De Koog neemt uitbreiding dorpshuis De Hof in gebruik TEXELSE 5 COURANT Recepten voor thuiskok in 'Onvergetelijke groenten' Excursies door donkere nacht Simpele klus zaalvoetballers Texel'94 DINSDAG 23 OKTOBER 2012 In De Koog is vrijdagmiddag de uitbreiding van dorpshuis De Hof officieel in gebruik genomen. Bezoekers konden zien hoe het voormalige kerkgebouw is omgebouwd tot een stijlvolle nieuwe vleugel aan het dorps huis. De zaal is het resultaat van een sterk staaltje Koger gemeen schapszin, waar ook veel vrijwil- ligeruren aan zijn besteed. Aan wethouder Hennie Huisman de eer om de uitbreiding officieel te openen. De grote, kleurige glas-in- lood ramen, een aantal kerkbanken en een paar andere details herin neren er aan dat het een kerk is geweest, maar in alle andere opzichten is het compleet ver nieuwd. De nieuwe dorpszaal beschikt over een eigen entree, maar kan ook via de hoofdingang worden bereikt. Het nieuwe deel is met een wand afgescheiden van het bestaande deel. Het zijn deu ren, waardoor de zalen ook bij elkaar kunnen worden getrokken. Dat gebeurt bijvoorbeeld bij een mis van het bisdom Essen, die er de kerkdiensten (er) blijft verzor gen. Volgens dorpshuisbeheerder Veronica van Beek is er meteen al veel animo voor de nieuwe zaal, onder meer van de bridgeclub, linedansers en een koor. De zaal beschikt over een eigen buffet, met als bijzonder detail dat de bier- pomp in het voormalige biecht- ruimte staat. 'Je kunt er dus even goed nog je verhaal kwijt', glimlacht de beheerder. Welkome aanvulling is ook het aparte zaaltje, dat kan worden gebruikt voor vergaderin gen en andere bijeenkomsten. De uitbreiding kwam mede tot stand dankzij een flinke bijdrage van de provincie. Namens de gemeente complimenteerde wet houder Huisman de Kogers met de uitbreiding. Ze prees de vrijwilligers en gemeenschapszin in het dorp. Frits Agter, voorzitter van de dorps commissie, sprak met een kwink slag de hoop uit dat het dorpshuis met terugwerkende kracht gebruik zou kunnen maken van de dien sten van het Energieloket van de gemeente. Tot dusver kunnen dorpshuizen daar nog niet terecht voor subsidie, maar er ligt wel een voorstel. Secretaris Bart Bos liet de geschiedenis van het Koger dorps huis en de uitbreiding de revue passeren. Agter en penningmees ter en vrijwilliger Dirk Kuip mochten van bouwmaterialen leverancier RAB een checque van €1.500,- in ontvangst nemen. Taart van pompoen en zeewier deeg, spruitjes met kastanjes, gigantjes van pronkbonen en veel andere 'recepten voor de thuiskok' zijn te vinden in Onver getelijke groenten, recht voor z'n raap. Het nieuwste boek van Annette van Ruitenburg, Ruth de Ruwe en Han de Kroon. Het drietal is onstuitbaar, zeker als het op het schrijven van boeken aankomt. Vergeten groenten is weliswaar niet zo'n dikke en grote pil als deel 1, met ruim 190 pagi na's is het nog altijd van flink for maat. De lijst van 'vergeten groen ten' is met 350 soorten dan ook omvangrijk. 'Wij noemen ze onver getelijk, omdat we willen dat ze door iedereen worden gekend, geproefd en gegeten.' In de gerech ten spelen groenten een hoofdrol, maar er zijn ook recepten van peul vruchten, granen en vlees of vis. Als ze moeilijk te krijgen zijn, wor den vaak alternatieven gegeven. Naast voor thuiskoks willen de schrijvers ook een inspiratiebron zijn voor (leerling)koks. In het boek ook portretten van telers van al dan niet vergeten groenten. Van Rui tenburg in haar eigen vier sei- zoenentuin, maar ook Hof van Twello, Ballymaloe House en de zilte landbouw komt aan bod. De groentenlijst toont niet alleen de bereidingwijze, maar ook een beknopte teeltwijze van bijvoor beeld slobberkool of Soesterknol. Het boek is rijk geïllustreerd met foto's van De Ruwe. Het eerste exemplaar overhandigde Van Rui tenburg aan 'junior-masterchef' Xander van Boven. Bij de presen tatie bij Nauta Boek werden hapjes van gerechten uit het boek geser veerd. Van Lamsoor tot Oorlam, het bedrijf van Van Ruitenburg en De Ruwe kreeg aansluitend van Benno Bakker van Waddengoud drie certificaten uitgereikt. Onvergetelijke groenten, van Fon taine Uitgevers, kost €24,95. Tijdens de Nacht van de Nacht, zaterdag 27 oktober, worden diverse excursies gehouden om de schoonheid van de duister nis te ontdekken. Voor kinderen van 5 tot en met 11 jaar vertrekt om 18.00 uur een excursie bij Ecomare. De tocht voert, zonder zaklampen, door het bos, de duinen en het strand. Naar mate het donkerder wordt, worden horen, ruiken en voelen belangrij ker dan zien. De gids vertelt span nende verhalen en zorgt voor een intense duisternisbeleving. Een zelfde excursie, voor iedereen ouder dan 11 jaar, vertrekt om 19.00 uur. Als het weer helder is, is sterrenwacht De Jager vanaf 19.30 geopend om belangstellenden in te wijden in de geheimen van de ster renhemel. Dit is gratis voor mensen die aan een excursie hebben deel genomen, anderen betalen €2,-. Deelname aan de excursie kost €6,-, aanmelden kan bij Ecomare. Om te luisteren naar het effect van het donker op de wadvogels houdt Vogelwerkgroep Texel een excursie langs Utopia en de Schorren. Excursieleider Vincent Stork legt aan de hand van de geluiden uit welke vogels 's nachts nog actief zijn, waar ze vandaan komen, waar ze slapen of wat ze aan het doen zijn. De excursie vertrekt om 21.00 uur vanaf het hek van Utopia, op de hoek van de Stuifweg en de Lancasterdijk (tegenover hotel Prins Hendrik). Deelname is gratis, opgave niet nodig. Het is wel han dig om een zaklamp mee te nemen, aangezien de straatlantaarn op de hoek in tegenstelling tot andere nachten niet brandt, waardoor het op genoemde plek aardedonker is. De 'Nacht van de Nacht' is een landelijk initiatief om aandacht te vestigen op de lichtvervuiling in de nacht. Het evenement wordt gehouden op de laatste zaterdag van oktober, wanneer de zomertijd eindigt. De gemeente heeft ook dit jaar haar medewerking toegezegd en roept mensen op zoveel moge lijk (buiten)verlichting te doven om het donker te benadrukken. Meer informatie over activiteiten tijdens de Nacht van de Nacht is te vinden op www.laathetdonkerdonker.nl. Na de teleurstellende nederlaag van vorige week hebben de zaal voetballers van Texel'94 zichzelf een goede dienst bewezen door in eigen huis rodelantaarndrager FC Mariene 3 met 8-2 te verslaan. Het lijkt erop dat de ploeg van coach Martijn de Veij de weg naar boven weer gevonden heeft. Het spel was bij vlagen zeer verdien stelijk. Met dezelfde selectie als de voor gaande weken trad Texel'94 aan tegen het nog puntloze FC Mariene uit Heerhugowaard. Deze ploeg speelde vorig seizoen nog mee om de bovenste plekken in de eerste klasse, maar verloor dit seizoen alles, zij het nipt. Omdat de Texe laars zich tegen teams uit de onder ste regionen geen puntverlies meer kunnen veroorloven, was vooral dui delijk wat hen te doen stond. Texel'94 begon goed, met veel bal bezit, maar kon maar moeilijk een gaatje in de hechte verdediging van de bezoekers vinden. In de dertien de minuut zag Pieter Jan Eelman zijn kans schoon. Hij draaide handig weg bij zijn directe bewaker en schoot de bal hard en droog in de lange hoek. Ruim vijf minuten later verdubbelde Jesper Arkenbout de score door een panklare voorzet van Lesley Koning simpel binnen te lopen. Kort daarop maakte Arkenbout zijn tweede goal van de avond nadat hij een vijandige inspeelpass had onderschept, vrij kon opstomen en onhoudbaar in het dak van het doel schoot. Vlak voor de wissel bracht de goed spelende Koning de 4-0 ruststand op het bord, nadat aanvoerder Ruben Duin- ker hem in stelling had gebracht. Direct na de drinkpauze beet Marie ne van zich af. Een harde punter liet doelman Dennis Schouwstra kans loos: 4-1. Enkele minuten later bracht de tandem Arkenbout/Koning de marge weer op vier, nadat laatst genoemde zuiver raak schoot. In het vervolg liet Texel'94 steeds meer de vorm zien die het vorig jaar zo suc cesvol maakte. Ook ditmaal kon de tegenstander het hoge tempo in het tweede bedrijf niet bijbenen. Na een kwartier was het opnieuw raak en tilde Jordi Uriot de stand naar 6-1In diezelfde minuut deed Mariene nog iets terug door uit een scrimmage de tweede treffer te scoren, maar het slotakkoord was toch weer voor Texel'94. De ijverige Pim de Lugt Onderzoek naar gebruik bacteriën Onderzoekers van het NIOZ en de Universiteit van Amsterdam gaan tot nu toe onbekende micro-organismen uit zee halen. Deze kunnen gebruikt worden bij de productie van nieuwe genees middelen, van biologische brand stoffen, of op tal van andere manie ren. De genetische diversiteit van de naar schatting 10 tot de macht onderschepte de bal en zag zijn teamgenoot Lesley Koning vrijstaan. Koning had geen probleem zijn vier de doelpunt van de avond binnen te schieten. In de laatste minuut werd Pieter Jan Eelman door de doelman onreglementair van scoren afgehou den, waarna de arbiter niets anders kon doen dan de bal op de stip te leggen en een gele kaart te trekken. Eelman zelf nam dit buitenkansje met beide handen aan en schoot vanaf de strafschopstip feillos raak: 8-2. Texel'94 komt met deze overwinning weer in het spoor van de koplopers, maar komt pas over twee weken weer voor de competitie in actie. Vrijdag 26 oktober speelt de ploeg een in sporthal Ons Genoegen een bekerwedstrijd tegen eilandgenoot SV de Koog. Het duel begint om 19.20 uur. 29 bacteriën (ongeveer 1 miljoen per ml zeewater) en mogelijk tus sen de 1 en 100 miljoen verschil lende soorten in zee overtreft die van alle andere levende organis men. Tot dusver zijn slechts enkele duizenden geïsoleerd en beschre ven. De verwachting is dat de 'onbekende meerderheid' van bac teriën in de zee een schat aan potentiële toepassingen herber gen, onder andere op het gebied van nieuwe geneesmiddelen, bio logische brandstoffen, polymeren of andere biologisch actieve stof fen of processen. PLAATS Genodigden luisteren in de uitbreiding van dorpshuis De Hof naar een toespraak. (Foto Corien Groenend® Huug Snoek en Menno Koorn van RAB overhandigen Frits Agter en Dirk Kuip van de dorpscommissie een checque. ifou,coneno™™™» In de Jopenkerk in Haarlem werd zaterdag de verkiezing gehouden van het lekkerste bockbier van Nederland. De Texelse Bierbrouwerij behaalde hierbij een eerste plaats in de categorie lichte bockbieren en een tweede plaats bij de zware bockbieren. Er werden 45 bieren inge zonden, die door 130 proevers werden getest. Samen met zijn brou wers nam brouwmeester Maurice Diks de prijs in ontvangst. In de loop van de nacht daalde het neer op auto's, fietsen en ruiten, maar vrijdagmiddag rond een uur of vijf was het stof uit de Sahara nog in aantocht. Sytske Dijksen legde het vast op de foto, als een drei gende wolk die vanuit het zuiden komt aanzetten. Annette van Ruitenburg en Ruth de Ruwe signeren hun nieuwe boek Onvergetelijke Groenten, Recht voor z'n raap, dat ze samen met Han de Kroon hebben geschreven. Een vervolg op hun kookboek Onver getelijke groente. Op de tafel de drie Waddengoud-certificaten die van Ruitenburg en De Ruwe kort daarvoor uit handen van Benno Bak ker ontvingen. (Foto Getsrd Ttmmetmsn) Maker mooiste lampion naar film Wie maakt de mooiste lampion? De winnaar van deze actie mag met de hele klas naar de film De Club van Sinterklaas. De Sint Maartenactie voor Texelse jeugd van 29 oktober tot 9 novem ber wordt georganiseerd door Jumbo Texel en Cinema Texel. Jeugd van 5 tot 10 jaar kan de zelfgemaakte lampionnen inleve ren bij de Jumbo supermarkten in De Koog en Den Burg. De lampi ons krijgen een plekje bij de Jum bo. Alle Texelse basisscholen krij gen een uitnodiging. Bijeenkomst over bevallen De Nederlandse Vereniging voor Obstetrie en Gynaecologie (NVOG) houdt donderdag 1 november in het UMC in Utrecht en verschillende andere zieken huizen een interactieve bijeen komst over het thema 'Hoe wil jij bevallen?' De bijeenkomst is in de Zr. Kueter- zaal van het Gemini Ziekenhuis in Den Helder tussen 19.30 en 20.30 uur rechtstreeks te volgen. Het is daarbij tevens mogelijk om - via de eigen telefoon of tablet - te reage ren. Na afloop is er gelegenheid met gynaecologen en verloskundi gen in gesprek te gaan. Deelname is gratis, aanmelden is noodzake lijk. Dat kan via het Patiëntenser vicebureau van het Gemini Zieken huis, tel. 0223-696346 of e-mailadres psb@gemini-zieken- huis.nl. Sinterklaas Wat een prachtig bericht in de Texelse Courant vrijdag 19 okto ber 2012 over de intocht van Sin terklaas. Een verademing om dit mooie berichtte lezen. Drie dames hebben het initiatief genomen om Sinterklaas te vieren zoals het Sin terklaas waardig is. Het moet mij van het hart, dat het toch weer de vrouwen zijn, die begrip hebben voor maatschappelijke zaken, zonder er zelf voordeel bij te heb ben. Pure inzet en betrokkenheid bij het feest is het enige dat zij nastreven. Bravo! De heren van vorig jaar met hun zotte voorstel waren een grauwe tegenhanger van het mooie kin derfeest. Toen las ik een akelig commercieel bericht omtrent dezelfde intocht. Mijn verontrus ting was zo groot, dat ik ook toen in de pen ben geklommen en in deze rubriek een stukje hierom trent schreef. Misschien kunt u het zich nog herinneren. Handige jon gens wilden pepernoten omzetten in commercie, dat is in heel grote lijn het streven geweest. Het ver ontrustte mij te meer omdat de kinderen bij die commercie wer den betrokken. Laat kinderen in hemelsnaam kinderen zijn. Daar is het feest om begonnen en dat hebben de dames Van den Belt, Lugtmeijer en Waaijer heel goed begrepen. Inderdaad 'geen toe ters en bellen', maar gewoon het feest vieren zoals het al eeuwen in Nederland wordt gevierd. Ik moedig u dan ook aan spontaan een donatie te doen voor deze prachtige traditie, die niet verloren mag gaan. Ik zal het zeker doen. Milja E.Kalwij, Naarden. Lied begeleiding Bij Artex - Kunstenschool Texel gaat dinsdag 30 oktober de cur sus liedbegeleiding op gitaar van start, geschikt voor jongeren en volwassenen. Deelnemers leren in acht lessen, te geven op dinsdagavond, voldoen de akkoorden om liedjes te bege leiden. Noten kunnen lezen is niet nodig, deelnemers moeten wel in het bezit zijn van een gitaar. De cursus wordt gegeven door gitaar docent Ruud Geldermans. Voor meer informatie en inschrijving, www.artex-texel.nl.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5