TEXELSE 5 COURANT NIOZ houdt open dag op haven 'Kansen voor toerisme door verduurzaming' FNRS-wedstrijd manege Elzenhof Voorwaardelijke werkstraf met proeftijd na caféruzie Stichting Kerken en Minima Texel ZDH uur eerder door marathon DINSDAG 25 SEPTEMBER 2012 Het NIOZ houdt zaterdag 29 sep tember van 10.00 tot 17.00 uur open dag op de NlOZ-haven. De Pelagia, de Navicula en andere schepen kunnen bezocht wor den en een groot deel van de onderzoeksapparatuur die het NIOZ in zee gebruikt, staat op de haven. Het onderzoeksinstituut op 't Horn- tje pakt stevig uit. De Pelagia, het schip van het NIOZ voor weten schappelijk onderzoek op de oce aan, kan boven tot onder worden bekeken. Het is mogelijk een bezoek te brengen aan onder meer de brug, de machinekamer, de onderzoekslaboratoria aan boord en ook de keuken. Op de kade staan diverse laboratoriumcontai ners die voor onderzoek aan boord meegenomen kunnen worden. De andere schepen van het NIOZ (de Navicula, de Stern, de Zeevonk en 't Horntje) liggen ter bezichting in de haven en ook het Zilvervisje van Imares is aanwezig. Met dat schip worden vogeltellingen op het Balgzand gehouden. De onder zoeksapparatuur die wordt gede monstreerd is grotendeels ontwik keld en gebouwd in de werkplaatsen van NIOZ zelf. Het is specifiek materiaal waarmee onderzoekers tot zes kilometer in diepzee en oceaan kunnen werken. Het mate riaal moet bestand zijn tegen de enorme druk van het water. Er is eveneens aandacht voor het onderzoek naar systemen om wereldwijd ballastwater van grote schepen te zuiveren. Dat heeft plaats op de NlOZ-haven en het onderzoeksinstituut is er toonaan gevend mee in de wereld. Belang stellenden kunnen onder een microsscoop zien wat voor kleine plantjes en diertjes zoal in ballast water zitten. Er staan verder diver se soorten netten en fuiken opge steld om te laten zien hoe het NIOZ al veertig jaar bijna dagelijks vis vangt in bij de punt van de Hors. Belangstellenden kunnen ook de plannen bekijken om de NlOZ- haven te renoveren en om het betreffende gebied op 't Horntje verder te ontwikkelen tot een ken nishaven. Dat moet de NlOZ-haven aantrekkelijk maken voor onder zoek naar zeewierteelt, de teelt van zilte groenten en getijdenenergie. Er is speciaal aandacht voor kinde ren. Voor kleine kinderen zijn er kleurplaten en schminck en al wat oudere kinderen kunnen onder begeleiding van medewerkers van het NIOZ met een sleepnet krab ben gaan vangen. Ook kunnen ze met een bodemhapper proberen een schat op te graven en ze kun nen een kort vaartochtje met de Stern maken. Er is voor de jeugd ook een quiz waarmee een dag meevaren met de Navicula gewon nen kan worden. Mensen die naar de open dag komen, kunnen in een weiland naast de haven de auto en de fiets parkeren. Er rijdt de hele dag een gratis bus tussen de veer haven en de NlOZ-haven. Er is op de haven ook catering aanwezig. Een snelle verduurzaming van Texel biedt kansen voor het toe risme. Dat betoogde buitenge woon hoogleraar Toerisme en Duurzame Ontwikkeling René van der Duim van Wageningen Universiteit zaterdag tijdens een lezing op de ondernemersbeurs in Stayokay. Van der Duim, die eerder onder zoek deed op het eiland, zette een aantal punten op een rij waarmee Texel zichzelf een dienst kan bewij zen. Volgens de buitengewoon hoogleraar is het belangrijk toeris tische ontwikkeling te koppelen aan duurzaamheid. 'Je moet bij voorbeeld geen scheiding maken tussen mens en natuur zoals nog wel eens gebeurt, maar die twee juist aan elkaar koppelen.' Hij waarschuwde te waken voor behoudende opstellingen vanuit de gedachte dat alles wel goed gaat en dat innovatie als gevolg daar van niet direct nodig zou zijn. Dat kan leiden tot stagnatie en vervol gens stilstand als gevolg. Texel doet er volgens hem goed aan te innoveren en te denken vanuit het gezamenlijk product 'Texel' en op basis daarvan samen te werken dan wel waar nodig de concurren tie aan te gaan. Volgens Van der Duim is het goed als partijen met tegengestelde belangen aan elkaar worden gekoppeld en beseffen dat ze alle maal onderdeel zijn van het pro duct Texel. Die gedachte sluit aan bij maatschappelijk verantwoord ondernemen. De hoogleraar wees erop dat toeristen over het alge meen niet specifiek voor een vakantiepark naar Texel komen, maar vooral voor het eiland zelf waarvan de accommodatie dan een onderdeel is. Van der Duim had waarderende woorden voor het initiatief van de gemeenteraad om een rem op de groei van het aantal toeristische slaapplaatsen te zetten en in te zetten op kwalitatieve verbetering van de bestaande bedden. Volgens hem gaat het niet alleen om de vraag hoe je tot veel bedden kunt komen, maar is ook de vraag wat voor soort slaapplaatsen Texel moet hebben een belangrijke vraag om te stellen. Het eiland moet volgens hem ook de bij Texel horende verhalen koes teren en deze bij toeristen onder de aandacht brengen. Als concreet voorbeeld noemde hij het monu ment van Jan Wolkers in de vijver bij de Elemert. 'Als ik hier ben, neem ik mijn studenten daar altijd mee naar toe. Zij weten niet dat dat een beeld is dat door Wolkers is gemaakt.' Tijdens de presentatie kwam aan de orde dat veel kennis en ideeën voor de toekomst in de loop der jaren zijn vervat in diverse visies op de toekomst, maar dat het nog wel eens aan de uitvoering wil schor ten. In dat kader werd opgemerkt dat de 'drie W's' (Martin Warnaar, Harry Wuis en Rob Wortel) soms node gemist worden. Van der Duim stond erbij stil dat zij tot een aantal jaar geleden in veel organisaties waren vertegenwoordigd en in staat waren ideeën en visies con creet te verwezenlijken. Op manege Elzenhof zijn zon dag de laatste FNRS-wedstrij- den van dit seizoen gehouden. Er werd in vier verschillende niveaus gereden. Nick Schade won op niveau F2. Hij behaalde tevens zijn F2-diploma. Kim Smit won bij de F3, Izebel Dob bij de F4. Saar de Wit eindigde bij de F5 als eerste. De combinaties spanden zich in om een goede proef te rijden. Ook hadden zij hun best gedaan er zo mooi mogelijk uit te zien. Mede door het mooie weer sprak de organisatie van een geslaagde dag. De wedstrijden zijn voor dit sei zoen afgelopen, maar de lessen gaan door tot en met de herfstva kantie. Over de hervatting ervan volgt nader bericht. Komend sei zoen zullen er drie FRNS-wedstrij- De politierechter in Alkmaar heeft maandag een Texelaar veroordeeld tot een geheel voorwaardelijke werkstraf van dertig uur, met een proeftijd van twee jaar. Volgens de politierechter staat vast dat de man in november 2009 in een café in Den Burg met een gebroken glas een eilandge- noot ernstig aan het hoofd heeft verwond. Dat dit gebeurde nadat deze eilandgenoot op hem was Hulp aan Texelaars in financiële nood Sponger weg 10 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343 afgestoven en hem twee kopsto ten had gegeven, gold in zoverre als verzachtende omstandigheid dat de Texelaar voor zijn daden niet de cel in hoeft, aldus de rech ter. De rechter vond tegelijkertijd ech ter dat de man zo van zich af heeft geslagen, dat hij zich niet kan beroepen op zelfverdediging. Nadat hij was belaagd, pakte hij een glas van tafel. Dat hield hij in zijn handen, ook toen na de kop stoten een handgemeen ontstond en beide mannen op de vloer belandden. Dat hij met het inmid dels gebroken glas wild op het hoofd van zijn eilandgenoot bleef slaan, noemde de rechter welis waar 'een reactie op de kopsto ten', maar wel één waarmee 'de Omdat Den Hoorn zondag 30 sep tember aan het begin van de mid dag alleen toegankelijk is voor deelnemers, vrijwilligers en toe schouwers van de Texel Halve Marathon heeft ZDH in overleg met de KNVB besloten de voetbalwed strijd tegen Duinrand S een uur eerder te laten beginnen. De aftrap Wim Ploeg jr geeft in de stand van Snelstart uit Oosterend uitleg aan bezoekers van de ondernemersbeurs die zaterdag bij Stayokay in Den Burg Werd gehOUden{Foto Jemen ven Hettum) den worden verreden. De data hiervan zijn nog niet bekend. Uitslagen: F2: I.Nick Schade (226 punten), Emma van de Heuvel (223), Nelle de Nijs (219). F3: I.Kim Smit (224 punten), Valeri Witte (217), Muriël Frontana (216). F4: 1. Izebel Bob (214+ punten), Mey Mey Zeylstra (214), 3.lsa Braakhof (213+). F5: TSaar de Wit (214+ punten), 2. Lotte Hemelraad (214), 3.Eva van de Heuvel (208). Nick Schade tevens zijn F2-diploma. Kinderen doen mee aan een activiteit bij de ondernemersbeurs. Alex de Haan van Computer Texel kijkt toe. trom Jemen ven Hettum) grenzen van proportionaliteit' wer den overschreden. De officier van justitie eiste twee weken geleden zestig uur werk straf, waarvan de helft voorwaar delijk en met een proeftijd van twee jaar. Volgens Justitie had de man zijn eilandgenoot uitgedaagd en uitgelokt, door met uitlatingen als 'mietje' en 'word eerst maar eens een echte vent' te zinspelen op diens homoseksuele geaard heid. De man ontkende twee weken terug zulke woorden te hebben gebruikt, maar getuigen spraken dit tegen. Ook provoceerde de man in het café een vriendin van zijn eiland genoot. Zij vond het verbale kat- en muisspelletje zelf 'wel humor', in tegenstelling tot haar vriend, die zich al eerder geroepen voelde het voor haar op te nemen, maar zich liet overtuigen dat er niets aan de hand was en hij zich er niet mee moest bemoeien. Op manege Elzenhof zijn zondag de laatste FNRS-wedstrijden van dit seizoen gehouden. Er werd in vier verschillende niveaus gereden. Op de foto de deelnemers. is om 13.00 uur, zodat tegenstan der en scheidsrechter (die even voor 12.00 uur op Texel arriveren) nog zonder problemen het veld aan de Witteweg kunnen bereiken. Publiek wordt geadviseerd er reke ning mee te houden dat het veld tussen circa 12.45 en 13.15 uur slecht bereikbaar is. Karina Zeeman van Smakelijk&Meer en Morten Eschweiler van Team Building Texel kregen zaterdag na afloop van de ondernemersbeurs de Puur Zsa Zsa Zsu Award en de Puur Business Talent Award uit handen van Valerie Jongeneel. Hek In juni werden we verrast door erg mooie hekken op camping Koger- strand. ledereen werd er door ver rast, ook waren er raadsleden die hier niet van op de hoogte waren. Het was hap-snap geregeld door gemeente en de RST. Paviljoenhou ders, Kogerstrandtoeristen en de bewoners van de Ruijslaan en ande re straten waren ook niet ingelicht. Van de zomer was er een handteke ningactie van de toeristen van Kogerstrand tegen de hekken. En op het moment voeren bewoners actie voor de hekken. Ik moet zeggen: het was een redelijk rustige zomer. De paar jongeren die er waren, zorgden voor overlast op de gezinscamping. Hek voor of hek tegen, wie het weet mag het zeggen. Zoals een verre buurvrouw tegen mij zei in juni: 'Lek ker rustig 's nachts, heerlijk die hek ken.' Ik stond een paar uurtjes later achter haar in de Jumbo en ik hoor de haar zeggen: 'Die rothekken, ik kan om zeven uur niet eens met mijn hond naar het strand.' Die moet gelijk de politiek in, dacht ik meteen. En nu de praktijk. Mevrouw Jopie Ploeger heeft ruim 55 jaar op Koger strand gestaan, maar door ziekte nu twee jaar niet meer. Zij kwam naar haar oude plekje kijken, zag de hek ken en zei met een traan in haar ogen: 'Wat erg.' Mevrouw Zwartz staat al 48 jaar op de camping en wil graag de 50 volmaken. 'Maar of ik de staanplaats voor volgend jaar nog kan betalen, is de vraag. En ook de overlast van de jongeren van de zomer was vreselijk. Ik wil zo graag, maar of ik het nog kan doen.' Er blonk een traan in haar oog. Eind juni sprak ik een ouder echt paar Ik sta dan bij mij voor de deur Texel te promoten; lekker weer, alle dagen zon, schone lucht, nou ja, nog meer van die kreten. De man van het echtpaar sprak mij aan. 'Eind juni waren wij op Texel aange komen en gaan dan eten op het strand bij paal 19. Tot kwart over tien waren wij op het strand en wilden weer naar ons onderkomen terug gaan. Helaas, hek dicht. Hij vertelde verder, ik ben 75 en mijn vrouw is 70 en loopt met een stok. We zijn gaan lopen naar paal 19,5 en toen over de boulevard naar de receptie. Daar kon mijn vrouw niet meer en ging zitten huilen. Ik heb de auto gehaald en mijn vrouw naar ons onderkomen gereden.' Ik keek de man aan en dacht: als hij nou tien jaar ouder was geweest, was het hek en het prik keldraad hem niet vreemd voorge komen. Maar nu is het niet meer van deze tijd. Jongeren naar het voormalige meis jeskamp achter hotel Juliana, vol gens voormalig beheerder Veldman die ik gebeld heb, en het probleem is opgelost. Maar dat is trekken aan een dood paard heb ik begrepen. Hek weg of hek blijven, er zullen altijd mensen zijn die overlast hou den. Henk de Rooij, De Koog. Ondernemersbeurs levert prijzen op Smakelijk&Meer en Teambuilding Texel zijn in de prijzen gevallen op de Van Texel Voor Texel Onderne mersbeurs die zaterdag in Stayo kay in Den Burg werd gehouden. Smakelijk&Meer van Martin en Kari na Zeeman won de Puur Zsa Zsa Zsu Award, omdat zij zich het beste hebben onderscheiden op gebied van samenwerking. Teambuilding Texel van Morten Eschweiler won de Puur Business Talent Award voor het bedrijf dat de zakelijke talenten het best heeft laten zien. De prijzen, die voor het eerst wer den uitgereikt, waren een initiatief van Puur Zsa Zsa Zsu van Valerie Jongeneel die de ondernemers beurs had georganiseerd. Mensen konden van tevoren via internet een stem op de genomineerden uitbren gen en tijdens de beurs kon ook nog gestemd worden. Er werden ruim negenhonderd stemmen uitge bracht. Dat leidde tot twee keer een top drie van bedrijven en Texelaars die kans maakten op de prijs. Texel Post van Dries de Winter en Open Coffee van Alex de Haan waren de andere kanshebbers voor de Puur Zsa Zsa Zsu Award en Bjoeties van Maaike Koning en Monique Boersen en 53 Graden Noord van Peter Koorn en Chris Ellen waren de andere kans hebbers voor de Puur Business Talent Award. De Pelegia is één van de schepen die zaterdag tijdens de open dag van de NlOZ-haven kan worden bekeken. Jan Brouwer signeert zijn boek '225 jaar bedrijvigheid in en rond Oos terend Texel'. Dat er veel belangstelling is voor zijn boek, bleek zater dag bij de presentatie. De Parel in Oosterend zat helemaal vol.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5