TEXELSE 5 COURANT Aftrap finale Nationale Sportweek Nationaal park wil meer bekendheid Sportweek Hoewel ik zélf meerdere sporten beoefen en ook veel andere spor ten een warm hart toedraag, heb ik mijn bedenkingen tegen het orga niseren van een sportweek op Texel. Er worden allerlei voordelen en doelen genoemd, waarvan je moet afwachten of ze gehaald wor den. En het feit dat de benodigde €65.000 uit een ander potje komt (of gesponsord wordt) betekent niet dat het niet nuttiger besteed kan worden. Eén zin van de wet houder in een interview blijft maar door mijn hoofd spelen. Namelijk dat mensen van het vaste land door de sportweek ons prachtige eiland en de geweldige sportfacili teiten die wij te bieden hebben ontdekken. Nou, dan weet ik niet welk eiland er bedoeld wordt. Waar Texel altijd een voorloper was, lopen we nu achter de feiten aan. ledereen die wel eens sport in de De Koninghal of Ons Genoegen heeft vaak onder een koude dou che gestaan omdat alles verouderd is. Het kunstgrasveld bij WTexel'94 is er nog steeds niet, en in raads vergaderingen wordt door politici zelfs geopperd dat het zwembad wel weg kan, want het kost toch alleen maar geld. En als er dan een club als AZ komt voetballen, dan wordt er geklaagd over de erbar melijke staat van het veld. Hoezo reclame? Achter de schermen wordt er kennelijk druk gewerkt aan plannen voor een nieuwe sporthal en (renovatie) van het zwembad. Net als de sportweek, zullen de verenigingen hier vast bij betrokken worden. Tenminste, ach teraf, als alles besloten is. Er zijn - geloof ik - wat vragenlijstjes ver stuurd, er is een informatieavond geweest, maar echt overleg is wat anders. Ons Genoegen is destijds met veel moeite bij elkaar gefinan cierd, maar we hadden inderdaad faciliteiten waar Texelaars jaren plezier aan beleefden. Wij zijn laatst in sporthal De Dars in Wervershoof geweest om te volleyballen. Ik zie niet in waarom een mooie multi functionele hal als deze, niet op sportminnend Texel gebouwd kan worden. Ik zou zeggen: ga eens kijken! Ik weet ook wel dat €65.000 niet structureel is en maar een druppel op de gloeiende plaat, maar het is wel een mooi begin. En als de crisis over is? En we wat geld over hebben? Dan ben ik de eerste die staat te juichen als er geld overblijft voor een sportweek of andere activiteit. Oh ja, en recla me voor Texel is er al genoeg. Met dank aan de halve marathon, Dori an, en de vele andere evenemen ten die de clubs op Texel, ondanks alle vergunningaanvragen en finan ciële problemen, toch weer weten te organiseren. Hoewel alles al besloten is en mijn reactie mis schien een beetje mosterd na de maaltijd, hoop ik toch een discus sie los te maken. Ik wil niemand zijn feestje bederven, maar schrijf dit omdat ik betrokken en bezorgd ben. En de afgelopen weken ben ik er achter gekomen dat ik niet de enige ben. Berry Koning, Den Burg. Kermis Kermis hoort in De Koog, want daar zijn de meeste toeristen, aldus b en w. Kermis hoeft niet in Den Burg voor de Tesselaars zelf, aldus b en w. Dus van b en w hoeft het ouderwetse, gezellige kermiszater- dagavondje voor de Tesselaars zelf niet! B en w, wie vertegenwoordigt u (op de eerste plaats)?, wie heeft u gekozen? S. Zijm, Den Burg. Texel, een eiland om actief van te genieten op sportief gebied. Dat beeld moet naar voren komen uit de finale van de Nationale Sport week die zaterdag 27 april 2013 op Texel wordt gehouden. Dat bleek tijdens de aftrap die vrij dag op het gemeentehuis in Den Burg plaatsvond. Vertegenwoordi gers van NOC'NSF en andere betrokken organisaties op het eiland en aan de overkant waren aanwezig om de start bij te wonen. Wethouder Hennie Huisman (sport) en Erik Lenselink, manager sport ontwikkeling bij NOC'NSF beze gelden in de raadzaal de samen werking tussen de gemeente en de sportbond en er werd nadere uitleg gegeven. De sportmanifestatie gaat op 27 april plaatsvinden rondom het gemeentehuis. Een stuurgroep met daarin de sportraad, de gemeente en sportservice buigt zich over de invulling van het programma. Onder andere Albert Hoven (sport raad), Gert Pansier (gemeente), Connie Joling (Sportservice Texel) en Dick van der Weide (Sportser vice Den Helder) houden zich daar mee bezig. Vanuit NOC'NSF zijn eveneens diverse mensen actief. De sportbond zorgt onder meer voor landelijke publiciteit om Texel als sporteiland onder de aandacht te brengen. Volgens Lenselink wordt samenwerkt met Telegraaf, Sanoma en NOS, mediapartners van NOC'NSF. Bedoeling is dat tijdens zowel de finale op 27 april als de sportweek zelf diverse activiteiten op het eiland worden gehouden. Het ter rein rond het gemeentehuis is het 'epicentrum', maar ook elders op het eiland moeten activiteuten komen. Volgens wethouder Huis man is het de bedoeling daarvoor onder meer sportverenigingen, bedrijfsleven, dorpscommissies en de ANBO te betrekken. Vakleer krachten in bewegingsonderwijs zijn eveneens betrokken. Tijdens de presentatie werd duide lijk dat het geheel breed van opzet moet worden en dat Texel na afloop ook nog de vruchten moet kunnen plukken van het beeld dat het een sportief eiland is. Lenselink merkte op dat heel Texel als een sportac commodatie kan worden beschouwd. De manager sportont wikkeling liet weten dat op 14 februari de landelijke presentatie van de tiende Nationale Sportweek plaatsvindt. Dat moet gepaard gaan met publiciteit. Een paar weken voor de start moet het eve nement wederom in de belangstel ling staan. Zaterdag 20 april is de start in Til burg, waarna er de hele week lan delijk veel activiteiten zijn om men sen te laten sporten. NOC'NSF streeft daarmee op langere termijn naar een verhoging van het aantal mensen dat sport en een verho ging van het aantal mensen dat lid is van een sportclub. Lenselink daagde Texel afgelopen vrijdag uit daar ook aan mee te doen. NOC'NSF heeft als motto dat alles met tien procent omhoog zou moe ten. Op het moment is 30 procent van de Texelaars lid van een sport club. Daarnaast zijn er ook een hoop Texelaars die individueel sporten. Wat Huisman betreft, zou het percentage naar 100 procent mogen stijgen. De aftrap van de finale zag er gelikt uit. Er werden diverse filmpjes ver toond met beelden van onder meer Texel, de Olympische Spelen en de Texel Halve Marathon en er was een optreden van een dame van Cirque du Soleil. Staand op haar handen schoot zij in de raadzaal met haar voeten een pijl in de roos van een bord. Dorian van Rijssel- berghe, Olympisch kampioen windsurfen, was één van de aan wezigen. Bij de ingang van het gemeentehuis stonden stands om sport en sportclubs onder de aan dacht te brenten. Volgens Lenselink waren er aan vankelijk meerdere gegadigden voor de finale, maar vielen er een paar plaatsen af, waarna Texel als serieuze kandidaat overbleef. Namen van andere gegadigden werden niet genoemd. Wethouder Huisman liet desge vraagd weten dat zij inmiddels €40.000,- aan sponsoring binnen heeft en dat komt in mindering op het bedrag van €65.000,- dat zij eerder aan de raad vroeg (en kreeg) om het evenement op Texel te kun nen houden. den de koppen niet bij elkaar had gestoken, met als doel de noord- kop een toeristische impuls te geven. Het is uitgegroeid tot een miljoenenpark, waarin elke jaar nieuwe investeringen worden gedaan. Overigens niet alleen in allerlei voorzieningen, er zijn aller lei natuurvriendelijke maatregelen getroffen en inmiddels huist op het park een bonte diversiteit aan planten en dieren. Onderdeel van de dag was ook een landschaps dag werd gehouden veiling ten op De Krim. Hij richt- MQQK o»iK behoeve van het te zich nadrukkelijk ^\Jd\ lUl//11 I fCYCfff C7f lUul nationaal park, tot deze ambassa- onder leiding van deu s U weet wel f//73/7C/e/7/7ÖS/T70Cje/ degelijk dat er een w kon worden Met vijf miljoen bezoekers heeft nationaal park Duinen van Texel het grootste aantal bezoekers van alle nationaal parken. Toch weten zelfs sommige Texelaars niet van het bestaan. 'We laten te weinig zien wie we zijn', aldus voorzitter Kees Vriesman. Voor lichting en educatie hebben daarom prioriteit gekregen. Vriesman sprak op de jaarlijkse bijeenkomst van gastheren en - vrouwen die woens- minder geld beschikbaar. Vries man zoekt een ander financie ringsmodel en samenwerking met ondernemers. Geld moet onder meer worden binnengehaald via cofinanciering en via rechten. Hoeveel waarde die hebben bleek uit de lezing van Tom Bade, direc teur van TriplE. De drie E's staan voor Economy, Ecology en Expe rience. Kern van zijn boodschap was dat door het verwerven of uitgeven van rechten een duurza- nationaal park is en wat dit inhoudt. Kijk wat je ziet en laat de mensen door uw bril kij ken.' Vriesman sprak de wens uit dat nog meer Texelaars, met name ondernemers uit de recreatiesec tor, ook gastheer- en gastvrouw worden en zo promotor zijn van het nationaal park. Vriesman keek verder dan de grenzen van het natuurgebied. 'De samenhang van verschillende systemen en de overgangen maken Texel uniek.' Wat betreft Vriesman gaat het nationaal park niet op slot. 'Behoud door ontwikkeling.' Pro bleem is de financiering. Het Rijk trekt zich terug, de provincie heeft me manier is om geld te verdie nen. André van der Vliet, beheerder van vakantiepark De Krim, toonde in zijn presentatie dat samenwerking een andere sleutel is voor succes. De Krim, met een netto omzet van €14 miljoen, is daarvan een goed bewijs. Op het park met 5165 slaapplaatsen werken in de zomer 240 mensen, goed voor 108 FTE, exclusief schoonmakers, winkel en andere tijdelijke medewerkers. Het zou nooit zo ver zijn gekomen als een stel volhardende Cocks- dorpers meer dan dertig jaar gele geboden op het nieuwe fietspad door de Eierland- se duinen, een eigen duurzame bank, een ritje in de strandzeilwa- gen van Morten Eschweiler of andere zaken. De veiling bracht €6.400,- op. Om de kennis van de gastheren en -dames te verrijken werden 's middags excursies gehouden. Geograaf Lia Vriend verzorgde een excursie over de geologie van Texel, Dick Schermer praatte de gasten bij over natuurbeheer op Texel en Arthur Oosterbaan ver zorgde een paddenstoelenexcur- Een vrouw van Cirque du Soleil geeft het startschot voor de organisa tie van de finale van de Nationale Sportweek op Texel op zaterdag 27 april 2013. Staand op haar handen schiet ze midden in de raadzaal met haar voeten een pijl in de roos. rao Jemen ven hbvuw) Het bestuur van het Texelfonds hield zaterdagochtend de eerste openbare vergadering in de Schoutenzaal in Den Burg. Van links naar rechts voorzitter Jan Beijert, Nicole Ouwehand, Swier Oosterhuis, Monique de Boer, Margreet Berndsen, secretaris Christine Groen en penningmeester Dirk Vinke. Er waren circa vijftig mensen bij aanwe zig. Foto Jemen van Hattum) Chris de Craene (SIGT), Fenneke Krafft (Raboton), Gerard Kruithof (SIGT), Arco de Graaf (SIGT), Piet Lap (SIGT), Marjolein van Asperen (SIGT) en Kassen Zegel (Raboton) vieren de gift van €12.000,- voor de aanschaf van een elektrische strandrolstoel. ifoio Jemen ven Hattum) Angèl Stam, Isabella Gillebaard en Esmee Eelman zingen liedjes tij dens de viering van Sintemaarten in De Koog. In alle dorpen gingen zaterdagavond kinderen en ouders de straat op met veelal kleurig versierde lamp' Even proeven en goedgekeurd. Een jongetje proeft speculaas bij de stand van Scouting Texel die zaterdag op de Stenenplaats in Den Burg stond. Meer dan honderd scouts waren volop in de weer voor de jaarlijkse speculaasactie. Er werden 3265 speculazen van Bakkerij Timmer verkocht. De opbrengst is bestemd voor de vervanging van de verouderde open haard van de scouting. Volgens Peter van der Voort was het tijdens de verkoop mooi om te merken dat de scouting breed wordt gedragen. ifoio Jemen van Hattum) DINSDAG 13 NOVEMBER 2012 Grote gift Raboton voor strandrolstoel De Stichting Integratie Gehandi capten Texel (SIGT) heeft vrijdag €12.000,- van de Rabotoncom- missie gekregen voor de aan schaf van een elektrische strandrolstoel. SIGT is al een tijdje bezig geld te verwerven voor vier elektrische strandrolstoelen. Met de gift van de Rabotoncommissie is de eer ste definitief zeker. De stichting wil de stoelen plaatsen bij paal 9, paal 17, paal 28 en paal 33. Het door de Rabotoncommissie gefi nancierde exemplaar komt bij paal 17 te staan. Fenneke Krafft van de Raboton commissie liet weten dat €12.000,- een hoog bedrag is waar ook de directie van de Rabo zijn goed keuring aan moest geven, maar dat was geen probleem. Kassen Zegel zei te hopen dat de gift 'het balletje aan het rollen brengt' voor de financiering van alle vier de stoelen. SIGT heeft daarvoor ook aanvragen ingediend bij STIFT, TESO en de Stichting Samen één Texel. De reacties daarop waren positief, maar er werd ook om cofinanciering gevraagd. Een groep Texelaars die golft onder de naam Par 6 zet zich eveneens in om geld in te gaan zamelen. De beoogde soort strandstoel was in juli al even op het eiland voor een demonstratie van de stichting Off Road Toegankelijk Zeeland. Die laat langs de Zeeuwse kust al een paar jaar elektrische strandrol stoelen rijden en dat is daar een succes. De stoelen die op Texel komen, krijgen als extra zonnepa nelen. Volgens Marjolein van Asperen, bezig met het verwerven van de voorzieningen, sluit dat goed aan bij het duurzame karak ter van Texel. Met de VW is afge sproken dat zij de promotie ver zorgen. SIGT wil in overleg met de strand- exploitanten bekijken hoe beheer en verhuur van de stoelen het beste kan worden geregeld. Bedoeling is onder meer dat ze aan het eind van de dag aan de oplader worden gehangen en dat ze even worden afgespoten. Bedoeling is ook dat mensen van te voren een rolstoel kunnen reser veren. De elektrische strandrolstoelen hebben een snelheid van maxi maal 6 kilometer per uur en kun nen zo'n twee uur achter elkaar rijden. De demonstratie in juli leer de dat er goed mee te bewegen is door mul zand en dat ook zwinnen geen belemmering zijn. Hij mag alleen niet te diep het water in. Daarvoor zijn de huidige strandrol stoelen, die met de hand bewogen worden, beter geschikt. De elektri sche strandrolstoelen bieden mensen die mindervalide zijn de mogelijkheid om evenals mensen die goed ter been zijn over het strand te zwerven. Naar verwach ting kan het eerste exemplaar over een paar weken op het eiland zijn. Stemmen voor zoetwateropvang Via de website van Kern met Pit kan tot 31 december een stem worden uitgebracht op het pro ject 'Zoet water naar de zee dragen is (een) zonde'. De werkgroep van het zoetwater project wil nadenken over nieuwe mogelijkheden om het zoetwater dat voorhanden is uit regenval zo lang mogelijk vast te houden voor dat het weer in de zoute zee wordt weggepompt. Daarnaast is het de bedoeling draagvlak voor deze ideeën krijgen en de ideeën om te zetten in concrete projectvoorstel len. Kern met Pit is een jaarlijkse wed strijd van de Koninklijke Neder landse Heidemaatschappij, waar mee bewonersgroepen worden uitgedaagd hun idee te realiseren. Wie dat binnen een jaar voor elkaar krijgt, ontvangt het predicaat Kern met Pit en een prijs van €1000,-. Daarnaast wint per provincie één bewonersgroep de trofee en een extra prijs van €1500,-. Er doen dit jaar 124 projecten mee, die op de website zijn terug te vinden. Ook is het nog tot het eind van de maand mogelijk een project aan te melden voor de editie van volgend jaar.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5