m 'Gasten uitermate tevreden' TEXELSE 5 COURANT 'Politie zit niet stil' Opvang evacués verliep chaotisch 'Dealproblematiek nooit helemaal op te lossen' De Krim koopt bungalowpark UWV aan de Pelikaanweg De opvang van evacués tijdens de brand in de J'Elleboog verliep chaotisch. Dat was de kritiek van veel aanwezigen tijdens de eva luatieavond die dinsdag in Ques tion Plaza, werd gehouden. Voor een aantal aanwezigen was het zelfs niet eens duidelijk dat er een opvang was in sporthal Ons Genoegen. 'Wij hebben urenlang op een muurtje op de Groeneplaats gezeten. Nie mand vertelde ons waar we heen konden. Op gegeven moment heb ik mijn winkel aan de Warmoesstraat maar open gegooid, zodat mensen daar naar de wc konden en een kop koffie konden drinken', vertelt een bewoner van de Kantoorstraat. De eigenaar van hotel-restaurant De Smulpot zegt dat hij zijn gasten pas om half zeven naar buiten heeft gehaald, omdat niemand anders dit deed. Burgemeester Gis- kes bestreed dit. 'Ik heb zelf rond vijf uur met gasten van het hotel staan praten. Enkele bewoners gaven aan dat het niet duidelijk was waar ze heen moesten.' Piet Bolier van de gemeente gaf aan dat hij zijn uiterste best heeft gedaan iedereen te verzamelen en duidelijk te maken waar iedereen heen kon. Het speet hem dat dit blijkbaar niet in alle gevallen goed was gegaan. Tijdens de evaluatie haalden omwo nenden specifieke gevallen op. Samen bevestigden zij het beeld dat de gemeente al schetste: bij soort gelijke gebeurtenissen in de toe komst moet de evacuatie beter. Een vader van een bewoner van het Ach terom vroeg zich af waarom er geen politieauto met omroepinstallatie Wijkagent Marco van Duivenbo- den benadrukte tijdens de bijeen komst van de dorpscommissie van Den Burg dat de politie niet stil zit. Deze zomer hebben hij en zijn collega's de hele probleem groep in kaart gebracht en boe tes uitgedeeld voor het drinken in het park. 'Maar ze blijven terugkomen. En als wij eraan komen, drinken ze natuur lijk niet. Wij gooien dan wel de blik jes leeg die er staan en laten ze die zelf opruimen, maar veel meer kun nen we niet doen.' Overigens zal de dealproblematiek volgens de agent nooit helemaal opgelost kunnen worden. 'Dat is een utopie. Maar we kunnen met zijn allen ons best doen het pro- was gebruikt om iedereen te wek ken. 'Hier was simpelweg geen per soneel voor. Wij zijn eerst bezig gegaan met mensen weg te krijgen en kregen pas later hulp van colle ga's van de overkant', vertelde één van de agenten die die nacht aan wezig was. Ook de brandweer zat met weinig mensen, doordat de brand te laat werd opgeschaald. 'Hierdoor is de veiligheid van het brandweerpersoneel in gevaar geweest. Eén brandweerman heeft eerstegraads brandwonden opgelo pen en er was sprake van uitput tingsverschijnselen bij brandweer mensen. De eerste mensen zijn te laat afgelost', staat te lezen in het evaluatierapport dat werd uitgevoerd in opdracht van de veiligheidsregio Noord-Holland Noord. Van Riel, aanwezig namens de J'Elleboog, verweet de brandweer een gebrek aan kordaat optreden. 'Er was sprake van een schoenen- doosbrand. De brand bevond zich in een rechthoekige ruimte met slechts één deur. Hierin was een kleine brand gaande. Er was zelfs alleen sprake van rook. Dit had makkelijk geblust kunnen worden. Volgens de brandweer lagen de zaken anders. 'Er was sprake van een dusdanige rookontwikkeling dat de tempera tuur snel opliep. Er was explosiege vaar en het was niet veilig om inpan dig te blussen. Dit bleek wel uit de steekvlam die later ontstond en waarbij een brandweerman gewond raakte.' Ook de eigenaresse van bleem zo klein mogelijk te maken. Ouders herkennen het bijvoorbeeld niet als kinderen drugs gebruiken. Herkent u bijvoorbeeld uw buur meisje die aan de drugs is, meld het dan bij de ouders', vervolgt de wijk agent. Er wordt momenteel al samengewerkt met verslavingsin stanties, jeugdwerk en het centrum voor jeugd en gezin, maar ook de OSG moet een belangrijke rol spe len. Volgens één van de aanwezi gen wordt er geblowd op de ijs baan, door de jongeren die eerder Ekoplaza aan de Hogerstraat nam het woord. 'Wij hebben van niemand van de J'Elleboog iets vernomen in de nasleep van de brand. Er was geen enkele vorm van interesse in onze situatie. De brandweer heeft topwerk geleverd door in zo'n kleine ruimte de schade zo beperkt te hou den. Ik vind de reactie van de heer Van Riel dan ook niet gepast.' De zaal reageerde met applaus. Gelui den dat de eerste muur van de J'Elleboog ten onrechte vroegtijdig naar beneden was gehaald, werden door de brandweercommandant weersproken. Hij verklaarde dat de muur absoluut neergehaald diende te worden, omdat deze anders van zelf was omgevallen en de veiligheid van personeel in het geding was gekomen. Aan het einde van de avond waren de meeste vragen van de aanwezigen beantwoord. De eigenaar van De Lindeboom gaf als positieve feedback dat de gasten van zijn hotel uitermate tevre den waren over de zorg en dat Texel er een aantal vaste bezoekers bij heeft gekregen. Giskes deed ook nog een beroep op de verantwoordelijkheid van de bur ger zelf: 'Zorg allemaal voor een rookmelder in huis. Uit cijfers blijkt dat zeventig procent van de wonin gen in Noord-Holland over een rook melder beschikt. Dit percentage bedraagt op Texel slechts 57 pro cent' De burgemeester kijkt tevreden terug op de avond, al waren er door de gemeente meer mensen ver wacht. Volgens de aanwezige bewo ners waren er ook veel buurtbewo ners die geen uitnodiging hadden ontvangen. rookten op het schoolplein. 'Sinds het nieuwe gebouw is het school plein geheel rookvrij, maar nu staan ze rond negen uur 's ochtends een stukje verderop. Let de school dan niet op of moeten wij hier als burger op gaan letten?', klinkt het veront waardigd. Het probleem met vernielingen is dat ze meestal 's nachts gebeuren, zodat het niet door iemand wordt waargenomen. 'Zonder signalement kunnen we moeilijk iemand oppak ken. En bij dit soort overtredingen worden er geen vingerafdrukken afgenomen. Er is na de brandstich ting begin september wel een buurt onderzoek geweest, maar dat heeft niets opgeleverd', aldus Van Dui- venboden, die ruim de tijd nam om alle vragen te beantwoorden. De overlast door drinkende jongeren in het algemeen is volgens de wijk agent wel een stuk teruggelopen sinds besloten is geen jongeren onder de zestien meer toe te laten in cafés. Onder het motto 'jong geleerd, oud gedaan' heeft kinderopvang Olmenhoeve uit Den Burg ingespeeld op de Dag van de Duurzaam heid. Corina Hordijk van Duurzaam Texel las voor en de hele week werd met de hand afgewassen in plaats van met de machine. Ook werd de kinderen geleerd afval apart in te zamelen. 'Olmenhoeve wil een plek zijn waar kinderen uitgroeien tot zelfstandige en sociale men sen met verantwoordelijkheidsgevoel. Duurzaamheid hoort daar ook bij', aldus Marleen Keijser van Olmenhoeve. Ma*,sn De peuters van speelzaal Olleke Bolleke uit Den Burg zijn ter afsluiting van het boekenproject Klepperdeklop op stap geweest met de Jan Plezier. Met hun zelfgemaakte stokpaardjes in de hand gingen ze in een echte stal kijken hoe paarden slapen en eten. Speciaal voor de kinderen werd de Jan Plezier kosteloos beschikbaar gesteld. Een hele vloot mosselvissers op de Rede van Texel, gefotografeerd door Gosse Kruger vanaf de TX10. De schepen zijn aan het vissen naar mosselzaad, waarvan de oogst dit jaar overvloedig is. Tijdens de eerste twee weken van de najaarscampagne werd 140.000 ton (een mosselton is 100 kilo) mosselzaad opgevist en in meer stabiele gebie den uitgezet. VRIJDAG 12 OKTOBER 2012 Erkenning CBF voor Tesselhuus Het Tesselhuus is weer voor drie jaar gecertificeerd door het Centraal Bureau Fondsenwer ving (CBF). Voor het verlengen van het certifi caat werd het financiële beleid van de stichting streng onder de loep genomen. Belangrijke toetsing daarbij was dat de inkomsten op verantwoorde wijze worden aange wend voor het realiseren van de doelstelling. Het bestuur van het Tesselhuus toonde zich verheugd met de toekenning, die geldig is tot 1 oktober 2015. Met de overname van het UWV bungalowpark aan de Pelikaan- weg heeft De Krim haar aanbod van vakantiehuizen op Texel uit gebreid. N.V. Exploitatiemaatschappij De Krim heeft het UWV bungalowpark aan de Pelikaanweg te De Koog op 20 september aangekocht. Het UWV (voorheen het GAK) beheerde vijf van dit soort vakantieparkjes, onder meer op Ameland en in Renesse, die allemaal worden afgestoten. Het vakantiepark op Texel bestaat uit tien vakantiewo ningen, allen voor zes personen en gelegen op fraaie kavels aan de rand van de Dennen. Het UWV verhuurde de vakantiehuizen aan eigen personeelsleden. Medewer kers van het UWV blijven welkom, maar kunnen voortaan tegen kor ting ook een huisje op De Krim huren. 'De Krim verbreedt met deze aan koop haar aanbod van kwalitatief goede accommodaties in De Koog. Het UWV-park ligt om de hoek en sluit naadloos aan op ons bestaan de aanbod. Het is een mooie aan vulling en de kwaliteit is goed', aldus Krim-directeur Iwan Groot huis, die aangeeft dat de aankoop past binnen de strategie. 'We blij ven op zoek naar extra activitei ten.' De Krim verwacht de vakantiehui zen vanaf december 2012 in de verhuur te kunnen nemen. Het dagelijks beheer wordt verzorgd door de familie Koorn, die ook de accommodaties aan de Californi- eweg en de Pelikaanweg voor De Krim beheert. De Krim beheert en verhuurt nu zo'n 500 luxe vakantiehuizen, 65 chalets, 30 luxe familievilla's en ruim 600 kampeerplaatsen op de vijfsterren camping. Daarnaast exploiteert De Krim golfbaan De Texelse en Hotel Molenbos en het bij De Koog gelegen Bungalow park 't Hoogelandt en apparte mentencomplex Residentie Cali- fornië. Tussen duim en pink De zeeën, landen, eiland Texel, elk hun oord Hebben oorsprong in de Logos, Gods Woord De profeet Jesaja, ja die van het kerstverhaal Tekende het op in machtige proza ïsche taal Dat er niemand is die aan de Schepper genaakt In de Psalmen wordt hiervan gewag gemaakt Maar ook Genesis, Jeremia en Job getuigen Dat elk zich voor Gods Heerlijkheid moet buigen Van diepte tot hoogte, één majes teitelijke link In de hand van God, tussen Zijn duim en pink Tevens is Hij zorgzame Herder en Heilige wachter Die leidt zijn Heir uit, niet één blijft er achter Leven en bestaan is vergankelijk in tijdelijkheid Eens snijdt de chronos tijd tot eeu wigheid Alle onzienlijkheid overgaat in wer kelijkheid Meer nog overkleed wordt met heerlijkheid Jeremia betoogt zelfs, en doet op de mens appel Alle geschapene gerelateerd is aan Zijn erfdeel Israël Kinderen krijgen djembé-les van Severin Candel in de bibliotheek in Den Burg. Het was één van de activiteiten op de instuifmiddag van de Kinderboekenweek met als thema 'Hallo wereld'. Op de middag kwa men zo'n zestig kinderen af die kennis maakten met de verschillende werelddelen. uuoih—k De aarde daaraan wilde de Heere God zijn Zoon kwijt Leven enkel op deze planeet, genadevolle Waarheid Dit naar aanleiding van de feesten van Israël in de maand Tisri, te weten Rosh Hashana (nieuwjaar), Jom Kipoer, (grote verzoendag) en Soekot (Loofhuttenfeest) en dat Texels ligging niet afhangt zo als een bekend astronoom alhier beweert van de ligging van Venus en Jupiter, (Zeus)planeten die slechts vigeren in de heidense afgodendienst en ondergeschikt zijn aan het grote nog te volmaken plan van de God van Israël. Ter lering en de vermake. N. Drenth, Den Burg. De energiebesparingscampagne Wat doe jij uit? is geslaagd. Woens dagmiddag werd de eindstand bekend gemaakt bij de grote roze energiemeter op de Groeneplaats. Werd er in dezelfde week vorig jaar nog 1431769 kWh verbruikt, dit jaar deed Texel het met 1424011 kWh zuiniger. F^^sd»*»*) Isola Bella (4) Het Goois Vrouwenkoor Venerdi Mattina vierde afgelopen weekend het dertigjarig jubileum. Gezocht werd naar een mooie locatie voor rond de twintig gasten, met een aangepaste kamer voor minderva- liden, een piano en een grote oefenruimte. Op aanbeveling van een ander koor kwamen we uit bij Isola Bella. Aangevuld met een paar slaapplaatsen in een andere B&B in de Kogerstraat kregen we het plaatje helemaal rond en het was geweldig. Ten eerste natuurlijk het prachtige weer, een cadeautje waarop we van tevoren niet had den durven rekenen. Ten tweede onze geweldige diri- gente Anne Balazs, maar dat wis ten we van tevoren. Ten derde, de grote verrassing: de plek waar we uiteindelijk op uitge komen waren: de Rozendijk. Onze grote dank, complimenten en bewondering gaan uit naar Anne en Piet van Isola Bella, voor de manier waarop zij ons weekend tot een onvergetelijk feest hebben gemaakt. De gastvrijheid, de sfeer, de verzorging en verwennerij met tal van heerlijke lokale producten en niet te vergeten de fantastische locatie, het was allemaal van grote klasse. Tot onze verbijstering hoorden wij dat zij door de gemeente aange zegd hebben gekregen hun prach tige B&B per 1 januari te sluiten. Dit kan niet waar zijn. Iedere Texelaar zou trots moeten zijn op een zo unieke locatie op het heerlijke eiland en er samen met Piet en Anne voor moeten strijden dat deze parel behouden blijft. Zij trek ken een doelgroep aan die voor niemand concurrerend is en leve ren in deze tijden van economische crisis een welkome bijdrage aan het toerisme op het eiland. Uiteindelijk is de tamtam een zeer krachtige vorm van reclame. Wij, ook degenen die nog nooit op Texel waren geweest, komen na deze ervaring allemaal terug met andere groepen in ons kielzog. Namens alle leden van Venerdi Mattina, Lilian Tekstra, Weesp. Verbod op uitplaatsing In het nieuwe bestemmingsplan voor het buitengebied zal uit drukkelijk worden verboden dat gebouwen met recreatieappar tementen worden vervangen door losse huisjes. Een verblijfs- recreatief gebouw mag uit niet meer dan twee hoofdgebouwen bestaan. Dit blijkt uit een aanvulling van de nota van uitgangspunten waarover b en w vorige week hebben beslo ten naar aanleiding van inspraakre acties. Een andere aanvulling betreft de normtelling en het maxi mum bebouwingsvlak van familie huizen. Deze huizen mogen uit niet meer dan vier geschakelde bunga lows bestaan. B en w moeten nog beslissen over inspraakreacties die betrekking hebben op mogelijkhe den en beperkingen voor andere sectoren, zoals de agrarische. De indieners van de reacties en de gemeenteraad worden over het resultaat geïnformeerd evenals de pers. Dat gebeurt voordat het ont- werpbestemmingsplan ter visie wordt gelegd.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5