs de binnenduinrand, de Mien- tgronden, liepen vroeger tot hier door. De kinderen zijn bezig hun Inter nationaal Bacheloraat te halen (ongeveer HAVO-VWO niveau) en krijgen in de hogere klassen naast schoolse lesblokken ook een blok waarin ze creatief, actief en dienst baar bezig moeten zijn. De groep is drie dagen op Texel, waar ze zich onder meer met landart, rat ten en natuurbeheer bezig hebben gehouden. Naast Nederlandse leerlingen telt de school leerlingen met ouders die via ambassades, internationale instellingen en bedrijven tijdelijk met hun gezin in Nederland wonen. Inloopochtend in Gemini De Nederlandse Vereniging van Posttraumatische Dystrofie Patiën ten houdt woensdag 17 oktober voor patiënten, partners en belang stellenden een inloopochtend over Posttraumatische Dystrofie. De bij eenkomst wordt gehouden in het Gemini Ziekenhuis en duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Samen werken aan de Texelse samenleving Hoefslag 42 1791 SC Den Burg Telefoon 315532 Dorpshuis De Hof in De Koog hield zaterdag open dag. ledereen kon een kijkje nemen in het vernieuwde en uitgebreide dorpshuis. Sinds afgelopen winter werd de toenmalige kerk verbouwd en bij het dorps huis getrokken. Van de nieuwe ruimte gaan onder meer de linedan- cers, zangkoor de Paradijsvogels en de bridgers gebruik maken. 'Het is prachtig geworden, maar er kunnen nog meer activiteiten bij', ver telt Veronica van Beek van de dorpscommissie. potcjobschepel Dieter Kulinksi en Luberta de Vries overhandigen 219 handtekeningen van vaste gasten van Kogerstrand aan directeur Harry Mathijsen en bedrijfsleider Gert-Jan Ippen van Kogerstrand. Volgens de handteke ningenactie zien de gasten de hekken die dit jaar werden geplaatst het liefst Weer Verdwijnen. iFoto Jeroen ven Helium) De Dansgroep Oude Dansen trad zaterdag op tijdens het Texelse visrookkampioenschap in Oosterend. Er werd geopend met de Tante Doortje Dans. (FotoG#*dTimmennan) Het scoutingseizoen is begonnen. Zaterdag kwamen de padvinders bijeen op het Turfveld in de Dennen. Hier deden ze een bosspel waarna gezamenlijk gegeten werd. s Avonds werd de leiding van Scouting Texel in de watten gelegd door de organisatie. jobSc/»c*S( De piepjonge band Foot C trekt veel bekijks op het eerste Durper Tuin- en Straatfeest dat zaterdag in De Cocksdorp werd gehouden. Het was één van de attracties op de feestelijke markt, met meerdere bandjes en een grote diversiteit aan kramen. Het weer werkte mee en de tOelOOp WaS grOOt. (FoloGeradr,mmerman) Niet alles is te koop. Met geld kun je gezondheid, jeugd, liefde of geluk niet kopen. Maar het is ook niet alleen maar het slijk der aarde. Je kunt er wat goeds mee doen. Geven doet leven. Daarover willen wij met u praten. www.texelfonds.nl

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5