iJrlkl bhMIéi TEXELSE 5 COURANT Volkskrant: geen werkloosheid op Texel CjbshlegenspaBk met gegevens CBS College wil geld steken in AED-netwerk Kennisavonden regelgeving en ontwikkeling landschap Financieel advies D OttKEKE VAGm ïXM ii'M i 'j '*s |e me voor; VRIJDAG 30 NOVEMBER 2012 Onderzoek naar de werkloosheid krant is de werkloosheid op Texel per gemeente door De Volks- nu zelfs lager dan vóór de crisis, krant levert de verbluffende con- een daling van 2,94 procent. De clusie op dat op Texel geen werk- daling van de werkloosheid deed loosheid is (0,00 procent). zich sterker (1,47 procent) voor Landelijk is volgens onderzoek onder vrouwen, zeven procent van de beroeps bevolking werk loos. Maar uit cijfers van het Centraal Bureau van de Statistiek (CBS) blijkt dat in 2010 170 Texe laars in de WW zaten. Recentere cijfers zijn niet beschikbaar. De werkloosheid in Nederland loopt sen de 74 en 83 procent werkzame gegevens betreft is niet helemaal duidelijk. In het stuk Gemeente op Maat staan op Texel in 2010 120 WWB (bijstand)-uitkeringen geregi streerd. Het aantal werklozen is dat jaar 120,14 per duizend inwoners 15 tot 65 jaar. Dat is lager dan het gemiddelde van 24 in Nederland. Vol gens het CBS waren er in 2010 810 mensen met Het zijn opmerkelijke gegevens, een arbeidsongeschiktheidsuitke- zeker als we de cijfers van het CBS ring en zaten er 470 in de WAO. Er er bij pakken. Van de totale beroeps- stonden in 2010 160 Wajonguitke- bevolking registreert het CBS tus- ringen geregistreerd en er zaten snel op, maar is geografisch zeker niet 'eerlijk' over het land verdeeld. Ook tussen de seksen zijn er opmerkelijke verschillen, conclu deert de Volkskrant. Volgens de personen. Het varieert per dorp. In Den Burg 77, De Waal 83 en De Cocksdorp 74 procent. Het aantal bijstandsuitkeringen is volgens het CBS 98. In hoeverre dit actuele 120 mensen in de bijstand. Het gemiddelde inkomen bedroeg in 2008 €26.800,-. Landelijk was dat €29.600,-. Het inkomen van mannen bedroeg gemiddeld €33.600,-, van vrouwen €19.200,-. Het college wil eenmalig €25.000,- beschikbaar stellen om het AED-netwerk op te richten. Daarnaast wil het jaarlijks voor maximaal €21.000,- garant staan wanneer tekorten op de exploi tatie moeten worden opgevan gen. Het college legt het verzoek maan dagavond in een commissieverga dering voor aan de politieke partij en. Het netwerk komt te bestaan uit een serie AED's die verspreid over het eiland in buitenkasten hangen en 24 uur per dag beschik baar zijn bij een reanimatie. Het netwerk wordt eveneens gevormd door vrijwilligers (burgerhulpverle ners) die bij een calamiteit meteen opgeroepen kunnen worden, zodat zij al met een reanimatie kunnen beginnen vóórdat de ambulance er is. De werkgroep die zich met het AED-netwerk bezighoudt, staat volgens het college in de startblok ken om het netwerk operationeel te maken. Het financiële plaatje is echter nog niet rond en dat hoopt het college met de eenmalige investering en de garantstelling in orde te brengen. De werkgroep en de overkoepelende Stichting AED Texel hebben onder meer kosten aan de buitenkasten voor de AED's die voor het netwerk beschikbaar zijn gesteld. Daarnaast zijn er kos ten aan onderhoud en opleiding. Diverse fondsen en instanties heb ben inmiddels financiële toezeg gingen aan het AED-netwerk gedaan Het toeristisch investe ringsfonds heeft €20.000,- beschik baar gesteld, de Stichting Samen Een €15.000-, de Stichting Groene Kruis €8.000,- en het Rode Kruis €1.500,-. De Rabobank heeft vier AED's aan het netwerk gedoneerd. Daarmee staat er nog een tekort van €30.000,-, maar er lopen nog meerdere aanvragen, waardoor het volgens het college toereikend moet zijn om met €25.000,- over de brug te komen. Wat betreft de jaarlijkse garantstel ling van €21.000,- is het eveneens afhankelijk van toezeggingen van Duurzaam Texel houdt op 10 december en 10 en 21 januari drie avonden om inzicht, kennis en interesse in landschappelijke ontwikkeling en regelgeving te vergroten. Ondersteund door VW Texel, TESO en het NIOZ komen 'de beste landschappe lijke specialisten' aan het woord. De avonden zijn van 20.00 tot 22.00 uur in de Oceaanzaal van het NIOZ. 'Het Texelse landschap is ons for tuin', stelt Duurzaam Texel. 'Hoe we daarmee omgaan is voor ieder een van belang. Is het mogelijk kernwaarden in een bestemmings plan te stoppen of zijn er betere ideeën om deze te realiseren? Hoe kun je nu een Texelse bouwstijl op ons eiland realiseren? Kunnen we onze kernwaarden waarmaken, zonder dat dit toeristisch ontwik keling schaadt? Het zijn vragen waar meerdere specialisten op in gaan.' De avonden lopen vooruit op de start van de ronde zienswij zen voor het nieuwe bestemmings plan buitengebied begin volgend jaar. Personen en organisaties kun nen dan hun visie op het landschap geven. Texelse Ontwikkelingen, de basis, is de titel van de eerste avond op maandag 10 december. Deze gaat vooral over de huidige situatie: wat is het Texelse landschap en met welke regelgeving heeft een ieder te maken? Aan het woord komen Pepijn Godefroy van LA4Sale. Hij maakte 'Texel in Beeld' en 'Texel op Koers'. Hij analyseert in vogel vlucht de situatie op Texel en hoe deze zo gegroeid is. Ron Frusch, van bestemmingsplanjurist.nl, adviseert overheden, bedrijven, projectontwikkelaars en particulie ren op het gebied van het algeme ne bestuursrecht en omgevings- recht. Hij legt uit welke systemen er zijn en waar rekening mee gehouden dient te worden. Spreker op de tweede avond Land schappelijke Vormgeving op don derdag 10 januari 2013 is Dirk Sij- mons, oprichter van H+N+S Landschapsarchitecten. Deze voormalig Rijksadviseur voor het Landschap is benoemd tot curator van de Internationale Architectuur Biënnale Rotterdam in 2014. Sij- mons is hoogleraar Landschapsar chitectuur bij de TU Delft. Hij neemt de luisteraar mee in de wereld van landschap en landschapsarchitec tuur. Regelgeving en ruimtegebruik is yOaar de toekomst voor iedereen duister is, een positief woord noQ gefluister is, waar men zonder houvast naar zekerheid tast, daar is Kager Assurantiën uw licht in de duisternis JOSKAGER Bernhardlaan 109, 1791 XD Den Burg, www.woningaanbodtexel.nl info@woningaanbodtexel.nl Jos Kager, tel. 0222-312833 Texel De werkloosheid was op het sting 0.00 procent v W# E] Volgens de Volkskrant is de werkloosheid op Texel sinds het uitbreken van de crisis gedaald met 2,94 procent. I Kaart l Satelliet Texel De stijging in werkloosheid sinds het uitbreken van de ci -2.04 procentpunt andere partijen wat er nodig is van dat bedrag. De werkgroep heeft onder meer een aanvraag lopen bij een fonds voor financiering van de opleidingskosten. Vrijwilligers krij gen training om met een AED te kunnen omgaan. Wethouder Hen- nie Huisman (welzijn) vindt het belangrijk dat het netwerk van start kan gaan, mede omdat het anders te lang gaat duren voor de vrijwilli gers die zich inmiddels hebben aangemeld. Voor dat laatste heeft de werk groep recent de website www. aedtexel.nl in het leven geroepen. Volgens de werkgroep krijgen Texelaars die zich hebben aange meld een bevestiging van hun deelname, zodra het AED-netwerk op Texel operationeel wordt. Nu komt het voor dat mensen zich aanmelden voor het netwerk en vervolgens weinig meer horen. De werkgroep wil begin 2013 bijeen komsten houden om belangstel lenden en mensen die zich hebben aangemeld nader te informeren over het AED-netwerk. Onderzoek door de Volkskrant levert de conclusie op dat op Texel 0,00 procent werkloosheid is. het thema van de derde avond op maandag 21 januari. Spreker is Naut Klaassen van het gelijknami ge adviescentrum. Hij is specialist op het gebied van het omgevings- recht in ruime zin, ruimtelijke orde ning, bouwrecht, grondzaken en algemeen bestuursrecht. Zijn mot to: 'Adviseren, niet advizeuren'. Klaassen wil de diepte in over regelgeving en ruimtegebruik, ledereen is welkom maar het aan tal plaatsen is beperkt, daarom graag vooraf aanmelden via info@duurzaamtexel.nl. Dirk Sij- mons en Naut Klaassen willen ingaan op actuele Texelse situaties en baseren hun presentaties mede op vragen die Texelaars van te voren stellen. De vragen kunnen worden opgestuurd via info@duurzaamtexel.nl. Darters topdrie verdelen prijzen Met een hoge opkomst van 26 darters, was het tweede toer nooi van de Texelse Dart Orga nisatie (TDO) een groot suc ces. Het toernooi werd gehouden in Beach Inn bij paal 21, de uitslag was hetzelfde als die van het eer ste toernooi, dat in De Kombuis werd gehouden. Eerste werd Mare Prins, die in de halve finale Jeroen Schouwstra van zich af wist te slaan en van Kasper Ackermann won in een 'best of 11'- finale. Beste dame was ook dit keer Mariska Wesdorp, die tot de kwartfinale kwam en op een vol gend toernooi graag wat meer vrouwelijke tegenstand zou heb ben. Verrassend en zeker verdiend haalde Max van Benthum de drie kwartfinale. Daar moest hij het onderspit delven tegen de num mer drie. In de herkansingsronde pakte Tony Mozes een derde plaats. De spannende finale tus sen Jaap de Waard en 'dartgoe roe' Wim de Kort werd door De Waard gewonnen. Nicky Nansink kwam als beste nieuwkomer tot de kwartfinale in de herkansings ronde. Het volgende toernooi is het kersttoernooi, dat op 23 december wordt gespeeld in café De Jutter. Meer informatie is te vinden op www.texeldarts.nl. Wethouder Hennie Huisman (sport) en voorzitter Albert Hoven van de Texelse Sportraad tekenden woensdag een convenant om intensiever met elkaar samen te werkenifok, Jemen ran Henum) De PvdA wil het geld dat overblijft van de Nationale Sportweek reser veren voor de nieuwe sportaccommodatie. Het college heeft aange geven dat die het beste kan komen op de plek van de inmiddels gesloopte LTS. Ton z&i Programma Sunderklaas Om in de krant van volgende week een goed overzicht te geven van de activiteiten met Ouwe Sunder klaas, vragen we instanties en organisaties hun informatie voor woensdag 5 december door te geven. Dat kan via e-mailadres redactie@texelsecourant.nl. Kustonderhoud Texel afgerond Rijkswaterstaat heeft deze week het kustonderhoud bij Texel afge rond. In een jaar tijd is 5,8 miljoen kuub zand aangebracht op en voor de kust. Om de enorme hoeveel heid zand daar te krijgen moesten zeven baggerschepen samen meer dan 2.000 keer een vracht zand afleveren. Er ligt nu voor de komen de drie tot vier jaar weer voldoende zand om Texel te beschermen tegen de zee. Tevoko thuis tegen Simokos Na een week rust speelt het dames team van Tevoko zaterdag thuis tegen Simokos 2 Bovenkarspel, een oude bekende. Simokos 2 heeft vaak een moeilijke service en is altijd fanatiek. Het staat met een punt meer één plaats hoger dan Tevoko, dat alles op alles zal zetten om de punten op Texel te houden en hierdoor een plaats te stijgen in het klassement. De wedstrijd wordt gespeeld in sporthal Ons Genoe gen en begint om 13.30 uur. Publiek heeft gratis toegang. Juist wil klimaatneutraal worden Het Duitse Waddeneiland Juist (het tweede eiland vanaf Schier monnikoog) wil in 2030 als 'eer ste toeristische bestemming' geheel klimaatneutraal zijn. Dat blijkt uit berichtgeving op de website van de gemeente Juist. Een eerste stap in de gewenste richting wil de gemeente maken door energieleverancier EWE Ener gie de aan het eiland geleverde energie te analyseren. Aan de hand van deze rapportage wordt vervol gens onderzocht welke mogelijk heden voor alternatieve bronnen er bestaan. Het project voor een klimaatneu traal Juist steunt op vijf peilers: het omschakelen naar hernieuwbare bronnen als windenergie, zonne- energie, geothermie en biomassa; het aanpassen van gebouwen, zodat ze energie kunnen opwek ken in plaats van verbruiken, het inzetten van waterstof om schom melingen in vraag en aanbod te kunnen opvangen; het gebuiken van internet om vraag en aanbod beter op elkaar af te stemmen ('intergrid') en het op het gebied van mobiliteit en transport omscha kelen naar elektrisch vervoer en vervoer met brandstofcellen. De plannen werden door de gemeente Juist aan de bevolking gepresen teerd om met burgers en gasten tot overeenstemming te komen. Tho mas Vodde van de gemeente Juist sprak daarbij de wens uit om met gemeente, gasten en bevolking te komen tot een energiemaatschap pij. Het project wordt ondersteund door Futouris, het toeristische duurzaamheidsinitiatief. Het gaat daarbij vooral om de vraag wat het toerisme aan de duurzaamheid kan bijdragen. 'Voor ons is het van belang om te weten wat de stap pen die Juist in de nabije toekomst gaat zetten, kunnen betekenen voor andere toeristische bestem mingen', zegt voorzitter Andreas Koch. De bibliotheek gaat in december stunten met afgeschreven boeken. Om ruimte te maken voor nieuwe boeken, moeten de oude exempla ren de deur uit. In november is er al veel verkocht, maar het magazijn is nog steeds te vol. Liefhebbers kunnen voor €5,- een tas kopen, die ze zelf mogen vullen met zoveel boeken als er in passen. 'Een aanlok kelijke actie in deze tijden van Sinterklaas, surprises, kerstvakantie en crisis', stelt de bibliotheek in een persbericht.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5