Scriptie over Texelse walvisvaarders Texelaars in 18de eeuw in groepen op walvisvaart TEXELSE 11 COURANT VRIJDAG 23 NOVEMBER 2012 Texelaars waren wel actief in de walvisvaart, maar in vergelijking met Ameland, Terschelling en de 'Marsdiepdorpen' Helder en Huisduinen stelde hun bijdrage niet veel voor. Dat was jarenlang de heersende opvatting onder historici. Ten onrechte, volgens Ineke Vonk-Uitgeest: 'In Den Hoorn gingen in de achttiende eeuw jaarlijks soms tientallen mannen tegelijk op walvisjacht. Een enorm aantal voor zo'n klein dorp.' Vonk deed haar bevindingen voor de studie Maritieme Geschiedenis aan de Universiteit Leiden, waar voor ze onlangs de masteroplei- ding voltooide. Voor de bijbeho rende scriptie Texelse walvisvaarders tussen ijsschotser deed ze uitgebreid onderzoek naar de walvisvaart in de achttiende eeuw. In boeken, notariële akten, monsterrol len en andere geschriften zocht ze naar gegevens over de herkomst van de commandeurs (de kapiteins op een walvisvaarder) en hun bemanningsleden, naar het aantal reizen dat ze maakten, het gebied waar ze joegen - rond Spitsbergen of in Straat Davis, ten oosten van Groenland -, het aantal walvissen dat ze vingen, het aantal vaten spek dat ze mee naar huis namen, de rentabiliteit van hun reizen, de rederijen waarvoor ze werkten, de familierelaties tussen de commandeurs, de religie die ze aanhingen, hun huwelijkse staat, de leeftijd waarop ze stierven, het leven dat ze voor en na hun car rière als walvisvaarder leidden, hun vermogen, hun positie in de maat schappij en vele andere gegevens. Ineke en echtgenoot Adrie Vonk zijn al jaren geïnteresseerd in wal vissen, de jacht op deze dieren en de geschiedenis ervan. 'Een jaar of vijftien geleden las ik een boek van Piet Dekker over de walvisvaart. Dat onderwerp sprak me direct aan. Van de Texelse namen die erin stonden, ben ik nagegaan wie dat waren. Inmiddels zie je onze passie terug in het hele huis.' Ze overdrijft niet. De woning in Oudeschild hangt vol foto's en schilderijen van walvissen, er staan beelden, er liggen botten en zelfs op de mokken waarin ze de koffie serveert, staan afbeeldingen van de grote zeezoogdieren. 'En dan heb je onze verzameling in de schuur hiernaast nog niet eens gezien. We ontvangen geregeld groepen mensen. Die reageren allemaal even verbaasd.' Vonk studeerde maritieme geschie denis aan de Open Universiteit en de universiteiten in Groningen en Leiden. Haar masterstudie deed ze in Leiden. Sinds de afronding van haar masterscriptie staat Vonk bekend als deskundige op het gebied van de geschiedenis van de Nederlandse walvisvaart. Het is maar een klein vakgebied, hoor', zegt ze bescheiden. 'Maar het is waar dat er geen onderzoekers zijn die zich helemaal hebben toege legd op de walvisvaart. Ik ben bij mijn onderzoek begeleid door pro fessor Henk den Heijer. Hij is zelf gespecialiseerd in de geschiedenis van de West-Indische Compag- w die op Texel gevonden zijn: 'De passie Hoorn vijfentwintig. Vooral het hoge aantal in De Koog heeft Vonk verrast. 'Je leest overal dat De Koog in die tijd als dorp weinig voorstelde. Volgens de beschrijvin gen was het niet meer dan een kerk en een paar boerderijen. Pie- ter van Cuyck beschreef De Koog in 1780 als armzalig en kaal. Maar twintig, dertig jaar eerder woonden er nog commandeurs als Neeff, Pronk en Dogger. Ze waren mis schien niet heel rijk, maar slecht hadden ze het zeker niet.' Een commandeur zocht bij het werven van bemanningsleden vooral in eigen kring. Om de gevaarlijke tocht tot een goed ein de te brengen, moest hij blind op zijn bemanning kunnen vertrou wen. Hij had daarom het liefst een broer, zoon, neef of buurman als De belangrijkste aanleiding voor haar scriptie vormden de passages die Vonk steeds opnieuw in de vakliteratuur tegenkwam en waarin wordt gemeld dat Texel weliswaar een rol in de walvisvaart heeft gespeeld, maar dat deze slechts marginaal was. 'Ik heb steeds gedacht: oh ja, is dat zo? Toen ik zelf ging speuren, ontdekte ik dat veel onderzoekers elkaar alleen maar hebben overgeschreven.' Bij haar speurwerk door de origi nele bronnen concludeerde Vonk dat Helder en Huisduinen (samen de 'Marsdiepdorpen' genoemd) inderdaad ver boven de Waddenei landen uitsteken, zowel wat betreft het aantal commandeurs als de reizen die ze maakten en de wal vissen die ze vingen. De Texelse inbreng was echter zeker niet ver waarloosbaar. In totaal leverde ons eiland in de achttiende eeuw 75 commandeurs, die ieder gemid deld 9,6 reizen maakten. Dat is meer dan de Terschellingers (8) en maar iets minder dan de Amelan ders. Gemiddeld vingen ze 3,1 walvis, meer dan de Terschellin gers (2,7) en Amelanders (2,8). Hoewel er in Den Hoorn iets meer woonden dan in de andere dorpen, waren de commandeurs afkomstig van heel Texel. Zelfs in het kleine De Waal hebben er twee gewoond. In Oudeschild waren het er acht, in Den Burg veertien, De Koog vijf tien, Oosterend (inclusief Oost en Nieuweschild) achttien en Den stuurman, harpoenier, kok of kajuit wachter. 'In Den Hoorn gingen in de achttiende eeuw soms tiental len mannen tegelijk op walvisjacht. In totaal ging het wel om twee- tot driehonderd Texelaars per jaar. En dan had je daarnaast nog de ande re zeevarenden, die op de handels vaart voeren. De zee speelde toen een veel belangrijkere rol in de Texelse economie dan tegenwoor dig. En er waren maar relatief wei nig boeren.' Vonk ontdekte dat succesvolle commandeurs genoeg verdienden om te investeren in huizen en land. Er waren er ook die leningen aan dorpsgenoten verstrekten en dus als een soort bank fungeerden, wat ongetwijfeld moet hebben bete kend dat ze in een hoog aanzien stonden en bij hun schuldenaren misschien zelfs wel net zo geliefd als gevreesd waren. Dat neemt niet weg dat ook de commandeurs tegenslagen kenden. Ze keerden na een maandenlange reis soms terug zonder ook maar één enkele walvis te hebben gevangen, wat de expeditie tot een dure grap maak te. Vier Texelaars maakten meer dan dertig reizen naar het noordpool gebied. Gerrit Smit uit Den Hoorn was zelfs zesendertig keer com mandeur. In aanmerking genomen dat hij aan het begin van zijn car rière ook een paar keer in een lagere rang heeft gevaren, kun je concluderen dat hij misschien wel veertig keer op de walvisvaart is geweest. 'Hij is ruim tachtig jaar oud geworden. En hij was geen uitzondering. Walvisvaarders bereikten gemiddeld opvallend hoge leeftijden. Zeker als je het vergelijkt met Oost-lndiëvaarders. Van de Texelse Oost-lndiëvaarders overleed meer dan de helft al tij dens de eerste reis.' Onbeantwoord is voorlopig de vraag hoe de doden aan boord werden bewaard. 'Voor zover ik kan nagaan, werden ze zoveel mogelijk thuis begraven. De toch ten duurden enkele maanden, afhankelijk van het gebied waar ze naar toe gingen. En ze vonden altijd plaats in het voorjaar en de zomer. Eerder of later kon niet, want dan lag er te veel ijs. Ik ben een voorbeeld tegengekomen van een Texelaar die in mei aan boord overleed en in augustus of septem ber op Texel werd begraven. Bij de lage temperaturen in het Noord poolgebied kon je een lichaam natuurlijk wel bewaren, maar je moest er ook naartoe en weer terug. Je had er ongeveer drie weken voor nodig om naar Spits bergen te varen en vier tot vijf weken voor Straat Davis, aan de westkant van Groenland. Hoe ze dat precies deden, intrigeert me.' Dat het sterftecijfer laag lag, was mede te danken aan de samen werking tussen de walvisvaarders. Niet alleen gingen concurrerende commandeurs soms met twee of drie schepen achter een walvis aan (waarbij de opbrengst gebroeder lijk werd verdeeld), ook voor hun veiligheid voeren ze vaak samen op. 'Het waren gevaarlijke tochten. Ook Texelse schepen zijn veronge lukt, maar nooit met man en muis. Zelfs niet in het rampjaar 1777, toen heel veel schepen zonken. Het schip van Jacob Bremer werd door het ijs gekraakt, maar hij en al zijn beman ningsleden kwamen heelhuids thuis. Ze waren aan boord genomen op een ander schip. Opval lend is dat als een Texelaar in problemen was, er altijd een andere Texelaar kwam helpen, ook al lagen er nog honderd sche pen in de buurt. Dat zie je in de visserij nog steeds. Als de TX1 in problemen komt, komt bijvoor beeld de TX38 helpen.' Vonk heeft inmiddels contacten over de uitgave van een populaire versie van haar onderzoek. 'Die wordt heel anders dan de weten schappelijke scriptie. Met allemaal leuke en bijzondere verhalen, want daarvan ben ik er best veel tegen gekomen. Over Pieter Dogger uit Oosterend, bijvoorbeeld, toevallig een voorvader van me. Ik ben hem in meerdere aktes tegengekomen. Hij moet een rissige man zijn geweest. Een keer had hij z'n buur man een pruik van het hoofd gesla gen. Toen moest hij zijn excuses aanbieden. Moet je nagaan, in Oosterend liepen in die tijd dus mensen met een pruik over straat. Mooi is ook het verhaal van een commandeur die bij zijn bruiloft bij het uitgaan van de kerk met stenen werd bekogeld. Dat kun je je nu niet meer voorstellen. Maar zulke verhalen maken mijn boek wel heel levendig.' Joop Rommets Bijeenkomst over hoogwaardig eiwit De Vereniging voor Bedrijfs voorlichting houdt maandag 26 november een bijeenkomst in Stayokay aan de Haffelderweg in Den Burg. Daar wordt gespro ken op het op telen van hoog waardig eiwit op eigen grond. De weerstand tegen de import van niet duurzaam geteelde soja neemt toe. Bijgevolg ontstaat er belang stelling voor alternatieven. Mede door de stijgende invoerprijzen van producten met een hoog eiwitge halte worden de mogelijkheden om deze zelf te telen, groter. Ook omdat techniek en veredeling niet hebben stilgestaan. Dit betekent dat de gewassen ook door akker bouwers geteeld kunnen worden. Tevens wordt op deze bijeenkomst gesproken over de meerwaarde van voedselhennep voor vee. De inleiding wordt verzorgd door Jacob Veldhuizen van Agrifirm, de bijeenkomst begint om 20.00 uur. Eerste concert kleinkoor Sinnin In dorpshuis De Waldhoorn in de Herenstraat in Den Hoorn vindt woensdag 28 november het eerste optreden van klein koor Sinnin plaats. Sinnin bestaat uit acht zangers, medewerkers van het Maarten huis, die drie- en vierstemmige liederen uit verschillende culturen zingen. Het programma van het eerste concert bestaat vooral uit liederen over verloren liefde en afscheid van zoete zomerherinne- ringen toen het leven zo veel mak kelijker leek. Daarnaast is er plaats voor een kwinkslag met een vro lijke noot. Het concert, dat onge veer een uur zal duren, begint om 19.30 uur. De toegang is gratis, bij de uitgang wordt een inzameling gehouden. Sinterklaas puzzelrit Zondag 25 november houdt de MAB Club een Sinterklaasrit. Inschrijven kan vanaf 13.30 uur bij Schoenmaker aan het Wezenland in Den Burg en de start is om 14.00 uur. Onderweg kunnen kinderen klompen en mijters tellen en na afloop maakt Sinterklaas de uitslag bekend. De rit wordt uitgezet door Sjef en Ria Boom. Kerkdiensten Zondag 25 november PROTESTANTSE KERK: Laatste zondag van het kerkelijk jaar, waarin de overledenen worden her- Protestantse gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. den Braaker, mmv de cantorij. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: dienst in De Koog. De Koog: 10.00 u. ds. K.F. Klaassen. Den Hoorn: dienst in De Koog. Protestantse Waddengemeente Texel: Oosterend: 9.30 u. mw. K.M. Dijker- De Cocksdorp: 11.00 u. ds. P.C. Bar nard. Oudeschild: 11.00 u. dhr. M.D. Kui- Medische zorg Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnum- Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdie ren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www.dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 23 Zat. 24 Zon. 25 Ma. 26 Din. 27 Woe. 28 03.05 e 04.24 e 05.34 E 06.25 E 07.20 E 08.06 E 08.20 E 8.26 u. 9.04 u. 19.35 u. 20.10 u. 20.35 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Woensdag 28 november volle maan, vrijdag 30 novem ber sspringtij. Zondag 25 op 8.22 uur, onder 16.33 TEXELSEtt»COlJRANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Pip Barnard Telefoon 06-23 57 65 73 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €91,55 €89,15 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. lees- dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille, extra collecte Werk groep Geweldloos Samenleven. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. J. Folkerts. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 11.00 u. pastoor Granne- man, herenkoor. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Wandelt u met God? Wachttorenstudie, 11.20 u.: Jehovah roept zijn gelukkige volk Denkertje Vrijheid is het brood en de morgen en de opgaande zon. mers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrijdag 8.00-17.30 u.; zaterdag 10.00-13.00 en 15.00-17.00 u.; zon en feestdagen 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, PHH-gebouw, Pont- weg 104, Den Burg. Voor inlichtin gen, advies, consultatie en preventie, tel. 0223-612306, www.brijder.nl. Scouting Texel haalt zaterdag oud papier op in de wijk Gasthuisstraat (van Beatrixlaan tot Hogerstraat), Gravenstraat (geen bedrijven), War moesstraat, Schilderend (tot roton de), Julianastraat, Keesomlaan. Vrijdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. Music Machine 21.00 u. Almost Famoust 22.00 u. Radio Noord-Holland Zaterdag 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. Marco FM 19.00 u. Radio Noord-Holland Zondag 9.00 u. Klassiek op zondag 9.30 u. Kerkdienst vanuit Maartens kerk, mw. Krista Mirjam Dijkerman, laatste zondag van het kerkelijk jaar, gedachtenisdienst. 11.00 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (H) 14.00 u. Wilde vaart 15.00 u. Het uur van de Blues 16.00 u. Sportlokaal 18.00 u. Radio Noord-Holland Maandag 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een boek 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the move 22.00 u. Radio Noord-Holland Dinsdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De keuze van... 19.30 u. Raadscommissie. Recht- streeke uitzending vanuit het gemeentehuis. Aansluitend Radio Noord-Holland Woensdag 18.00 u. Eigenwijs en geheugen steuntje 18.30 u. Overdenking door Kees Dekkers 19.00 u. Verzoekplaten 20.00 u. Radio Noord-Holland Donderdag 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met... 20.00 u. De rommeltrommel van Riet 21.00 u. Radio Noord-Holland

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11