adder Marathon op Groenland voor bedreigd Mexicaans volk AGENDA Italiaans live-cooking op De Krim Cine»m<3 Te»xe»l TEXELSE 9 COURANT Dialect genot voor 'oudere' Texelaar :0Vleugels TAX DINSDAG 16 OKTOBER 2012 Een marathon lopen is al zwaar, maar Jaap Duin (28) en Arnaud Landgraaf (31) doen er nog een schepje boven op. Komende zaterdag lopen zij de Polar Cir cle Marathon in Groenland. Ruim 42 kilometer door de sneeuw, over gletsjers en ijs vlaktes. Dit alles bij zo'n tien graden onder nul. Amsterdam waar hij samen met Landgraaf marathontraining geeft. Opvallend is dat het duo zelf nog nooit een marathon liep. 'Als je het doet, kun je het maar beter direct goed doen', vertelt Landgraaf. Het duo liep al de nodige halve mara thons en bereidde zich bovendien grondig voor op het evenement. Zij kregen hierbij hulp van experts als Wim Hof (alias de leeman) en de bekende marathonloper German Silva uit Mexico die een Texelse vrouw heeft. 'Van Wim Hof kregen we training in ademhalingstechnie ken en tips om ons voor te berei den op de temperaturen. Ik douche nu al tien maanden enkel met koud water', vertelt Duin. Silva hielp met het trainingsschema. Zo traint het duo drie tot vier keer in de week. Drie keer duurlooptraining en één keer krachttraining. Daarnaast zijn ze op hoogtestage in Italië geweest. Voor de marathon hebben Duin en Landgraaf zich laten sponsoren. Het geld dat zij ophalen komt ten goede aan de Tarahumara, een indiaans volk woonachtig in het noorden van Mexico. 'Dat is een volk dat bekend staat om zijn lan- geafstandslopers. De Tarahumara worden bedreigd door bijvoorbeeld ontbossing en drugsbaronnen die hun land afpakken', vertelt Duin. Het geld komt via Sliva direct bij de stam terecht en moet onder meer gebruikt worden voor educatie. De kosten van de vlucht en de deel name aan de marathon betalen ze zelf. Donderdagmiddag komen Duin en Landgraaf aan in Groenland en zaterdagochtend wordt er al gelo pen. Veel tijd om voor te acclimati seren is er dus niet. 'Nee dat is waar, maar we zijn al goed getraind. We kunnen die anderhalve dag gebruiken om aan het weer te wen nen. We zijn door Mantje gespon sord met passende kleding. Je moet kleding hebben die je warm houdt, maar die tegelijkertijd het zweet wel afvoert.', aldus Duin die uitkijkt naar de marathon. 'Uiter aard heb ik er heel veel zin aan. Maar ik vind het ook wel span nend. Ik heb de laatste tijd wat klachten in mijn lies en ik hoop dat die het ook goed doorstaat, want ik wil zo snel mogelijk weer op het Amaud Landgraaf voetbalveld staan. We willen in ieder geval onder de vier uur blij- alweer terug naar Nederland, een ven.' ervaring rijker. 'We laten de Texelse Een uitgebreide vakantie zit er niet Courant zeker even weten hoe het in. Maandagochtend vliegen ze gegaan is.' door dezelfde personen als vorig jaar gebracht. Voor mij als nieuwkomer was het desalniettemin genieten. Humor van Piet Kooiman werd afgewisseld met tranentrekkende liederen van Aart van den Brink. De nostalgie kwam van El Kortenhoeve en Gré Dros, terwijl ereburger Harry de Graaf het geheel aan elkaar praatte met verschillende anekdotes. De interactie met de zaal kwam het beste tot zijn recht toen Arie Lap en Jan Bakker de Texelse versie van Ons Dorp ten gehore brachten. Gerrit Terwindt bracht mij in verroe ring toen hij zijn Texelse versies van Ede Staal speelde. Het waren verta lingen van drie nummers van de grootste Groningse volkszanger aller tijden. Terwijl de mensen in de zaal genoten van het Texels dwaal den mijn gedachten af naar 'Mien Grunnigerlaand' en een zweem van heimwee kwam in mij naar boven. Voor mij was het zogezegd de eer ste keer dat ik de dialectmiddag bezocht. Voor de mensen die vorig jaar ook in De Lindeboom waren (waar de eerste editie gehouden werd), was het veel van hetzelfde. De pret was er niet minder om bij de veelal oudere bezoekers. Ik denk dat tussen mij, met mijn 27 jaar, en de op één na jongste aanwezige toch zo'n twintig jaar leeftijdsver schil zat. De jongeren zagen het Piet Kooiman tijdens zijn optreden op Stiêntjes om te pikke. (Foto Job Schep; In de Waldhoorn in Den Hoorn werd zaterdag Stiêntjes om te pikke gehouden, de tweede edi tie van de middag van het dialect. Aangezien ik weekenddienst had was het aan mij de eer hier een bezoekje aan te brengen. Eén probleem, ik spreek niet veel meer Texels dan tuunwal en over kanten Tot mijn verbazing kon ik het bijna allemaal t Zelf ben ik in 1985 uit de Groningse klei getrokken en opgegroeid met Gronings. Net als op Texel is het dialect aan de ene kant van de pro vincie totaal verschillend met de andere kant. Zoals in De Waal anders wordt gesproken dan in Den Hoorn. Ik heb altijd al interesse gehad in dialect en keek ook met veel plezier uit naar het uitje in Den Hoorn. Het was een even plezierige als educatieve middag. Ik leerde een hoop woorden, die ik in het afgelopen jaar nog niet eerder gehoord had. Nu zou ik naast mijn schoenen kunnen gaan lopen en direct proberen wat Texels op papier te zetten, maar ik vrees dat dit zodanig pijn doet aan de ogen van doorgewinterde Texelaars, dat ik dit maar achterwege laat. De middag bestond uit een afwisseling van muziek, anekdotes en gedichten. Veel van de voordrachten werden Jaap Duin lopen Achter de schermen COLUMN blijkbaar met zitten om zich dne uur te laten overgieten met de Texelse cultuur. Het Texels dialect vergrijst en er moet een omslag komen wil het Texels niet verloren gaan. Dit zou in mijn ogen zonde zijn voor een eiland dat zich zo vasthoudt aan zijn tradities en cultuur. Dus ouders, stampt het Texels in uw kinderen! Job Schepers derdag 18 oktober van 17.00 tot 20.00 uur Kindertheater Feestrestaurant Drie uur theater, pret, spanning en lekker eten Entree €18,00, alt-in, reserveren gewenst. Zaterdag 20 oktober Diner Cabaret 19.00 uur Uitgebreid ^-gangendiner, inct. de show €43,50 Zondag 21 oktober 16.00 uur Joop Visser Jessica van Noord De laatste ronde" Kritisch, scherp, poëtisch, lyrisch en zeer humoristisch. Entree €16,00 Dinsdag 23 oktober 20.30 uur Muziektheater-Vreeswijk De Andersons Kleine subtiele liedjes en comedynummers, virtuoos gezongen en gespeeld. Entree<16,00. Dok voor lunch en la carte! Italiaanse gerechten vermengd met Texelse gastvrijheid. U kunt er volop van genieten in Restaurant De Wad denhoeve op Vakantiepark De Kl im. In samenwerking met kok Giovanni Grillo van Catering Di Gio is er elke zaterdagavond een Italiaanse avond met live-cooking van de heerlijkste gerechten. Giovanni Grillo heeft veel ervaring in de Italiaanse keuken. De liefde voor het koken is hem met de paplepel ingegoten, van jongs af aan leerde het vak van zijn moeder. Giovanni is kri tisch en werkt met de beste produc ten. Mediterrane ingrediënten uit zijn vaderland in combinatie met Texelse puurheid. Zo bereidt hij bijvoorbeeld op ambachtelijke wijze truffelkaas van echte Texelse schapen- en koeien- melk. Deze en andere van zijn zelf gemaakte kazen kunt u proeven op de Italiaanse avonden op De Krim, waar Giovanni samenwerkt met Peter Peijnappel, chefkok van Restaurant De Waddenhoeve. Ze laten de bezoekers kennismaken met de geneugten van de Italiaanse keuken in al zijn facetten. Al bij het voorgerecht is er volop keus uit de meest verfijnde vleeswaren, zoals Mortadella, Spinata Romana en Sala mi Napoli. Maar ook verschillende soorten olijven, uit Calibria en Sici lië, heerlijke salades van bijvoorbeeld rucula en typisch Italiaanse kruiden zoals basilicum. Het is slechts een greep uit het uitgebreide buffet. Tij dens het hoofdgerecht kunt u zelf zien, ruiken en ervaren hoe de koks ter plekke verschillende soorten pasta en andere gerechten bereiden. U kunt ook proeven van overheerlijke gamba's en allerlei andere typisch Ita liaanse heerlijkheden. Om de avond te beëindigen met een smakelijk en verfrissend dessert. Bij Italiaans eten hoort een Italiaans drankje. De medewerkers van de Waddenhoeve ontvangen u met een glas overheerlijke Prosecco en schen ken bij de verschillende gerechten een bijpassend glaasje wijn of ander drankje. 'Koken is plezier', zegt Giovanni met een stralend gezicht. 'Nog leu ker is het als je kunt samenwerken met mensen die ook enthousiast zijn, zoals hier op De Krim.' Het vakan tiepark bij De Cocksdorp is altijd op hun gasten kunnen verrassen. Zoals deze Italiaanse avonden. 'Texelaars zijn natuurlijk van harte welkom', ver telt horecamanager Jan van Dee van vakantiepark De Krim. U bent elke zaterdagavond welkom vanaf 17.00 uur. Ter kennismaking biedt Restaurant De Waddenhoeve een aantrekkelijke korting. In de hele maand oktober betaalt u €19,50 in plaats van €24,50. Kinderen krijgen vijftig procent korting. Trek gekregen? Reserveren is gewenst. Dit kan via tel. 0222-390115 of mailen naar Sales@krim.nl. Boeken aan de dijk Titel: Nederland Engeland: reflecties over zee Auteur: red. I. Jacobs en J. Schokken broek Uitgeverij Walburgpers Isbn 978.90.5730.773.7 Duitsland en België worden in Nederland wel gezien als onze buurlanden. Voor Engeland ligt dat niet zo voor de hand terwijl het eigenlijk ook aan ons land grenst. Weliswaar gescheiden door de Noordzee, maar zeker in het westen van ons land heeft Groot Brittannië de nodige invloed gehad. In dit door verschillende Maritieme musea samengesteld boek worden allerlei interessante aspecten van onze relatie met Engeland aan de orde gesteld. Zoals bijvoorbeeld de verschillende (zee)oorlogen, want we hebben wat afgeknokt met elkaar, maar ook scheepsbouw, handel en visserij De Hollandse schilderkunst heeft in de Gouden Eeuw duidelijke sporen nagelaten in het Engelse culturele leven. Maar vooral de taal heeft bijgedragen tot het bereiken van minder vervreem ding en het gevoel in vele opzichten dezelfde waarden en normen te hebben. In het koloniale verleden waren de Britten en de Hollanders vaak eikaars concurrenten, maar tijdens de Industriële Revolutie ont stonden er ook samenwerkingsver banden, vooral op het gebied van machinebouw en scheepvaart. Een extra leuk hoofdstuk voor boe kenliefhebbers gaat over de lees cultuur aan boord van de Engelse en Nederlandse passa giersschepen in de 20e eeuw. Een informatief en toegankelijk boek over een (te) weinig besproken onderwerp. Kirk van der Zwaag www.boekenaandedijk.nl Bioscoop I Eetcafé I Terras scgmSHBI Deze vakantie dagelijkse (kinder)mahnee voorstelling! Vroege Vogel Voorstellingen de ochtend voor 12.00 uur voor moor 5,50 p.p. naor de film! De Morathon <p geia op Te naien voor nun garage op het spel Mees Kees gelijknamige van Mlijam ddenhave, Is verfilmd. Kees Is een slagldlr groep gelukkig lesgeven Hope Springs fflw Mystery Movie Mees Kees poelgoeddokter .1 ■■•j. 1 d 1 mkerBell GeheiM WMO/ziekenvervoer Rolstoelvervoer TEy^EL q 2 2 2 "or*,n9 met onze voordeelpas 315555 www.taxitexel.nl

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9