TEXELSE COURANT 1EXEL mÊm Politie machteloos bij aanpak drugs Cjrocn !7'wartsjexels in het harL, 13 Cranberryteelt nieuwe financieringvorm voor natuurbeheer SBB Eigenaar J'elleboog doet aangifte van diefstal OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12716 VRIJDAG 12 OKTOBER 2012 De week stond in het teken van duurzaamheid. Op Texel waren tal van activitei ten en we gebruikten min der stroom. Oud-landskam pioen AZ was woensdag bij Texel'94 een stuk trefzeker der dan eerste- n divisievereni ging Volendam. u 11 Oud-vogelwach- ter Kees Bruin en boswachter Erik van der Spek hebben bijna zeshonderd veldnamen ach terhaald. Graafmachines doen hun werk nabij De Krim. De contouren voor uitbreiding van de golfbaan worden zicht baar. Een bijzonder beeld in De Slufter, waar vogelspotters bezit week bracht veel natuur- en andere liefhebbers op de been. hadden genomen van de uitkijkpost ter hoogte van de Het landschap en de fraaie herfsttinten zorgden voor een Oorsprongweg. Het mooie najaarsweer van de afgelopen mooi decor. (FotoGaardvmme,man) De Stichting CranTex en Staats bosbeheer hebben afspraken gemaakt over de biologische teelt van cranberries op gronden van Staatsbosbeheer. Dit gebeurt op terreinen die geen deel meer uit maken van de Ecologische Hoofdstructuur en landbouwkun dig gebruikt mogen worden. De eerste cranberries worden komen voorjaar geplant op de voormali ge kwekerij aan de Rozendijk. De cranberries worden geteeld door CranTex, die een deel van de financiële afdraagt voor het beheer van natuur op Texel. Deze nieuwe financieringsvorm van natuurbe heer is bijzonder welkom in een tijd dat ook natuurorganisaties niet aan bezuinigingen ontkomen. Doordat er sprake is van een langjarige samenwerking is dit een duurzame financieringsconstructie. CranTex brengt binnen enkele jaren biologische streekproducten onder keurmerk op de markt. Te denken valt aan jam, siroop en andere pro ducten. Volgens bestuurslid Benno Bakker kunnen van cranberries honderden producten worden gemaakt. Uitgangspunt voor Cran Tex is dat niet alleen de teelt van de cranberryies maar ook de ver werking tot allerlei producten op Texel zelf plaats vindt. Hierover overlegt CranTex met diverse mogelijke verwerkers. Het helpen ontwikkelen van lokale werkgele genheid is daar bij een belangrijk uitgangspunt. Uit proefvelden aan de Rommelpot en in Waalenburg is gebleken dat cranberries goed gedijen op zure, vochtige gronden. Binnenkort Elmar Keijser, eigenaar van afge brande discotheek de J'elleboog, heeft aangifte gedaan bij de poli tie. De politie bevestigt dit, maar kan niet zeggen waarom. Vol gens zijn woordvoerder, Peter van Riel, is dit vanwege diefstal. In de dagen na de brand ver dween er inhoud van gokkasten, een cv-ketel en een luchtblazer uit het afgezette gebied. 'De gokkasten waren deels ver brand, maar ook van het muntgeld was niets meer te vinden. Dat is heel vreemd als alleen de voorkant van de automaten door brand beschadigd is. We hebben de kluis teruggevonden en daarin was alleen het briefgeld verbrand. De munten waren er nog. Dit zou bij de gokkasten ook zo moeten zijn', vertelt Van Riel. Hij reageert ook op de kritiek dat de eigenaar van de discotheek niets van zich heeft laten horen bij omwonenden. 'Na de brand is die man zijn bedrijf en zijn baan kwijt. Bovendien was de boel niet verze kerd wat een behoorlijke impact had. Hij had dus wel wat anders aan zijn hoofd dan met de buren te praten', vertelt hij. Over de gevolgde procedure van de gemeente is hij evenmin te spreken. 'Los van het feit dat de brand op tijd geblust had kunnen worden, is er zoveel platgegooid dat onderzoek onmogelijk was. Ook spullen die stonden op plaat sen waar geen brand was, zijn zo op het smeulende hout gegooid, zoals bijvoorbeeld een sigaretten automaat', vervolgt Van Riel. Hij is erg boos is over de gang van zaken. 'De muur die als eerste is platge gooid is daar nota bene op advies van de gemeente neergezet om geluidsoverlast te voorkomen. Die muur stond niet wankel, die muur staat los. Het is namelijk een extra wordt gestart met het inrichten van de eerst twee hectaren aan de Rozendijk. Restanten beplanting van de voormalige kwekerij wor den verwijderd waarmee ook het zicht vanuit de bos-rand op het oude poldergebied wordt hersteld. In het vroege voorjaar worden de cranberrystekken geplant. Voor het onderhoud van de velden biedt CranTex leer-/werkplekken voor mensen vanuit een re-integratietra- ject aan. De Stichting CranTex heeft als doel het op biologische wijze telen van cranberries op natuurgrond en het verwerken en vermarkten hiervan. Het bestuur van CranTex wordt gevormd door: Jan Buijs, Benno Bakker, Harte Hartlief en Roeland Farjon. n de J'Elleboog dreigt een lange nasleept te krijgen. muur. Als ze bang waren voor instorting hadden ze hem ook kun nen stutten. Dan was onderzoek nu nog mogelijk geweest.' De eige naren van de J'elleboog spannen een rechtszaak aan tegen de gemeente. 'Dat zal wel een lange en slepende zaak worden', spreekt Van Riel zijn verwachting uit. Bus rijdt over Hoornderweg In verband met werkzaamheden aan de Westerweg, waar bij boer derij St Jozef een duiker wordt vervangen, is de Westerweg tus sen Driehuizen en Kooiweg tot vrij dag 19 oktober afgesloten. Verkeer naar Den Hoorn wordt omgeleid via Smitsweg, Rozendijk en Bak- kenweg, verkeer naar Den Burg via Kooiweg, Driehuizen en Hemmer- kooi. De bus van Connexxion rijdt deze periode via de Hoornderweg. In verband met de overvloedige regenval van de laatste tijd, blijft de situatie in Oosterend de komende weken ongewijzigd; de bus blijft hier via de Kotterstraat rijden. 'We hebben verklaringen nodig om actie te kunnen onderne men', reageert wijkagent Marco van Duivenboden op de kritiek dat de politie niets doet aan de dorpsterreur. Het waren de ver nielingen en de dealers in het park die de gemoederen bezig hielden tijdens de ontmoeting tussen burgemeester en wet houders en de dorpscommissie en inwoners van Den Burg, woensdagavond in Stayokay. 'ledereen weet dat er gedeald wordt in het park. Er lopen twee jonge meisjes rond die dat interes sant vinden. Je kunt ervan uitgaan dat die ook aan de drugs raken', zegt een bewoner van de Burgwal. Van Duivenboden legt uit dat de politie op Texel het moet doen met een bezetting van twee agenten. 'Zij blijven bij elkaar en kunnen dus niet op twee locaties tegelijkertijd zijn.' Om het dealen in het park tegen te gaan, heeft de politie verklaringen nodig, ondertekend en wel. 'Ik Woonstede Nesland genomineerd Woonstede Nesland is genomi neerd voor de prijsvraag De Voorsprong, voor de beste ener- gieambitieuze woningbouwcon cepten. Nesland, een initiatief van ANBO Texel in samenwer king met Duin Bouwbedrijf, is genomineerd in de categorie nieuwbouw. Een expertteam van het innovatie programma Energiesprong en het Netwerk Conceptueel Bouwen heeft dertig concepten beoordeeld op de energie-ambitie, innovativi- teit en de vraag of er daadwerkelijk sprake is van een concept (het aanbieden van een totaaloplossing voor een doelgroep door een pro- jectoverstijgende samenwerkende keten van partijen). Nesland behoort tot de vijf genomineerden. Geconstateerd wordt dat een der gelijke innovatie een bijzondere prestatie is, in een tijd dat slechts circa 35 procent van alle Neder landse bouwbedrijven kan blijven bestaan en de vraag naar betaal bare bouwconcepten toeneemt. De winnaar wordt bekend op 22 november, tijdens de Manifestatie De Voorsprong in Utrecht. werk niet met geruchten en de Offi cier van Justitie al helemaal niet. Zo werkt het rechtssysteem niet. Met getuigenverklaringen kan ik naar justitie. Dat is de enige manier om meer agenten te krijgen of een onderzoek op gang te krijgen. We moeten de Officier van Justitie overtuigen', vervolgt hij. Het is dui delijk dat de politie voor de aanpak van de problemen handvatten en mankracht mist. Van Duivenboden vertelt dat men sen niet bang hoeven te zijn een verklaring af te leggen. Wie om wie reden wordt bedreigd, kan politie bescherming krijgen. D66-fractie- voorzitter Cees Hoogerheide geeft aan dat Meld Misdaad Anoniem ook een goede oplossing is, die echt werkt. De politie krijgt tijdens de discussie een uitnodiging om een avond bij bewoners aan de Burgwal te komen zitten. Zo kunnen de agen ten vanuit een verdekte positie de dealers in het park waarnemen. Ook hier heeft de politie geen mid delen voor. 'En een samenscho lingsverbod dan?', vraagt iemand in de zaal. Ook deze oplossing blijkt niet mogelijk is. 'Het is een openbaar park en iedereen heeft het recht daar te zijn. Een samen scholingsverbod wordt pas gebruikt bij misdrijven, zoals plaat sen waar schietpartijen zijn.' Meer over de aanpak van van dief stal en dealen op pagina 5. Financieel advies "Bxelst room 'Een koofr tarief aangenomen. .txl Bekendmakingen op pagina 12 SNELCODE: 589ffli Garage Dros j www.texelseautopagina.nl Het gaat voel okay zo met A& boten van TESO. laat Tèxelstroom ook maar gaavo komen JOS KAGER Bernhardlaan 109, 1791 XD Den Burg, www.wonlngaanbodtexel.nl lnfo@wonlngaanbodtexel.nl Jos Kager, tel. 0222-312833 TEXELSB^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): expert schoorl Aannemingsbedrijf TATENHOVEbv VAK ANTI EKRANT Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1