TEXELSE COURANT Minder jeugdigen gezien in horeca Cjrotn 7wartsJ~exels in het harL> 5 Vloedlijn achter het lint na gaslek Meer Texelaars in halve marathon Metershoge energiemeter OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12711 DINSDAG 25 SEPTEMBER 2012 Het NIOZ houdt zaterdag open dag op de haven. De ver schillende schepen kun nen worden bezocht. Texels succes bij de Neder landse kampi oenschappen westernrijden in Den Haag. Op de skate- baan aan de Elemert in Den Burg werd zaterdag een bijzonder geslaagd skate- feest gehouden. Sascha Bag german en Patrick Poel- mann zijn kan didaat om te worden geko zen als TESO- commissaris. TEXELSE'SJCOURANT gnaTlffOJhidi hb* hm. Onze bezorgers verspreiden i/andaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): expert schoorl Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. De brandweer is zaterdag rond 18.00 uur in actie gekomen na een melding van een gaslek in aan de Vloedlijn in Den Burg. Een bewoner had bij werkzaamhe den in zijn tuin een gasleiding geraakt. In de omgeving van de woning was duidelijk een gaslucht te ruiken. De brandweer was snel ter plekke om het gaslek te dich ten. Nieuwsgieringen werden op afstand gehouden met linten. www.texelseautopagina.nl Dit jaar zijn er 2 boeterapporten opgemaakt en twee waarschuwin gen gegeven. Het meest opvallend is dat er bijna geen jeugdigen onder de 16 jaar worden aangetroffen in de horecabedrijven tijdens de uit gaansavonden. Begin dit jaar is er één boeterapport opgemaakt voor een horecabedrijf voor het verstrek ken van alcohol aan minderjarigen. Verder hebben twee cafés aan het begin van het zomerseizoen een waarschuwing gehad voor het niet goed controleren van de leeftijd waardoor het mogelijk was dat jon geren beneden de leeftijdsgrenzen alcoholhoudende dranken verstrekt konden krijgen. Naar aanleiding daarvan hebben zij hun toegangs beleid aangepast. Eén restaurant heeft in juli jl. een boeterapport gehad voor de afwezigheid van een leidinggevende die op de vergun ning is vermeld. Hierna heeft deze ondernemer een wijziging leiding gevenden aangevraagd waarbij lei dinggevenden zijn toegevoegd op zijn Drank- en Horecavergunning. Ook tijdens evenementen is de naleving van de Drank- en Horeca- wet zichtbaar verbeterd. Op de evenemententerreinen zorgt de organisatie voor een goede controle van de leeftijdsgrenzen en is er toezicht op het alcoholgebruik. Wel wordt geconstateerd dat jonge ren beneden de 16 jaar zich vaak in de omgeving van het evenemen tenterrein ophouden en daar alco hol nuttigen. Vanaf 1 januari 2013 zijn ook deze jongeren strafbaar. Vanaf deze datum krijgen jongeren onder de 16 jaar die op voor het publiek toegankelijke plaatsen wor den aangetroffen met alcoholhou dende drank, direct zelf een boete opgelegd. Voor het eerst sinds 1982 werd het strand opgenomen in het parcours van de marathon, het spectaculairste onderdeel van de samengestelde menwedstrijd die zater dag en zondag op en rond manege Akenbuurt werd gehou den. Het mulle zand bleek zwaarder dan menigeen had gedacht. Meer over dit grote hippische evenement op pagi na 9. In de nachtelijke uren worden steeds minder jeugdigen bene den de 16 jaar aangetroffen in de Texelse horecabedrijven. Dat heeft de gemeente laten weten. Dit is een direct gevolg van het gewijzigde toegangsbeleid van de horecabedrijven op Texel als reactie op de leeftijdsgrenzenin- specties door de toezichthou ders. Vier jaar geleden mocht de gemeen te Texel als een van de eerste gemeenten in Nederland proef draaien met het toezicht op de Drank- en Horecawet. Per 1 januari 2013 wordt het toezichthouden op de naleving van de wet een gemeen telijke taak voor alle Nederlandse gemeenten. Waar andere gemeen ten nog moeten beginnen, zijn bin nen de gemeente Texel de eerste resultaten al zichtbaar. Vorig jaar zijn in totaal op Texel zes boeterap porten opgemaakt voor het niet naleven van de Drank- en Horeca wet en zijn er veertien waarschu wingen gegeven. De Texel Halve Marathon, die zondag voor de zesde keer wordt gehouden, kent liefst 430 Texelse deelnemers. Dat is een kwart van het aantal lopers dat meedoet aan het evenement dat om 12.25 uur start vanaf de Schulpengat op 't Horntje. De hoeveelheid betekent dat de groei van de Texelse deelnemers nog steeds in de lift zit. Vorig jaar telde het evenement 406 Texe laars en daarvoor zaten de aantal len onder de vierhonderd. Bij de eerste editie in 2007 meldden 137 Texelaars zich aan. Volgens Dick van der Weide van de organisatie valt uit de cijfers op te maken dat het lukt om het aantal Texelaars dat aan hardlopen doet te laten toenemen. De opzet van de zesde editie is grotendeels hetzelfde als de vori ge Texel Halve Marathon. Er doen circa 1650 hardlopers mee die starten vanaf de Schulpengat en daarna via de 21 of de 10 kilome ter naar de Groeneplaats in Den Burg lopen. Paralympiërs Mirjam de Koning-Peper en Marlou van Rhijn verrichten de start. Beiden zijn winnaars van goud op de Paralympische Spelen in London. De Koning won goud bij het zwem men en Van Rhijn, die de bijnaam Blade Babe heeft, won goud bij het hardlopen. De Pontweg is zondag van 13.00 tot 15.00 uur afgesloten tussen de Hoornderweg en de Akenbuurt, zodat de lopers vanaf de Wester- weg ongehinderd kunnen overste ken naar de Keesomlaan. Verkeer wordt via de oostkant van Den Burg omgeleid. De organisatie verzoekt automobilisten tijdens de halve marathon niet via de Aken buurt naar de Westerweg te rijden, omdat op de kruising van de Akenbuurt en de Westerweg oponthoud zal zijn door overste kende lopers. Verkeer dat vanaf de Westerweg bij de Pontweg komt, kan niet linksaf slaan naar De Koog. Mensen die gaan kijken bij de start kunnen de auto parke ren op het noodopstelterrein van TESO. De lopers van Texel gaan met de boot van half twaalf naar Den Hel der om daar de overkantse lopers op te halen en gezamenlijk terug te varen voor de start. De praktijk leert dat veel overkantse lopers van te voren al op Texel zijn en samen met de Texelse lopers naar Den Helder varen. Volgens de organisatie valt daaruit op te maken dat veel lopers van de overkant een weekendje Texel koppelen aan deelname aan de halve marathon. Op de Groeneplaats wordt deze week een metershoge knalroze energiemeter geplaatst, waar op te zien is hoeveel energie verbruikt wordt op Texel en hoe zich dat verhoudt met een ver gelijkbare andere periode. Dit gebeurt in het kader van een grootschalige energiebesparings actie. De meter gaat op 3 oktober aan, de ontknoping is op 10 okto ber tijdens de Dag van de duur zaamheid. 'Als iedereen mee helpt met besparen, kan het elektriciteits verbruik in een week drastisch omlaag gebracht worden', zo meldt de organisatie in een pers bericht. De campagne maakt onderdeel uit van een landelijke actie, ledereen wordt opgeroepen mee te helpen om de meter omlaag te brengen. Dit kan men doen door in de actieweek allemaal een elektrisch apparaat uit te zetten. Om de actie ruchtbaarheid te geven heeft de organisatie heeft de slogan 'Wat doe jij uit?' bedacht. Naast de meter en de slogan zijn er diverse acties onder nomen. Zo worden tijdens de campagne bedrijven, scholen, huishoudens en toeristen bena derd om mee te doen met de actie en ze te voorzien van bespa- ringstips. Via www.1010nl. org/1010-tips zijn talloze tips te vinden voor thuis, op kantoor en op het werk. Bedrijven wordt gevraagd samen met de mede werkers aan de slag te gaan en aan logiesverstrekkers wordt gevraagd ook de gasten te stimu leren om mee te doen. Daarnaast worden Texelaars aangespoord postertjes te maken, door zichzelf te fotograferen met hun eigen besparingstip. De poster kan een voudig online gemaakt worden op: www. watdoejij uit. n I/postermaker- texel Op Texel wordt het geheel georga niseerd door Gemeente Texel, Urgenda, Stichting Duurzaam Texel, Ecomare, TexelEnergie en IVN. Met deze campagne steunt Texel het Indonesische eiland Sumba waarvan 70 procent van de inwoners nog geen elektriciteit heeft en -net als Texel- streeft naar 100 procent duurzame ener gie.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1