i TEXELSE 8 COURANT Reanimatie in sporthal tijdens volleybal Dilemma's van reanimatie 'Frans zou er hier niet zomaar tussenuit knijpen' Reanimatie op strand bij paal 21 Stichting opgericht voor netwerk AED Vlamkast hangt klaar 'We dachten eerst aan een epileptische aanval' DINSDAG 16 OKTOBER 2012 AED-netwerk Er wordt hard gewerkt aan de realisatie van een AED-netwerk op Texel. Een werkgroep is bezig zowel AED's als burger hulpverleners te werven voor een dekkend netwerk om snel hulp te kunnen verlenen bij een reanimatie. Op deze pagina de laatste stand van zaken rond de ontwikkeling van het net werk en twee verhalen van Texelaars die een reanimatie van nabij meemaakten en waar een AED aan te pas kwam. Vrijwilligers Texelaars die meer willen weten over het AED-burgernetwerk of zich willen aanmelden als burgerhulpverlener, kunnen terecht op www.burgeraed.nl of www.aedalert.nl. Dat geldt voor mensen met geldige reanimatiepapieren. Mensen die die niet hebben maar wel burgerhulpverlener willen wor den, kunnen via de Stichting AED Texel kosteloos een ver korte instructie in het gebruik van AED's krijgen. De stichting is te bereiken via tel. 315224 of info@aedtexel.nl. Frans Witte tijdens de eilandcompetitie n Muus Smit praten Bij een reanimatie is het hande len geblazen en is er geen tijd om na te denken. Volgens Mar- go Noom, betrokken bij de reanimatie van Frans Witte, slaan na afloop echter de twij fels toe en komen de dilem ma's. 'Voor Frans heeft de reanimatie goed uitgepakt. In zijn geval waren de omstandigheden ideaal, omdat er direct hulpverleners waren, er een AED aanwezig was en de ambulance er snel kon zijn. Toch blijven er dilemma's. Leeftijd, con ditie en de vraag hoe lang iemand zonder zuurstof heeft gezeten, speelt allemaal een rol. Hier hangt de kans van herstel allemaal van af.' Noom noemt als voorbeeld prins Johan-Friso die lang werd gereani meerd na zijn ski-ongeluk en sinds dien in coma ligt. Het is volgens haar de vraag in hoeverre iemand na een reanimatie een waardevol leven blijft houden. 'Beroepshalve heb ik vaker de gevolgen gezien van zuurstoftekort in de hersenen en dat kan slecht uitpakken. Tij dens een reanimatie heb je niet veel tijd om je te bedenken, omdat je zo onverwacht met een dergelij ke situatie wordt geconfronteerd. Dan is het vooral belangrijk dat je op een soort van automatisme kunt handelen en snel alles op een rijtje hebt. Maar daarnaast blijft het goed de discussie te blijven voeren over de vraag of je wel of niet moet reanimeren. In dat geval is het belangrijk dat mensen die zeker niet gereanimeerd willen worden dat ook duidelijk zichtbaar hebben voor eventuele hulpverleners.' Volgens Noom kan de AED echter van grote waarde zijn, zeker als die overal dicht bij de hand is en snel kan worden ingezet zoals bij Witte het geval was. 'Hoe sneller je erbij bent, hoe groter de kans dat iemand er met minimale schade uitkomt. Daarvoor zijn natuurlijk wel veel meer mensen nodig die weten wat er moet gebeuren bij een reanimatie. En ze moeten ook snel ter plekke kunnen zijn.' Het gaf haar zelf een goed gevoel dat ze wat kon doen toen ze sporthal Ons Genoegen binnenliep en met de reanimatie werd geconfron teerd. 'In die zin zou ik iedereen willen aanmoedigen ervoor te zor gen dat je op de hoogte bent en oefent, zodat je niet machteloos hoeft toe te kijken als er een reani matie op je pad komt.' Het leek of hij een vreemde duik naar een onmogelijk bal maakte tijdens de eilandcompetitie vol leybal in sporthal Ons Genoe gen in Den Burg. Maar Frans Witte kwam niet meer overeind en bleef liggen. Hij had een hart stilstand, waarna Muus Smit, Margo Noom en Albert Scholl een reanimatie uitvoerde. Smit, die samen met Witte in het veld stond, keek in eerste instantie een paar seconden verbaasd naar zijn roerloos in het veld liggende medespeler. Daarna kwam hij met een in actie. 'Vanuit mijn werk bij de politie ben ik gewend om te handelen en heb ik eerder reani- maties meegemaakt, maar dit was toch anders. Dit was in mijn directe omgeving en bij iemand met wie ik al dertig jaar volleybal. Een van de eerste gedachten die door me heen ging, was dat Frans er niet zomaar tussenuit zou knijpen.' Smit vertelt het in de huiskamer van Frans en Guus Witte. Vragen stellen is bijna niet nodig. Het gesprek komt vanzelf op de reani matie en gaat er ook niet meer vandaan. De onderlinge sfeer is goed en close. Welhaast zonder tussenpauzes vertelt de een en dan weer de ander wat er die avond gebeurde. Het leek erop dat Witte nog ademde, maar dat werd meteen herkend als gaspen. Dat is een soort uitstoten van de laatste adem wat voorkomt bij hartfalen. Margo Noom, die net de zaal had betreden voor de volgende wed strijd, kwam erbij om samen met Smit de reanimatie uit te voeren. Albert Scholl, scheidsrechter bij de wedstrijd van Smit en Witte, spoed de zich naar de AED in het EHBO- hok. Voor zijn eigen gevoel ging hij er rustig heen, voor het gevoel van Smit was hij in oogwenk met het apparaat aan zijn zijde. De sfeer in de sporthal was meteen omgesla gen. 'Het was doodstil in de zaal. Eng stil zelfs. De andere spelers bleven gelukkig op gepaste afstand toen we bezig waren.' Even leek het mis te gaan met de AED, omdat één van de snoeren was losgeschoten. Dat werd met behulp van Kees Slik snel opge lost. Hij had 112 aan de lijn en de hulpverleners op de meldkamer hielpen op afstand mee de AED wer aan de praat te krijgen. Vervol gens werd het apparaat aangeslo ten en kreeg Witte een schok toe gediend. Scholl vertelt dat hij het er later moeilijk mee had dat de AED aanvankelijk niet werkte. 'Je zal het meemaken dat het misgaat op zo'n snoertje.' Volgens Smit ging het echter uiteindelijk allemaal goed en dat was het belangrijkste. Hij vond het onder meer kundig van Scholl dat hij 'los' riep op het moment dat de schok werd toegediend. Scholl, Noom en Smit waren onge veer zeven tot acht minuten met de reanimatie bezig. Daarna namen hulpverleners van de ambulance het werk over om Witte stabiel te krijgen. Hij werd om vijf over negen getroffen en om tien uur was hij aan boord van de boot om naar Alkmaar te worden gebracht. De mensen die hem geholpen had den, bleven achter in de sporthal om elkaar te steunen en na te pra ten. Scholl: 'Margot en ik hebben een tijd tegen de muur gezeten. Ik voelde me op dat moment heel rustig.' Voordat iedereen naar huis ging, werd erop gelet dat niemand alleen zou komen te zitten. Frans Witte zelf kreeg niks mee van wat er gebeurde. Hij werd in het ziekenhuis een paar dagen onder koeld gehouden om zoveel moge lijk letsel te voorkomen. 'Na een paar dagen werd ik wakker en vroeg ik me af wat ik in het zieken huis deed.' Pas na een week werd hem echt duidelijk wat er was gebeurd. Het frappante is volgens Witte dat hij geen enkele herinne ring aan de bewuste avond heeft, maar ook een paar dagen vóór de wedstrijd kwijt is. Inmiddels is hij weer op de been. Witte onderging na het voorval onder meer een forse operatie waarbij hij zes bypasses kreeg. 'Ik merk dat ik nu wat sneller moe ben dan voor heen.' Wedstrijdvolleybal zit er vooralsnog niet in. Scholl en Smit vertellen dat ze blij waren dat ze wisten wat ze moes ten doen toen Witte werd getrof fen. Smit had zijn kennis nog vanuit zijn werk en Scholl had via de ten nisvereniging een AED-opleiding gehad. 'Toen bij een herhalingsles plaatsen vrij bleven, ben ik nog een keer gegaan en dat heeft geholpen de kennis er goed in te krijgen.' De dagen na de reanimatie was er onderling veel contact met elkaar. Daarbij werd duidelijk hoe belang rijk het was elkaar te blijven infor meren. Een medewerker van Hol land Safe nam achteraf de reanimatie nog eens met de groep door en Witte was aanwezig bij het uitlezen van de gegevens van de AED. De conclusie was dat ze het goed hadden gehandeld. Smit: 'Toen we de reanimatie doorna men, werd ook gezegd dat hande lend optreden het belangrijkste is dat je kunt doen bij een reanimatie. Niks doen, is geen optie.' John Daalder en Kees Koopman van Gemeentewerken stonden op het paal 21 plotseling voor een reanimatie. (Foto j&o. Ze zagen aanvankelijk een man die nabij paal 21 stond te praten met een ander. Ogenschijnlijk ging alles zijn gangetje. Even later zagen John Daalder en Kees Koopman van Gemeente werken dezelfde man, klaar met zijn gesprek, opeens voorover vallen en blijven liggen op het strand. Koopman en Daalder gingen er meteen op af met de strandwagen. Aangekomen bij de man, een toe rist die op De Shelter in De Koog verbleef, dachten Koopman en Daalder in eerste instantie aan een epileptische aanval. De onbekende man ademde, maar maakte vreem de bewegingen. De twee legden hem in de stabiele zijligging om zijn ademweg vrij te houden en Koop man belde met 112 om een ambu lance te laten komen. Terwijl hij daarmee bezig was, hield de man opeens op met ademen en viel ook zijn polsslag weg. Voor Daalder en Koopman was het duidelijk: dat werd een reanimatie. Daalder begon er meteen mee en Koopman bleef aan de lijn met 112 waar een medewerker van de meldkamer hen begeleidde. Koop man: 'Diep respect voor de manier waarop ze dat deden en je rustig hielden. Op een gegeven moment wist ik iets niet, maar door hun manier van vragen, kwam het via een omweggetje goed.' De alarm centrale mobiliseerde de hulpdien sten en na ongeveer drie a vier minuten verscheen er een politie wagen en kwam er agent bij met een AED om de man te helpen. Korte daarna verschenen ook twee ambulances en de whippertruck van de KNRM bij paal 21. Volgens Daalder was het schrikken toen het een reanimatie werd. Er klonken een paar woorden die niet voor herhaling vatbaar waren, maar hij ging meteen aan de slag. 'Het is iets dat je overkomt, maar je gaat wel handelen.' De man kreeg met de AED van de politie een schok toegediend en later gebeurde dat nog een keer met de apparatuur van de ambulance toen die was aangekoppeld. 'Dat was heftig om te zien. De armen van de man kwa men los van de grond.' Na ruim een kwartier vertrok het slachtoffer in de ambulance naar het zieken huis. Hij had op dat moment weer een hartslag. Daalder en Koopman kregen de nodige nazorg. 'Paul Smit van de ambulance zei dat we 's middags bij de ambulancepost langs moes ten komen om na te praten. En direct nadat de man was vertrok ken, hebben we koffie gedronken bij het strandpaviljoen om na te praten.' Tegen die tijd was ook duidelijk geworden wie de onbe kende man was. Zijn vrouw had de politie gebeld, omdat haar man, die hartpatiënt was, langer weg bleef dan hij met haar had afge sproken. Op dat moment kon de koppeling worden gemaakt. 'Maar die man had verder niks bij zich toen hij daar op het strand was.' Na het gesprek diezelfde dag bij de ambulancedienst volgde voor Daalder en Koopman een gesprek met de afdeling personeel en orga nisatie van de gemeente. De twee kregen ook de complimenten van de burgemeester. Koopman had uit eigen beweging eveneens een gesprek met Frank van der Linde en Piet Knol van Holland Safe. Hij had eerder een reanimatie meege maakt, waardoor de reanimatie op het strand hem bleef bezighouden. 'Dat gesprek met Frank en Piet was prettig. Het was goed om dat te hebben.' Na twee weken volgde een taart van de familie van de man en dat deed de twee goed. 'Die taart heb ben we meteen gedeeld met de collega's van Gemeentewerken.' De dochter van de man houdt Daalder en Koopman sinds het voorval, een paar dagen vóór de Ronde om Texel, op de hoogte hoe het met haar vader gaat. De man is aan het revalideren, maar hoopt op termijn weer naar Texel te komen. Bedoeling is dat er dan een ont moeting plaatsvindt. Hij wil graag kennismaken met zijn redders. Daalder en Koopman willen de man eveneens graag een keer ont moeten. De vorming van het AED-net werk op Texel krijgt verder vorm. Er is een stichting opgericht (Stichting AED Texel) waar het netwerk bij is ondergebracht en de al bestaande werkgroep met diverse betrokken partijen heeft verdere stappen gezet om te komen tot een dekkend netwerk op het eiland. De opzet van het AED-netwerk is dat er 24 uur per dag over het eiland defibrillatoren beschikbaar zijn en dat er bij een reanimatie een beroep kan worden gedaan op burgerhulpverleners om direct in actie te komen. Volgens een inven tarisatie van de stichting zijn inmid dels zo'n zestig AED's beschikbaar voor het netwerk. Dat zijn onder meer AED's van diverse bedrijven op het eiland. Bedoeling is dat de apparaten komen te hangen in kasten aan de buitenkant van de bedrijven, zodat permanent beschikbaar zijn. De werkgroep houdt zich bezig met het regelen van die kasten. Het aantal van zes tig is nog niet voldoende voor een volledig dekkend netwerk. Er hebben zich inmiddels ruim honderd Texelaars aangemeld als burgerhulpverlener, maar dat is volgens de stichting nog niet toe reikend. In totaal zijn circa zeshon- De AED van EP Voordeelland aan de Vlamkast in Oudeschild is één van de defibrillatoren die voor het AED-netwerk beschikbaar. Raoul en Dimitri Helleman schaften de AED aan van de giften die zij kregen bij de opening van de nieu we winkel. Ze kregen hem recent van Jan Vonk die bij het AED-pro- ject betrokken is. De AED wordt buiten aan de zijkant van de winkel opgehangen, zodat hij bij een reanimatie 24 uur per dag beschikbaar is. derd mensen nodig om het net werk dekkend te hebben. Recent stonden vertegenwoordigers van de werkgroep op de ondernemers- beurs in Stayokay om mensen op het netwerk te wijzen en het wordt ook op andere manieren onder de aandacht gebracht. De werkgroep heeft tevens een eigen website (www.aedtexel.nl) gemaakt waarop informatie over het netwerk wordt verschaft. De site werd belange loos gemaakt door Chris Ellen en Peter Koorn van 53 Graden Noord. Aanmelden is mogelijk via www. burgeraed.nl en www.aedalert.nl. Dat zijn sites die zich landelijk met AED-netwerken bezighouden. Mensen die belangstelling hebben, maar niet over de juiste papieren beschikken, kunnen contact opne men met de stichting om gratis instructie over een AED te krijgen. Wethouder Hennie Huisman (zorg en welzijn) hoopt dat de inspan ningen het aantal deelnemers ver der doet stijgen. 'Er zijn mensen die wel met een AED om kunnen gaan, maar zich niet aanmelden omdat ze dan elk moment opge roepen zouden kunnen worden en dat schrikt af. In de praktijk valt dit mee, we hebben op Texel gemid deld achttien keer per jaar een melding van een reanimatie. De kans dat je wordt opgroepen omdat je in de buurt woont of werkt, is relatief gezien niet groot.' Texel is één van de laatste gebieden in Noord-Holland Noord waar aan de realisatie van een AED-burgernet- werk wordt gewerkt. Volgens wet houder Huisman is het voor Texel allemaal wat lastiger te realiseren door de lage bevolkingsdichtheid en de omvang van het eiland. De stichting wijst erop dat het AED-netwerk een extra vorm van hulpverlening is naast de reguliere hulpverlening. De achterliggende gedachte is dat mensen die zich in de directe omgeving van een slachtoffer bevinden meteen met hulpverlening met een AED kunnen beginnen nog voordat de ambu lance er is. Hoe eerder een slacht offer hulp krijgt, hoe groter de kans dat die het er goed vanaf brengt. De burgerhulpverleners worden via een SMS door de meldkamer in Alkmaar gealarmeerd. Zij lezen dan in hun scherm waar het slachtoffer zich bevindt en waar de dichtstbij zijnde AED is. De werkgroep die zich met het opzetten van het netwerk bezig houdt, bestaat uit vertegenwoordi gers van de gemeente, Rode Kruis Texel, de ambulancedienst op Texel, het Texels Ondernemers Platform, de WMO Adviesraad, de Sportraad, SWOT, Pharos, Vonk Preventieservice en HollandSafe.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 8