'We zijn wereldkampioen Expert en TexelEnergie slaan handen ineen TEXELSE 11 COURANT Jonge band presenteert eigen CD 'Oh jé, er komen toch geen leraren zondag?' Weblog Naam: Renske van Raaphorst Studeert: Moleculaire biologie en biotechnologie in Groningen Vooropleiding: OSG (die-hard bètaprofiel), muziekschool bekijken (ik ben benieuwd wat Hong Kong heeft gedaan dit jaar) en de tweede postersessie langs als bezoeker. Morgen is de prijsuit reiking, maar eigenlijk maakt het allemaal niet zo veel uit - het is echt prachtig om hier rond te lopen, zoveel mensen te spreken en dit mee te maken. (Maandag) We zijn wereldkampioen!! Com - pleet bizar... Meer verhaal volgt snel! (Dinsdag) Een dag later is het eigenlijk nog steeds niet te geloven dat we gewonnen hebben... Ik werd van- Parijs heeft een aantal heel slimme tools ontwikkeld om synthetische biologie een stuk veiliger te maken, en München heeft een geniaal systeem bedacht dat wel eens erg belangrijk kan gaan worden voor wetenschappers die bezig zijn met het optimaliseren van de werking van eiwitten. (Donderdag) Gisteravond zijn we met de Grey hound bus naar New York gereden. De vakantie is begonnen! Op onze persbureau-ochtenden na dan. Na een busreis van vier uur klom men we gisteravond in New York al supersnel ons bed in, en dat was maar goed ook: vanochtend om half zeven werden we weer wakker gebeld door een radiostation in Nederland. BNR nieuws wilde met ons spreken en had even geen rekening gehouden met het ver schil in tijd. Geen probleem, we zijn in pyjama naar beneden gestormd om aan de telefoon te praten over iGEM. Daarna direct maar de lap top gepakt en de chaos in de mail- Kinder EHBO bij Buitelboet Stichting Kinderopvang Den Helder- Texel besteedt dinsdag 13 novem - ber tijdens een openbare ouder avond op de Buitelboet in Den Burg aandacht aan EHBO bij kinderen. Bartho van der Meer, die op de ambulance werkt en instructeur is bij HollandSafe BHV, gaat op de mate - rie in. Daarnaast is aandacht voor spel, eten en verzorging bij het kin - derdagverblijf en de buitenschoolse opvang aan de Burgerhoutstraat. De avond duurt van 19.15 tot 21.45 uur. Belangstellenden kunnen zich aan - melden via buitelboet@kinderopvan gdenhelder.nl. De stichting verzoekt ouders te laten weten met hoeveel personen zij komen. Verjaardagen op site SV De Koog Welke leden zijn er deze maand jarig? Uit welke spelers bestaat het minipupillenteam? Wie is de topscorer van de club? Hoe laat begint de nieuwjaarswedstrijd? De antwoorden op deze en andere vragen staan op de website De week van... Heieen v/d Knaap De volgende blogger in de serie De week van... is de oud-Texelse He- leen van der Knaap uit Amster dam. sv.dekoog.info, die onlangs geheel is vernieuwd. De door reclamebureau 53 Graden Noord (van eerste-elftalspeler Peter Koorn) gebouwde site bevat verder wedstrijdprogramma's van veld- en zaalvoetbal, verslagen, telefoonnummers van trainers, lei ders en bestuursleden en uiteenlo pende andere informatie. Een aan dachtstrekker vormen ook de enkele honderden foto's die Willem Sangers bij diverse wedstrijden maakte. Expert Texel en TexelEnergie heb ben de handen ineen geslagen om het gebruik van duurzame apparaten te sti muleren. Wie een energiezuinige was droger of diepvriezer koopt, betaalt bij aankoop de helft en de rest in renteloze termijnen. Om dit te bekostigen stelt TexelEnergie per direct het voorschot - bedrag naar beneden bij. Een nieuwe warmtepompdroger bespaart per wasbeurt al snel €0,85, rekent Gert-Jan Schoorl van Expert Texel voor. Het voordeel kan behoorlijk oplopen. Vergeleken met een wasdroger met een B-keurmerk bij drie wasbeur - ten in de week in tien jaar €1.200, bij vijf wasbeurten €2.000,- en bij zeven nog meer, blijkt uit het rekenvoorbeeld. Bij een oude droger kan het verschil nog verder oplopen. Een energiezui nige A+++ droger kost gauw meer dan €1.000,-. 'Ik begrijp best dat niet ieder - een zo n wasdroger kan aanschaffen. Maar je ziet hoeveel je er mee kunt besparen en het is zonde om dat te laten liggen. Ik bedacht me dat als mensen in eerste instantie de helft betalen en de rest over twee jaar rentevrij kunnen afbetalen, ze direct met energie bespa - ren kunnen beginnen.' Met dat idee stapte hij naar Jord Kuiken van TexelEnergie, dat de actie onder - steunt door het voorschotbedrag voor elektriciteit direct naar beneden bij te stellen. Met deze besparing kan, afhan - kelijk van het gebruik, de droger (gro - tendeels) worden afbetaald. Schoorl: 'Op deze manier bespaar je zonder ver - lies aan comfort.' De regeling geldt ook voor energiezuinige diepvriezers. Kui - ken: 'We krijgen hier regelmatig men - sen aan de balie die schrikken van hun energierekening. Blijkt dat ze een oude, defecte diepvriezer hebben die per jaar 10.000 kWh gebruikt. Een investering in een nieuwe vriezer heb je zo terug - verdiend. Op deze manier maken we de stap naar het gebruik van duurzame apparatuur een stuk kleiner.' Wie inzicht wil in het gebruik van elektrische appa - raten, kan hiervoor bij Expert Texel een Expert Schoorl Waalderstraat 33-35, Den Burg (0222)312550 expert Ze zijn nog maar twaalf en der tien jaar oud, toch hebben ze al menig optreden achter de rug. Zondag 11 november komt er daar nog eentje bij én presente ren ze een CD met zelfgeschre ven nummers. Het gaat hard met de zes leden van Goodbye Mosquito. Ze vormen in alle opzichten een bijzonder gezelschap. Natuurlijk door hun leeftijd, waarmee ze op elk podium een ontwapenende indruk maken. Maar vooral ook door hun repertoire. Komen de meeste (amateur)muzikanten hun leven lang niet verder dan het spe len van covers, de leden van Good bye Mosquito rijgen de zelfge schreven nummers aan elkaar. Ze hebben er inmiddels zeven, waar van ze er zondag zes ten gehore zullen brengen. Alleen in het prille begin, drie jaar geleden, toen zan ger en gitarist Bram Dros en bas sist Daniel van der Hoek nog een duo vormden, speelden ze bestaand werk, zoals Knockin' on heaven's door van Bob Dylan en Paradise City van Guns n' Roses. Bij de tweede editie van Parkpopje, vorig jaar, deden ze daar nog een schep je bovenop en waagden ze zich aan het monumentale Money van Pink Floyd. 'Een hele opgave', geeft Daniel grijnzend toe. Gaandeweg groeide het aantal bandleden. Eerst kwamen zanger en gitarist lllés Plompen en toetse nist Jochem van der Hoek erbij, iets later drummer Adriaan Boon en afgelopen zomer tijdens het optreden op de Midzomerschans in Kaap Skil ten slotte zangeres Mandy Barhorst. De meesten heb ben op de Vrije School gezeten en zijn al jaren bevriend. 'Op Mandy na kennen we elkaar allemaal al sinds de kleuterschool.' Ze hebben allemaal hun eigen muzikale voorkeuren. Zo luistert Jochem graag naar oude jazz van Herbie Hancock en Miles Davis, laat Bram zich inspireren door het klassieke werk van Bob Dylan en Eric Clapton, is lllés liefhebber van de stevige rock van Nirvana en Pearl Jam en kunnen ze The Red Hot Chili Peppers eigenlijk allemaal wel waarderen. Hun diverse voor keuren zijn terug te horen in de muziek die ze zelf componeren. 'We spelen van alles: pop, rock, alternatieve muziek, het zijn alle maal heel verschillende stijlen. We zijn ook bezig met een reggaenum- mer, maar dat is nog niet helemaal klaar.' Bij de totstandkoming van de num mers heeft elk lid zijn eigen inbreng. De meeste teksten zijn van de hand van Bram en lllés. Die kunnen over 'van alles en nog wat' gaan. Zo scheef Bram in The Train over het landschap dat hij tijdens een treinreis aan zich voorbij zag trek ken. lllés schuwt ook de zwaardere onderwerpen niet. 'Ik heb een nummer over zelfmoord geschre ven. En een protestsong tegen scholen, dat we het niet eens zijn met het systeem', vertelt hij met een ernstig gezicht. Mandy gie chelt: 'Oh jé, er komen zondag toch geen leraren naar onze CD- presentatie?' De leden van Goodbye Mosquito zijn ambitieus, komen wekelijks bij elkaar om te oefenen en laten zich daarbij professioneel adviseren door Henk Vroom, hun muziekle raar. Hun voorlopig laatste stap op weg naar de top was het opnemen van een CD, in de studio van Rikus Kloosterhuis. 'Eigenlijk is het een maxisingle', zeggen ze beschei den. 'Er staan maar vier nummers op.' Om hun vorderingen te vieren, geven ze zondag een 'CD-release party' in De Vermaning in Den Hoorn, ook bekend als het atelier van schil der Henk Noor - lander, de opa van Daniel en Jochem. De pre sentatie begint om 15.00 uur en wordt gevolgd door een optreden, waarop ze naast hun eigen werk ook Smells like teen spirit van Nirvana en Dani California van The Red Hot Chili Pepppers spelen, ledereen is wel kom, maar belangstellenden moe ten er rekening mee houden dat de zaal snel vol is. 'We verkopen ook onze CD. We hebben er tachtig gemaakt. En op is op." Meer informatie over de band staat op de website: www.goodbye mosquito.nl. Joop Rommets Op verzoek van de redactie hield Renske van Raaphorst een week een weblog bij. Hieronder een bloemlezing, de complete tekst is te lezen via www.texelsecou- rant.nl. (Zaterdag) Met een team van elf studenten uit Groningen ben ik in maart begon nen met het maken van de 'Food Warden', een systeem van bacte riën die van kleur veranderen zodra je eten niet meer goed is. Dit zou dan als vervanging van de houd baarheidsdatum op verpakkingen gebruikt kunnen worden. Nu is het alweer november en na maanden lang brainstormen, lezen en vooral heel (heel, heel, heel) veel werk in het laboratorium zitten we nu in Boston om te kijken welk team zichzelf de beste bacterie-verbou wers van de wereld mag noemen. Vanochtend, toen ik wakker werd, zag ik voor het eerst een Amerikaanse stad. En eigenlijk voelde het helemaal niet alsof ik aan de andere kant van de wereld was. De bomen zijn hetzelfde, hui zen en auto's zagen er vrij bekend uit... Totdat ik besefte dat dat kwam doordat ik het zo vaak op tv had gezien. De rare enorme flats van beton, de grote auto's (kleine auto's bestaan hier denk ik gewoon niet) en de overpositieve reclame overal. Op het vliegveld in Boston kreeg ik bij de douane het gevoel dat ik in een pretpark was: we stonden enorm lang in een rij, er stond film achtige muziek op en op grote tv- schermen werden we welkom geheten door allemaal shiny, happy and beautiful Amerikanen. (Zondag) Na onze oefenpresentatie van vrij dag, die verre van goed ging, zat de stress er aardig in. We besloten de presentatie weer helemaal om te gooien, of eigenlijk, de meeste veranderingen van de laatste paar weken weer terug te draaien. Dus uiteindelijk zat ik zelfs tijdens onze posterpresentatie nog ergens in een hoekje met powerpoint te wor stelen. Gelukkig werd ik al snel vergezeld door een aantal studen ten uit Virginia die met behulp van Google translate hele gesprekken in het Nederlands probeerden te voeren. Ik zit nu op de trap van de 'great dome' van MIT - uitkij kend op de rivier, in de zon, terwijl studenten van de campus in het gras zitten en spelletjes doen. Ja, het is hier best mooi. Straks ga ik nog een aantal andere presentaties ochtend om 6 uur wakkergeschud door Elbrich, één van mijn teamge noten, omdat de lokale radio in Groningen ons wilde interviewen en het tijdverschil een klein beetje was vergeten. Dus nu zit ik in mijn pyjama een beetje te typen, en weer te beseffen wat er gisteren is gebeurd... De presentatie ging goed, ik vond het prachtig om de hele zaal te kunnen vertellen wat we hadden gedaan. Vooral met zo'n volle zaal is dat ontzettend leuk om te doen. De andere teams gaven hun presentatie, en het waren alledrie fantastische projec ten. Slovenië had een drug delivery systeem in elkaar gezet waarbij micro-organismen in een capsule medicijnen konden maken, alleen op het moment dat het nodig is. box verwerkt. Vragen beantwoor den, foto's opsturen, skypen, het is gestoord Aankomende zaterdag staan we in de NRC, we staan op Wetenschap 24, in de NWT (onli ne), SBS 6 heeft gebeld, aah! Gelukkig is de werktijd in Nederland ongeveer voorbij rond de middag hier, dus toen zijn we New York gaan ontdekken. Inmiddels sneeuwt het - er is flink heftig weer voorspeld - alle bomen zijn bedekt met een dikke witte laag. Central Park, op loopafstand van hier, ligt er nu prachtig bij. Ik ben wel beniewd hoe het hier de volgende dagen is, hoop dat het geen problemen veroorzaakt, de New Yorkers hebben al genoeg achter de kiezen.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11