Tfii imn matuflSBiS Over communiceren en legaliseren Nieuw echoapparaat voor Verloskundigen Praktijk TEXELSE 5 COURANT Nieuwe sterrenwacht bij Ecomare Achter de schermen COLUMN Wat legaliseer je en wat niet? Een dilemma waar de gemeente gere geld tegenaan loopt. Tijdens de raadscommissie van dinsdag kwa men er twee voorbij: B&B Isola Bella en de mesthandel aan de Zeshonderd. Het zijn niet de eerste voorbeelden van illegale situaties die al dan niet door de gemeente worden gedoogd of anderszins toegestaan. Bij de vaststelling van het vorige bestemmingsplan werd menig in- of uitpandig appartement of zomer woning gelegaliseerd. De gemeen te werkte mee aan groepsverblijven die eigenlijk niet in het beleid pas sen, een juttersmuseum, verkoop activiteiten, koffieschenkerijen, ambachtelijke of andere bedrijven en initiatieven in het buitengebied, permanente bewoning van vakan tiewoningen, huizen, schuren, hui zen in schuren, maïsdoolhoven, horeca-activiteiten in een loods en ga zo maar door. Wie tevoren toestemming vraagt bij de gemeente voor iets dat niet in het bestemmingsplan past, moet hiervoor een principeverzoek indie nen. Het is dan aan het college en - afhankelijk van het mandaat - de raad die er over moet oordelen. Bij menig situatie die via legalisatie een 'achteraf vergunning' verkreeg, is die weg niet gevolgd. De bruta len hebben de halve wereld, wordt hierover wel gezegd. Wie de Koninklijke weg volgt, een principeverzoek indient, heeft twee kansen: ja of nee. Zo werd het ver zoek van ondernemers Mantje en Hin hun verzoek voor een grote spa afgewezen. Isola Bella en De Zeshonderd zijn bestaande situa ties waarvoor legalisering achteraf wordt gevraagd. Gebeurt dat niet, dan volgt in het uiterste geval handhaving, oftewel sloop. Een uiterste maatregel, die zowel ver zet als verontwaardiging kan oproepen en die in de regel tot het uiterste wordt vermeden. Het lijkt er op dat Isola Bella er aan ont komt en dat ook de mestzak kan blijven. De eigenaars van Isola Bella ver weten de gemeente dat van amb telijke zijde toezeggingen waren gedaan. Het is niet voor het eerst dat dit te horen valt over plannen of verzoeken die het uiteindelijk niet haalden. Burgemeester Giskes ver zekerde dinsdagavond dat mede werkers noch ambtenaren toezeg gingen doen. Formeel kan dat ook niet, het is aan de bestuurders om te beslissen. 'Communicatie is een moeilijk vak', verzuchtte ze. Wie de uitkomst van een gesprek met een ambtenaar die zelf niet over het betreffende verzoek kan besluiten interpreteert als een toezegging, gaat dus de fout in. Wat niet wegneemt dat het een goede eigenschap is mee te den ken over manieren waarop zaken kunnen worden gerealiseerd. Mits dit niet haaks staan op het belang van andere Texelaars, een afwe ging waarover college en raad zich mogen buigen. Dankzij een lening van Stichting Samen één Texel beschikt de Ver loskundigen Praktijk Texel over een nieuw 3d/4d echoapparaat. De vernieuwing betekent een flin ke modernisering waardoor tevens de dienstverlening verder kan worden uitgebreid. Verloskundige Theda Niehoff: 'De daling van het aantal zwangere vrou wen op Texel maakt het voor onze praktijk moeilijk om een nieuw echo apparaat te kunnen aanschaffen. Door de hulp van Stichting Samen één Texel blijven we een volwaardige praktijk op het eiland en kunnen we de dienstverlening verder verbreden en verdiepen.' Wim Eelman voorzitter van Stichting Samen één Texel: 'Één van de doel stellingen van de stichting is het ondersteunen van initiatieven op het gebied van welzijn en de verzorging van inwoners van Texel. De aan vraag van de Verloskundigen Prak tijk past hier uitstekend bij en we hebben dan ook niet lang getwijfeld over het verstrekken van een lening tegen lage rente met een verant woorde aflossingstermijn. Het is een duidelijke verbetering van de zorg voor Texelaars.' Groot voordeel van de modernise ring van de 'machinekamer' is dat er veel meer onderzoeken op Texel kunnen plaatsvinden in plaats van 'aan de overkant'. Samenwerking met meerdere medische disciplines in De Zand koog is heel goed moge lijk. Zo biedt het apparaat de moge lijkheid om een galsteen op te spo ren, een niersteen te ontdekken, de blaas te bekijken en nog tal van ander buikdiagnostiek onderzoek te doen. Vanaf heden kan tevens wor den voldaan aan de stijgende vraag van Texelse ouders om een zoge naamde pretecho (een afdruk van de echo) te laten maken. Woningen in Den Burg West B en w willen door een wijziging van het bestemmingsplan mee werken aan de bouw van onge veer 14 woningen in Den Burg West. Het betreft drie tot vier woningen aan de Verzetstraat en elf woningen aan de Anne Frankstraat. De woningen zijn een initiatief van het Collectief Particulier Opdracht geverschap (CPO) Noord-Holland. Ze zijn strijdig met het bestem mingsplan omdat op de betreffen de terreinen alleen woningen in combinatie met een maatschap pelijke functie zijn toegestaan. Gebleken is dat daar geen vraag naar is, maar wel naar gewone zelfstandige woningen. Het college gaat daarom akkoord, zij het onder voorwaarden, zoals een betere aansluiting van de woningen aan de Verzetstraat aan de bestaande stedenbouwkundige structuur. Subsidie ten onrechte gekort De Texelse basisscholen heb ben recht op volledige subsidie voor het vakonderwijs lichame lijke opvoeding. De korting van 10 procent die de gemeente als bezuinigingsmaatre gel per 1 januari doorvoerde, was niet rechtmatig en zal daarom ongedaan worden gemaakt, wat betekent dat de scholen het kor tingsbedrag (totaal €7.020,-) terug krijgen. De elf scholen hadden bezwaar gemaakt en voerden daar bij onder meer aan dat over de korting helemaal geen overleg is geweest en dat hij niet acceptabel is in verband met cao-bepalingen. Bedrijf mag in boerderij De stolp met diverse bijgebou wen Hoornderweg 18 mag wat b en w betreft zijn agrarische bestemming verliezen zodat er een bedrijf in gevestigd kan De korting had bovendien geregeld moeten zijn in de betreffende ver ordening, maar dat is niet gebeurd. 'De doorgevoerde korting is onre delijk en in strijd met de rechtsze kerheid.' De commissie bezwaar schriften dacht daar ook zo over en b en w verklaarden de bezwaren daarop gegrond, wat ook geldt voor de bezwaren van de scholen die hun bezwaarschrift te laat had- worden volgens de regels voor het gebruik van voormalige agrarische gebouwen. In dit geval gaat het om een 'han delshuis' dat spullen levert voor onder andere interieurbouwers en video/audiobedrijven, zoals instal laties waarmee een tv-scherm van uit een meubel kan worden opge tild. De fabricage daarvan gebeurt op het vasteland. Het gebouw aan de Hoornderweg dient alleen als administratief centrum dat in de voormalige koestal zal worden ondergebracht. De stolp is een rijksmonument dat door de wijziging beter tot zijn recht zal komen omdat het wordt losgekoppeld van de achterliggen de schuur en door het slopen van diverse minder fraaie bijgebou wen. Ecomare is woensdag begonnen met de bouw van een nieuwe sterrenwacht. Het observatorium komt naast veldwerkcentrum De Slinger te staan. Het moet in de loop van 2013 klaar zijn. Directeur Martin Fröberg van Eco mare en voorzitter Cees Ribbens van volksterrenwacht De Jager verrichtten woensdagmiddag de officiële start. Zij verwijderden een lint rond een paal waarop een van de telescopen komt te staan. Het nieuwe observatorium wordt een gebouw met op de begane grond een zaal van 85 vierkante meter en daarboven een ruimte van vier bij negen meter waar naar de sterren gekeken kan worden. In deze ruimte komen drie telesco pen te staan, waarvan de grootste op de trillingsvrije betonnen paal die een van de belangrijke onder delen van het nieuwe observatori um is. De verdieping krijgt ook een uitschuifbaar dak. De locatie belooft veel goeds. De telescopen krijgen een vrij uitzicht op het zui den en Texel mag nog altijd tot één van de donkerste plekken van Nederland worden gerekend waar door er goed naar de sterren kan worden gekeken. 'Je kunt hier de Melkweg zien', liet Jaco Spek van Ecomare bij de start weten. Het nieuwe observatorium wordt straks gebruikt voor de kijkavon- den van volksterrenwacht De Jager, maar ook opengesteld wordt voor bezoekers van Ecomare. Het cen trum wil onder meer scholieren die meedoen aan avondwandelingen naar de sterren laten kijken. Martin Fröberg liet weten dat wordt inge speeld op de toenemende hoe veelheid scholen die Ecomare bezoekt. Het begrip 'beleving' is daarbij een belangrijk woord. Het observatorium krijgt onder meer een bijzondere toegang aan de buitenkant waarbij bezoekers in het donker naar boven lopen en dan alleen zicht hebben op de ster renhemel boven hen. Bedoeling is dat er binnen ook een lift komt voor mensen die fysiek gehandi capt zijn. Voor de volksterrenwacht, actief sinds 1993, betekent het nieuwe observatorium dat de telescopen voortaan niet meer buiten hoeven te worden opgesteld. Dat gebeurt nu nog in een kuil bij Ecomare met de bijnaam Het Zwarte Gat. Vol gens Ecomare is dat niet alleen arbeidsintensief, maar ook riskant voor de gevoelige apparatuur. Voorzitter Ribbens toonde zich blij met de komst van de nieuwe voor ziening. Het project kost vier ton. Een kwart wordt betaald door het toeristisch investeringsfonds en veertig pro cent door het Waddenfonds. Dat geld werd eind 2010 beschikbaar gesteld. Ecomare financiert even eens en is projectleider. Bink Bouw uit Broek op Langedijk voert de bouw uit. ITZ-A Architecten uit Amsterdam heeft de nieuwbouw getekend en CVI en IBS verzorgen de installatie. Expotise van Mare Roeper en Lucas Tijssen doet de inrichting. Zij maken in de zaal op de begane grond onder meer een sterrenhe mel waarop bekeken kan worden hoe op welke dag de sterren ston den. De nieuwbouw is zo gesitu eerd dat hij buiten de grens van het Natura 2000-gebied Noordzee kustzone blijft. De mesthandel aan de Zeshonderd. Zichtbaar zijn de mestzak en de vrachtwagencombinaties. Het college wil de mestactiviteiten legalise ren. (Foto 10 voor Texel) Ecomare is woensdag officieel begonnen met de bouw van een nieuwe sterrenwacht. Het observatorium komt achter veldwerkcen- rum De Slinger. Rechts de trillingsvrije paal waarop een telescoop komt te staan. De opening werd verricht door directeur Martin Fröberg van Ecomare en voorzitter Cees Ribbens van volksterrenwacht De Jager. Professor Kees de Jager zelf was ook bij de start aanwezig. Burgemeester Francine Giskes meldde zich woensdag onder toe ziend oog van Jan Kamperman van de Texelse politie aan voor Bur- gernet. Na afloop kreeg ze een hoed voor haar medewerking. Voorbeeld van een MoorMaster die op de nieuwe lange fuikwand in Den Helder komt. Het apparaat kent twee beweegbare platen die tegen de wand van de boot wordt gedrukt en zich daarna vacuüm trekken om de boot op zijn plek te houden. (Foto teso> Op De Krim werd donderdag de eerste landschapsveiling gehouden. Kopers, in dit geval gastheren en -dames van het nationaal park, konden bieden op landschapselementen, objecten en diensten. Het grootste deel van de opbrengst is voor verbetering van het fietspad door de Eierlandse duinen. Fotogmó VRIJDAG 9 NOVEMBER 2012 Botsing Een 69-jarige man uit Den Burg en een 79-jarige vrouw uit De Waal zijn maandag met elkaar in botsing gekomen op de kruising van de Laagwaalderweg en de Veense- langweg. De man verzuimde vol gens de politie voorrang te verle nen aan de vrouw die over de Laagwaalderweg reed. Beide bestuurders werden onderzocht door de ambulance. De vrouw werd meegenomen voor nader onderzoek. Beide auto's moesten worden weggesleept. De Fontein in toptien Groep 8 van basisschool De Fon tein uit Den Burg is er voor de vijfde keer op rij in geslaagd in de toptien te komen van bestverkopende klassen van kinderpostzegels. Nadat het Jeugdjournaal al langs was geweest om te kijken hoe ze dat toch elke keer voor elkaar kre gen, logenstraften de dertig kinde ren ook dit jaar de verwachtingen niet en verkochten ze voor maar liefst €10.698,-. Als dank voor deze prestatie mogen de kinderen vol gend jaar op 15 maart naar De Efteling, een uitje waar ze nu al reikhalzend naar uitzien. Diabetes De drieënveertig collectanten die vorige week in alle dorpen op het eiland voor het Diabetesfonds lie pen, hebben samen €3857,20 ingezameld. Het geld wordt gebruikt voor voorlichting en onderzoek. Wie de collectant heeft gemist, kan alsnog een bijdrage doneren op giro 5766 of bankreke ningnummer 38.22.62.700. Geen vergunning voor lelijke stoep De gemeente weigert alsnog vergunning te geven voor de stoep die de eigenaar Heren straat 54 in Den Hoorn voor zijn huis heeft gemaakt. De stoep (een kwartronde geel geschilderde trap van drie treden) maakt volgens geraadpleegde deskundigen door het afwijkende materiaalgebruik en de kleur een grote inbreuk op de stedenbouw kundige structuur van de Heren straat en de samenhang van de bestaande bebouwing. De eige naar had de stoep zonder vergun ning aangelegd. Toen hij alsnog vergunning vroeg, werd die gewei gerd en tegen deze weigering maakte hij bezwaar zodat de bezwaarschriftencommissie eraan te pas kwam. Die vond dat het beroep ongegrond was en het col lege sloot zich daarbij aan. Karpers dood door zuurstoftekort De dode karpers in een vijver in de Mars in Den Burg zijn gestikt door modder in de kieuwen. Dat heeft een woordvoerder van hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier desgevraagd laten weten. Volgens het hoogheemraadschap gaat het om karpers die zich bevonden in een sloot die aan de vijver grenst. Daar is een maaiboot doorheen gegaan om het gras langs de waterkant te maaien. Vol gens de woordvoerder is de sloot nogal ondiep, waardoor tijdens het varen modder is opgewoeld en dat is bij de karpers in de kieuwen gekomen. De dieren kunnen hun kieuwen in het algemeen vrij goed schoon houden, maar als er veel modder of ander materiaal op de bodem wordt opgewoeld kunnen ze een tekort aan zuurstof krijgen. Omwonenden troffen vorige week circa twintig dode karpers in de vijver aan. Volgens de woordvoerder is het vaker voorgekomen dat tijdens maaiwerkzaamheden vissen zijn gestikt. 'Het zou goed zijn als de sloot een keer wordt uitgediept.' Varen met een maaiboot is volgens het hoogheemraadschap de enige manier om het gras op die plek te maaien.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5