TEXELSE COURANT in 'Meepraten aan tafel voor Natura 2000' ZONDAG OPEN! Cjrocn 'wartsjexels in het harL> 9 SBB vernieuwt fietspad iePelikaan\ Catering OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12728 VRIJDAG 23 NOVEMBER 2012 Fokkers van Kotex houden dit weekend een dierententoon- stelling in het verenigingsge bouw aan het Paelwerck. Niet zeuren maar doen. Aldus het motto van Piet Koorn, meer dan veertig jaar werkzaam in de horecagroot- handel. In 2011 en 2012 is de Texelse kust in opdracht van Rijkswater staat versterkt met bijna zeven miljoen kuub zand. Ineke Vonk schreef voor de studie Maritie me Geschiede nis de scriptie Texelse walvis vaarders tussen ijsschotsen. Na de enorme hoeveelheid regen die in het najaar is geval- winter intreedt. Zoals in polder Het Noorden, waar de firma Ien, is het land nu weer opgedroogd. Bloembollentelers Noordbol eind vorige week met een snelheid van drie hec- namen de kans waar en waren de afgelopen week druk tare per dag tulpen plantte. bezig met het planten van hun voorjaarsbollen, voordat de Foto Ton zegers) De beheerplannen voor Natura 2000 op Texel zien naar ver wachting in de loop van 2013 het levenslicht. Voor die tijd wordt over het concept gesproken. Dat werd dinsdagavond duidelijk op een informatieavond over Natu ra 2000 van het Texels Onderne mers Platform (TOP). In de beheer plannen komt te staan wat er allemaal moet gebeuren om de doelen van Natura 2000 te beha len. Natura 2000 beschrijft welke flora en fauna in een bepaald gebied aanwezig moeten zijn (en in welke mate) om te voorkomen dat de natuurwaarden achteruit gaan. Texel heeft sinds 2009 de drie door oud-minister Verburg aangewezen Natura 2000-gebieden te maken: Lage Land en Duinen van Texel, De Koog krijgt begraafplaats De gemeente heeft alsnog een begraafplaats opgenomen in het ontwerp-bestemmingsplan voor De Koog op een terrein aan de Pontweg, direct ten zuiden van het dorp. Het is een van de wijzigingen die het college doorvoert naar aanleiding van inspraakreacties op het vooront werp. Een andere wijziging betreft het wonen op de begane grond in het centrum. Daarop heeft een belanghebbende niet bij voorbaat recht, maar het kan als afwijking en onder voorwaarden worden toege staan. Ook is vastgelegd dat op het bedrijventerrein moet worden vol daan aan de algemene regels voor parkeren op eigen terrein. Het aldus gewijzigde ontwerp zal van 26 november tot 7 januari ter inzage worden gelegd en is ook te raadplegen via www.ruimtelijkeplan- nen.nl. Binnen die termijn van zes weken kunnen zienswijzen (bezwa ren) worden ingediend. Noordzeekustzone en Waddenzee. Sinds de aanwijzing door de minis ter wordt aan de beheerplannen gewerkt en dat duurt een stuk lan ger dan aanvankelijk werd gedacht. Jetty Koopman van de Dienst Lan delijk Gebied (DLG, onderdeel van het ministerie van Economische Zaken, Innovatie en Landbouw), liet dinsdagavond weten dat de concept-plannen momenteel door projectgroepen worden besproken. Daarin zitten diverse instanties en overheden. De volgende stap in het proces is dat de concept-plannen in drie klankbordgroepen aan de orde komen. Volgens de planning van de DLG moet dat in februari gebeu ren. Koopman liet weten dat men sen nog in een klankbordgroep Wethouder Frans Visman (onder wijs) krijgt van Lars Eelman een stel kleurige sleutels voor de offici ële opening van de Kompasschool op de nieuwe locatie aan de Wil- helminalaan in Den Burg. De kinde ren zitten daar sinds het begin van kunnen meepraten wanneer ze in een organisatie gegroepeerd zijn. Volgens Piet Standaart en Michel Gregoire kunnen dergelijke groe pen zich bij TOP melden. De onder nemersorganisatie is betrokken bij het opstellen van de beheerplan nen en heeft een stuk geschreven waarin de sociaal-economische aspecten van Natura 2000 worden belicht. Belangrijk punt in de beheerplan nen is het onderwerp 'bestaand gebruik'. Bestaande activiteiten die in de plannen staan, blijven onder het Natura 2000-regime onge moeid. Activiteiten die niet in de beheerplannen staan, worden gezien als nieuw, waardoor onthef fing moet worden aangevraagd. Texel heeft de afgelopen jaren een dit schooljaar. Speciaal voor de officiële opening hadden ze alle maal sleutels voor de wethouder gemaakt. Visman kreeg van Lars en Jan Witte, de jongste en oudste leerling van de school, ook een diploma. |Fo!o Jeroen van Hattum) uitgebreide lijst met bestaande activiteiten opgesteld en die zijn bij besprekingen van de concept- beheerplannen in de projectgroep niet op problemen gestuit. Volgens DLG zijn alleen extra maat regelen nodig als het gaat om de bescherming van het broedgebied van dwergsternen, strandpleviers en bontbekpleviers. Als aandachts punten noemt de DLG de jonge duinen op de Hors, belichting en de aanvliegroute van helikopters. Er komen volgens DLG voor het Waddengebied in totaal zeven beheerplannen. Een voor elk Wad deneiland en daarnaast twee geza menlijke beheerplannen voor de Waddenzee en de Noordzeekust zone. Bedoeling is dat alles vervol gens wordt gebundeld in één stuk. Volgens de planning van DLG moe ten de concept-beheerplannen in april dan wel mei aan de gemeen teraden van de vijf eilanden wor den gepresenteerd, waarna in de tweede helft van 2013 publicatie volgt en zienswijzen ingediend kunnen worden. Tijdens de avond werd duidelijk dat de beheerplannen en de drie Natura 2000-regimes waar Texel mee te maken heeft, niet geheel één op één samenvallen. DLG werkt aan het plan voor het zoge noemde 'droge deel' van het eiland en Rijkswaterstaat aan het 'natte deel' (Waddenzee en Noordzee). De avond van TOP werd door circa honderd mensen bezocht. De boodschap van de diverse spre kers was dat belanghebbenden ervoor moeten zorgen dat ze om tafel zitten en meepraten over Natura 2000. Staatsbosbeheer heeft opdracht gegeven om met de vernieuwing van een deel van het fietspad door de Eierlandse Duinen op Texel te beginnen. De tegels worden daarbij vervangen door beton. Hiermee wordt ingespeeld op het intensievere fietsverkeer en het toenemend gebruik van fietskarren en bredere en lange re fietsen. Uit onderzoek bleek dat het fiets pad in slechte staat verkeert en dat langs het hele traject plekken voor komen die slecht zijn en snel opge knapt moeten worden. Reden voor Staatsbosbeheer om voorrang te geven aan de aanpak van dit fiets pad. Binnen het nationaal park wordt daarbij voor beton gekozen, omdat dit een hoge 'fietskwaliteit' combineert met lage onderhouds kosten. De werkzaamheden kunnen worden betaald uit eigen middelen, een bijdrage van het nationaal park Duinen van Texel en uit de opbrengst van de onlangs door Duinen van Texel gehouden landschapsveiling. Als eerste wordt het traject tussen Stengweg en Krimbos aangepakt. Hiermee blijft de noord-zuid verbin ding in stand, zij het met een kleine De Lugt nieuwe president TESO Dirk de Lugt is de nieuwe presi dent-commissaris van TESO. Hij is de opvolger van Kees Dros die tijdens de laatste aandeelhou dersvergadering van TESO afscheid nam. De Lugt is sinds 1997 lid van de Raad van Commissarissen. Sinds 2003 is hij vice-voorzitter. In zijn nieuwe rol zal hij onder meer de aandeelhoudersvergaderingen van de veerdienst voorzitten. De Lugt is in het dagelijks leven mede-directeur van landbouwbe drijf Padang in Eierland en lid van de Raad van Beheer van agro-indu- strieel Cosun waar onder meer de Suiker Unie en aardappelverwerker Financieel advies Pegdanten fRet weinig of veel pendanten hoon m U) de clala Kagerklanten. Vaar isjos vaandeldrager, maar in de ploeg vanjos Kager met iedereen heel goed van wanten. JOS KAGER assurantiën en hypotheken Bemhardlaan 109, 1791 XD Den Burg, www.wonlngaanbodtexel.nl lnfo@wonlngaanbodtexel.nl Jos Kager, tel. 0222-312833 omweg. Staatsbosbeheer is in over leg over subsidie om ook het zuide lijk deel van het pad door beton te vervangen. Komt deze subsidie niet beschikbaar, dan blijft dit deel voor lopig onverhard. De tegels worden verwijderd om een onveilige situatie te voorkomen. Tijdens de werk zaamheden, die deze week zijn begonnen, is het fietspad niet beschikbaar voor fietsers of wande laars en zullen deze een omweg moeten maken via het Krimbos en de Vuurtorenweg. Het werk wordt uitgevoerd door Van der Meer BV uit Scharnegoutum, dat namens SBB wordt begeleid door Advies- buro Marcel Uriot. www.depelikaancatering.nl www.depelikaan.nl Tel. 0222 31 72 02 Aviko ondervallen. Franck van den Broeck, lid van de Raad van Com missarissen sinds 2009, is de nieu we vice-voorzitter van TESO. Hij is in het dagelijks leven directeur van het Maartenhuis op Texel. Bekendmakingen op pagina 1 o 25 november 10.00 tot 17.00 uur Nieuwe Kompasschool geopend Garage Westend www.texelseautopagina.nl TEXELS E0COURANT Onze bezorgers verspreiden /andaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Texel Energie BOUW TIMMERBEDRIJF TEXEL Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1