Mondeling overgeleverde veldnamen nu in boekvorm Veel te danken aan oude duinboeren en vogelwachters' 'Het recht op voorlezen zou bij wet geregeld moeten worden' TEXELSE 11 COURANT VRIJDAG 12 OKTOBER 2012 brede strand aan de zuidkant van het eiland, maar waar dat strand precies lag en hoe ver het zich in een bepaalde richting uitstrekte, dat verschilde van tijd tot tijd.' Een ander fenomeen is dat namen op een groter gebied betrekking kregen. Zoals de Geul, oorspron kelijk niet meer dan een langge rekte duinvallei, maar nu gebruikt om het hele duingebied ten zuiden van het Hoornderslag aan te dui den. Andersom gebeurde dat ook. Zoals met de Vlakte, in de zeven tiende en achttiende eeuw van toepassing op het nog niet inge polderde gebied tussen de eilan den Eierland en Texel en tegen woordig alleen nog voor wat de Muyvlakte en het Lage of Zilte Vlak is gaan heten. Kenmerkend voor veldnamen in de duinen is ook dat ze alleen in kleine kring werden (en worden) gebruikt. Zoals het Jodenpaadje, bij de Ber- tusnol ten zuiden van De Nederlan den. Ooit moet er in de buurt een schip zijn gestrand. Toen het werd gesloopt en in delen verkocht, ont stond het pad doordat Joodse handelaren steeds dezelfde route gebruikten om naar het strand te gaan. 'Bij de familie Stark is die naam nog bekend, maar we heb ben het verder van niemand gehoord.' De namen vertellen een hoop over het gebruik van de duinen, maar zijn volgens Bruin en Van der Spek ook interessant voor huidige beleidsmakers. 'Met deze kennis wordt je begrip van het gebied gro ter en dat is handig als je beslis singen moet nemen. Veel liefheb bers beschouwen de duinen zoals Jac. P. Thijsse ze rond 1900 beschreef als het ideale natuurge bied. Maar dat klopt niet. Wat hij beschreef, was in feite agrarisch gebied. Er werd vee gehouden, bomen werden gekapt, hei getrok ken. Het was wel een gebied met hoge natuurwaarden, maar geen natuurgebied. Grappig is dat Thijs se dat niet begreep. Hij vond dat je niks moest doen aan de duinen, maar had onvoldoende oog voor de invloed van de mens.' Hoewel ze hun lezers uitnodigen correcties en aanvullingen te stu ren, om 'bij gelegenheid' te rectifi ceren, beschouwen Bruin en Van der Spek hun boekje zelf als een afronding. 'Het grootste deel van de veldnamen op het eiland is nu vastgelegd. Sjaak Schraag deed dat met de namen op het oude land, wij met die in de duinen en Gerard Timmerman met die in de Prins Hendrikpolder. Het zou leuk zijn als dat ook nog eens gebeurt met Eierland, Het Noorden en De Eendracht. Die gebieden zijn nog jong, dat moet te doen zijn.' Veldnamen in de duinen van Texel, van het Eierlandse Gat tot het Marsdiep, telt 48 pagina's, inclusief dertien kaarten in kleur, is een uit gave van de Stichting Natuur Media en Staatsbosbeheer en is gedrukt bij Mediabureau Langeveld de Rooy. Het kost €9,- in de winkel. Joop Rommets Vlinderwinkel Eilandcompetitie Programma dinsdag 16 oktober Veld A 19.00 Vlinderwinkel-Jumbo Cocky's 19.45 Cocky's -Paal 28/Krim Jumbo 20.30 Autocentrale-Kobeko Paal 28/Krim 21.15 Warmmop-Pepermolen Kobeko 22.00 Expotise-De Rog Warmmop Veld B 19.00 PFB-Belevenis NIOZ 2 19.45 NIOZ 2-SIBO Belevenis 20.30 NIOZ 3-lmares SIBO 21.15 Ontwerp-Falcon NIOZ 3 22.00 Rabo-IBS Falcon Veld C 19.00 Bar S-Tevoko O Tevoko J 19.45 Krim-Tevoko J Bar S 20.30 Otto's -Kapper Krim 21.15 Klif 23-De Waal Timmer's 22.00 Timmer's Bakkerij-Moorman Klif 23 Wedstrijdleiding Cocky's Kapsalon en Albert (tel. 310500) Uitslagen: Landgoed de Bonte belevenis-N IOZ 3 3-0; Timmer's Bakkerij-Expotise 2-1; Paal 28/ De Krim-Texelse Autocentrale 3-0; Jumbo- De Pepermolen 0-3; Randstad-Cocky's Kapsalon 3-0; SIBO-Rabobank 3-0; Ima- res-Texels ontwerp 1-2; Falcon-Alektraon Bliksemwerken 1-2; Ecotiem-Bouwcenter RAB 2-1; IBS/Oele/Schoo-Albert Heijn 0- 3; Tevoko Ontwerpt-Otto'sTweewielershop 1 -2; Tevoko Jeugd-De Krim 2-1Bar Spor- tief-Kapsalon Salique 3-0; Slagerij Moor man en de Boer-Eetcafé De Rog 1-2; Klif 23-vakantieburo Kobeko 2 0-3. lijst van Van der Vliet zelf in de jaren tachtig en negentig uit voor het beheersplan 1983-1993. 'Daar voor zijn we uitgebreid de boer op geweest. Letterlijk, want we heb ben veel te danken aan de kennis van oude duinboeren, bos- en vogelwachters. Als we dat toen niet hadden gedaan, waren we nu te laat geweest, want veel van die mannen zijn er inmiddels niet meer.' Kapevlakkie van Kooiman. Asfaltkluft. Posteleinveldje. Strand zonder Zee. 't Hokkie van Theus. Doodskist. Intrigerende namen van plaatsen in de Texel se duinen, in veel gevallen al eeuwenoud, en met een her komst die met het verstrijken van de tijd steeds minder bekend wordt. Oud-vogelwachter Kees Bruin en boswachter Erik van der Spek hebben er bijna zes honderd achterhaald en ze in een gisteren gepresenteerd boekwerkje vastgelegd. 'We zijn niet compleet en we kun nen ook niet garanderen dat er geen fouten in ons werk zijn geslo pen', waarschuwen de samenstel lers hun lezers op voorhand. Niet omdat ze hun eigen werk niet seri eus nemen, maar omdat discussie bijna inherent is bij het maken van een boekje als dit. 'Namen veran deren en worden vergeten. Of een naam is nog wel bekend, maar de oorsprong niet meer. Eigenlijk pro beren we gewoon te redden wat er te redden valt', vertelt Bruin. Veel namen stammen uit de negen tiende eeuw, toen duinen en mien- tgronden werden verpacht. Om akkers en weilanden een kadas- duidelijk te maken om welke per- traal nummer hebben en zijn vast gelegd in notariële aktes. Dat geldt natuurlijk niet voor duinen en val leien.' celen het ging, moesten ze nader worden aangeduid. Al in de eerste alinea van hun inleiding leggen hij en Van der Spek de kern van hun probleem bloot. 'Veel veldnamen Aanleiding voor hun project is het zijn alleen maar mondeling overge leverd, en niet of pas heel laat in boek over Texel dat Dolf Roos schrijft in de serie Duinen en Men- Sindsdien voegde Van der Spek nog verscheidene nieuwe namen toe. Ook letterlijk, want terwijl namen als Galgenduin en Loods mansduin al eeuwen mee gaan, komen er ook nog steeds namen bij. Relatief jong is het Blinde Kip- penpad in de zuidelijke duinen, ontstaan na een misprijzende opmerking van een vogelwachter, die vond dat een door Rijkswater staat opgeknapt beheerspad zo breed was geworden dat 'een blin de kip het zonder problemen ach teruit lopend nog kon vinden'. Een grote stimulans vormden het digitaal beschikbaar worden van oude kaarten. Door de nieuwe 'erover heen te leggen', kon de locatie van gebieden en bijbeho rende namen eenvoudig worden vastgesteld. Daarbij bleek ook dat namen 'van plaats veranderen'. Het mooiste voorbeeld is de Hors, ooit van een zandplaat voor de Texelse zuidkust, die rond 1740 met het Texelse strand verheelde. gedrukte vorm vastgelegd. Som mige kwamen, in al dan niet ver haspelde vorm, op kaarten terecht.' Ze willen hun werk dan ook niet vergelijken met dat van Sjaak Schraag, die in 1990 Veldnamen van Texel publiceerde, een over zicht met duizenden namen van landbouwkavels op het 'oude' Texel. 'Schraag heeft fantastisch werk geleverd. Daar willen we natuurlijk helemaal niks op afdin gen. Maar hij had als voordeel dat sen. Roos kwam tijdens zijn onder zoek zo veel gegevens tegen, dat hij voorstelde er een aparte publi catie aan te wijden. Een belangrijke bron vormt de lijst die boswachter Dirk van der Vliet in 1970 maakte en die werd gebruikt voor het beheersplan van Staatsbosbeheer voor de periode 1973 tot 1983. 'De lijst was niet compleet, maar het is wel zeker dat Dirk nog juist op tijd was om veel veldnamen voor de vergetelheid te behoeden.' Bruin en Van der Spek breidden de 'Vorm en omvang van de Hors zijn in de loop der eeuwen sterk veranderd. Rond 1850 had de Hors haar meest westelijke uitbreiding bereikt, tussen de strandpalen 10 en 11De toenmalige Hors strekte zich bijna twee kilometer westelijk uit van de huidige meest westelijke punt van het eiland. Op de Hors ontstonden tal van duinrichels en valleien. Al die plaatsen verloren de naam Hors en kregen eigen namen, zoals de Kreeftepolder en de Hors polders. Kortom: de Hors is het Weblog Is er een van: Guurtje Bakker uit Oudeschild en Henk Witte van Bloem en Bos. Woont: in Den Burg Werkt: 24 uur per week in de bibliotheek Schrijft: kinderboeken Op verzoek van de redactie hiel Marianne witte uit Den Burg een week een weblog bij. Over kinderboeken en de Kinderboe kenweek, over knutselen en computers. Hieronder een bloemlezing, het volledige weblog is te lezen via www. texelsecourant.nl. Vrijdag Het kan niemand ontgaan zijn, afgelopen woensdag is de Kinder boekenweek begonnen. Geluk kig, want het is zo fijn als kinderen van lezen houden. Het belang van taalontwikkeling is mijn stokpaard je. Het liefst zou ik bij de wet wil len vastleggen dat elk kind er recht op heeft elke dag voorgele zen te worden. Vaak vragen mensen waarom ik al om 8.30 uur begin op mijn werk. 'Dan is de bieb toch nog dicht?' Dat klopt, maar buiten de openingstijden gonst het regelma tig van de drukte. Bijna elke schoolklas - van groep 1 t/m 8 - komt wel één of meerdere keren per jaar naar de bibliotheek voor een programma van een uur. Een jongetje wil weten hoe het kan dat de bibliotheek voor kinde ren gratis is. Wat een slimme opmerking. Mijn hersens kraken. Hoe vertaal je zo gauw subsidie en gemeentegeld naar kleuterni veau? 'De burgemeester betaalt het voor jullie', zeg ik. 'Omdat ze graag wil dat ieder kind kan lezen.' Het jongetje knikt, hij snapt het. Vandaag is mijn vrije dag. Dat wil zeggen, vrij van de bibliotheek. Laatst las ik een artikel over iemand met een parttime baan, die daarnaast freelance klussen doet. Hij noemde zichzelf een hybride zzp'er. Wat een prachtige titel! Sindsdien stel ik mezelf ook zo voor. Werken zonder stok achter de deur, zonder deadline, je eigen verhaal verzinnen, is las tig. Gelukkig heb ik elke veertien dagen op vrijdagochtend Linde- boomoverleg met drie collega zzp'ers in dezelfde branche. Al koffiedrinkend fungeren we als eikaars klankbord en stok achter de deur. Vanmorgen kwam ik er weer opgeladen vandaan, heer lijk. Zaterdag Vandaag heb ik zaterdagdienst in de bieb. Maar eerst ga ik even langs in de Witte Burcht, daar is de halfjaarlijkse kledingbeurs en dat is voor mij vaste prik. En niet alleen voor mij, je ziet er steevast dezelfde mensen. Nee, heus geen arme sloebers die geen nieuwe kleren kunnen betalen, wat je hier scoort is een leuk extraatje! Bovendien is het een sociaal gebeuren, vanwege al die beken den. Passen doen we in de keu ken, met alle vrouwen bij elkaar, in ondergoed naast het aanrecht. Dit onder gezellig gekwebbel. Het is een zonnige herfstdag, de vrije middag is te kort. Multi- taskend schrijf ik tijdens de lunch een boodschappenbriefje, lees wat koppen in de krant, check ook snel mail, Twitter en Facebook op die o zo handige iPad en bekijk het zaterdagse cryptogram. Ik weet al vier woorden. De rest komt straks. Eerst grasmaaien en bollen planten, daarmee sla ik drie vliegen in één klap: genieten van het zonnetje, de tuin wordt netjes en ik heb meteen het verplichte half uur matig intensieve bewe ging gehad. Zondag Onder het pseudoniem Lucia van der Zee schreef ik 5 jaar columns voor Kiddo, vakblad voor de kin deropvang. Omdat ik op deze zondag niet veel meer heb mee gemaakt dan een heerlijke wande ling met een vriendin en verder mijn boek voor de leesgroep heb uitgelezen, vandaag een column uit Kiddo. Natuurlijk wel eentje over kinderen en taal. Maandag Kinderen die in de Kinderboeken week boeken komen ruilen, krij gen van ons een kraskaart. Twee wereldbollen krassen levert een klein prijsje op. De lootjes zijn gewild, krassen is spannend. Een jongetje kijkt begerig naar het sta peltje kaarten, precies op zijn oog hoogte op de balie. Het lot dat hij net kreeg leverde niks op. Pech. Ik loop even naar achteren en zie ik uit mijn ooghoek hoe hij heel sneaky een lot van de stapel grist en naar buiten glipt. Hij heeft vast weer geen prijs, want hij komt niet terug. Een man levert zes babyboekjes in. Ja, die lenen we ook uit: stoffen boekjes, knisperboekjes, plastic boekjes, speciaal voor de aller jongsten. Vanuit de wieg al in de weer met taal. En kennelijk werkt het, want de vader wil één stoffen Nijntje-boek verlengen. 'Dit boekje is onderdeel geworden van het slaapritueel. Mijn kind kan niet meer zonder,' zegt hij met vader lijke trots. 'Ik heb het net via inter net kunnen kopen. Zodra het bin nen is, krijgen jullie je exemplaar weer terug.' Na het werk ga ik naar de 55+ gym. Lekker op een ongedwon gen manier alle spieren losmaken. Na de oefeningen sluiten we af met een potje lijnbal. Elk team juicht bij een behaalde punt, maar uiteindelijk weet niemand hoe de stand is. I Dinsdag Als kinderboekenschrijfster word ik wel eens door scholen uitgenodigd om voor te lezen. Vanwege hun verrassende gedachtekronkels verheug ik me altijd het meest op de vragen die kinderen mij stellen. 'Hoe oud bent u?' 'Wat is uw lieve lingsdier? Lievelingseten? Lievelingskleur?"Hoe verzint u de verhalen?"Hoeveel boeken heeft u geschreven?' 'Hoe schrijft u die boeken?' Mijn antwoord dat ik dat op de computer doe, is niet vol doende. 'Maar hoe komt u dan aan al dat papier?' vraagt een meisje. Deze kleuters nemen het 'schrijfster' zijn letterlijk en denken dat ik alle boeken stuk voor stuk met de hand schrijf, illustreer, inkleur, print en bind. 'Waar woont u?' Zoals gewoonlijk ant woord ik met enige trots dat ik op Texel woon en met de boot naar de overkant ben gevaren om naar hun school te komen. 'Was u dan niet bang dat uw boeken nat zou den worden op de boot?' Kinde ren, boeken en schrijfster, het blijft een inspirerende combinatie! Woensdag Met rode konen en een voldaan gevoel plof ik thuis op de stoel. De instuifmiddag was een succes. Cécile de Boer helpt de kinderen met stippelschilderen, op de manier van Australische Aboriginals. In Azië doet Ling Eveleens voor hoe je Chinese woordjes schrijft. Voor ieder kind schrijft ze hun eigen naam in het Chinees. Voor de fees telijkheid heeft Ling prachtige Chi nese kleren aangetrokken. Vivianne bakt in Europa Belgische frietjes en Italiaanse pizza. Ze lijken echt... maar hoe doet ze dat nou zonder oven? Amerika is mijn domein, daar knutselen we Indiaanse totempalen. Het idee kwam van www.wcrolletje.nl. Ja, die bestaat echt. Een site vol knutseltips met wc-rolletjes. Afrika leek een probleem te worden, vanwege de zieke djembé lerares, maar tot onze vreugde helpt Severin Candel ons uit de brand. Hij zorgt samen met de kinderen een uur lang voor heerlijke Afrikaanse drumklanken in de bieb. Als we tegen sluitingstijd oprui men pakt een meisje trots haar zelfgemaakte schatten in. 'Is het morgen weer?' vraagt ze gretig. Morgen niet lieve kind, maar volgend jaar Kinderboekenweek ben je de eerste.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11