TEXELSE 5 COURANT Werkstraf Cocksdorper voor vernieling Texelse hulpgoederen voor armsten Moldavië Financieel advies VRIJDAG 5 OKTOBER 2012 De politierechter in Alkmaar heeft woensdag een 19-jarige man uit De Cocksdorp wegens vernieling veroordeeld tot 30 uur werkstraf. Volgens de politie rechter staat vast dat hij tijdens de jaarwisseling 2010/2011 in een café in De Koog een spiegel wand heeft vernield door er een glas of fles tegenaan te gooien. 'Ik ben een eerlijke jongen. Als ik dat flesje zou hebben gegooid, dan zou ik hier en nu zeggen: ik heb dat flesje gegooid. Maar ik heb dat flesje niet gegooid. Ik ben onschul dig. Sterker nog: ik ben slachtoffer. Want ik kreeg als eerste een flesje tegen mijn hoofd. Het is nog een wonder dat dat goed is afgelo pen.' Met een vurig betoog bepleitte de Texelaar woensdagmiddag zijn zaak voor de rechter. Maar hij had de schijn teveel tegen. Hoewel hij zelf ontkent ook maar iets te heb ben gegooid, lagen er drie verkla ringen dat hij dat wel had gedaan. Twee van de eigenaar en een medewerkster van de kroeg, één van een jongen met wie de man ruzie had en die zei dat hij het flesje naar zijn hoofd kreeg. 'Als de zaak nu alleen zou leunen op die laatste verklaring, dan kon ik u misschien geloven', aldus de politierechter. 'Die persoon in kwestie is tenslotte niet echt uw vriend. Maar zijn verklaring komt feitelijk in verregaande mate over een met de andere twee getuige nissen in de zaak.' Het incident in de betreffende nacht vond zijn oorsprong volgens verschillende verklaringen in over matig drankgebruik en een sluime rende ruzie tussen twee groepjes jongeren, die in het drukke café ontkiemde en eindigde in veel tumult. De ruzie lijkt inmiddels bij gelegd, maar in die nacht zorgde het rumoer in het café voor circa 500 euro schade. Die schade hoeft de 19-jarige Texe laar overigens niet te vergoeden. De officier van justitie had dat naast 50 uur werkstraf wel geëist. Zij gaf de Cocksdorper bovendien mee dat zijn krediet op is. Hij heeft inmiddels verscheidene malen voor de rechter gestaan en kwam er steeds af met een werkstraf, maar dat is voorbij. 'De Wet Beperking Werkstraffen verplicht de rechter bijna u een volgende keer celstraf op te leggen.' De raadsvrouw probeerde vrij spraak voor haar cliënt uit het vuur te slepen. Volgens haar heeft de jongen, die een vaste baan op het eiland heeft, zijn leven inmiddels helemaal op de rit. 'Hij woont thuis, werkt en heeft een prima verstand houding met zijn ouders. Boven dien dateert dit delict van lang geleden.' Hoewel de rechter het met haar eens was dat de zaak veel eerder had moeten worden behandeld, vond haar betoog wei nig tot geen weerklank bij hem. Dekbedden, matrassen, rolstoe len, schriften, pennen en andere op het eiland ingezamelde hulp goederen zijn vorige week met een vrachtwagen van AB Texel naar Moldavië gebracht en onder de armste bevolking verdeeld. Het transport werd georganiseerd door Werkgroep Hulp Oost Europa, die een paar keer per jaar hulpgoe deren naar Roemenië en Moldavië verzorgt. Een enorme klus, want op last van de strenge douane ter plaatse moeten alle goederen vooraf op schrift worden gezet en gerubriceerd. Daarna moeten de begunstigden en hun adressen en het aantal kilo's ter goedkeuring worden aangeboden. Ten slotte moeten de benodigde documen ten door diverse instanties worden ondertekend. Toen bij het transport van vorige week uiteindelijk toe stemming werd verleend, was chauffeur Harry Wetenkamp al in Roemenië. De inklaring op woens dagochtend verliep daarna wél vlot, zodat hij 's middags de terug reis alweer kon aanvaarden. Het transport was bestemd voor ouderen en andere hulpbehoeven den in Moldavië, het armste land van Europa, waar het 's winters dertig graden kan vriezen. Veel ouderen hebben het zo slecht dat ze niet elke dag te eten hebben en geen hout om hun fornuis warm te stoken. De ingezamelde goederen waren zeer divers: Texelse dekbed den, lakens, matrassen, (elektri sche) bedden, medische hulpmid delen, brancards, rolstoelen, po-stoelen, rollators, krukken, incontinentiemateriaal en hand doeken. Een groep Texelse vrou wen heeft de afgelopen tijd dertig omslagdoeken voor de ouderen gebreid, die ze met de kerst cadeau krijgen. Voor kinderen waren onder meer ledikanten, kinderwagens, fietsen, truien, mutsen en sjaals meegenomen, naast schoolmateri aal als schriften, pennen en school tassen, alsmede poppen en ander speelgoed. Wie dat wil, kan de werkgroep op diverse manieren ondersteunen. Bijvoorbeeld door een oudere in Moldavië te sponsoren en een pak ket mee te geven. Vrijwilligers zijn ieder maandag in een loods op Maricoweg 5 in Den Burg om goe deren in ontvangst te nemen en verzendklaar te maken. Ook finan ciële giften zijn welkom: op bankre keningnummer 36.25.21.905, ten name van Werkgroep Hulp Oost Europa. Dankzij geld van Texel kan ook medische hulp worden ver leend. Een team vrijwilligers gaat regelmatig bij de hulpbehoevenden op bezoek om te zien waar de nood het hoogst is. Kanonnen Gelezen op de site van Natuurmo numenten over De Schans bij Oudeschild: 'Dit stervormige fort werd rond 1574 aangelegd door Willem van Oranje. Zo wilde hij Texel, en de belangrijke scheep vaartroute door de rede van Texel, beschermen tegen de Spanjaar den. Napoleon liet het fort later vergroten.' Ja, die forten. Nou ja, de Schans, daar waren we aan gewend. Die andere twee onnutte dingen die nu nieuw zijn aangelegd, dat had niet gehoeven. En nou ook nog die kanonnen erop. Aangevoerd door een Chinook helikopter. Anders ging het zo moeilijk. Hadden ze 200 jaar geleden zo'n ding ook al dan? Hoe deden die kerels dat toen, zo'n kanon aanslepen? Kom op, groenjassen van Natuurmonu menten, wel een beetje in de histo rische sfeer blijven, verdiep je daar eens in, in plaats van in steeds grotere automobielen rond te rij den. En de kosten van zo'n Chi nook? De geluidsoverlast? Versto ring van het leefgebied van talloze vogels en ander gedierte? Hebben jullie wel een MER uitgevoerd? Hoe zit het met energieverspilling? De milieubelasting? En waar staan die kanonnen eigen lijk op gericht? Ze waren toch ter verdediging van Texel en de Texel se Rede? Dan zou je denken dat ze richting zee horen te staan. Niks hoor. Landinwaarts. Maar op wie staan ze nu gericht? Op de nieuwe paardenstal van Frits Bakker? Op de koeienstal van Piet van der Star? Het kantoor van Staatsbos beheer? Het gemeentehuis? Of ligt Elba onder vuur? (Dat klopt histo risch gezien al helemaal niet.) Kortom, Natuurmonumenten kan het zich blijkbaar permitteren om voor veel geld volstrekt overbodige vijandelijke forten te herbouwen, daarvoor veel geld kanonnen op te plaatsen die al helemaal nergens goed voor zijn, en die kanonnen dan ook nog eens op de eigen bevolking te richten. Het lijkt mij allemaal historisch onjuist, educa tief incorrect, financieel onverant woord, en vooral dodelijk voor het draagvlak. Lia Duinker, Nieuweschild. Reactie Natuurmonumenten: Natuurmonumenten zet zich in voor het behoud van natuur en cul tuur op Texel. Dus niet alleen natuur, vogels en planten maar ook behoud van cultuurhistorie. Denk aan tuinwallen, kolken, eenden kooien en weidemolens: het Texel se landschap. Ook de forten De Schans, Redoute en Lunette heb ben cultuurhistorische waarde voor het eiland. Het herstel van de for ten, inclusief het plaatsen van de kanonnen, is mogelijk geworden dankzij diverse partijen zoals onder Om het vloeien van spaargeld te stelpen kannen ook kleine, beetjes t^el helpen. iA>at statiegeld heffen op oester- en mosselenschelpen. JOS KAGER assurantiën en hypotheken Bernhardlaan 109, 1791 XD Den Burg, www.woningaanbodtexel.nl info@woningaanbodtexel.nl Jos Kager, tel. 0222-312833 andere de gemeente Texel, de pro vincie Noord-Holland, Monumen tenzorg, Waddenfonds en de Koninklijke Luchtmacht. Deze par tijen steunen daarmee cultuurhis torie op Texel. De Koninklijke Luchtmacht moet regelmatig oefenen. Het plaatsen van de kanonnen was een uitgele zen kans om een oefening meer waarde te geven. Verder ging men er in de Franse tijd van uit dat wanneer het fort zou worden aangevallen dit vanaf de landzijde zou gebeuren. Vandaar dat het fort in de Franse periode aan de landzijde extra is versterkt met een ravelijn en enveloppe en dat de kanonnen die daar staan op het land zijn gericht. Op het gedeel te van fort De Schans dat rond 1930 in verband met dijkverhogin gen is afgegraven, stonden kanon nen die op de Texelse Reede waren gericht. We zijn blij dat er mensen zijn die ons kritisch volgen. We zijn ten slotte een vereniging met leden. Het is echter zo dat wat we doen - of juist niet doen - wel eens bedenkingen of vraagtekens kan oproepen. Dat is heel menselijk. Ook wij van Natuurmonumenten hebben dat bij sommige activitei ten op het mooie eiland Texel. Het doel van Natuurmonumenten op Texel is het behouden, bescher men en beheren van de prachtige natuur en cultuur op het eiland. Dit doet Natuurmonumenten, samen met haar vrijwilligers, al meer dan 100 jaar. Workshop hiphop Rémy van Loon verzorgt zater dag 6 oktober twee danswork- shops bij Artex. Voor jongens en meiden van 12 jaar en ouder begint om 12.15 uur een workshop hiphop en break dance/popping. Naast het werken aan een dans komt daarbij ook de krachttraining aan bod. Om 13.50 uur start er een workshop voor jongens van 8-12 jaar. Speciaal voor deze groep mengt Van Loon verschillende stijlen als hiphop, streetdance, breakdance en pop ping met elkaar tot een afwisse lende les, waarin ook aan kracht- opbouw, snelheid en conditie wordt gewerkt. Ook deze workshop duurt anderhalf uur. Aanmelden kan via de website van Artex. DirkVinke, Ronald Bleekeren Leo Timmers tekenden maandag in Den Helder een sponsorcontract tussen de Rabobank en Wielersport Texel. Wielersport Texel heeft zich als doel gesteld zoveel mogelijk mensen op de fiets te krijgen en biedt (jong) talent volop mogelijkhe den zich verder te ontwikkelen. Dit wordt van harte ondersteund door de Rabobank. ifokj Ratob^; De 8-jarige Job Zoetelief uit Den Burg mag samen met zijn vader naar de voetbalwedstrijd tussen de Duitse kampioen Borussia Dortmund en VfB Stuttgart, die zaterdag 3 november wordt gespeeld. De kaart jes waren de hoofdprijs van een actie van Sport 2000 Texel in Den Burg. Job kreeg de prijs uit handen van winkeleigenaar en oud-prof- voetballer Martin Koorn. Militairen oefenden dinsdag bij de Ruigendijk in Eierland. Het betrof een oefening waarbij geschiedenisleer en militaire training werden gecombineerd. De militairen bootsten daarbij situaties uit de Russen oorlog na, waarbij rekening moest worden gehouden met burgers, de vijand en het landschap. (Foto job schepel De kinderen van De Buitelboet maakten deze zomer een kunstwerk van schelpen, zeewier, touw en stokken, die ze jutten bij Ceres. Nadat het werd tentoongesteld in het Kindermuseum op Willemsoord in Den Helder, is het weer terug op het eiland, waar het een plekje vond bij de ingang aan de Burdetstraat in Den Burg. Op de Groeneplaats in Den Burg werd woensdag de energiemeter onthuld. Dit werd gedaan door oud-Kamerlid Wijnand Duyvendak (stichting 10/10), burgemeester Giskes en ereburger Harry de Graaf. De meter maakt deel uit van de actie Wat doe jij uit. Op de meter valt te zien hoeveel stroom er wordt verbruikt ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar. <roto sdwpen> Isola Bella Wij zijn verbaasd over de ontwik kelingen rond de voorgenomen sluiting van Isola Bella. Waarom moet men het de mensen op dit kleine mooie eiland zo moeilijk maken? Het komt in dit land veel voor dat men (uit jaloezie?) niets meer kan verdragen en elkaar niet meer vertrouwt. Hoe is deze situa tie ontstaan? Zoals wij het kunnen beoordelen, door slecht bestuur. Geen duidelijkheid bij het ontstaan van Isola Bella. Wij vertrouwen op een goed, op menselijke waarden, genomen besluit van het bestuur. Families Lek en Van Ruiten, Roelofarendsveen en Langeraar. Isola Bella (2) Ik wil u meegeven dat de Texelse gemeente zich maar eens moet afvragen waarom ze deze stap overwegen voor een bedrijf wat Texel zo goed weet te verkopen en haar gasten een geweldige Texel- ervaring biedt. Dat heet gratis reclame en promotie voor uw eiland. Ga met de eigenaren in gesprek. Een zeer tevreden gast van Isola Bella. Natasja Grob, Doetinchem. Sportrolstoel afgewezen Het bezwaar dat een Texelaar tegen de gemeente had inge diend, omdat hij geen sportrol stoel kreeg via de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO), is afgewezen. De gemeente is van mening de beperkingen van de betrokkene voldoende gecompenseerd worden. Aan de betrokkene waren in ver band met zijn handicap al enkele voorzieningen toegekend, waaron der een rolstoel en een scootmo- biel. Aanvullend werd gevraagd om een sportrolstoel. De gemeente wees deze voorziening toe, met de eis dat de gewone rolstoel dan gehuurd moest worden. De scoot- mobiel kon gekocht worden. Reden hiervoor is dat de rolstoel voorziet in het wegnemen van dezelfde soort beperking en dat er op grond van de WMO niet twee dezelfde soort voorzieningen worden ver strekt. Omdat het college er toch uit wilde komen, is er diverse keren contact met de betrokkene geweest, maar afgelopen maand bleek dat geen overeenstemming kon worden bereikt. Het college volgt met het verwerpen van het bezwaar het advies van de commissie Bezwaar schriften en is van mening dat de betrokkene genoeg gecompen seerd is om zich te verplaatsen in zijn woning, zich lokaal te verplaat sen en medemensen te ontmoeten en sociale verbanden te onderhou den. Zeehondenopvang genomineerd De zeehondenopvang van Eco- mare is genomineerd voor de 'Grote Gift' van het 3M Fonds in de categorie milieu en maakt kans op 50,000Er kan tot 31 oktober worden gestemd. Het 3M Fonds heeft als doel initia tieven te stimuleren en niet-com- merciële organisaties te ondersteu nen die een positieve bijdrage leveren aan de Nederlandse samenleving. In totaal zijn er drie categorieën, naast milieu zijn dat mens en maatschappij. De top vijf van iedere categorie wordt door een jury beoordeeld. Uit deze doe len worden vervolgens maximaal vijf doelen gekozen, die zich mogen presenteren tijdens een grote finale die gehouden wordt op 10 decem ber in Den Haag. Andere genomineerden die ook actief zijn op Texel zijn Stichting De Noordzee (My Beach-project bij paal 17) en Stichting ALS, waar voor onder meer aan grote actie werd gehouden in zwembad De Molenkoog. Stemmen kan via www.3mfonds.nl.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5