TEXELSE COURANT Groen licht openbaar verlichtingplan Cjro&n TwarLsJexels in het harL> 5 College: Eenmalig €15.000,- voor Dorian Foundation LET OP OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12729 DINSDAG 27 NOVEMBER 2012 Een aanstaande bruid, dagboe ken, Abba en een Texels decor zijn ingrediënten van de OSG- musical Mama Mia. Bij de storm van dit weekend spoelde bij paal 17 een boei aan op het strand. Voor de rest was er geen schade. 'De jeugd doet het helemaal niet slecht', zegt Vivianne Neete- son, media- coach bij Kop- Groep Bibliotheken. wethouder hield zich buiten beraadslagingen en besluitvorming m.b.t. "Anjahoeve" Een eenmalige storting van €15.000,- door de gemeente in het sportfonds Dorian van Rijs- selberghe. Dat voorstel doet het college aan de raad, die zich maandag 3 december over het voorstel buigt. Stichting Dorian Foundation luidt de naam van het sportfonds dat op 16 november officieel is opgericht door de familie Van Rijsselberghe. Het bestuur bestaat uit drie leden van de familie Van Rijsselberghe, de zaakwaarnemer van Dorian en een extern lid, tevens financieel deskundige. Uitgangspunt is dat het bestuur zelfstandig besluiten kan nemen, en niet afhankelijk is van politieke kleur of andere (sport)belangen die op Texel spe len. Omdat de gemeente eenmalig bijdraagt en niet structureel is er wat betreft b en w geen noodzaak om invloed op het fonds uit te oefenen. €10.000,- komt uit het gemeentelijk fonds 'Sport alge meen' en €5.000,- uit de algemene reserve. De doelstellingen van het fonds passen in het gemeentelijk stimuleringsbeleid en voorzien in een maatschappelijke behoefte, stelt het college. Bedoeling is snel over een startka pitaal van €100.000,- a €150.000,- te beschikken. Hiervoor zal Dorian bij zijn sponsors bedingen dat een substantieel deel van het sponsor geld in het sportfonds wordt gestort. Daarnaast wordt het fonds gevoed met inkomsten die Dorian verwerft uit evenementen en optre dens en zal er geld komen uit fond sen en donaties. Het college adviseert de raad aan sluiting te zoeken bij de Dorian Foundation. 'Het kiezen voor top sport en het pad daartoe heeft veel effect op het leven van sporters en hun familie. De familie Van Rijssel berghe heeft ruime ervaring opge bouwd in het omgaan met een topsportfonds, begeleiding, advi sering en ondersteuning van (top)sporttalenten. Meer over de Dorian Foundation op pagina 5. Gemeente houdt toezicht op horeca vier jaar deelneemt aan het pilot- project Toezicht Drank- en Hore- cawet, waardoor controle en handhaving als vier jaar onder verantwoording van de gemeente vallen. Daarin komt na 1 januari dus geen verandering. De toe zichthouders van de gemeente hebben dezelfde opleiding als de toezichthouders van de NVWA. De financiering is structureel opgeno men in de gemeentebegroting, terwijl wordt gekeken naar de mogelijkheden van een regionale aanpak. Momenteel wordt - vanuit genoemde pilot - al samenge werkt met Den Helder, maar de kans is aanwezig dat zich in de toekomst meer gemeenten aan sluiten. Het toezicht op het rookbeleid is, en blijft voorlopig, een taak van de NVWA. Vrouw gewond door windstoten Een passagier van TESO is zon dagochtend gewond geraakt aan boord van de Dokter Wagemaker. De vrouw was op het buitendek en verloor door de harde windstoten haar evenwicht. Ze viel en liep daarbij nekletsel op. Medewerkers van TESO en omstanders verleen den meteen eerste hulp. Na aan komst in Den Helder werd de vrouw naar het ziekenhuis gebracht. Over haar situatie zijn desgevraagd ver der geen mededelingen gedaan. www.texelseautopagina.nl Zwarte Piet strooit overal pepernoten in het rond, maar niet op het nieuwe fietspad langs de Redoute. Ten minste... als we dit bord langs het Waterwegje mogen geloven. De foto werd ons toegestuurd door een onbekende fotograaf. Een van de gevolgen van de nieuwe Drank- en Horecawet, die per 1 januari in werking treedt, is het verschuiven van controles van de Voedsel- en Warenautoriteit naar de gemeenten. Omdat Texel al eni ge jaren meedraait in een proef, zullen de gevolgen van deze wijziging hier minimaal zijn. Nieuw beton. Fietspad wordt niet oestrooid. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) contro leert bedrijven op naleving van de Drank- en Horecawet. Dat varieert Texel wordt de komende jaren voorzien van nieuwe, duurzame en energiezuinige openbare ver lichting. De gemeenteraad zette vorige week het licht op groen voor het beleidsplan Duurzame Openbare Verlichting, waarmee een investering van ruim €3,5 miljoen is gemoeid. Het plan moet garanderen dat de gemeente de komende decennia veilig verlicht zal zijn, zei verant woordelijk wethouder Hercules nadat hij raadsbrede steun had gekregen voor het lichtplan. Bedoe ling is dat alle openbare verlichting wordt vervangen door duurzame lampen. De benodigde stroom moet worden opgewekt door 1.500 vierkante meter zonnepanelen. De investering liegt er niet om, maar de hoop bestaat dat het Wadden fonds bijna €1,5 miljoen meebe taalt en de provincie nog eens €300.000,-. Maar ook als het Wad denfonds niet over de brug komt vallen de kosten van de openbare verlichting volgens Hercules goed koper uit dan wanneer Texel op de huidige voet verder gaat. In dat geval klopt het college nog wel eens aan bij de raad om de finan ciering te bespreken. Een groot aantal van de huidige masten is aan vernieuwing toe, maar het onderhoud gebeurt tot dusver ad hoe. Al dat heen en weer rijden naar kapotte lantaarnpalen brengt hogere kosten met zich mee dan een goed geplande vervanging ineens. De wens voor een goed onderhoudsplan leeft bij de gemeente al een tijd. De investe ring moet zich ook terugbetalen in besparing op de energiekosten. Uitgangspunt van het plan is 'licht op maat'. Verkeersveiligheid is een belangrijk aspect. Op de Pontweg, Akenbuurt, Kogerweg, Nieuwlan- derweg en de Postweg worden belangrijke kruispunten verlicht. Daarnaast kan 'actieve markering' worden toegepast. Bij minder belangrijke kruispunten wordt pas sieve markering toegepast. Afhan kelijk van de hoeveelheid verkeer wordt de verlichting gedimd. Op locaties waar natuurwaarden een rol spelen kan overwogen worden om bij geen verkeer de verlichting in zijn geheel te doven. Waar fiets en voetpaden in het buitengebied langs hoofdwegen liggen, worden ter plaatse van kruispunten de fiets- en voetpaden meeverlicht. Op wegvakken wordt geen verlich ting geplaatst, behoudens in bij zondere omstandigheden. Bij aparte oversteken wordt in prin cipe geen verlichting toegepast. Afwijkingen hierop zijn in bijzonde re omstandigheden mogelijk. De lichtintensiteit wordt gerelateerd aan de boottijden. Tussen 23.00 uur en 5.00 uur wordt gedimd tot 50 procent. In de dorpen wordt het licht tussen 1.00 uur en 5.00 uur gedoofd, omdat het verkeer daar nagenoeg nihil is. Hiermee wordt veel bespaard op het energiever bruik en de nachtelijke duisternis versterkt. Bestaande verlichting langs gemeentelijke achterpaden blijft gehandhaafd. Nieuwe situa ties worden afgewogen conform de Texelse richtlijnen. Achterpaden van particulieren en bedrijven wor den niet verlicht door de gemeen te. van controle op ingevoerde tropi sche dieren en planten tot waar schuwingen van met salmonella besmette verpakte visproducten. Inspecteurs van de NVWA zijn gerechtigd bij bedrijven inspecties uit te voeren. Dit gedeelte van het werk, con trole en handhaving, komt per januari op het bordje van de gemeente. Samen met andere gemeentes, waaronder Den Hel der, heeft Texel daarbij enige voor sprong, omdat de gemeente al Op de kruising Hoofdweg-Sluf- terweg vond zaterdagochtend een ongeval plaats toen een bestelwagen en een personen wagen met elkaar in botsing kwamen. De personenwagen raakte daarbij in de sloot. De bestelwagen, die over de Hoofdweg in zuidelijke richting reed, werd bestuurd door een 64- jarige man uit De Cocksdorp, die een vrouwelijke passagier in de auto had. De personenwagen werd bestuurd door een 44-jarige man uit Ooste rend en kwam uit de richting van de Zwinweg. Op de kruising ver zuimde hij voorrang te verlenen aan de bestelwagen die van rechts kwam en op een voorrangsweg reed. Mogelijk werd hij gehinderd door de laagstaande zon, die pre cies achter hem stond. De wagens kwamen met elkaar in botsing, waarbij de personenwagen in de tegenoverliggende sloot belandde. De inzittenden raakten daarbij gewond en hoewel de verwondin gen leken mee te vallen, werden zij alle drie voor nader onderzoek naar het Gemini Ziekenhuis gebracht. De kruising, onlangs verhoogd en van rood asfalt voorzien, werd eni ge tijd afgezet door de brandweer, die snel ter plaatse was om hulp te verlenen.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 1