I Bijzondere dwarsdoorsnede van Texelse collecties AGENDA TEXELSE 9 COURANT 'Ik verzamel ellende, dat kun je wel zien' Jef zoekt recepten voor reisgids Auto van Zaandammerdijk LadiesNight TAX DINSDAG 13 NOVEMBER 2012 de collectie die zaterdag 17 november in Tusse n Maarten Stoepker Wat ooit begon met een stapeltje ansichtkaarten uit de nalaten schap van zijn overleden groot moeder, is 52 jaar later uitge groeid tot een omvangrijke collectie, bestaand uit enkele dui zenden unieke exemplaren. 'En ik ben nog steeds op zoek naar nieuw spul', vertelt Klaas Uit geest (76). Een klein deel van zijn bezit is te bewonderen tijdens de expositie die Texelse verzame laars zaterdag 17 november in Tusse de Banke houden. 'Ik verzamel ellende, dat kun je wel zien', zegt hij grijnzend, wijzend op de schilderijen van scheepsrampen die de wanden van zijn huiskamer vullen. Ze vormen niet meer dan een soort uithangbord, want het ware deel van zijn collectie ligt opgeslagen in een ruimte die oor spronkelijk waarschijnlijk als slaap kamer is gebouwd. Daar bewaart Uitgeest in stalen kasten enorme aantallen ansichtkaarten, foto's, prenten en boeken. De meeste van scheepsstrandingen en schipbreu ken, maar bijvoorbeeld ook van alle de serie tekeningen die hij onlangs dorpen en natuurgebieden op Texel, via Marktplaats kocht. 'Engelse In het oog springen de lange rijen kranten deden vroeger uitgebreid ordners, waarin alle door hem ver- verslag van scheepsrampen. Maar zamelde informatie over scheeps- foto's had je in die tijd nog niet. rampen is gebundeld. De eerste Daarom hadden ze speciale teke- naars in dienst die de ramp op beeld vastlegden. Dat waren geen verkleumde jongens', wijst hij op een tekening, waarop niet alleen uiterst gedetailleerd een schip in nood is te zien, maar ook een armada aan kleine scheepjes waar mee de drenkelingen te hulp werd geschoten. Uitgeest noemt zichzelf 'een onre gelmatig bezoeker' van de ruilbeur zen die een paar keer per jaar door de Historische Vereniging worden belegd. Het gebeurt maar zelden dat hij er iets aantreft dat hij nog ordners beslaan perioden van een eeuw of meer, maar vanaf 1900 is er ieder jaar een exemplaar. 'Als je de naam van een schip én het jaar van de stranding hebt, zoek ik het zo voor je op. Ik heb gegevens van alle strandingen die sinds 1813 op de Texelse kust hebben plaatsgevon den. Gekopieerd uit de strandings rapporten die ik in het Provinciaal Archief in Haarlem heb gevonden', vertelt hij. De oudste foto van een stranding op het Texelse strand is van 1903. Maar gemiddeld een eeuw ouder is Recept insturen Voor de campagne Proef Noord-Holland roept verhalen- platform Oneindig Noord-Hol land kookliefhebbers op een recept in te sturen voor kook boek 'De historische reisgids Proef Noord-Holland'. Dit kan uiterlijk 30 november worden ingestuurd via de web site www.onh.nl/proefnoord- holland. De winnaar krijgt als tiende sterrenchef een plaatsje in het kookboek. niet heeft. 'Kaarten die ik nog niet heb, zijn zeldzaam. Die kom je gewoon niet tegen op Texel. Maar ik ga ook naar beurzen aan de over kant en ik zit geregeld op het inter net. Daar vind ik af en toe nog leuke dingen.' Voorlopig is Uitgeest niet van plan zijn zoektochten te staken. 'Om me heen zie ik wel verzamelaars van mijn leeftijd die stoppen. Die verko pen de boel, omdat ze toch geen opvolger hebben. Maar bij ons in de familie ben ik lang niet de enige verzamelaar. Mijn dochter Ineke zei laatst: ga jij maar door. Dat is mooi, zie je. Ik ben er zeker van dat mijn collectie niet wordt verbanjerd.' Veertig jaar geleden stond Uitgeest samen met een klein groepje geest verwanten aan de wieg van Verza melaarsvereniging Texel. Daarbij bundelden de verzamelaars van oude ansichtkaarten hun krachten met een al bestaand clubje van muntenverzamelaars. De vereniging werd op 1 januari 1972 officieel een feit en werd geleid door voorzitter Luit Sok, secretaris Ilse Dros-Beers, penningmeester Klaas Uitgeest en 'gewone' bestuursleden Sjoerd Bosma, Ruud Hamer en Jan van Strien. Het groepje groeide snel uit tot een heel gezelschap. 'In 1974 hadden we 46 leden. We organi seerden vooral ruilavonden, vier keer per jaar, zoals we dat nog steeds doen. We zijn begonnen in De Zwaan, daarna zaten we een tijdje in de Raadskelder en d'Ouwe ULO en nu alweer een hele tijd in Tusse de Banke.' Eind jaren tachtig werd de vereni ging een nieuwe tak van de in 1985 opgerichte Historische Vereniging. Een kwarteeuw later zijn de verza melaars nog steeds actief, al moet Uitgeest toegeven dat het uitdun nende gezelschap last heeft van vergrijzing. Schoorvoetend, dat wel, want eerst komt hij nog met een voorbeeld dat moet bewijzen dat Luyt of Weel scheelt niet veel Biljartclub De Doorstoot uit De Cocksdorp beleefde de terugkeer van Fred Klok, die na een gedwon gen sabbatical van een paar jaar de keu joyeus als immer hanteerde. Hij won overtuigend van Smit en het zoet der zege smaakte won derwel. Duidelijk is dat het dit jaar tussen twee cracks zal gaan. Luyt of Weel, het scheelt niet veel. Weel of Luyt maakt niet veel uit. In hun onderlinge partij speelden ze gelijk, maar Luyt imponeerde met een serie van 16, die bijna evenveel applaus genereerde als de nauwe lijks zichtbare keubeweging waar mee Van der Kooy zijn speelbal een ommetje op de biljartband liet maken. Uitslagen: Weel-Huizing 4-0, Smit-Klok 4-0, M.Boon- Luyt 4-2, J.Boon-Van der Kooy 2-4, Heemskerk-Luyt 0-4, Huizing-Homan 2-0, M.Boon-Van der Kooy 1-1, Smit-Heems kerk 4-0, J.Boon-Homan 4-2, Weel-Luyt 3-3, Smit-Van der Kooy 2-4. Jef Schuur. Een sterrenkok als Jef Schuur kan niet zonder inspiratie. Hij put die onder meer uit het verleden, bijvoorbeeld door oude recepten in een eigentijds culinair jasje te steken. Hij is één van de negen sterrenchefs die deelnemen aan het culinaire kookboek 'Histori sche reisgids Proef Noord-Hol land'. 'Met ganzenlever, kaviaar en truf fels kun je prachtige gerechten op tafel toveren, maar met schol, tar bot, rode poon en makreel geef je er een lokale dimensie aan. Nu hebben we bijvoorbeeld een heer lijk gerecht met ossenstaart op de kaart staan. Wij doen veel aan klassieke vernieuwing, traditionele gerechten vertalen naar de huidige tijd. Van lamsvlees heb ik ook een recept uit 1700, maar met de hui dige bereiding en techniek wordt het veel verfijnder. Ik kook veel met streekproducten. Als eiland zijn we er rijk mee bedeeld en ik serveer ook graag visgerechten uit de Wadden- en Noordzee. Het is mijn stijl en het wordt gewaardeerd.' Schuur, chef kok van het met een Michelinster bekroonde restaurant Bij Jef in Den Hoorn, heeft zijn nek uitgestoken. Door op culinair gebied een geheel eigen koers te varen, en als ondernemer die vorig jaar het bedrijf min of meer vanaf de grond liet herbouwen. 'Mijn motto is: alles kan. Ze bren gen immers zelfs mensen naar de maan. Ik heb mijn vrijheid gezocht. We hadden onze eigen ideeën en zagen het grote plaatje. Daar heb ben we alles op afgestemd. Ik ben blij en trots dat collega's zoals Arie Pieter Grootjen (restaurant 't Pak- huus) en Michel Arends (brasserie Rebecca) en Erik Pekel (restaurant Peek) ook hun eigen weg hebben gekozen en daar succesvol in zijn. Het verhoogt het onderscheid, waardoor het steeds leuker wordt. Ze zijn allemaal van mijn generatie. Tegen jongere koks zou ik zeggen: laat zien wie je bent en ontwikkel je-' Voor het culinaire kookboek dat begin 2013 verschijnt steekt Jef Schuur een oud recept in een nieuw jasje. Ook vindt hij het leuk om als jurylid recepten te beoorde len. 'Je kunt veel meer met eten doen dan je denkt. Ik ben benieuwd welke talenten hier rondlopen.' Een 41-jarige automobilist uit De Cocksdorp is zaterdagavond rond 21.15 uur gewond geraakt nadat hij met zijn auto op de Zaandam merdijk uit de bocht was gevlogen. Omdat aanvankelijk niet duidelijk was waar hij zich bevond, werd met een SAR-heli naar hem gezocht. De man reed van de Hoofdweg in de richting van Bargen. In de laat ste bocht op de Zaandammerdijk verloor hij de macht over het stuur en reed rechtdoor de dijkwal in. Zijn auto werd hierdoor gelanceerd en kwam aan de andere kant van aan de Zaandammerdijk. ook jongeren zich ermee bezig hou den. 'Die jongen van Bakker van de Breemhoeve is ook lid', blijkt hij echter op de ook alweer 56-jarige André Bakker te doelen. Veront schuldigend: 'Ach ja, dat zijn nog jongens voor mij, hè.' Maar vergrijsd of niet, de verzame laars zijn niet van plan hun veertig jarig bestaan ongemerkt voorbij te laten gaan. Zaterdag 17 november houden de leden een tentoonstel ling in Tusse de Banke, waarbij een bijzondere dwarsdoorsnede uit zeer diverse collecties te zien is. Zo stelt Sam van der Slikke foto's van de Texelse vissersvloot door de jaren heen ten toon, zijn er schoolspullen van Bert Schagen, Texelse souve nirs van Maarten Stoepker, postze gels van Aat van Heerwaarden, scheepjes in flessen van Willem Keijzer en wijwaterbakjes, blikken en beeldjes van kippen van Mary Bakker. Ook liggen er verzamelin gen munten, ansichtkaarten, merk lappen, bodemvondsten, bidprent jes, jeugdboeken, bierglazen en tiptopjes, portretfotootjes die vrien dinnen en familieleden in lang ver vlogen tijden met elkaar uitwissel den. Uitgeest zelf is van plan platen van rampen te exposeren. De tentoonstelling duurt van 10.00 tot 17.00 uur. De entree is gratis. Ruilbeurs De afdeling Verzamelaars van de Historische Vereniging houdt don derdag 15 november een ruilbeurs in Tusse de Banke op de Groene- plaats in Den Burg. Deze begint om 20.00 uur. Naast de leden zijn ook andere belangstellenden wel kom. de dijk terecht. Omdat aanvankelijk een andere locatie was doorgege ven, werd met de helikopter van Bristow Helicopters naar hem gezocht. Nadat hij was gevonden, haalden brandweerlieden de bestuurder uit het voertuig. Het slachtoffer werd met neurologisch letsel overgebracht naar het zie kenhuis in Alkmaar. Dit gebeurde met dezelfde heli vanaf Texel Air- port, waar hij met de ambulance heen was gebracht. In het zieken huis werd bloed afgenomen om te onderzoeken of er alcohol in het spel was. De auto belandde 6 '@U ITIadderTexel Zaterdag 17 november Diner Cabaret 19.00 uur Uitgebreid4-gongendiner, ind. de show 140,50. Kerstdiner: Revue Menu Kerstmis 2012 een nieuw programma met een nostalgisch tintje... Terug naartoen maar wel anno 2013 Zaterdag 22 en zondag 23 december, try-outs inclusief het 4 gangen kerstdiner €35,00 pp Di. 25 en wo. 26 december, €55,00 pp Zaterdag 29 december, €49,50 pp Dinsdag 1 januari Nieuwjaars Revue Menu! €49,50 alles is familie WOENSDAG Skyfall Skyfall werdt Bcnds loyaliteit achtervolgen opsporen en vernietigen, oersconlllk The Twilight Saga Breaking Dawn Part 2 Twilight Cullens zich om andere vampierclans de nieuwgeboren Renesmee machtige Volturl vampierenkrachten Hop© Spring WMO/ziekenvervoer Rolstoelvervoer Q 2 2 2 met onze voordeelpas 315555 www.taxitexel.nl

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9