'Betrokkenheid stimulans om 'Nuttige bijdrage aan Texel me voor Texel in te zetten' zinvolle besteding van tijd' TEXELSE 8 COURANT DINSDAG 25 SEPTEMBER 2012 Texel. Naam: Sascha Baggerman Woont in: Haarlem Geboortejaar: 1976 Is: Moeder, diverse nevenfunc ties Lid van: PvdA Kunt u iets vertellen over uw binding met Texel? 'Texel kende ik van vakantie en het Paracentrum. Ik ben hier eind 2000 komen wonen en gaan wer ken bij de gemeente als beleids- adviseur en projectmanager. Ik heb hier met veel plezier gewoond. Toen ik in 2007 gedeputeerde werd, ben ik van het eiland gegaan. Maar ik heb altijd binding gehou den met Texel. Mijn zus José en mijn hele schoonfamilie wonen er. Ik kom hier zeker één keer in de maand, soms vaker. Het eiland is groot genoeg om het er niet benauwd te krijgen, er is een groot winkelaanbod, een theater, een bioscoop en natuurlijk het strand; je bent er zo. Hier kun je jezelf altijd vermaken. Een ontzettend mooie plek. Het leven is hier wat rustiger dan in de Randstad. Gemoedelijk. Ik merk het ook aan mijn dochtertje. Ze slaapt hier meer. Mijn betrokkenheid stimu leert me om me voor Texel in te zetten. Daarom zit ik bijvoorbeeld in de Raad van Commissarissen van Woontij. Juist in die positie is het belangrijk om bekend te zijn met het gebied. Texel is in dat opzicht heel interessant. Welke rol speel je als corporatie, in wat voor omgeving wil je dat mensen wonen?, zijn vragen die voorbij komen. Je vervult hierin een belangrijke rol, maar hebt vooral verantwoordelijkheid. Die voelen we als toezichthouders heel sterk.' Waarom hebt u voor de (provin ciale) politiek gekozen? 'Ik ben vanaf mijn zestiende lid van de Jonge Socialisten en later de Partij van de Arbeid. Ik heb altijd interesse gehad voor de poli tiek en hoe de verhoudingen zijn en hoe zaken lopen. Ik voel een stuk maatschappelijke betrokken heid. Politiek is de meest directe manier om iets te kunnen veran deren.' Wat heeft u bereikt in de poli tiek? 'Moeilijk om daar iets over te zeg gen. Ik heb niet het gevoel dat ik in mijn eentje iets heb bereikt, maar in samenwerking met een heel ambtenarenapparaat. Ik ben zelf ook ambtenaar geweest en weet hoe hard je moet werken om iets gedaan te krijgen. Als politi cus is het je taak om ambities aan de man te brengen, het te ver woorden en er een gevoel bij te creëren. Ik heb als gedeputeerde vaak te horen gekregen dat ik veel betrokkenheid uitstraal. Als ik ergens in geloof, dan word ik enthousiast en betrokken. Ik kan alleen iets verkopen en verwoor den waar ik zelf in geloof. Het maakte dat ik ook kan terugko men bij mensen. De menselijke, sociale kant is voor mij van grote waarde. Als beleidsambtenaar heb ik altijd sociale portefeuilles gehad en ook in de toezichthoudende functies die ik nu heb, kijk ik altijd naar de menselijke kant. Hoe zakelijk je dingen ook moet beoor delen, je bent ook mens. Besluiten hebben altijd effect op mensen. Sommige ambtenaren stappen de drempel van het gemeentehuis over en zijn vergeten dat ze mens zijn.' Heeft u specifiek iets voor Texel kunnen betekenen? 'Toen ik naar Haarlem verhuisde, zagen velen mij nog als Texelaar. Men noemde me wel de gedepu teerde van Texel. Ze vinden het bijzonder als je van een eiland komt. Als het over Texel ging, dan werd ik op een bepaalde manier aangekeken. Het kostte geen moeite om voor de belangen van het eiland op te komen. Texel is de "love baby" van de provincie. Ze vinden het eiland heel bijzonder en elke gedeputeerde komt hier minimaal één keer. Op een of andere manier gaan mensen daar naar werken. Het scheelt als amb tenaren zien dat ze iets bijzonders voor je kunnen doen.' Kunt u iets vertellen over uw bestuurlijke ervaring? 'Politiek is een krachtenveld. Het komt er in feite op neer dat je de telefoon kunt pakken en bij een bestuurder of politicus een ver haal kunt neerleggen. Het is belangrijk om contacten te heb ben in de politiek, ook de landelij ke. Ik probeer dat netwerk te onderhouden. Als gedeputeerde vertegenwoordigde ik de belan gen van de provincie. Ik onder handelde onder meer over finan ciering van taken en verantwoordelijkheden. Daarvoor zat ik ook bij ministers aan tafel, bijvoorbeeld om te zorgen dat gel den voor cultuur op een goede manier werden verdeeld. En om te zorgen dat taken en verantwoor delijkheden voor jeugdzorg op een goede manier werden overgedra gen. Informeel contact maakt het net iets makkelijker. Dat je bijvoor beeld kunt zeggen: Dit en dat speelt, duik daar eens in. Je kunt ook de grijze gebieden onder de aandacht brengen, die niet in regels en wetten zijn te vatten. Zoals toen staatsecretaris Huizin- ga de bootdienst onder de con cessiewetgeving wilde brengen, maar ze na een lobby vanuit Texel en veel inzet van TESO-directeur Cees de Waal overstag is gegaan.' Texels Eigen Stoomboot Onder neming. Wat betekent dat voor u? 'Texel begint voor mij op de boot. TESO is een verlengstuk van het eiland. Ook Texels eigen. Het is knap om dat gevoel al meer dan honderd jaar vast te houden. TESO is een soort familie. Veel Texelaars voelen dat zo. Opa Kuy- per, de grootvader van mijn man heeft zijn hele leven bij TESO gewerkt. Oma heeft daardoor nog altijd het gevoel bij TESO te horen. Dat gevoel zit in mijn hele schoon familie. En een neef van Eddy werkt op de boot. We hebben een fantastische veerdienst. Op elk moment kun je besluiten om met de boot mee te gaan. Door die goede verbinding is de rest van het land heel dichtbij. Het is een luxe die we hebben en waarvoor we alles moeten doen om die in stand te houden.' Waarom heeft u zich beschik baar gesteld als commissaris? 'Uit betrokkenheid. En vanwege de uitdaging die er in zit. Er spelen grote vraagstukken. En ik houd van lange termijnvisie. TESO is vaak bezig met de toekomst, over ontwikkelingen die gaan spelen. Texel en TESO hebben een weder zijds belang. De boot mag geen belemmering zijn voor het toeris me, verhoging van het tarief kan gevolgen hebben voor het toeris me. Maar als de kwaliteitsverbete ring van verblijfsaccommodatie achterblijft, en je de toerist van het eiland vervreemdt, dan heeft Texel een probleem, maar ook TESO. Daarom heb je de verantwoorde lijkheid om in discussie te gaan over de toekomst van het eiland.' Hoe kijkt u tegen de rol van Den Helder aan? 'Ik mocht gedeputeerde van Den Helder zijn, de enige stad die een eigen gedeputeerde had. Ik merk te dat Den Helder en Texel beiden het gevoel hadden dat ze elkaar niet nodig hadden. Texelaars rie pen: Den Helder, daar moet je op weg naar de boot zo snel mogelijk doorheen. En in Den Helder zei den ze dat al die auto's op weg naar de boot zo snel door de stad reden. Waarom zo negatief over elkaar, terwijl je zoveel aan elkaar kunt hebben. Er is meer uit te halen. Benut eikaars kracht, ook bestuurlijk. Je kunt het niet alleen. Besluiten in Den Helder hebben ook gevolgen voor Texel. Denk maar aan de infrastructuur en het ziekenhuis. Ook bestuurlijke samenwerking, om zelfstandig te kunnen blijven. Den Helder is voor TESO ontzettend belangrijk.' Gerard Timmerman Naam: Patrick Poelmann Woont in: Naarden Geboortejaar: 1954 Is: Dijkgraaf Hoogheemraad schap De Stichtse Rijnlanden Lid van: D66 Kunt u iets vertellen over uw binding met Texel? 'Ik heb Texel vroeger leren ken nen, toen we er op vakantie gin gen kamperen. In 1991 werd ik Statenlid en kwam Texel regelma tig voorbij. Zo'n eiland werkt in de Statenzaal flink door. Het zal ook iets te maken hebben met de aan trekkelijkheid van het eiland. Texel is ook befaamd door het traditio nele lijsttrekkersdebat dat hier in de aanloop naar de verkiezingen van Provinciale Staten wordt gehouden. Een bezoek combineer ik vaak met iets leuks. Als lid van Gedeputeerde Staten van de pro vincie werd Texel voor mij nog concreter. Zeker omdat ik water in mijn portefeuille had. Nadat het rapport van de Commissie Meyer (die advies uitbracht over de Wad denzee, onder meer over gaswin ning bij Ameland) was verschenen, ben ik me actief met dat proces gaan bezighouden. Ik voelde aan dat ergens een zak geld beschik baar zou komen, met mogelijkhe den voor de Noordkop. Als lid van het Regie College Waddenzee (een samenwerking tussen Rijk, provincie, gemeenten en water schappen) had ik ook met Texel te maken. Als directeur van de Rede rij Clipper Stad Amsterdam heb ik iets moois meegemaakt. Toen de Duyfken Texel aandeed, zijn we hier met de clipper onthaald. Dat was indrukwekkend. Ook door de geschiedenis, want als Amster dammer moest je vroeger langs Texel om weg te kunnen. En als v.m. voorzitter van de Vereniging voor Beroeps Chartervaart kwam ik het eiland ook tegen. Als dijk graaf heb ik zijdelings met Texel te maken. Hoogheemraadschap De Stichtse Rijnlanden is verantwoor delijk voor de bestrijding van mus kusratten boven het Noordzeeka naal. Dus ook op Texel. Alleen in theorie dan, want hier heb je geen muskusratten.' Waarom hebt u voor de provin ciale politiek gekozen? 'Toen ik nog in de reclame werkte, ben ik lid geworden van D66. Ik vroeg me toen af hoe het stadsbe stuur werkte en heb gesolliciteerd bij Economische Zaken. Ik zag dat stad en provincie erg met de rug gen naar elkaar toe stonden en vond dit niet goed. Begin jaren '90 heb ik me kandidaat gesteld voor Provinciale Staten, om op die manier mijn steentje bij te dragen. Mijn drijfveer is vooral om situa ties die niet goed zijn te verbete ren. Politiek is verslavend. Als het goed loopt, dan blijf je het doen. Ik werd lijsttrekker en een politieke speling van het lot maakte dat ik in Gedeputeerde Staten kwam. Toen zag ik welke mogelijkheden je dan hebt. Als je je als gedepu teerde ergens druk over maakt, dan gaan mensen harder lopen. Je hebt de mogelijkheid om kan sen te verzilveren.' Wat heeft u zoal bereikt in de politiek? 'Dat klinkt als borstklopperij en dat is gevaarlijk. Eén voorbeeld dan. ledereen vond dat de verbin ding Almere-Schiphol moest wor den verbeterd. Maar een tunnel onder het Naardermeer was een schrikbeeld. Dus zeiden wij als GS: het moet over bestaande ver bindingen. Moet je wel zorgen dat er voor de regio, naast verbrede wegen, ook lokaal belangrijke winst uit het project voortkomt. Ik mocht dat trekken. Dat werd het programma Groene Uitweg. Daar mee hebben we het vertrouwen gewonnen. Met de uitvoering was €125 miljoen gemoeid. In 2006- 2007 hebben we dat afgetikt met de minister. Het is een voorbeeld van wat je als gedeputeerde kunt doen. Als provincie vorm je een middenbestuur. Je komt makkelijk binnen bij de minister, werkt met veel partijen en kunt mensen bij elkaar brengen. Dat is ook mijn stijl. Geen power politiek, maar tussen de mensen.' Heeft u specifiek iets voor Texel kunnen betekenen? 'Na het rapport van de Commissie Meyer heb ik me sterk gemaakt voor de komst van het Wadden fonds. Texel profiteert daar volop van (restauratie van schapenboe ten en Kaap Skil, en het NIOZ profiteerden onder meer van het Waddenfonds.). Het is een pro gramma van twintig jaar. Het Wad denfonds maakt het voor de pro vincie makkelijker geld voor bepaalde projecten uit te trek ken.' 'Ik kwam eens naar Texel met een budget voor de bestrijding van de iepziekte. Provinciale Staten von den behoud van iepen belangrijk en dachten dat dit zinvol was. Maar ik merkte dat de gemeente raad er niet op zat te wachten. Het heeft me wel een mooie cartoon opgeleverd, over de wethouder die me met de kettingzaag van het eiland zette.' Texels Eigen Stoomboot Onder neming. Wat betekent dat voor u? 'Iedere Noord-Hollander die naar Texel komt, kent TESO. Het is een mooi bedrijf met een leuke geschiedenis. En met een volks aandeel. Bijzonder was dat toen ik vanmorgen op de boot zat, ik een collega van het hoogheemraad schap tegenkwam. Stom toeval, want ik wist niet dat hij naar Texel op vakantie ging. Het belang van TESO is ook het belang van Texel. De capaciteit van de boot is van grote invloed. TESO is de lifeline van Texel, om als eiland goed te kunnen functioneren en onderne merschap mogelijk te maken. Daardoor heeft het toerisme zich kunnen ontwikkelen tot wat het is. Toen ik hier vanmorgen om vijf voor half twaalf aan kwam rijden, kon ik direct mee. Dat betekent dat het werkt.' Waarom heeft u zich kandidaat gesteld als commissaris voor TESO? 'Ik ben gevraagd, vind het leuk en eervol. En de reden dat de zitten de commissarissen iemand van buiten Texel zoeken, kan ik vol gen. Hoewel zij zelf al veel voor elkaar hebben gekregen. Ze doen veel buiten het eiland, waardoor ze TESO door de jaren heen in de benen hebben gehouden. TESO zoekt iemand die thuis is in de departementale wereld. Je hebt allerlei regels en verordeningen, waar je tegenaan kunt lopen. Gelukkig is besturen mensenwerk. Uiteindelijk zijn ministers en amb tenaren ook gewone mensen en ik heb geleerd dat je ze op die manier ook moet aanspreken. In Den Haag gebeuren permanent dingen die van invloed zijn op TESO en Texel. Als je zo'n vak uitoefent als ik, dan heb je er altijd wel dingen omheen waarbij je je expertise en netwerk kunt inbrengen. Infra structuur, milieu en Rijkswater staat, dat zijn onderwerpen waar ik thuis in ben. Ik vind het geen straf om naar Texel te moeten, integendeel. Ik raak graag meer bij het eiland betrokken. Als ik hier een nuttige bijdrage kan leveren, dan vind ik dat een zinvolle besteding van mijn tijd.' Hoe kijkt u tegen de rol van Den Helder aan? 'Als gedeputeerde heb ik indrin gende discussies meegemaakt over de aanlandingsplek van TESO. Het was lastig dat de PKB Waddenzee in de weg stond. Ik kwam ook wel eens in Denemar ken en Duitsland. Bij Esbjerg zie je bijvoorbeeld dat ze een planologi sche zone hebben waar ontwik kelingen mogelijk zijn. Als hier iets in de Waddenzee komt, dan ver hindert de PKB dat. Als bewaker van de PKB had ik zoiets van: kom op jongens, de Waddenzee is heel groot, Den Helder heeft een pro bleem. Soms moet je iets inleve ren. Maar zorg ook dat een ander er iets aan heeft. Pragmatisch, zeggen ze bij D66.' Gerard Timmerman Wie wordt de nieuwe commissaris? Wie wordt de nieuwe TESO- Om de kandidaten beter te commissaris, Sascha Bagger- leren kennen, stelde de Texel- man of Patrick Poelmann? se Courant beide oud-gede- Aandeelhouders mogen op puteerden dezelfde vragen, vrijdag 28 september bepalen Op deze pagina geven ze ant- wie van de twee het wordt, woord.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 8