Jaap Duin loopt marathon op Groenland Gemeten van meren en er r - gletsjer tijdens het lopen TEXELSE 9 COURANT Tarieven lokale lasten in 2013 VRIJDAG 30 NOVEMBER 2012 Hij had bewust géén koptelefoon met muziek op zijn oren en ook géén zonnebril op zijn neus. Jaap Duin wilde zoveel mogelijk genie ten van de bijzondere omgeving toen hij op Groenland meedeed aan The Polar Circle Marathon, ook wel de 'koudste marathon ter wereld' genoemd. Samen met 130 andere marathon lopers toog de zoon van Kees en Hubertien Duin van Zuid marathon wel door zou gaan, omdat het flink gesneeuwd had.' De eerste vijftien tot twintig kilome ter liepen de deelnemers door sneeuw en ijs over een gletsjer. Daarna kwamen ze op een pad waar ze goed moesten oppassen voor losliggende stenen. De tem peratuur was gemiddeld tien tot vijftien graden onder nul. Verder was het volgens Duin 'redelijk mooi In de kou was het volgens Duin alleen niet goed te voelen in hoe verre hij uitdroogde. Drinken mee nemen was geen optie, omdat dat ter plekke bevroor. 'Maar er ston den om de vijf kilometer drinkpos- ten met warme dranken.' De Texelaar genoot van de omge ving 'We liepen langs prachtige meren en heuvels, de gletsjer was prachtig om te zien en we zagen ten en 50 seconden. Arnaud Land graaf, met wie Duin samen aan het avontuur was begonnen en met wie hij ook marathontrainingen geeft, werd tiende in 4 uur 16 en 22 seconden. Volgens Duin deden de lopers door de zwaarte van het parcours gemiddeld vijftig minuten langer over de marathon dan onder gebruikelijke omstandigheden het geval zou zijn geweest. De num mer één kwam na 3 uur 28 minuten en 24 seconden over de finish. De laatste gefinishte loper kwam bin nen na ruim zes en een half uur. Naast Duin en Landgraaf deden nog drie Nederlanders mee; twee heren bij de marathon en één dame bij de halve marathon. In totaal waren er vijfentwintig nationalitei ten vertegenwoordigd. Duin beleefde Groenland ook op andere manieren. Na afloop at hij rendiervlees met bewoners van Kangerlussuaq en vanaf een berg keek hij naar het noorderlicht. 'Dat was zo prachtig. Een soort groene wervelwind die zich nauwelijks laat beschrijven.' Op een zere knie na hield hij geen blessures of andere narigheden aan de marathon over. Duin moest even rust houden met de knie, maar afgelopen zondag stond hij weer in het veld bij Texel'94 en scoorde ook meteen een van de doelpunten. Met het lopen haalde hij geld op voor de Tarahumara, een Indiaans volk in het noorden van Mexico. Een bedrag kan hij nog niet noe men, omdat er nog steeds geld binnen komt. German Silva, ambassadeur van de Texel Halve Marathon en getrouwd met de haffel een paar weken geleden naar Groenland om aan de bij zondere mara thon mee te doen. Een barre tocht van iets meer dan 42 kilometer door de sneeuw en over een heuvelachtig en vooral koud parcours stond hen te wachten. 'We zaten in de plaats Kangerlussuaq aan de westkant van Groenland. In de omgeving van die plaats hebben we gelopen. Van te voren hebben we met drie oude gele Amerikaanse school bussen de route verkend en het was nog even spannend of de betekende echter ook dat de lopers op moeilijke momenten echt op zichzelf waren aangewezen. Duin, sportpsycholoog van beroep, moest op het laatste gedeelte diep gaan. 'Vanaf ongeveer 33 kilometer was het afzien en kwam het aan op wilskracht. Het heeft geholpen dat ik onderweg telkens heb gerekend ROGpGT blinkt Uit in afstanden die ik op Texel gewend ben. Dus bijvoorbeeld de afstand van Den Burg t m naar De Cocks- Horntje. Dat Martien Roeper van team Schouwstra Transport zorgde dinsdag in bowlingcentrum Hotel Den Helder voor veel sen- weer.' Het lopen in de sneeuw was goed te doen. Dat ging volgens hem prima dankzij wollen sokken en waterdichte, ademende schoe nen. 'Ik heb geen natte voeten gehad en geen blaren.' Dankzij thermisch ondergoed en laagjes ademende kleding hield Duin het verder ook goed in de ijzige koude om zich heen. 'Sandor Mantje had me van te voren geholpen met de kleding en dat heeft goed gewerkt.' veel muskusossen. Dat zijn oeros sen die veel voorkomen in het deel van Groenland waar we waren. Dat wilde ik allemaal graag zoveel mogelijk in me opnemen, dus ik had geen muziek op mijn oren en ook geen zonnebril op.' Toeschou wers stonden er niet langs het parcours, dus de lopers hadden ook alle gelegenheid de omgeving te bekijken. Het gebrek aan toeschouwers hielp om te rela tiveren.' Dat de finish al vanaf zeven kilometer afstand te zien was, maakte het er niet lichter op. 'Dat was bergafwaarts, dus je zag waar je heen ging. Om de kilome ter stond een bordje dat je een kilometer dichter bij de finish was, maar dat stuk was lastig. En ik heb ook niet helemaal een lichaam dat op hardlopen is gebouwd. Lichtere mannen waren hier in het voor deel.' De finish was prachtig. Duin eindi ge als twintigste in 4 uur 32 minu- Al tijdens zijn eerste game gooide Roeper zeven strikes en vijf mooie spare, goed voor een pinfall van 225. Ook Merlin Huisman schitter de met een eerste 200-game. Het werd een pinfall van 201Vanzelf sprekend zorgden ook Trijn Stig- gelbout en Chris Heijnen voor het nodige vuurwerk. Ze gooiden strike na strike en met twee 200-games bewezen ze uitstekende bowlers te zijn. Uitslagen: Schouwstra Transport-Loonbedrijf Plaats man 4-1Kraanbedrijf Uitgeest-Paal 17 4- 1Best Tessels-Land en Zeezicht 2- 3;Kraanverhuur Kager-WBZ 4-1 Texelse Miranda Luiken, zorgt ervoor dat het geld bij de Tarahu mara komt. Dat is een volk waar veel langeafstandlopers uit naar voren zijn gekomen, maar een volk dat ook wordt bedreigd door ont bossing en drugsbaronnen. Het was voor Duin en Landgraaf de eerste keer dat ze een marathon liepen. Of er nog een nieuwe mara thon volgt, is vooralsnog een vraagteken. 'Ik ga me eerst weer op het voetbal focussen en me op een aantal halve marathons rich ten.' PvdA: 'Geld Sportweek voor nieuwe sporthal' Geld dat is gereserveerd voor de Sportweek, maar daar niet aan wordt uitgegeven moet apart worden gehouden de nieuwe sportaccommodatie. Dat voor stel lanceert de PvdA. De raad heeft €65.000,- gereser veerd voor de organisatie van de afsluiting van de Nationale Sport week. Inmiddels ziet het er naar uit dat pogingen van het college om bijdragen van andere partijen te werven succesvol zijn. 'De ver wachting is dat we niet de gehele €65.000,- hoeven te gebruiken', concludeert de PvdA. De partij stelt voor het overgebleven geld niet terug te laten vloeien naar de algemene reserve, maar te reser veren voor de nieuwe sportaccom modatie die te zijner tijd de bestaande hallen en mogelijk het zwembad moet vervangen. 'Geen enorm bedrag, we zien het als "de eerste steen". Daarmee krijgt de Nationale Sportweek Texel een directe verbinding met sporten en sporters op Texel in de jaren er Klaverjassen goede doel In De Witte Burcht aan de Molen straat in Den Burg wordt dinsdag 4 december een klaverjasdrive gehouden voor het goede doel. Er wordt gespeeld met vaste maat, deelname kost €3,50 per koppel, na afloop wordt een verloting gehouden. De opbrengst van de avond gaat naar een goed doel, tijdens de laatste speelavond - in mei - worden de goede doelen gekozen, waarbij 'Texel-gerelateer- de' doelen voorrang hebben. OZB 2013 De opbrengst voor de Onroerend Zaakbelasting (OZB) moet in 2013 1,75 procent hoger zijn dan in 2012. De gemeente berekent de hoogte van de OZB door de WOZ-waarde van een gebouw te vermenig vuldigen met de tarieven voor de OZB. Daarbij wordt onderscheid gemaakt in woningen en niet-woningen en gebruikers en eigenaren. Woningen Tarief eigenaarsdeel 0,0434 procent Tarief gebruikersdeel wordt niet meer geheven Niet-woningen Tarief eigenaarsdeel 0,0688 procent Tarief gebruikersdeel 0,0551 procent Rekenvoorbeeld: de OZB van een woning met een WOZ-waarde van €250.000,- wordt berekend door €250.000,- te vermenigvuldigen met het tarief van 0,0434 procent wat een heffing van €108,50 ople vert. De WOZ-waarden: De gemeente hanteert in 2013 voor de berekening van de OZB de WOZ-waarde die op 1 januari 2012 is vastgesteld. De WOZ-waarde voor woningen daalt met 0,79 procent ten opzichte van een jaar eerder en de WOZ-waarde van niet-woningen daalt met 2,26 procent. De gemeenteraad moet de tarie ven voor de niet-woningen in december nog formeel bekrachtigen. Verwachte opbrengst eigenaarsdeel: €1.393.985,- Verwachte opbrengst gebruikersdeel: €339.296,- Rioolheffing 2013 Per perceel wordt in 2013 €301,96 gerekend. Dat is €13,69 meer dan in 2012. De belasting wordt in 2013 met 4,75 procent verhoogd: 1,75 procent is trendmatig en 3 procent boventrendmatig op basis van het gemeentelijk rioleringsplan. Dit gebeurt al meerdere jaren. Verwachte opbrengst: €3.461.025,- De politieke partijen hebben tijdens de begrotingsraad de tarieven voor de lokale lasten in 2013 vast gesteld. In dit plaatje een overzicht van de belangrijkste lasten in 2013 en de veranderingen ten opzichte van 2012. De meeste tarieven stijgen trendmatig met 1,75 procent. V J Afvalstoffenheffing 2013 -Éénpersoonshuishouden €158,91 -Meerpersoonshuishouden €256,05 -Recreatiewoning €199,84 De afvalstoffenheffing wordt in 2013 met 1,75 pro cent trendmatig verhoogd. Van 2008 tot en 2011 bleven de tarieven ongewijzigd, in 2012 werd het tarief trendmatig met 2,25 procent verhoogd. Voor bedrijfsafval rekent de gemeente diverse tarieven. Hier wordt formeel nog over reinigingsrechten gesproken. Verwachte opbrengst huishoudens: €1.537.690- Verwachte opbrengst bedrijven: 381.937,- Toeristenbelasting 2013 De toeristenbelasting bedraagt in 2013 en 2014 €1,60 per persoon per nacht met een maximum van zeven aaneengesloten overnachtingen. Voor verdere over nachtingen worden daarna geen kosten meer gere kend. Het tarief stijgt €0,07 ten opzichte van 2012. Dat is een verhoging van 4,58 procent (inclusief de trendmatige verhoging van 1,75 procent) die voort- 1 komt uit een raadsbesluit van 23 mei 2012 om bij de toeristenbelasting tarieven te hanteren met een veel voud van €0,05. Van de €0,07 heeft de raad op 20 juni 2012 €0,01 bestemd voor heropening van een Medi sche Post voor toeristen. Iets meer dan vier ton van de opbrengst gaat naar het toeristisch investerings fonds om besteed te worden aan toeristische voor zieningen. Verwachte opbrengst: €3.594.000,- Parkeertarief 2013 Texel geeft in 2013 een vervolg aan het Texelvignet dat in 2012 werd ingevoerd. De kosten bedragen opnieuw €15,- per vignet. Daarvoor kan het hele jaar op de betaalde parkeerplaatsen worden geparkeerd. Binnen de ring van Den Burg en bij de Lidl in De Koog geldt een maximum van twee uur. In 2013 kun- Inen ook nog losse kaartjes bij de parkeerautomaten worden gekocht. Parkeren in de binnenring van Den Burg en bij de Lidl in De Koog bedraagt dan €2,50 per 60 minuten met een maximum van twee uur. Betaald parkeren elders kost dan €2,50 per 60 minu ten met een onbeperkte parkeertijd. Die tarieven zijn ongewijzigd ten opzichte van 2012. Een bedrijven- parkeerkaart kost in 2013 €75,-. Dat is ook hetzelfde als in 2012. De parkeertarieven zijn van 2006 tot en met 2011 ongewijzigd gebleven. Verwachte opbrengst (op basis opbrengst 2012): €1.306.000,- Uitsplitsing Parkeervignet €496.000,- Parkeerautomaten €666.000,- Parkeerboetes €118.000,- Parkeervergunningen 26.000,- Reisdocumenten 2013 i Paspoort €48,70 €0,-) Identiteitskaart €40,05 €0,-) Rijbewijs €34,20 €0.60) I Overigen 2013 De tarieven voor onder meer leges, precariorechten, forensenbelasting, lijkbezorgingrechten, marktgel- den en brandweerrechten stijgen in 2013 trendmatig met 1,75 procent. De leges voor bouwen en vrijstel lingsprocedures zijn kostendekkend gemaakt. De gemeente verhoogt het minimumbedrag, omdat het aantal grote projecten afneemt. Op die manier wil de gemeente de geraamde opbrengst realiseren. Dit betekent op een aantal onderdelen een verhoging met meer dan 1,75 procent. Trendmatig In dit overzicht wordt meermalen de term 'trendma- k tige verhoging' gebruikt. Dat betekent dat een tarief J wordt aangepast aan de jaarlijkse inflatie. De ont- I vanger van geld (in dit geval de gemeente) hoeft door een trendmatige verhoging niet in te teren op de inkomsten. De belastingen gaan echt omhoog zodra er sprake is van 'meer dan trendmatige verho gingen'. Jaap Duin (derde in de rij lopers) in actie tijdens The Polar Marathon op Groenland. Jaap Duin passeert de finish.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 9