L adder AGENDA TEXELSE 9 COURANT Amateurtje tovert Wielewaal om in nachtclub Travestie, overspel en Hazes en een serpent Restanten van Vlaardingencultuur Pijlpunten en krabbertjes van prehistorische jagers Cin^mca Te^xe»! Like ons op Facebook en maak kans op 10 gratis filmbezoeken! /CinemaTexel TAX TEZ EL 0222 DINSDAG 20 NOVEMBER 2012 Jan Eelman als komediant, Henk Slikker als travestiet en Wendy Witte als schuchtere serveerster. Overspel, schuldgevoel, onder drukking, liefde en troost. Het waren de ingrediënten van de tragi-komedie Chez Dolly 'Enco re' door toneelvereniging 't Ama teurtje. In de tot nachtclub omge toverde Wielewaal kwamen zaterdagavond onvermoede talenten boven in de acteurs. Er waren hilarische scènes, maar ook momenten van melancholie en ontroering en het ontbrak niet aan clichés. Chez Dolly is een nachtclub in ver val. Elke avond is er een travestie- tenact en bestijgt een onhandige komediant het podium. Achter de schermen, in de artiestenkleedka mer, komen de trieste kanten van het artiesten- en nachtclubbestaan naar voren. Dat de travestiet er onder lijdt dat hij een moeder heeft die het niet respecteert dat hij homo is en avond aan avond optreedt en dat de komediant wordt geterrori seerd doorzijn vriendin. De barman, tevens echtgenoot van Dolly, gaat vreemd met de medewerkster die weer de beste vriendin is van Dolly. Ten tonele verschijnt ook een nieu we serveerster, een schuchtere dame die een minder onschuldig verleden blijkt te hebben. Een goe de voedingsbodem voor een toneel avondje met tragische en komische verwikkelingen waarin de acteurs zich heerlijk konden uitleven. Het ene moment de lachers op hun hand, het andere ontroerend en met hun prestaties kregen ze regelmatig de handen op elkaar. Yolanda Legierse was in de huid gekropen van Dolly, die de nacht club eigenhandig heeft opgebouwd en nu moet toezien hoe het verval intreedt. Achter haar rug om wordt ze bedrogen en voorgelogen door haar personeel, maar ze hoort en ziet alles en weet precies wat zich afspeelt. Legierse zette een trotse veel van zijn vrouw houdt, maar ook vreemd gaat met een van de perso neelsleden. Een man die wordt geteisterd door schuldgevoel, maar geen hom of kuit durft te kiezen. Maar ook bezorgd en zorgzaam over zijn Dolly en begaan met het lot van het personeel. Frenk heeft zijn hart verloren aan Babette, op de planken gezet door Karin Gaasbeek. Ook zij wordt geteisterd door schuldgevoelens omdat ze rotzooit met de man van haar bazin en beste vriendin. Geen vrolijke rol, maar wel overtuigend gebracht. De meeste aandacht ging zonder twijfel uit naar Henk Slikker. Deze acteur speelde al veel rollen, gastvrouw neer die zich fier staande houdt, accepteert, medewerkers troost, maar uiteindelijk ten onder gaat en sterft. Maar die ook na haar sterfscène de touwtjes in handen houdt en echtgenoot en medewer kers in goede handen achterlaat. Haar man Frenk, kundig gespeeld door Gooitzen Kedde, runt de zaak. Een goedlachse barman, die ziels- maar niet eerder zagen we hem in die van travestiet. Hij deed dat zon der schroom, maar dikte de vrou welijke elementen juist wat aan. Menig ander kan een puntje zuigen aan de wijze waarop hij op hoge hakken over het podium ging. Hij speelde de homo Sjoerd, die door Dolly uit de goot is gehaald en die als travestiet dé attractie is van de nachtclub. Een daverend applaus viel hem ten deel na zijn act als Shirley Bassey met This is my life Sympathiek, begripvol, maar ook gekweld omdat zijn moeder hem om zijn geaardheid en travestie ver oordeelt. Dit verzuurde sekreet werd meesterlijk vertolkt door Jacomien Witte. Een zo mogelijk nog groter serpent, Shannon, werd gespeeld door Esther Bakker. Een 'gifspuitende bitch' die met haar scherpe tong en achterbakse streken haar vriend en collega's het leven zuur maakte. Knap zoals ze deze bad girl neer zette, toeschouwers haalden wel opgelucht adem toen ze na afloop haar boosaardige gezicht verruilde voor de aloude glimlach. De onbeholpen komediant Ronnie, gespeeld door Jan Eelman, liet zich door haar onderdrukken. Eelman, die rondliep in een te krap pak, heeft normaal de lach aan zijn kont hangen, maar de slechte grappen van deze stand up-comedian wer den nu met boegeroep ontvangen. Als Shannon hem zóver de put in heeft gepraat dat hij ontslag neemt, ontmoet hij een nieuwe liefde. Die ontdekt zijn zangtalent, waarna Eel man als André Hazes live Zij gelooft in mij ten gehore bracht en het publiek lichtjes heen en weer liet medewerkster en tevens voetveeg van Shannon. De schuchtere ser veerster werd kundig neergezet door Wendy Witte. Net als Shannon liep ze 's avond rond in een koket niemendalletje. Waar haar collega het kwaad vertegenwoordigde, ver beeldde Witte al het goede van de mensheid. Dat uiteraard overwint, waarmee een dreigende ondergang van de nachtclub wordt voorkomen en de verzuurde travestietenmoe der ineens een goede fee blijkt te zijn. Regisseuse Ria Kleinveld had het beste in haar acteurs boven gehaald, de minimale rol van Thea Hin van de 'fluistertechniek' bewees dat de rollen goed werden beheerst. Geluk kig waren er wel een paar kleine versprekingen om de spanning te breken. Het nachtclubdecor, gebouwd door Richard Eelman, sprak tot de verbeelding. Esther Bakker en Karin Gaasbeek hadden veel zorg besteed aan de kleding, net zoals Petra Brans en Ria Klein veld aan de grime en Esther Klippel aan de kapsels. Gerard Timmerman Programma zaalvoetbal Woensdag 21 november 18.30NBC/S VR2-Zeemacht VR3 Arnout 19.20 Texel 2-DV0'98 2 Bakker 20.15 Texel 4-NBC/S 5 Barends 21.05 Krim 2-ZDH 1 Barends Zaaldienst: ZDH Donderdag 22 november 18.30 SVO 2-NBC/S 4 vPutten 19.20 RAB 6-Sport 2 vPutten 20.15 SVO 3-Mantje 4 Bakker 21.05 ZDH 3-Sport 1 Douma 21.55 Mantje 3-NBC/S 3 Douma Zaaldienst: Texel Vrijdag 23 november 17.50 Sport E1-Krim E1 Sport 18.30 SVO 1-RAB 3 Barends 19.20 Texel 1-Zwaag 1 KNVB 20.15 Koog 2-RAB 2 Arnout 21.05 RAB 5-RAB 1 Bakker 21.55 Mantje 2-NBC/S 2 H'dijk Zaaldienst: Mantje Uitslagen: E/D-jeugd: Sport 2000 E1-NBC/ Steen E2 2-0. C/D-jeugd: Mantje C2-NBC/Steen D2 12-0, Ooste rend C1-Mantje C1 3-10, Sport 2000 C2-RAB Bouw C1 2-8. Twee de klasse: ZDH 3-RAB Bouw 6 4- 18, ZDH 2-Krim 2 2-8, Texel 3- Texel 4 10-3, ZDH 1-Krim 5 2-17, NBC/Steen 4-Oosterend 3 2-2, Mantje 4-Sport 2000 1 6-9, NBC/ Steen 5-Oosterend 2 0-10. Eerste klasse: RAB Bouw 3-Koog 2 3-8, NBC/Steen 3-Mantje 2 niet door gegaan, NBC/Steen 2-Mantje 3 9- 4, RAB Bouw 3-RAB Bouw 5 5-3 (correctie), Mantje 2-Krim 1 2-5 (aanvulling). Overige: Koog 1-Apol lo 68 1 6-4, NBC/Steen VR2-Old Stars VR1 2-4. Vergadering TOP De Natura 2000-avond van onder nemersplatform TOP, die vanavond wordt gehouden is, anders dan wellicht aangekondigd, alleen toe gankelijk voor leden en genodig den. Noort bij de door hem gevonden restanten de vlaardingencultuur. In Ecomare is de tentoonstelling Expeditie Steentijd geopend. Deze gaat over de Vlaardingen cultuur, een beschaving van zo'n 3000 jaar voor Christus. Door vondsten van amateurarcheo- loog Govert van Noort is bekend dat deze mensen uit de steentijd ook op Texel zijn geweest. leefden van jacht, visvangst en De Vlaardingencultuur is een soort overgangsvorm. Een beschaving die vanuit het zuiden oprukte en zich uitstrekte van Limburg tot Zee land. De cultuur dankt zijn naam aan het feit dat de eerste resten van deze beschaving in Vlaardin- gen zijn gevonden. Het betreft gereedschappen van steen, hout, bot en aardewerken voorwerpen. Dat ze ook op Texel zijn geweest, valt af te leiden uit vondsten van amateurarcheoloog Govert van Noort. Hij vond ze op een stukje grond nabij de Leemkuil. Hij her kende de stenen als bladspitsen (pijlpunten), transversaalspitsen, krabbertjes, een vuistbijl en andere voorwerpen. Hij vergeleek ze met tekeningen van andere vondsten en leverde zo het bewijs dat ze uit de Vlaardingencultuur afkomstig moesten zijn. Omdat hij vooral landbouw. Naarmate jagers boeren jachtvoorwerpen vond, is de veron- werden, veranderde hun leefwijze. Ze vestigden zich op één plek, ze De tentoonstelling neemt de bezoe- bouwden stevige huizen, hielden ker mee naar de tijd waarin mensen vee en hadden andere bezittingen. derstelling dat Texel een jachtge bied was, waar in kampen werd gebivakkeerd. Er zijn op het eiland geen bewijzen van bewoning gevonden. De vondsten van Van Noort zijn toegevoegd aan de rei zende expositie over de Vlaardin gencultuur. Uit een vuurstenen voorwerp met een soort waaierpa troon, leidt de vinder af dat het uit Limburg moet komen. Mogelijk is het via handel deze kant op geko men. De mooi geïllustreerde ten toonstelling toont ook restanten van gevlochten touw, een hoorn van een rund en een deel van een var kensschedel, wat duidt op veehou derij. Er werd gejaagd op edelhert, ree en bever. 'Texel, dat toen bestond uit een combinatie van bos, duinen, strand, land en water, vormde een heel geschikt gebied voor jagers en vissers', vertelt Arthur Oosterbaan, conservator van Eco mare. 'Texel bleef een afgelegen gebied, maar doordat het moeras was verdwenen en het gebied wat opdroogde, werd het bewoonbaar.' Van Noort vond de restanten op een stuk grond op de Hogeberg van circa dertig bij dertig meter. In dezelfde omgeving ontdekte hij meer vindplaatsen, met restanten uit andere beschavingen. Zijn oud ste vondsten dateren van 125.000 jaar geleden. Expeditie Steentijd is gemaakt door TGV teksten presentatie en is een jaar te bezichtigen in Ecomare. Een korte film maakt onderdeel uit van de tentoonstelling. Tevoko verliest van Clam Dycke Het damesteam van volleybalver eniging Tevoko heeft zaterdag een goede prestatie geleverd door twee punten te pakken van Clam Dycke. Tevoko had op niets gerekend, maar won met fana tiek en enthousiast spel twee van de vijf sets. Door een wat gewijzigde opstelling moesten de spelers van Tevoko aan elkaar wennen, maar een kleine ach terstand werd vrij snel goed gemaakt door goed en fanatiek spel. De strijd ging vervolgens gelijk op, maar het was Clam Dycke dat aan het eind van de set net iets beter geconcen treerd was en daarmee de set met 25-19 naar zich toe trok. In de twee de set kwam Clam Dycke niet aan aanvallen toe door lastige services van Tevoko. Danielly Krab speelde een goede wedstrijd met snelle ver dedigingsacties, maar ook met haar services bracht ze de tegenstander in de problemen. Tevoko won deze set met 19-25. In de derde set werd Danique Witte gewisseld en kwam Mirte Kager in het veld en ook aan deze wijziging moest het team even wennen. Dat resulteerde in een ach terstand van 9-2. Maar met goede aanwijzingen van interimcoach Alice Blom werden weer punten gescoord. Ballen werden van de grond gehaald en hard afgemaakt door Ivet Former en Marianne Boekel. Langzaam kroop Tevoko dichterbij en bij 13-13 ging de strijd gelijk op. Tevoko kreeg setpoint bij de stand 23-24, maar kon de druk niet aan en maakte twee fouten achter elkaar. Clam Dycke kreeg setpoint en verzilverde deze meteen. In de vierde set ging Tevoko meteen enthousiast van start en haalde de ene na de andere punt binnen. Ondanks een kleine serie van Clam Dycke was de voorsprong zo groot dat de vierde set eenvoudig met 16-25 naar Tevoko ging. De beslissende vijfde set ging gelijk op, maar in de spannende laatste fase was het Clam Dycke dat slim speel de en de laatste punten pakte. (3 '@UITIadderTexe Zaterdag 24 november Diner Cabaret-19.00 uur Uitgebreid ^-gangendiner, ind. de show €49,50. Zondag 25 november 2012 16.00 uurl! Marijn Brouwers zingt Frans Halsema Hef Parool- 'Brouwers raapt dit fantastische werk op en weet de opdepktewpeln Entree €16,00. Kerstdiner: Revue Menu Kerstmis 2012 een nieuw programma met een nostalgisch tintje... Terug naartoen maar wei anno 2013 Zaterdag 22 en zondag 23 december, try-outs inclusief het 4 gangen kerstdiner €35,00 pp Di. 25 en wo. 26 december €55,00 pp Zaterdag 29 december, €49,50 pp Dinsdag 1 januari Nieuwjaars Revue Menu! €49,50 IVX om. - 319633 of r info@klifi2.nl Bioscoop Eetcafé Terras De Vijf Legendes 3D (NL) ne de VIJt Legendes vlystery aselgosddoldet WMO/ziekenvervoer Rolstoelvervoer Korting met ordeelpas taxitexel.nl 315555.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9