TEXELSE 5 COURANT Ijsbaan op Groeneplaats voor Texel FM Inge Lievaart miste nog altijd 'dat licht van hier' In memoriam De toren van MAB Club doet eind december dienst als glazen huis voor Texel FM op de Groeneplaats in Den Burg. De toren, die anders langs de autocrossbaan in Eierland staat, werd recent vervoerd naar een schuur waar hij als radiostudio wordt ingericht. fotopat** In het archief van Klaas Uitgeest dook deze vooroorlogse foto op van de Lunette bij Oudeschild. Te zien is hoe het in 1931 afgegraven fort dienst doet als boerenland, waarop schapen, een hooischelf en zelfs enkele bouwwerken. Duidelijk te zien is ook dat de toegangsdam op een andere plaats ligt dan in de oorspronkelijke - en nu weer herstelde - situatie en dat de dijk (en daarmee de macadamweg onderlangs de dijk) een stuk dichterbij is dan tegenwoordig. Marianne Langeveld van Hotel Texel aan de Postweg trof gisteren een vreemde vogel op het bakje tegen haar huis. René Pop uit De Cock- sdorp determineerde hem als een slechtvalk, een volwassen manne tje. Het dier was versuft of vermoeid en werd door Pop gevangen en naar Ecomare gebracht, waar vogelverzorger Silke Kruk zich er over ontfermde. De slechtvalk is een zeldzame broedvogel; op Texel over winteren er elke winter minder dan tien exemplaren. De informatiezuil van Werelderfgoed Waddenzee, hier bij het Natuur museum op Ameland. Op verschillende plaatsen komen nog wel komstborden bij het naderen van het werelderfgoedgebied. Texelse Gans, van Plaag naar Delicatesse. Onder die titel serveerde Keukencentrum Texel tijdens de netwerkbijeenkomst The Power house in Slootdorp over duurzame energie en voedsel een hapje van bladerdeeghapje met Waddengarnaal en een salade van zilte aardap pelen met zelfgerookte gans. Zaterdag van 14.00-16.00 uur kan bij een kookdemonstratie worden geproefd van het herfstgerecht Texels ganzenstoofpotje met pompoen. Windmolens Wordt Texel duurzaam met een klei ne windmolen? Ik denk het niet. Op 23 oktober laat deze krant de gemeente stellen dat kleine wind molens een goede bijdrage leveren aan de duurzame energie en dat ze, verbazingwekkend, het landschap minder verstoren dan grote wind molens. Dat klopt niet. Deze Skys- tream windmolen ziet er sierlijk uit en hij levert de optimistische hoe veelheid stroom voor 2 huishou dens. Maar er zijn er heel veel van nodig. Een simpele berekening. Hoeveel huizen staan er in Den Burg? Stel 3000 woningen. Dan hebben de inwoners van Den Burg dus 1500 van deze windmolens nodig. Waar worden die getole reerd? Bijvoorbeeld langs de toe gangswegen, elke 20 meter zo'n sierlijke kleine Skystream windmo len, dat is bij elkaar 30 km toe gangsweg, alleen voor Den Burg. En dan hebben de bedrijven nog geen duurzame stroom. Zouden de inwoners van Den Burg dan liever niet twee grote, echte windmolens willen? Bijvoorbeeld naast de twee windmolens voor de rest van Texel, ergens in het Noorden, of in de Prins Hendrik polder, of in De Den nen. Wat ziet er beter uit als je naar de boot rijdt, de hele rit elke 20 m een rij van 15 m hoge kleine wind molens, of 2 grote van 100 m hoog op afstand, bij de dijk van de pol der? Er is ook een groot verschil in prijskaartje, de kleine windmolens kosten ca €5000,- per gezin, de grote ca €1500,-. Rechtse politiek is niet altijd slim, als je even door denkt. De ene hobbyist heeft het geld er graag voor over, maar als je iedere medeburger dwingt tot alleen peperdure oplossingen? Is dat democratie, of vrijheid, of sociaal? Texel, laat je nu eens eerlijk voorre kenen hoeveel de verschillende alternatieven kosten. Bijvoorbeeld een mix van 60 procent windener gie, 30 procent zonnestroom, en iets met biomassa. Aangevuld met stroom uit de kabel met het vaste land, voor als het niet waait. Een tip hoe meer stroom uit een eigen, Texelse, grote windmolen komt, des te lager zijn de kosten. Henk Daalder, Gerwen. Dialectmiddag Toe ik 't stukkie fon de krontemon Job over 'Stiêntjes om te pikke' leze hod, docht ik: moet 't nou zó? Hod 't niet effies aars kenne? Niet dot 't zó sikkeneurig wos, juust hillegaar niet. Hee is ok 'n liefhebber fon diejelekte, bliekt wel. Hee het 'r ók fon genote net zó os de are mèènse in de zaal. Job sow 't ók niet zó gek fiende, os olie kiender op Tessel, 't diejelekt fon huus uut meekrigge sowwe. 't Sow mooi weze, maar dot redde wee, denk niet meer. Niet iederiên praat thuus nag Tessels. 't Sliet stilletjes on uut. Deer doe je weinig on. Deerom perbere wee 't, met die uutfoêringe, op 'n leuke menier, denke wee, 't weer wot meer onder de mèènse te brenge. Deer doêne wee ollegaar ferskrikkelijk ööns best foor, om 't zó lang os 't ken, 't in de biêne te hou- we. Maar os je don op 't leste in 't ferslag leest, dot 't veul fon 't zellefde wos, net os vorig jaar in de Linde boom, don steekt dot ööns. Docht wel, eerst maarderes 'n paar nachies d'r over sléépe, en niet geliek bee de gerdiêne op. Maar dot ik nou de leste week nag wot are mèènse d'r over sproke hod, bleek wel dot ik niet de iênege wos, die deer wot moeite mee hod. 't Klopt, dot 'r weer veul mèènse, acht fon de ellef, fon vorig jaar mee- deeje. Bute 't koor. Olliênig hodde wee d'r deuze keer, omdot wee on de Hoore speulde, twie Hoorenders d'r bee wete te krigge. Die hodde dus nuwwe dinge. Veerder wosse d'r drie, die hillegaar nuwwe optre- des maakt hodde. Ok wosse d'r nag drie, die deels dinge fernuwd hodde. Bluuve d'r drie over, die zó goed os Samen reizen naar tv-studio Bij voldoende belangstelling zet Texel Tours een bus in om Texe laars gezamenlijk naar de Medi- arena Studio's in Amsterdam te brengen, waar vrijdag 9 november 't zellefde dede os de leste keer. Dot kon ok best, omdot die stukkies niet zó gauw fervele. Iederiên bluuft se mooi fiende. Dus, fon dot 'veul fon 't zellefde', wos gien sprake, 't wos eerder aar som, 't wos gróótedeels nuwt. Iede riên die meedeen het, het sien/heur eige uutslóófd om 'r wot moois fon te make foor de mèènse in de zaal. 't Is don sonde dot 't don zó in de Tesselaar komt te staan. Hod maar effies fraagt hoe 't in mekaar sot. Are keer beter? Namens Dialectgroep HV Texel, 'Stiêntjes om te pikke', Gerard Kuip Nzn. de opnamen zijn van het televisie programma Postcode Loterij Mil joenenjacht. Vijftig bewoners van het postcodegebied 1791 hebben een uitnodiging gehad mee te doen aan deze spelshow, waarin een geldprijs van 5 miljoen euro op het spel staat. Wie met de bus wil, kan contact opnemen met Rein Steen huizen, tel. 320680. Op de Groeneplaats in Den Burg komt van dinsdag 18 tot en met zondag 23 december een ijs baan. Het is een van de activitei ten rond het project Texel FM dat die dagen op de Groeneplaats plaatsvindt. De kunststof ijsbaan komt op de plek van de fietsenstalling. Hij is circa tien bij twintig meter groot en wordt speciaal voor Texel FM neer gelegd door de Rabobank. Er kan gratis op worden geschaatst, maar een bijdrage voor het goede doel wordt op prijs gesteld. Texel FM is een radioprogramma dat gedurende vijf dagen vanuit een glazen huis op de Groeneplaats wordt uitgezonden. Als glazen huis dient de toren van de MAB-club die van de crossnbaan in Eierland wordt gehaald en wordt ingericht als radio studio. Tien Texelse DJ's verzorgen het programma, dat van 18 tot en met 23 december wordt uitgezon den via Radio Texel. De opbrengst is bestemd voor een project van het Rode Kruis om babysterfte terug te dringen. Texel FM volgt daarmee het Glazen Huis van radiozender 3FM Serious Request dat sinds 2004 bestaat en jaarlijks miljoenen voor een goed doel ophaalt. Volgens Robin van Sambeek, een van de DJ's, loopt het goed met de voorbereidingen. Texel FM heeft afgelopen week toestemming gekre gen van de gemeente om op de Groeneplaats te staan, Texelse ondernemers zijn benaderd voor een bijdrage, er is een veiling in voorbereiding en er zijn meer acties gestart om geld op te halen. 'Een daarvan is een kerstkaartenactie waarvoor we de basisscholen op het eiland hebben benaderd. Ricar- do de Graaf en mijn broer Marco zijn de scholen langsgegaan met de vraag of de leerlingen tekeningen willen maken. Per school worden de acht mooiste kaarten in een mapje verzameld en verkocht. De opbrengst is voor het goede doel. Presentatrice Evelien Bosch van het kinderprogramma Z@PP Live maakt de uitslag bekend.' Volgens Van Sambeek hebben zich al particulieren met eigen initiatieven gemeld om geld op te halen. 'In De Cocksdorp lopen mensen met plan nen rond en daar zijn we zeer blij mee. Als er meer mensen of organi saties zijn die iets voor Texel FM willen doen, horen we dat graag.' De DJ's laten geregeld van zich horen via Facebooo en Twitter en er is inmiddels een website in gebruik genomen (www.texelfm.nl), met sinds twee weken de RaadPlaat. Hierbij moeten aan de hand van afbeeldingen van bekende Texe laars de naam en de titel van een plaat worden geraden. 'Daar heb ben we al tientallen reacties op gehad.' Er komt ook een veiling voor het goede doel. 'Een topstuk dat we inmiddels ter veiling kunnen aanbie den zijn de sloffen en een house- broek van Dries Veldkamp. Maar er zijn meer ludieke items aangemeld en we zoeken de komende tijd ver der.' Texel FM wordt gemaakt door Marco van Sambeek, Ricardo de Graaf, Paul Krugers, Arjan Witte, Robin van Sambeek, Jeroen van Hattum, Martin Trap. Bernette van Heerwaarden, Bart de Vries en Patrick de Graaf. christen aan zijn volk, waarvan de opbrengst bestemd was voor onder duikers. Haar poëzie was niet zo toegankelijk als die van andere pas torale dichters, maar ze verwierf een eigen plaats in de christelijke litera tuur. Ze had volgens haar eigen opgave 21 uitgaven op haar naam. 'Het allereerste was een kinderboek je, maar in dat genre ben ik niet ver der gegaan. Er kwamen veertien dichtbundels en vijf uitgaven met muziek Er is ook een regerings opdracht geweest om geestelijke liederen te schrijven, waar ik dan zelf de componisten bij mocht zoeken voor de muziek.' Ook maakte ze een kerstzangspel voor kinderen met muziek van Willem Vogel en een boekje met gebeden voor kinderen. Toen ze als tienjarige van haar vader hoorde dat het gezin naar de over kant ging verhuizen, leek dat haar erg leuk. 'Maar dat duurde nog geen dag. Je los scheuren van al dat bekende, ik mis nog altijd dat licht van hier.' 'Ik ben heel dankbaar dat ik in de gemeente ben opgegroeid', verklaarde ze. 'Daarom vind ik het ik heel belangrijk om te proberen stem te geven aan wat in de gemeente leeft.' Lievaart werd 95 jaar en is donderdag bijgezet in het familiegraf in Den Haag. 'Laat de bloemen maar leven', stond in haar eigen woorden op de rouwkaart. In haar woonplaats Schevenin- gen is vorige week de landelijk bekende dichteres Inge Lievaart overleden. Lievaart werd in 1917 geboren als dochter van meester Gerrit Lievaart, van 1913 tot 1927 hoofd van de School met de Bij bel in Oosterend. De band met het eiland, de 'wolken, wind en water' van haar jeugd is altijd een grote rol in haar gedichten blijven spelen. In verband met het overlijden van haar moeder, kreeg Lievaart op negentienjarige leeftijd de zorg over het gezin. In een vraaggesprek ter gelegenheid van haar zeventigste verjaardag vertelde ze aan de ver slaggevervan deze krant dat dat wel eens de reden kon zijn dat ze zich als dichter ontwikkelde. 'Ineens was ik geen kind meer, maar ik hoorde ook niet bij de moeders, vrouwen die een gezin hadden. Ik viel tussen wal en schip.' Tot haar 57ste zorgde ze voor haar vader, terwijl ze vanuit huis de administratie en het redactiese cretariaat van het letterkundig tijd schrift Ontmoeting verzorgde. Later werkte ze op de redactie van Woord en Dienst van uitgeverij Boekencen trum, tot ze daar om gezondheidsre denen mee moest stoppen. Lievaart debuteerde in 1944 onder het pseudoniem Anne Terweel met de illegale uitgave Biecht van een VRIJDAG 26 OKTOBER 2012 Najaarscampagne ongekend succes De najaarscampagne van de VW heeft tot nu toe ongekend goede resultaten opgeleverd. De campagne, 'Texel, je bent er zo', richt zich op de bereikbaar heid van het eiland. Dit thema is gekozen naar aanlei ding van onderzoek dat eerder dit jaar is uitgevoerd. Eerder stelden campagnes de beleving van het eiland centraal, de reis erheen bleek voor veel mensen het strui kelblok. Daarom werd dit keer gekozen voor een andere aanpak. Met een eigen website, een anima tiefilmpje, advertenties en banners wordt de potentiële bezoeker dui delijk gemaakt dat het eiland dich terbij is dan men vaak denkt, en eenvoudiger te bereiken. De resul taten zijn tot nu toe ongekend: 23.000 mensen deden mee aan de prijsvraag op de website, waarvan zo'n 13.000 een Vakantiemagazine aanvroegen. Van alle deelnemers hebben bovendien 12.000 mensen aangegeven de nieuwsbrief te wil len ontvangen. Port of Den Helder Omringd door meer dan twintig Helderse havenbedrijven teken de wethouder Kees Visser van Den Helder dinsdag, tijdens de Offshorebeurs in de RAI, voor de verzelfstandiging van het havenbedrijf Port of Den Hel der. Port of Den Helder wordt gespreks partner voor het bedrijfsleven. Een van de eerste taken waar het mee aan de slag gaat is het onderzoe ken van de haalbaarheid van een havengebonden bedrijventerrein. De eerder aangewezen leden van de Raad van Commissarissen zijn met de oprichting van Port of Den Helder officieel benoemd. Inmid dels is begonnen met het aantrek ken van een nieuwe havendirec teur. Tot die is aangesteld is Martin Bosch interim-directeur. Informatiezuil werelderfgoed Op Texel, Ameland, Vlieland en Terschelling zijn informatiezuilen geplaatst over Werelderfgoed Waddenzee. Er is op lezen waar om de Waddenzee op de UNES CO Werelderfgoedlijst staat. De Waddenzee staat sinds 2009 op de Werelderfgoedlijst wegens de unieke flora en fauna. De Wad dengemeenten, Waddenprovincies en het ministerie van EL&I willen dat zoveel mogelijk mensen weten dat het deze status heeft gekre gen. Samen hebben zij nu ook een projectleider aangesteld, die de Waddenzee als werelderfgoed gaat promoten. Die gaat ook met onder nemers en overheden uit het gebied na welke kansen deze sta tus biedt voor recreatie en toeris me. Op Texel staat de informatie zuil bij Ecomare. Visman: 'Reserve ongemoeid laten' Gelet op de financiële 'koude noordenwind' die wethouder Vis man verwacht, laat het college de reserve zoveel mogelijk onge moeid. De begrotingsbrief 2013- 2016 gaat uit van een stand van ruim €2,5 miljoen, een half mil joen boven de ondergrens. Voor de herinrichting van de Molen laan (€343.000,-)wordt wel een beroep gedaan op de algemene reserve. Voor nieuw beleid wordt uit dit fonds in totaal €417.000,- gereserveerd. Daarvan wordt maxi maal €65.000,- uitgetrokken voor het houden van de slotmanifestatie van de Nationale Sportweek op Texel. Deze uitgaven zijn mogelijk doordat er in 2012 meevallers waren, zoals de afrekening van de bestemmingsreserve grote projec ten en rekeningresultaat 2011De raad kan de komende jaren wel voorstellen verwachten voor de viering van 600 jaar stadsrechten (2015), de herdenking van 60 jaar Watersnoodramp in 2013 en de coupure in Oudeschild.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5