Pp Dansen: een zonde in de 17de eeuw TEXELSE 3 COURANT Sonne k Caroline DINSDAG 25 SEPTEMBER 2012 Voorbij vermoeidheid en pijn, Na vele jaren van samenzijn en dankbaar voor haar zorgzaamheid en liefde, heeft 'ons mam' zich in de handen van God gegeven Wilhelmina Christina Maria Rijkers-Rutten Mina Boekei, 16 september 1928 José en Martien Maat-Rijkers Nienke, Sjoerd Thea t en Jan-Willem Koorn-Rijkers Giet en Sophie, Miriam Texel, 121 september 2012 Marian en Johan Ruitenberg-Rijkers Stan, Nina Jacquelien en Frans Kuiper-Rijkers Mariska en Edwin Jos en Liesbeth Rijkers-Specht Jet, Rein, Zina "Verpleeghuis Hollewal" Hollewal 2, Den Burg 'Ons mam' is overgebracht naar de Landschap kamer van "Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Er is gelegenheid tot condoleren op dinsdag 25 september van 19.30 tot 20.30 uur in het uit vaartcentrum. De uitvaartdienst wordt gehouden op woensdag 26 september om 13.30 uur in de R.K. kerk, Molenstraat 36 te Den Burg. Aansluitend bege leiden wij 'ons mam' naar haar laatste rustplaats op de R.K. begraafplaats van Den Burg. Na afloop van de begrafenis komen wij samen in de "Witte Burcht", Molenstraat 19 te Den Burg, waar tevens gelegenheid is de familie te condo leren. Correspondentieadres: Jos Rijkers, Bernhardlaan 56, 1791 XG Den Burg. Indien u geen kaart heeft ontvangen dan kunt u deze advertentie als uitnodiging beschouwen. Onze dank gaat uit naar de medewerkers van de "Gollards" en "Verpleeghuis Hollewal" voor de liefdevolle verzorging van mijn vrouw en onze moeder, mw. Rijkers-Rutten. Rust zacht Lieve oma Met veel verdriet nemen wij afscheid van 'ons oma' Mariska Nienke, Sjoerd Stan, Nina Giel, Miriam Jet, Rein, Zina "Er was 'n zee van tijd, maar de zee is een slootje geworden." En 't slootje liep langzaam leeg. Vijf dagen na haar 84® verjaardag is overleden onze zus, schoonzus en tante Mina Rijkers- Rutten Wij wensen Wim, kinderen en kleinkinderen veel sterkte toe om dit verlies te dragen. Broers en zussen Rutten neven en nichten Als een vogel in de lucht, maak ik mijn laatste vlucht, de regenboog voorbij, bevrijd en van alle zorgen vrij. Jan Driehuis Utrecht, #12 november 1941 Den Helder, t 24 september 2012 Kinderen en Kleinkinderen Nieuwlanderweg 72 1793 EV De Waal Jan is overgebracht naar" Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Er is gelegenheid tot condoleren op vrijdag 28 september van 19.00 tot 20.30 uur in het uitvaartcentrum. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op zaterdag 29 september om 15.15 uur in cre matorium "Schagerkogge", Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na afloop van de crematieplechtigheid is er tevens nog gelegenheid de familie in de koffie kamer van het crematorium te ontmoeten. 'Bloemen moet je in de natuur laten, alleen daar kan iedereen ervan genieten', daarom graag een gift aan het Koningin Wilhelmina Fonds, Giro 26000 of in de aanwezige collectebus. Mocht u geen persoonlijk bericht hebben ontvangen, dan verzoeken wij u deze advertentie als zodanig te beschouwen. Terug naar de natuur. Woorden schieten tekort Ome Jan Deze strijd was niet te winnen Wij wensen Netty, kinderen en kleinkinderen heel veel sterkte. Karin en Erwin Petra en Danny Niels en Odette Eric en Natasja Paul en Dorien Kirsten en Wout Gerbrand en Christine Jetteke en Casper Jasper Cyrina en Sarawut Marco en Miranda "Ik wacht", zei het jongetje. "Ik wacht tot er weer een storm komt. En weer een golf. Een omgekeerde, die mijn boot terugdraagt naar de zee". Uit: "De Kleine Kapitein", Paul Biegel. Dag papa, dag opa Jan Mariëlle Driehuis en Lucas Tijssen, Sil en Roos Lonneke en Marten Zegel-Driehuis, Bart en Mirre Fulco Driehuis en Colinda Versteegh Correspondentie-adres: Verlaet 2,1791 TK Den Burg Vertrokken met vogels, wolken en wind... Verdrietig nemen wij afscheid van onze zwager Jan Driehuis Jan we zullen je missen Wij wensen Netty, kinderen en kleinkinderen heel veel sterkte met dit grote verlies. Jan f en Vera Cor en Gre Hannegriet en Jan Gerard en Ria Hennie en Frits Nico en Thea Met ontsteltenis hebben wij kennisgenomen van het onverwacht snelle overlijden van onze gewaardeerde oud-collega Jan Driehuis Jan was jarenlang een fijne en betrokken collega. Wij wensen zijn echtgenote Netty, kinderen, kleinkinderen en verdere familie veel sterkte. Team OBS Durperhonk Bestuur en collega's Stichting Schooltij Hij zag de bomen vol bloemenpracht Onze koeien grazend in de wei De bloemen en vogels kregen zijn aandacht Voor ons was hij een keil Zomaar ineens moeten wij afscheid nemen van onze buurman Nooit meer 'ff buurten' en een 'bakkie doen', wat zal het anders worden en wat zullen we je missen! Kees en Trinet Petra en Arjan, Lars, Sofie, Sem" en Tess Miranda en Andreas (i.l.h) Cor en Marianne John Een gewone man, maar voor ons een bijzondere vader, schoonvader en opa Adriaan Zijm weduwnaar van Reinout je Zijm-Geusebroek Oudeschild, 9 mei 1920 t Arnhem, 17 september 2012 Dankzij de zorgen van jou en ma hebben wij het goed gehad. Jullie zullen altijd in ons blijven voortbestaan. Tineke en Tim Sven, Martine en Robert Paul en Ingrid Lars, Renske, Merel Arjan en Marga Tim, Lisa De crematieplechtigheid heeft in familiekring plaatsgevonden. Correspondentieadres Huinerenkweg 6A, 3881 PS Putten. Zoveel bloemen, Zoveel kaarten, Zoveel warme woorden, Zoveel belangstelling. Hartelijk dank voor uw blijk van medeleven na het overlijden van mijn man, onze vader, schoonvader en opa DIRK VAN HEERWAARDEN Corrie van Heerwaarden-Schouwvlieger Kinderen en kleinkinderen. Texel, september 2012. Wij gaan trouwen! geven elcaar op 22. september kef ja-woord. U kunt ons feliciteren tijdens de receptie die gehouden wordt van .£0.00 tot 2\.Ö0 uur in tgnie, Haven 2D te Oudeschild. Bonne Klein Wooltkuis h Caroline van der Vis Zt Oosterstraat 35 \21l LH Hilversum Dansen is een zware zonde, waarte gen hard moet worden opgetreden, desnoods door de zondaars uit te sluiten van het Avondmaal. Dat von den Willem Barentsz en Abraham Magyrus. De één was van 1607 tot 1622 gereformeerd dominee in Den Hoorn, de ander bekleedde dat ambt van 1658 tot 1702 in De Koog. tijdschrift van de Historische Vereniging een lijvig artikel aan het tweetal en hun strijd. Hoewel ze herhaaldelijk fel van leer trokken tegen dansen en andere der Slikke herinneringen 'lichtzinnigheden', zoals zingen, kloot schieten en 'fiedelen' (muziek maken), veelal 'in dronkenschap bedreven', had den ze weinig succes. Dat kan volgens Van der Kooi niet los worden gezien van de moeizame overgang van rooms- katholicisme naar protestantisme. De gereformeerde kerk was in 1573 in alle zeven provincies met overheidssteun ingevoerd, waarna veel volksgebruiken als 'zondig' werden bestempeld en dus verboden. Maar hoewel naleving van de nieuwe regels streng werd gecontro leerd, was het aanvankelijk vechten tegen de bierkaai voor de gezagsdra gers. Veel Texelaars toonden weinig Kooi melding van ene Rick Megelsz, die in 1608 een 'gasterie' en een kolfbaan in Den Hoorn had en jongelui aanzette tot drinken, muziek maken en dansen. Ter verdediging voerde hij bij de kerken raad aan dat hij zijn bedrijf nog wel driekwart jaar in stand moest houden omdat hij grote schulden had. In 1618 werden Jan Fransz en zijn eega Meins betrapt toen ze bij een bruiloft op straat dansten. Zij verklaarden dat Meins door anderen was meegetrokken en dat ze maar één keer hadden 'gesprongen'. Ze kwamen er af met een vermaning. Een bijdrage van een heel andere aard in het tijdschrift is van Sam van der Slikke, die herinneringen ophaalt aan zijn beginjaren als visserman. Hebben de meeste kotters tegenwoordig een vaste kok, toen Van der Slikke in 1963 bij zijn 'ome' Piet Vlaming van de TX11 aanmonsterde, was het bereiden van de maaltijden het werk van de jongste aan boord. 'Weer of geen weer, zeeziek of niet en onder omstandigheden die niet meer te vergelijken zijn met de hui dige kotters. Het koken gebeurde in uiterst primitief ingerichte kombuizen, midden tussen het daar drogend olie goed en op de vloer liggende lieslaar zen.' In zijn levendige verhaal schrijft Van der Slikke over de drie groenteboeren (Klaas Burger en Sieme Daalder uit Oosterend en Willem Vendel uit Oudeschild) die elke maandagochtend naar de haven kwamen om hun waren te verkopen. Over bakkers Cees Grootjen, Ab de Ruiter en Jan Bakker die brood en koek voor een hele week leverden en slagers Sieme Dros en de gebroeders Jaap, Gep en Rien Brouwer die voor genoeg suddervlees en gehakt zorgden. 'Op woensdag aten we meestal kapucijners met spek. En op vrijdag schilde ik een paar kilo uien en deed die in de pan met overgebleven suddervlees. Zette de boel op een laag pitje. Na een paar uur een prima pan hachee. Met een grote pan Bildtstars (aardappelen) erbij was het weer een lekkere maaltijd. In de winter maakte ik een grote pan snert. Meestal op maandag als we door slecht weer niet konden varen.' Verder in het blad van de Historische Vereniging onder meer een artikel van D.F. Brune over het vergaan van de Noorse bark Laurdal in 1876, van Kees Bruin, Rolf Roos en Erik van der Spek over veldnamen in de Texelse duinen en van Simon Dros over een feestavond 'aan het Oudeschild' op 16 juni 1895. Losse nummers kosten €7,50 en zijn verkrijgbaar bij de Texelse boekhan dels. Open dag nieuw landbouwbedrijf Jan en Nettie Lap houden zaterdag 29 september open dag in hun nieuwe landbouwbedrijf De Prins aan de Ama- liaweg in de Prins Hendrikpolder. Ze presenteren er onder meer door hun geteelde oude akkerbouwgewassen, zoals blauwmaanzaad, erwten, bonen en koolzaad. Te zien zijn ook oude ras sen aardappelen zoals Koopmans blauw, Pimpernel en Woudster. De open dag is van 10.00 tot 17.00 uur.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 3