1EXBJVGBSCA.nl Sintemaarten op lijst met tradities TEXELSE 2 COURANT Runderstoofpot voor ouderen De SWOT verzorgt dinsdag 20 november een diner voor oude ren. Gezien de tijd van het jaar is voor een maaltijd in de sfeer van de herfst gekozen. Op het menu staat runderstoofpot, geser veerd met aardappelpuree, dop erwten en salade. Na afloop is er een toetje en koffie. Het diner wordt gehouden in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg en begint om 17.30 uur. Deelname kost €8,50. Opgave via tel. 312696 of e-mail swot@texel.com. Kerstdiner ANBO De ANBO houdt vrijdag 21 december een kerstdiner voor de leden. Deelname kost €10,-, kaarten zijn op maandag 10 en 17 december te koop in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Concert mannen- en vrouwenkoor Het Texels Vrouwenkoor en het Texels Christelijk Mannen koor geven zondag 18 novem ber een gezamenlijk concert. Het najaarsconcert in de RK kerk in Den Burg begint om 15.00 uur. Beide koren vertolken een breed en afwisselend repertoire. Er wordt afzonderlijk gezongen en ook worden twee gezamenlijke liederen ten gehore gebracht. De kerk is vanaf 14.30 uur geopend voor de kaartverkoop. De toegangsprijs bedraagt €8,- (inclusief een consumptie in de pauze). In de voorverkoop zijn kaarten te verkrijgen bij Nauta Boek in Den Burg, de Spar- supermarkt van Goënga in Den Hoorn en de slagerij van Rob en Meta Maas in Oosterend. Chez Dolly Encore door 't Amateurtje In dorpshuis De Wielewaal in De Waal brengt toneelvereniging 't Amateurtje zaterdag 17 novem ber de tragikomedie Chez Dolly Encore. Chez Dolly Encore is een eigentijds toneelstuk met herkenbare situa ties uit het dagelijkse leven. Het stuk draait om Dolly, die al jaren met veel succes een nachtclub runt. De laatste tijd zit echter de Sintemaarten 'Sinte Maarten mik-mak, je moe der is een dikzak.' Dat zongen we. En we kregen er nog snoep voor ook. Misschien is het daar om dat mijn herinneringen aan 11 november zo goed zijn. Weken was je bezig met je lampion. Gemaakt van karton of crêpepa pier in allerlei kleuren. Voor de sier plakte je er dan nog wat onzin op en je lam pion was klaar, leder een vond je lampion natuurlijk prachtig, inclusief jezelf. Zelf vond je de lampion nog wel het aller mooist. Dan had je het lampje. Dit lamp je moest al weken voordat het 11 november was min stens één keer per dag worden gepro beerd. Om te laten zien hoe mooi je lampion wel niet was met het lichtje erin. Nog een keer testen in het donker en nog een keer testen met opa en oma erbij. Drie lampjes verder was het dan eindelijk zover. Hoera, het was 11 november. Het was net aan het schemeren. Je zocht de allergrootste tas uit die je kon vinden, want je ging natuurlijk megaveel snoep ophalen en dan was je klaar om te gaan. Samen met je beste vrienden ging je de avond volzingen. Natuurlijk regende het (zoals alle 11 novem- bers die ik me kan herinneren), Omdat Sintemaarten op een zondag valt, gaan de kinderen komend weekend zaterdag al langs de deuren om hun liedjes beloond te zien met lekkers. Sint Maarten was een van de meest populaire heiligen in de Middeleeu wen en zijn naamdag wordt dan ook in grote delen van Europa gevierd, vooral op plaatsen waar kerken zijn naam dragen. Het wordt op verschillende manieren gevierd, maar op Texel is het traditioneel een 'bedelfeest', waarbij kinderen met een lichtje langs de deuren gaan en lekkernijen krijgen in ruil voor een liedje. Daarmee wordt een oude traditie voortgezet en herdacht hoe Sint Martinus zijn mantel deelde met een bedelaar. Open Coffee in teken Texel FM De maandelijkse Open Coffee in Stayokay in Den Burg staat woensdag 14 november in het teken van Texel FM. Ricardo de Graaf, één van de DJ's klad erin en ondanks pogingen het publiek met nieuwe shows te amu seren, belandt het bedrijf in een financiële crisis. Tot overmaat van ramp laat Dolly's gezondheid haar in de steek. In het stuk worden intriges, haat en nijd afgewisseld met humor, liefde en begrip. Een veelheid aan personages brengt de club tot leven met spel, muziek en entertainment. De voorstelling begint om 20.00 uur, kaarten zijn te verkrijgen bij Karin Gaasbeek (tel. 313684) en Thea Hin (tel. 312130). @txl waardoor je lampion al binnen no-time niet de originele kleuren meer bevatte, maar slechts een mengeling van alles bij elkaar. Dat was niet erg. Waar je veel meer over in zat, was of je snoep niet nat en vies werd. We hielden vol en gin gen nog maar een buurt langs, rennend van huis naar huis om daar weer een van je mooie liedjes te zingen. Ondertus sen was door de regen je lampion uit elkaar gevallen en was je lampje leeg. Met een hoopje troost ging je toch nog maar een keer langs de buren en daarmee kwam de avond toch al wel snel aan zijn einde. Thuis werden de tassen op tafel leeggegooid en vergeleken met de stapel van je zusje (de stapel van je zusje was natuurlijk nooit meer dan de stapel van jezelf). En voordat je ging slapen nam je nog snel een handje vol snoep mee naar je kamer, om daar misselijk maar voldaan in slaap te vallen. Ja, stiekem gezegd zou ik zo weer mee willen lopen. Tot over twee weken. Katja Schraag Dat Sint Maarten wijdverbreid en geliefd is, blijkt wel uit de hoge plaats die het inneemt op de door het Centrum voor Volkscultuur samengestelde lijst van honderd tradities. Daar bevindt het zich op de negende plaats nog net binnen de toptien, net onder het kaarsjes uitblazen op een verjaardag, maar boven het haring happen, dat op de tiende plaats staat. Ter vergelij king: pakjesavond staat op eenza me hoogte bovenaan, nog voor het zetten van de kerstboom en de vrijmarkt met Koninginnedag. De lijst van tradities is opgesteld met het oog op het Verdrag ter Bescherming van het Imaterieel Erfgoed, dat Nederland heeft onderschreven. Vanaf september van Texel FM, is te gast om te ver tellen over het radioprogramma dat in december op de Groeneplaats wordt gemaakt. Tien Texelaars maken daar van dinsdag 18 tot en zondag 23 december vijf dagen lang non-stop radio om, net als het Glazen Huis van 3FM dat dit jaar in Enschede staat, geld in te zamelen voor het Rode Kruis om babysterfte terug te dringen. De DJ's zijn op diverse fronten Texelaars aan het benaderen om mee geld op te halen voor het goede doel. De Open Coffee wordt van 10.00 tot 11.00 uur gehouden in het hostel aan de Haffelderweg. Filmhuis In het filmhuis van De Kroonprins in Oosterend draait donderdag 15 november Intouchable. Deze filmhit was al eerder te zien, maar wordt op veler verzoek nogmaals gedraaid. De voorstelling begint om 21.00 uur, de toegang bedraagt €7,50. Cinema Texel beleeft deze week maar liefst drie premières en de bijzondere vertoning van het muziekspektakel Les Troyens. Argoeen thriller van regisseur en Academy Award- winnaar Ben Affleck, is gebaseerd op ware gebeurtenissen. De film vertelt het verhaal van de geheime reddings operatie van zes Amerikanen, die in 1979, op het hoogtepunt van de Iraanse revolutie, na de bestorming van de Amerikaanse ambassade in Teheran, door een militante groep worden gegijzeld. De waarheid achter dit gijzelingsdrama bleef decennialang voor het publiek ver borgen. In de thriller House at the End of the Street maken de onlangs gescheiden moeder Sarah (een rol van Elisabeth Shueen haar doch ter Elissa (Jennifer Lawrence) een nieuwe start in een mooi huis in bosrijke omgeving. Al snel blijkt echter dat achter dit rustige uiter lijk een verschrikkelijk geheim schuilgaat. In het huis naast hen is jaren geleden een echtpaar op gru welijke wijze vermoord door hun eigen dochter, die vervolgens in de bossen verdween en haar broertje Ryan (Max Thieriot) alleen achter liet. Ondanks dat haar moeder Elissa waarschuwt niet met Ryan om te gaan, begint zij toch stiekem wordt gewerkt aan een uitvoe ringsprogramma en kunnen tradi ties worden aangedragen via de website van het Centrum voor Volkscultuur en Imaterieel Erfgoed. Onder de eerste tradities die als Imaterieel Erfgoed op de lijst wer den opgenomen, zijn het bloemen corso in Zundert en de Sint Maar- tensviering in Utrecht. Ouwe Sunderklaas wordt wel genoemd en neemt op de 41ste plaats een middenpositie in op de lijst met honderd tradities, tussen het Draaksteken in Beesel (40) en de valkerij (42), maar er zal nog een stevige lobby nodig zijn om echt Texelse feesten als de Meierblis en Ouwe Sunderklaas als Imaterieel Erfgoed erkend te krijgen. Time Out vaker open Om jongeren een droge en gezellige te plek te bieden heeft jongerencentrum Time Out aan de Wilhelminalaan in Den Burg met onmiddellijke ingang de openingstijden verruimd. De extra openingstijden zijn moge lijk doordat er extra vrijwilligers beschikbaar zijn. Niet alleen hoopt de organisatie de jongeren een droge plek te bieden, ook zijn de verruimde openingstijden een mid del om de overlast tegen te gaan. Zaterdag 17 november is Time Out gesloten in verband met het fris- feest in Question Plaza. De nieuwe openingstijden zijn: maandag van 15.00 tot 17.00 uur; dinsdag van 15.00 tot 17.00 uur en van 19.30 tot 22.00 uur, woensdag van 15.00 tot 21.00 uur, donderdag van 17.00 tot 22.00 uur en vrijdag van 20.00 tot 0.00 uur, zaterdag (in de even weken) van 19.30 tot 23.00 uur. een relatie met deze verlegen jon gen. In de serie FilmArt draait het drama Jagten met Mads Mikkelsen, die voor deze rol de Gouden Palm won. Daarin wordt kleuterleider Lucas ten onrechte door de 5-jari- ge Klara van misbruik beschuldigd. Zijn leven verandert van het ene op het andere moment in een nacht merrie. Het nieuws verspreidt zich snel en de inwoners van het dorp beginnen zich tegen hem te keren. De eens zo hechte lokale gemeen schap valt uit elkaar, terwijl Lucas tot doelwit is verklaard. Zondag 11 en dinsdag 13 novem ber draait in Cinema Texel Les Troyens, een verpletterend muziek spektakel met zware militaire mar sen, intense chorussen, gepassio neerde monologen en lyrische liefdesduetten. Het is het grootste werk van de componist en libret toschrijver Hector Berlioz, tot wiens teleurstelling de opera tijdens zijn leven slechts één keer in zijn geheel werd opgevoerd. Een deel van de andere films is geprolongeerd. Het volledige pro gramma is te lezen in de agenda elders in deze krant en via www. cinematexel.nl. Premières en muziekspektakel Een uitgebreid overzicht van acti viteiten, workshops en excursies is te vinden in de Vakantiekrant, die over het hele eiland te verkrij gen is, via www.texelagenda.nl en (mobiel) http://rn.texelagenda.nl/ nl. Vrijdag 9 november: 10.00 uur. In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 10.00 uur een voorlichtingsbijeen komst over de toekomst van de ouderenzorg. Voor informatie: tel. 312696 of e-mail swot@texel.com. 21.00 uur. In restaurant De Compag nie op de haven van Oudeschild begint om 21.00 uur een jamses- Voorstellingen Cinema Texel: 18.30 James Bond - Skyfall; 19.15 De Marathon; 21.45 James Bond - Sky fall; 22.00 Ted. Zaterdag 10 november: 10.30 uur. In sporthal Ons Genoegen in Den Burg begint om 10.30 uur het jaarlijks springspektakel. 10.30 uur. Het Texelfonds houdt van af 10.30 uur een openbare jaarverga dering in de Waagzaal van De Linde boom in Den Burg. 21.00 uur. In De Compagnie op de haven van Oudeschild begint om 21.00 uur een jamsession. Deelname en toegang zijn gratis. Voorstellingen Cinema Texel: 13.30 Mees Kees; 13.45 Tinker Bell 3D NL; 16.00 James Bond - Skyfall; 16.15 De Club van Sinterklaas; 18.30 James Bond - Skyfall; 19.15 De Marathon; 21.45 James Bond - Sky fall; 22.00 Ted. Zondag 11 november: 10.00 uur. Bij evangelistenpaar Jan en Paula Brouwer (Keesomlaan 4A, Den Burg) begint om 10.00 uur een huissamenkomst. 10.00 uur. In restaurant De Horizon op het vliegveld wordt vandaag een ruilbeurs gehouden. Voor meer infor matie of het reserveren van een plaats: tel. 311313. 10.15 uur. In de RK-kerk van Oude schild begint om 10.15 uur een fees telijke dienst ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan. 11.00 uur. Aan de voet van de Fon teinsnol aan de Rozendijk in de Den nen begint om 11.00 uur een cros sloop. Diverse afstanden. Inschrijven bij hotel Bos en Duin aan de Bak ken weg. 11.00 uur. Motorcrossers strijden op het circuit in Eierland in diverse klas sen om de Gerrit Zijm Bokaal. De eerste start is om 11.00 uur. 15.00 uur. In De Vermaning in Den Hoorn begint om 15.00 uur een CD- presentatie en concert van de jonge Texelse band Goodbye Mosquito. 21.00 uur. Op Radio 1 begint om 21.00 uur een uitzending van Holland Doc met een documentaire over Oosterend. Aanleiding zijn de inbra ken die in het dorp zijn geweest. Voorstellingen Cinema Texel: 11.00 Mees Kees; 11.30 Tinker Bell 3D NL; 13.30 Recorded Opera: Les Troyens; 13.45 De Club van Sinterklaas; 16.00 James Bond - Skyfall; 20.00 James Bond - Skyfall; 20.15 De Marathon. Maandag 12 november: 13.30 uur. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn is van 13.30 tot 16.00 uur een rommel markt. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. 14.00 uur. Het Rode Kruis houdt van 14.00 tot 16.00 uur een inloopmid dag voor ouderen in het gebouw aan de Jonkerstraat in Den Burg. 20.00 uur. In het raadhuis aan de Emmalaan in Den Burg begint om 19.30 uur een vergadering van de gemeenteraad. Voorstellingen Cinema Texel: 20.00 James Bond - Skyfall; 20.30 'mys tery movie'. Dinsdag 13 november: Voorstellingen Cinema Texel: 13.30 Recorded Opera: Les Troyens; 14.00 Intouchables; 18.30 James Bond - Skyfall; 19.00 Recorded Opera: Les Troyens; 21.30 Marathon: The Twi light Saga: Breaking Dawn - Part 1 2. TESÜ Om de drukte de baas te kunnen, zet TESO vandaag (vrijdag) van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in. Er is ieder een half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Voor meer informatie over de veer dienst: tel. 369600 of www.teso.nl. Verhalen De Rooij in boek Hollandia Het biedt slechts in enkele geval len een Texelse invalshoek, maar is verder wellicht interessant voor liefhebbers van voetbalcu riosa, het boekje dat Henk de Rooij uit De Koog uitbracht over voetvalvereniging Hollandia uit Hoorn. De Rooij woont al ruim twintig jaar op Texel, maar voelt zich altijd nog verbonden met Hoorn en voetbal vereniging Hollandia. Dat bracht hem op het idee om ter gelegenheid van het 1121/2-jarig bestaan van de vereniging de verhalen die hij voor Excursie naar vleesveebedrijf In samenwerking met de vereni ging voor Bedrijfsvoorlchting houdt de vereniging van Texelse zoogkoeienhouders zaterdag 17 november een excursie naar twee vleesveebedrijven. Bezocht worden 't Hoogeveld in Drenthe, een biologisch bedrijf met Limousins en 600 hectare natuur- land. Na de lunch wordt een bezoek gebracht aan vleesveebedrijf Lau- wersland dat, met 150 Herefords, zelf zorgdraagt voor de afzet van het vlees, onder meer naar topres taurants. De deelnemers vertrek ken met de boot van 8.00 uur en verwachten rond 19.00 op het eiland terug te zijn. Deelname kost €40,-, leden betalen €30,-. Voor meer informatie en aanmeldingen, Piet van der Star (tel. 322135, e- mailadres pietzina@planet.nl). het clubblad schreef te bundelen. Dat dat idee binnen de club goed werd ontvangen, was niet direct te verwachten. 'In het verleden was mijn nogal eigenzinnige kijk in het verenigingsorgaan niet welkom', zegt de auteur, wiens bijdragen in het clubblad verschenen onder de naam Eenderoi. 'Maar de tijden zijn veranderd en veel van de mensen over wie ik schrijf, zijn er niet meer. Na al die jaren ben ik dan toch mijn verhaal kwijt.' De verhalenbundel werd afgelopen seizoen uitgereikt aan leden en vrij willigers van Hollandia. Er zijn ech ter nog exemplaren over die De Rooij - via Nauta Boek - tegen druk kosten aanbiedt. 'Misschien zijn er wel mensen die het leuk vinden.' Oosterend in Holland Doe Het radioprogramma Holland Doe van de VPRO besteedt zondag avond 11 november aandacht aan Oosterend op Radio 1. Programmamaakster Saar Siegers sprak met inwoners na een serie inbraken in het dorp. Siegers laat horen hoe mensen in het dorp sinds dien voorzichtiger zijn geworden en niet zomaar deuren laten open staan of de autosleutels in het contact laten zitten. In het programma is volgens de VPRO ook te horen hoe het wan trouwen de kop opsteekt. De daders zijn niet gepakt, maar iedereen heeft wel een vermoeden wie de dieven zijn. 'Terwijl de dorpelingen het gewone leven weer hervatten, blijft het broeien onder de oppervlakte. Want wat als de dieven uit de eigen gemeenschap komen?' De uitzen ding begint om 21.00 uur.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 2