Karter (17) kansrijk op Europees niveau Rechter bespeurt ongezonde broodnijd Sport TEXELSE 6 COURANT Studie omvang rundveestapel 'Het kwam me aan het begin niet aanwaaien' 'Voldoende draagkracht ontwikkeling centrum' Werkstraf voor Waalder na dubbele mishandeling Aanleg ATB-pad: 'Nog veel te doen' Wielersport Texel is blij met de instemming van nationaal park Duinen van Texel met de komst van een lange afstand ATB-route over terrein van Staatsbosbe heer. Inmiddels heeft de club gesproken met de gemeente over de aanvraag van de beno digde aanlegvergunning. De wens voor een pad van 100 kilometer voor mountainbikers leeft al lang. Bedoeling is dat de route niet alleen over terrein van SBB loopt, maar ook over andere delen van Texel. Hierover lopen bespre kingen. 'We maken flinke vorderin gen, maar hebben nog een hoop te doen', vertelt Dirk Vinke van Wie lersport Texel. Voor details over het tracé is het dan ook te vroeg, de verwachting is wel dat delen van het pad het komend jaar in gebruik kunnen worden genomen. Veel jongens voetballen, volley ballen of basketballen, maar Thijs van den Heuvel (17) uit De Cocksdorp vindt niets mooier dan racen met zijn kart. En hij is er nog succesvol in ook. Met nog één race te gaan staat hij vierde in stand om het GK4-kampioen- schap, de Europese klasse voor amateurs. En hij heeft nog kans op meer. Afgelopen keer won Van den Heu vel voor het eerst een race in de hoogste klasse. Met nog één race te gaan heeft hij zeven punten ach terstand op de nummer drie. Per wedstrijd zijn dertig punten te halen. De nummer 2 krijgt er 27, de nummer 3 24 en zo blijft dit aflopen met drie punten. De opdracht is dus duidelijk. 'Ik moet de huidige nummer drie achter mij houden en dat ben ik ook van plan', vertelt hij. 'Je moet gewoon winnen en als je je kop er bij houdt kan dat ook gewoon', voegt zijn vader (Edwin red.) toe. Als Thijs ook de kwalifi catie wint kan hij nog een punt extra halen waardoor er dus voor hem nog 31 punten te halen zijn. Een derde plaats is het hoogst haalbare, al had het er ook heel anders uit kunnen zien. 'Ik draai gewoon een heel goed seizoen, alleen word ik er twee races afge reden door een domme actie van een ander. Dat kost je veel punten', vertelt de 17-jarige coureur. 'Nor maal gaat het er na de race spor tief aan toe, maar als je een paar keer door dezelfde van de baan wordt getikt is dat wel even voorbij. De politierechter in Alkmaar heeft donderdag een 34-jarige inwoner van De Waal wegens mishande ling veroordeeld tot een werkstraf van 60 uur. Ook moet hij zijn twee slachtoffers ieder €250 smarte- geld betalen en een van zijn slachtoffers enkele tientjes scha devergoeding. De straf was nage noeg conform de eis. De bestrafte Texelaar zat donder dag geëmotioneerd en verontwaar digd in het strafbankje, de beschul digingen stukvoor stuk ontkennend. Zijn slachtoffers - een echtpaar - hadden bij de politie gelogen en bij de dokter hun verwondingen 'gefak- ed'. Hij had de man niet gestompt, zoals de aanklacht luidde, maar geduwd, 'met drie gestrekte vingers tegen zijn schouder'. De vrouw had hij met geen vinger aangeraakt. 'Ik heb een eigen bedrijf. Wat voor belang zou ik erbij hebben om in mijn eigen straat een vrouw te molesteren?', vroeg hij de rechter. Zij vroeg de Texelaar de hemd van het lijf. In de eerste plaats omdat in de zaak tegenstrijdige verklaringen zijn afgelegd, maar ook omdat zij een ongezonde vorm van 'brood nijd' bespeurde. De bestrafte Texe laar en zijn slachtoffers runnen op het eiland een bedrijf in dezelfde branche. De ruzie waaruit de mis handeling anderhalf jaar geleden voortkwam, ontstond toen het echt paar een klus in De Waal had en de bedrijfsbus pal voor de woning van de concurrent parkeerde. De 34-jarige Texelaar hield voor de rechter vol dat hij daarop 'als privé- persoon' en niet als concurrent naar het echtpaar toe was gestapt en tot tweemaal toe had gevraagd of zij de bus ergens anders wilden zet ten. Naar eigen zeggen werd hij daarbij dusdanig geprovoceerd dat hij 'door alle haantjesgedrag' uitein delijk een duw gaf en daarna boos weg beende, het echtpaar toebij- We hebben wel even duidelijk gemaakt dat we hier niet van gediend zijn', Het seizoen bestaat in totaal uit negen races, waar er nu acht van verreden zijn. De wedstrijden in het GK4-kampioenschap worden ver reden in Nederland, België en Duitsland. 'Maar waar we ook heen moeten, het is altijd een eind weg. In Nederland liggen de beste banen al in Den Bosch en Veldhoven. Daarom gaan we altijd met de camper. Het is meestal vrijdag weg, zondagavond terug. De laatste race wordt verreden in Genk. Dan wordt het donderdag heen, maan dag terug', vertelt Edwin, die zijn zoon steeds ervarener ziet worden. 'Je moet weten wanneer je risico moet nemen en wanneer niet. Als je derde ligt in de laatste ronde en je denkt dat je nog tweede kunt worden, maar je gaat er af omdat je teveel risico neemt heb je nul punten. Daar moet je slim in wor den. Als je het hele seizoen top vijf rijdt word je gewoon kampioen, maar daar zie ik hem ook stappen in maken', vertelt Edwin. Het is niet de enige positieve verandering die hij bij zijn zoon ziet. 'Hij krijgt steeds meer inzicht in zijn eigen kart. Als er vroeger iets slecht afgesteld was zei hij alleen dat het allemaal niet deugde. Daar kan ik niets mee. Nu geeft hij aan waar hij meer grip wil of waar het mis gaat. Daar kan ik wat mee', vervolgt senior, die eigenaar is van Garage Dros en samen met zijn zoon al het sleutelwerk aan de kart verricht. De kart waarin Thijs rijdt haalt snel heden van boven de 140 kilometer. De baan op Texel is hiervoor te klein en dus wordt er doordeweeks niet getraind. Gemiddeld gaan ze eens in de vier weken naar de overkant om te karten. Toch zit hij op Texel ook niet stil. Hij begeleidt op de kartbaan bij Akenbuurt een jongen en een meisje. In karts die rond de 85 kilometer per uur halen. 'De beste manier van trainen is door het te laten zien. Soms als ik iets uitleg begrijpen ze niet precies wat ik bedoel. Als ik er dan zelf voor rijd, zien ze lijnen die ik rijd en daar leren ze weer van.' Bij het karten ben je deels afhanke lijk van het materiaal dat je tot je beschikking hebt. 'Het is als bij iedere vorm van topsport. Hoe hoger je actief bent, hoe beter je materiaal moet zijn. En diegene met het meeste budget kan de beste kart op de baan brengen', vertelt Edwin. 'Vorig jaar had Thijs nog een kart waarvan de motor er drie keer mee ophield. De kart die hij nu heeft is veel betrouwbaar der.' Maar talent en training zijn van minstens zoveel belang als het materiaal. 'Het kwam me aan het begin niet aanwaaien. Ik was een jaar of 12 toen ik begon en aan het begin was het helemaal niets. Ik corrigeerde toen nog veel te veel bij het sturen, terwijl je dit eigenlijk zo min mogelijk moet doen. Je moet je wagen laten rollen, dat is het belangrijkste bij het karten.' Daarnaast let de coureur erop dat hij niet te snel de bocht in gaat. 'Dan moet je namelijk teveel bij- remmen en kom je juist langzamer uit de bocht. Het is iets dat je moet aanvoelen.' Naast het materiaal en talent is de afstelling belangrijk. Een verandering in de afstelling van de assen van een halve centi meter kan al een wereld van ver schil maken, net als de banden spanning waarmee je rijdt. De juiste combinatie van alle factoren blijkt nu gevonden. Een eerste plaats zal het dit jaar niet meer opleveren, daarvoor is de achterstand te groot. Maar het doel voor volgend seizoen is duidelijk. 'Het wordt het derde jaar dat ik op dit niveau rijd en ik wil gewoon eerste worden.', vertelt Thijs. 'Je gaat gewoon eer ste worden. Thijs is de eerste Texelaar die op dit niveau een wedstrijd heeft gewonnen', vertelt Edwin. Op 18 november wordt de laatste wed strijd van het seizoen gereden, daarna is bekend of Thijs van den Heuvel de derde plaats heeft weten te behalen. Job Schepers Vlinderwinkel Eilandcompetitie In verband met de herfstvakantie wordt dinsdag 23 oktober geen competitie gespeeld. Uitslagen: Vlinderwinkel-Jumbo 3-0; Cocky's Kapsa lon-Paal 28/De Krim 2-1; Texelse Autocen- trale-Kobeko 2-1Warmmop-De Pepermo len 3-0; Expotise-Eetcafé De Rog 1-2; PFB-Landgoed de Bonte belevenis 0-3; NIOZ 2-SIBO 0-3; NIOZ 3-lmares 2-1; Texels ontwerp-Falcon 3-0; Rabobank-IBS/ Oele/Schoo 3-0; Bar Sportief-Tevoko Ont werpt 3-0; De Krim-Tevoko Jeugd 1-2; Otto's Tweewielershop-De Kapper 3-0; Klif 23-Kees de Waal, huis en tuin 2-1Timmer s Bakkerij-Slagerij Moorman en de Boer 1-2. Unihockey In sporthal Ons Genoegen wordt dinsdag 23 oktober een unihockey- toernooi gehouden. Er wordt in twee categorieën gespeeld, groep 5/6 en groep 7/8 en OSG. Het toer nooi begint om 10.00 uur en duurt, afhankelijk van het aantal deelne mers, tot ongeveer 12.00 uur. Er wordt vier tegen vier gespeeld. Aan melden kan tot maandag 22 okto ber via www.sportservicetexel.nl. Er is voldoende bereidheid onder ondernemers en particulieren om te investeren in woon- en bedrijfs ruimte in het centrum van Den Burg. Bijna alle partijen zien voor deel in samenwerking, om func ties te combineren, kosten te drukken en het bouwproces ordelijk en snel te laten verlopen. Maar er zijn ook ondernemers die een commerciële ruimte zelf wil len combineren met een boven gelegen woonruimte. Dat blijkt uit gesprekken die de gemeente heeft gevoerd met onder nemers en particulieren die interes se hebben getoond in een bouwka- vel in het centrum. Volgens het college is er voldoende draagkracht voor het ontwikkelingsplan. Om een goed beeld te krijgen van de daad werkelijke mogelijkheden en gega digden voldoende perspectief te bieden gaan b en w nadere gesprek ken voeren. Hiermee hopen ze een 'algemeen beeld te verkrijgen van de verdeling van ruimtes en functies op de bouwlocaties'. Deze fase van 'marktverkenning' wordt afgesloten met het sluiten van een intentie- Wanneer alle mogelijkheden wor den benut om op Texel rundvee stallen te bouwen, hoe groot is dan de uitstoot en neerslag van ammo niak? De vraag is puur theoretisch, maar wordt wel onderzocht voor de Milieu Effect Rapportage (MER) die momenteel wordt gemaakt voor het bestemmingsplan Buiten gebied. Meer praktisch wordt ook bekeken welke uitstoot op basis van realis tische verwachtingen over de toe komst van de veehouderij kunnen worden verwacht. Volgens wet houder Kooiman is de omvang van de totale sector al jaren gelijk. Maar mocht blijken dat de norm toch wordt overschreden, dan moet de gemeente het plan Bui tengebied op dit onderdeel aan passen. 'Je kunt denken aan ver kleining van bouwblokken of bepaalde gebieden beperkingen doorvoeren', aldus wethouder Edo Kooiman, die benadrukt dat als dit Flag football Op het veld van Texel'94 aan de Haffelderweg in Den Burg geeft Martin Kuiters van de sportkoe pel Edam-Volendam donderdag 25 oktober een clinic flag foot ball. Flag football lijkt op American foo tball, met dat verschil dat spelers niet getackeld of geblocked mogen worden. Hierdoor is er minder fysiek contact wat de sport geschikt maakt voor kinderen. Er worden twee clinics gegeven, van 10.00 tot 12.00 uur voor de kinderen van groep 5 en 6 en van 12.30 tot 14.30 uur voor de kinderen van groep 7 en 8. Aanmelden kan via e-mailadres sportservicetexel@texel.com onder vermelding van naam en groep. Nieuw e-mailadres De gemeente wijst er op dat Sport hal Ons Genoegen vanaf heden niet langer bereikbaar is onder het oude e-mailadres sporthal@texel. com, maar onder een nieuw adres: sporthal@texel.nl. overeenkomst. Het college stelt binnen de afspraken te blijven die met de gemeente zijn gemaakt. Mede op basis hiervan hebben b en w een plan van aanpak vastgesteld. Het college wil nog met de raad in discussie over de vraag of de huis jes aan de Burgwal moeten worden gerealiseerd. Daarvoor zijn wel gegadigden, maar er is ook verzet. Volgens b en w zijn de gegadigden ook geïnteresseerd in een woning aan de Groeneplaats. Mocht er niet aan de Burgwal worden gebouwd, dan heeft dat financiële consequen ties voor het hele plan. De gemeen te werkt een stedenbouwkundige visie en het gewenste programma uit in een bestemmingsplan en maakt een beeldkwaliteitsplan. Met daarin onder meer aandacht aan de ontsluiting en parkeervoorzienin gen. Onderdeel van de gebiedsont- wikkeling is ook de herinrichting van de Groeneplaats en de Vis markt. Soberheid en doelmatigheid zijn daarbij de uitgangspunten. Materialen worden zoveel mogelijk hergebruikt en de bestaande infra structuur en het bestaande gebruik zoveel mogelijk gerespecteerd. knelpunt zich voordoet eventuele maatregelen in overleg met LTO worden genomen. Bureau TAUW werkt aan de MER, Kooiman stuurt er op aan dat vóór het eind van dit jaar aan deze wettelijke verplich ting is voldaan. Hij verwacht niet dat dit vertraging op de voortgang van het plan zal leveren. Inspraakreacties plan buitengebied Het college heeft zich gebogen over de reacties van circa 300 insprekers op het plan buitenge bied. De reacties zijn uitgesplitst in drie thema's: agrarisch, recreatie en overig. In die laatste categorie moet worden gedacht aan wonen, schapenboeten en bedrijfsactivi teiten in het buitengebied. Vóór het plan ter visie gaat, krijgen de indie ners schriftelijk bericht van de uit komst. tend dat ze 'in de stront konden heeft zichzelf die dag verloren', laat zich zodanig tergen dat u over- zakken'. sprak zij tegen de Texelaar. 'U raak- gaat tot fysiek geweld.' In de straf- Het echtpaar heeft een heel andere te geïrriteerd omdat die bus voor maat betrok zij - net als de officier versie. Volgens hen wisten zij niet uw deur stond en daarna liet u het van justitie al had gedaan - een eerdere veroordeling wegens mis handeling uit september 2009. De Waalder heeft twee weken de tijd om hoger beroep tegen de uit spraak aan te tekenen. 'Dat gaat er zeker komen', waren zijn laatste uit de hand lopen. Achteraf ontken- woorden voordat de politierechter nen mag, maar ik geloof u niet. U een einde aan de zitting maakte. dat hun concurrent in het naastge legen huis woonde en hadden zij hun auto daar nietsvermoedend geparkeerd. Toen zij aan het werk waren, zou de Texelaar al met gebalde vuisten op hen zijn afgeko men. De man zou een klap in het middenrif hebben gehad en zijn dubbel geklapt. Toen de vrouw tus senbeide kwam om escalatie te voorkomen, werd zij naar eigen zeggen eerst hard op haar schou derblad gestompt en toen zij zich omdraaide op haar borstbeen. Zowel de officier van justitie als de politierechter hechtte geloof aan de verklaringen van de slachtoffers. De huisarts waartoe het echtpaar zich na het incident wendde, verklaarde dat hij zichtbare kneuzingen heeft waargenomen. De man en zijn echt genote konden bijgevolg enkele weken niet (volledig) werken en moesten externe krachten inhuren om hun klanten te bedienen. Schipper Peter Lock aan het roer van de Loodskotter Eems 1. Volgens de advocate van de (Foto Stichting Loodskotter Eems) bestrafte Texelaar gooide het echt- paar op de bewuste dag in mei Race klassiekers eindigt op Texel 2011 echter willens en wetens nog wat olie op het al smeulende con- Een oude bekende, schipper Peter name op het stuk van Harwich currentievuurtje. 'Ze zijn voor het Lock, meerde maandag af in de naar Greath Yourmouth spectacu- huis van mijn cliënt gaan staan om haven van Oudeschild. Met zijn lair aan toe ging. Vol in het zeil een akkefietje uit te lokken. Volgens mijn cliënt wordt hij vaker uitge daagd.' Misschien, zei ze, heeft het echtpaar wel aangifte gedaan om het imago van hun concurrent te besmeuren. Dat verweer kon bij de politierechter op weinig sympathie rekenen. 'U loodskotter Eems 1een soortgelijk haalde het schip een snelheid van schip als de Texelstroom, had hij tien knopen. Lock eindigde op de meegedaan aan de Race of the heenreis als derde, terug op de Classics, Rotterdam-Ipswich- zesde plaats en overall als elfde. IJ muiden-Amsterdam. Na de afsluiting in Amsterdam deed zijn schip maandag Oude- Lock zeilde met jonge, professio- schild aan. Het is inmiddels terug nele zeilers, waarbij het er met in de thuishaven Delfzijl.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 6