'Op je vrije dag ging je ook, als de dood dat je iets miste' v-.tx Grote reünie medewerkers TEXELSE 9 COURANT VRIJDAG 26 OKTOBER 2012 Waar ooit de voordeur van Casino was, poseren oud-medewerkers Jolanda Eelman-Stiekema, Lia Timmer-Commandeur en Cocky Timmer. 'We waren met 'We waren met z'n allen één grote, gezellige familie.' 'Je ging voor elkaar door het vuur.' En: 'Eddy kon je altijd knuffelen. Hij was misschien niet je vader, maar wel een grote broer. En Aadje was altijd vrolijk.' Zomaar wat herinneringen van mede werkers van nachtbar Casino, video-disco-dancing Question en discotheek Question Plaza, die zaterdag 24 november een reünie houden. 'In de zomer werkte je zes dagen per week. Maar op je vrije dag ging je ook. Want je was als de dood dat je iets miste', vertelt Margreet Dissel. Ze werkte van 1986 tot 1991 in het bedrijf van de familie Stiekema. Toen ze het aan bod kreeg om bij café De Zwaan te komen werken, besloot ze na lang aarzelen toe te happen. 'We begrijpen het wel, zeiden ze. Er werd een afscheidsfeestje voor me georganiseerd en ik kreeg allemaal cadeautjes. De aanste ker met inscriptie van mijn colle ga's heb ik nog steeds. Na het feestje gingen we naar De Zwaan en heeft Eddy me over de drem pel gedragen.' Een tamelijk uitbundig gezelschap zit bij elkaar in de kamer van Cin- tha Eelman-Stiekema, de oudste dochter van Eddy en Aadje Stie kema, het echtpaar dat in 1971 eigenaar werd. De uitbaters van toen zijn er zelf niet bij. Genietend van hun pensioen verblijven ze een paar keer per jaar voor een langere periode in Portugal. Maar de vrouwen die er wel zijn, heb ben allemaal voor korte of langere tijd gewerkt voor het bedrijf dat van 1971 tot 1995 in de Zwaan straat was gevestigd en nader hand in de vorm van discotheek Question Plaza een vervolg kreeg in De Lindeboom, het horecapand aan de Groeneplaats waarvan de Stiekema's zes jaar eigenaar waren. Van bijna het allereerste uur is Lia Timmer-Commandeur, die in het begin van de jaren zeventig een jaar of twee, drie in Casino werk te. 'De discotheek bestond toen nog niet. Je had de voorbar en de achterzaal. Dansschool Siebeling gaf er dansles. En Piet Zijm, nu van De Rog, draaide er af en toe plaatjes. Ik herinner me dat in de zomer Nico Haak in de achterzaal optrad. Ik had nog nooit van hem gehoord. Dat gold voor de meeste Texelaars, want er kwam niemand. Hij kon met de laatste boot weer weg.' Jolanda van Heerwaarden werkte er van 1978 tot 1982 ieder week end en sprong later in drukke tij den nog geregeld bij. 'In 1996 voor het laatst. Ik Lindeboom in 2001 in andere han den overging, bleef ze aan het bedrijf verbonden. 'Ik heb wel eens overwogen iets anders te gaan doen. Ik ben een half jaar naar Israël geweest en heb er ook nog serieus over gedacht in de zorg te gaan werken. Dat was in de tijd dat we 's winters in de WW zaten en je tijd had om aan ande re dingen te gaan denken. Maar ik ben uiteindelijk nooit wegge gaan.' Gevraagd naar de reden van hun trouw is de goede onderlinge sfeer een steeds weer genoemd argument. 'We vormden een heel hechte groep, 's Avonds en 's nachts werkten we samen, over dag gingen we met z'n allen naar het strand. Eddy en Aadje hadden bij paal 17 een huisje waar we gebruik van konden maken', ver telt Jolanda. Margreet: 'We zijn ook nog een tijd met een hele groep naar de sportschool gegaan. Na afloop namen we altijd koffie met appelgebak. Als je op je vrije avond aan de bar zat en het werd sluitingstijd, dan hielp je toch met opruimen. Dat hoefde natuurlijk niet, maar je deed het gewoon. Want je wist ook zeker dat als jij moest werken een ander ook op zijn vrije avond bijsprong. En na afloop was er altijd nazitten. Dat hoorde er gewoon bij. Als je eens een keer geen zin had en naar huis ging, dan vond Eddy dat niet leuk. Hij vond het belangrijk voor het teamgevoel dat we nog even bij elkaar zaten.' Bij de collega's die de snackbar bemanden, waren er wel eens chagrijnige reacties, herinneren ze zich. 'Dan was de nachtbar dicht en iedereen klaar en kwam lig. Maar het gebeurde wel.' Ze praten over de jaren zeventig, tachtig en negentig, toen het uit gaansleven in Den Burg gouden tijden doormaakte. Niet alleen Question, ook de een paar hon derd meter verderop gelegen dis cotheek J'elleboog trok in de weekeinden honderden bezoe kers per avond. Ook op zondag middag was het er vaak druk. Cocky: 'Ik had elke week een groep kottervissers aan de bar. Ze waren meestal met een man of tien. Ze legden 500, 600 gulden neer en dan moesten ze bier heb ben. Ik kreeg het geld in één keer. Als het op was, moest ik het zeg gen. Het ging op. Moet je nagaan hoeveel ze dronken. Je kunt dat bedrag misschien wel vergelijken met 1000 euro nu.' Zijn medewerkers omschrijven Eddy als een inventieve horeca- man. 'Hij had in de discotheek allemaal nissen gebouwd. Elke nis had een knopje en als je erop drukte, ging er een lampje bran den en wist de ober waar hij moest wezen.' Goed voor de omzet was ook de speciale licht krant. Cintha: 'Groepen boden tegen elkaar op. Als bijvoorbeeld een groep jongeren uit Leiden tien meter bier bestelde, stond dat even later op de lichtkrant. Ande ren wilden dat niet op zich laten zitten. Dan stond er dus plotse ling: Assendelft 13 meter.' Mar greet: 'Dat waren vaak jongens die op de noodcamping aan de Westerweg sliepen. Eddy heeft zich altijd ingezet voor de nood- camping. Als die weg gaat, bete kent dat een enorme klap voor Den Burg, zei hij altijd.' Legendarisch waren de drive-in- shows van AVRO's Toppop. Mar greet: 'In het seizoen waren we elke week op de radio. Dan zat de discotheek om half negen 's avonds al helemaal vol. Mensen spraken erover. Ik hoor je elke week op de radio, zeiden ze dan. Ze bedoelden dus de Question.' Drommen publiek trokken ook de optredens van het meidentrio Mai Tai, René Froger, Anita Meijer, Drukwerk, de Havenzangers, Roberto Jacketti de Scooters en andere artiesten. 'Het gebeur de dat het zo gigantisch druk was, dat als je buiten kwam je tasje helemaal nat was. Gewoon, door het vocht in de uitgeademde lucht van alle mensen die binnen waren.' Elk seizoen had z'n eigen publiek. Cocky: "s Zomers hadden we de badmeesters, 's winters de mari niers. Die belden op om aan te kondigen dat ze kwamen. Dan belde ik meteen een paar meiden op om te vragen of ze ook kwa men. Want mannen willen natuur lijk niet aan een bar met alleen maar mannen zitten. De meeste meiden kwamen graag. Gewoon voor de gezelligheid, hoor. Zonder bijbedoelingen.' Jolanda lacht: Nou, er waren ook dames die er echt voor kwamen. Die vonden het wel leuk een marinier op te pikken. Het liep soms ook uit de hand. We hebben ze er wel eens uit moeten gooien. Buiten stond de militaire politie voor de deur.' Eddy stopte er veel tijd en energie in om zijn bedrijf te promoten. In de zomer vloog geregeld een reclamevliegtuig over het strand. Daarnaast kocht hij een touring car om opvarenden van de bruine vloot uit Oudeschild op te halen. Medewerkers hadden op gezette tijden 'promotiedienst', waarbij ze naar kampeerboerderijen en cam pings gingen om folders uit te delen. Daniëlle en Mariene, de beide andere dochters van Eddy en Aadje, gingen van mei tot en met oktober iedere dag na school tijd naar de haven om groepen binnen te halen. Maar ook op een minder uitgesproken manier werd reclame gemaakt. 'Door de straat schoon te maken als er iemand over zijn nek was gegaan, bijvoor beeld. Na sluitingstijd maakten we de Zwaanstraat tot allebei de hoeken helemaal vrij van glas en peuken.' Cocky: 'We gingen ook wel naar buiten om de bezoekers na sluitingstijd te vragen of ze een beetje rustig naar huis wilden gaan. Het gekke is: ze luisterden ook nog. Als je ze het maar op een rustige manier vroeg.' Herinneringen ophalend, passe ren illustere namen de revue. Van portier Guus Hoep, die alleen met zijn stevige pos tuur al potentiële druktemakers tot rust maande, maar minder zelf bewust voor de deur stond dan zijn uitstraling deed vermoeden en volgens zijn collega's een hart van goud heeft. Erg belangrijk was Kick Smit, in de beginjaren barman en later belast met de garderobe, de zorg voor voldoen de wisselgeld en als Eddy en Aadje met vakantie waren ook de administratie. 'Kick en Cocky waren in al die jaren de belangrijkste medewer kers van Eddy en Aadje', zegt één van de vrouwen, een constatering die door de anderen wordt gedeeld. 'Ze waren honderd pro cent te vertrouwen. En gezichts bepalend voor het bedrijf. Mensen gingen niet naar Casino of Ques tion, maar naar Kick of Cocky.' In een interview met het blad van de ouderenbond ANBO stelt Stie kema zelf 'nooit personeel, alleen medewerkers' te hebben gehad. Ze snappen wat hij bedoelt. Jolanda: 'Ed was wel een baas, maar geen strenge.' Cocky: 'Hij had wel wat strenger mogen wezen, want er is ook wel eens misbruik van hem gemaakt. Ed vertrouwde iedereen. Obers hadden portemonnees bij zich waar honderden guldens in zaten. In de begintijd werkten we nog zonder kassa. Als je als medewer ker kwaad wilde, was het niet moeilijk aan geld te komen. Daar door zijn we ook wel eens op ons bek gegaan. Ons, zeg ik, want zo voelden we dat allemaal.' Jolan da: 'Ik weet nog dat de kassa niet klopte. We voelden ons doodon gelukkig. Want het vertrouwen was misbruikt.' Zonder uitzondering positief is iedereen over de rol van Aadje Stiekema, de hard werkende en altijd vrolijke echtgenote van Eddy. 'Echt een schat!', zegt Mar greet. 'We kregen ons loon in een envelop. En daar deed ze altijd een persoonlijk briefje bij. Lekker gedraaid, stond daar op. Of: Hoe is het met je rug? En op goede avonden kregen we allemaal een extraatje. Daar waren we trots op. Want je ging ervoor. Wat een tent hè, zeiden we tegen elkaar als er weer eens een recordomzet was gedraaid.' Het ziet er naar uit dat het druk wordt op de reünie die zaterdag 24 november in Question Plaza wordt gehouden. Via de speciale Facebook-pagina Question Plaza-Casino of door een mail te sturen naar cinthastiekema@gmail.com heb ben inmiddels al negentig oud medewerkers zich aangemeld. En dat ondanks dat geen uitnodigin gen zijn verstuurd. 'Waar moetje beginnen?', luidt de retorische vraag van Cintha, die op haar veertiende voor het eerst bijsprong in de discotheek en van 1995 tot de verkoop in 2001 samen met echtgenoot André Eel- man hotel-café-restaurant De Lin deboom runde. 'Mijn moeder is wel eens begon nen alle medewerkers en oud medewerkers te tellen. Bij 600 is ze opgehouden. Het was geen doen.' Joop Rommets Een volle Question Plaza eind jaren negentig. stond toen met derbar van De Lindeboom, samen met Coc- Q^mO Qft QUeStlOO PI8Z8 Met de naam van Cocky is de naam van de meest er nog een bestelling voor de keu- trouwe medewerker genoemd. Ze ken om voor 22 man eten te begon in 1976 en ook nadat De maken. Dat was eigenlijk best lul- 'Eddy vond het belangrijk voor het teamgevoel dat we na afloop nog even bij elkaar zaten.'

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9