OSG sport voor glazen huis TEXELSE 5 COURANT De Koog met tien man naar ruime zege Têxel Modelspoorclub bouwt maquette DINSDAG 4 DECEMBER 2012 Leerlingen van de OSG komen woensdag 19 en donderdag 20 december in beweging voor het project Sport for Life. De opbrengst is voor het glazen huis van Texel FM. De leerlingen van de brugklas bij ten woensdag 19 december het spits af. Zij gaan 's middags roeien en fietsen op apparaten die FiTT op school laat plaatsen. Donder dag 20 december gaan alle eerste en tweedeklassers naar de Groene- plaats om een uur te sporten onder leiding van Catharina Witte van Sportschool Texel. Sport for Life is volgens docent Renske van IJsseldijk, één van de organisatoren, geïnspireerd op het programma Dance4Life dat sinds 2004 voor scholen bestaat. Met Sport for Life geeft de school ook meteen invulling aan de maat schappelijke stage. Die staat in het regeerakkoord van WD en PvdA op de nominatie in 2015 weer te verdwijnen, maar tot die tijd wor den de maatschappelijke stages gehouden. Het leek de organisatie een goed idee met Sport for Life meteen in actie te komen voor het glazen huis van Texel FM. De eerste- en tweedeklassers kunnen zich laten sponsoren en de opbrengst gaat via Texel FM naar het project van het Rode Kruis om babysterfte terug te dringen. Dat is het goede doel waar eind deze maand ook het Glazen Huis van radiozender 3FM voor in de weer is. Sport for Life is opgezet door gym leraren Jeroen Plag en Ruud Ver- straaten en door docenten Piet Druif, Peter Pedersen en Renske van IJsseldijk. Volgens haar doen de leerlingen uit de brugklas wat meer dan de leerlingen uit de twee de klas, omdat zij vorig jaar al in touw zijn geweest voor een andere maatschappelijke stage. SV De Koog handhaafde zich zondag dankzij een ruime zege (4-0) op eigen veld tegen DWB in de subtop van de 5de klasse A. Opvallend was dat de Kogers een half uur lang met een man minder speelden en in die perio de drie keer scoorden. De thuisploeg was direct vanaf het begin de bovenliggende partij. Dat resulteerde in diverse goede kan sen, die evenwel niet werden benut. DWB kon hier weinig tegenover stellen. De bezoekers probeerden steeds met verre trappen vanuit de verdediging de aanval op te zetten, maar zagen veel duels verloren gaan, waardoor ze de bal steeds weer kwijt raakten. Maar ook op het spel van de Kogers viel het nodige aan te merken. Ze waren vaak te gehaast, waardoor veelbe lovende aanvallen al in een vroeg stadium strandden. De start van de tweede helft kon niet beter voor De Koog. Nog voor er een minuut was gespeeld, tekende Ben Siebinga 1-0 aan. Maar daarna liet de thuisploeg het initiatief te veel aan de tegenpartij, die dankbaar profiteerde en een Mark Schoo zijn tweede gele kaart kreeg en het veld moest verlaten. Uren en uren werk zit erin. Met geduld en toewijding hebben vrijwilligers van de Texelse Model Spoor Club de afgelopen maan den in hun caravan een maquette van de haven van Oudeschild en omgeving gemaakt. De modelspoorclub heeft Oude schild in de jaren 40-45 natuurge trouw nagebootst. In die jaren loopt er een twintig kilometer lang spoor van Oudeschild langs de kust naar De Koog waarmee materiaal wordt vervoerd voor de bouw van bun kers in de duinen. Ook elders op het eiland liggen spoorlijnen die na de oorlog verdwenen zijn. De maquette toont onder meer hoe Oudeschild destijds alleen de noor der- en zuiderhaven kent en de scheepswerf van De Wijn nog in gebruik is. Het Pakhuus en het stoombootkoffiehuis staan er al en zijn op de maquette natuurgetrouw nagebouwd. Volgens Joop Dekker en Jaap Halsema zijn daarvoor de nodige boeken en foto's nagesla gen. Dekker wijst op een paar steigers in de monding van de haven. 'Daar is een van ons ook lang mee bezig geweest om het zo echt mogelijk te krijgen.' De bou wers staan soms voor verrassin gen. 'ledereen kent het stoom bootkoffiehuis met het balkon eromheen. Dat had ik al gebouwd, totdat ik erachter kwam dat het stoombootkoffiehuis destijds nog helemaal geen balkon had zodat het weer vanaf kon.' Te zien is hoe de spoorlijn, een smalspoor van negentig centime ter breed, destijds over de haven loopt via een coupure in de toen malige dijk ter hoogte van waar nu Havenzicht is. De website van de modelspoorclub leert dat daar vroeger een spoorweghuisje heeft gestaan en dat de overwegwachter de taak heeft zwaaiend met een rode vlag het verkeer voor nade rende treinen te waarschuwen. Op de website van de club is ook te lezen hoe een treinreis van Oudeschild naar De Koog zo'n twee uur duurt, mede omdat de trein vaak wordt beschoten. De trein bestaat over het algemeen uit een locomotief, zes tot acht wagens Dames Tevoko winnen overtuigend Het damesteam van volleybal vereniging Tevoko deed zater dag goede zaken door met 4-0 overtuigend te winnen van Simokos 2 uit Bovenkarspel. Tevoko begon enthousiast en had al in een mum van tijd een grote voorsprong. Simokos was niet compleet en maakte vele fouten waar Tevoko goed van profiteerde. De eerste set werd dan ook met 25-8 gewonnen. Ook in de tweede set werd een voorsprong genomen en ook in deze set kreeg Tevoko vele punten cadeau. Aan het eind werden door slordig spel weliswaar enkele punten verloren, maar de voorsprong was zo groot dat de set toch met 25-14 werd gewon nen. In de derde set kon Tevoko de concentratie niet vasthouden en ging nu ook zelf fouten maken. Simokos was wat gretiger en nam een voorsprong van 6 punten. Maar Tevoko kwam langzaam terug en pakte punt voor punt. Bij 22-22 stoomde Tevoko door en won door drie punten op rij met 25-22. Ook in de vierde set haalde Tevoko niet het niveau van de eerste twee sets, maar met een sterke blokkering en goede services werden wel punten behaald. De kleine voorsprong die aan begin werd genomen, werd niet uit handen gegeven en Tevoko won de set met 25-21. Met deze overwinning is Tevoko een plaatsje gestegen op de rang lijst. Van der Schaaf wint maandbeker Maeike van der Schaaf heeft zondag met 35 stabelfordpun- ten beslag gelegd op de maand beker van de golfclub. Ondanks de regenbuien, die in de loop van de dag wat wegtrokken, speelde ze en prima ronde. Abe Keijser behaalde 34 punten en werd tweede, Sjoerd Koopman werd derde met 33 punten. In de tweede categorie ging Martin Land met 33 stablefordpunten met de eer strijken, gevolgd door Jan van Andel, die 27 punten scoorde. Marijke de Beer was een goede derde met 26 punten. Hans van Maldegem werd met 22 punten eerste in de derde catego rie. Tweede en derde werden Jan Bloem (21) en Willem Hoogendijk (19). De longest drives werden geslagen door Antoine Kersten en Maeike van der Schaaf, de neary's door Martin Land en Hélène van Wijhe. Het buiige weer van de afgelopen dagen levert, in combinatie met de lage zonnestand, bijzondere beelden op. Zoals deze combinatie van een inktzwarte lucht met witte wolkenrand, regenboog en zon vrijdag tussen Oosterend en Oost. Het welhaast surrealistische beeld werd vanaf Zevenhuizen vastgelegd door Jook Nauta. klutsbal en scoorde hij 2-0. Toen Buddy Doolaards een minuut later het derde Koger doelpunt maakte, was de wedstrijd beslist. Ben Sie binga maakte nog 4-0, waarna hij een publiekswissel kreeg en ook junior Daan Eelman nog een paar minuten kon meedoen. Bijna halverwege de competitie is De Koog in thuiswedstrijden nog paar keer dicht bij de gelijkmaker ongeslagen. Met achttien punten was. Het leek er niet gemakkelijker uit elf wedstrijden staat de ploeg op te worden voor De Koog toen van trainer Jan Loew op de vierde plaats, op eerbiedige afstand van koploper Dirkshorn, maar met Sint Maar gek genoeg kon daarna nog Adelbert en Succes nog binnen maar één ploeg aanspraak maken schootsafstand. Zondag speelt De op een goed resultaat en dat was Koog in Kolhorn tegen Kaagvo- De Koog. In de 73ste minuut was gels, dat op de voorlaatste plaats junior Hidde Brons alert bij een staat. Te vroeg, te laat, of de normaalste zaak van de wereld, liepen deze lammeren zondag gewoon te scharrelen in de wei nabij Den Hoorn. met bouwmaterialen en vier 'a vijf wagens met cement en mijnen die als versperring op het strand wor den neergelegd. Na Dolle Dinsdag (5 september 1944) wordt de spoorlijn niet meer gebruikt. Volgens Halsema en Dekker zijn in het landschap nog steeds sporen te vinden. Zo is bij 't Horntje een waterput waar de machinisten vroeger water innamen en de pij pen van de locomotief doorbliezen. In het duingebied bij Opduin zitten nog stukken rails onder het zand. De leden van de modelspoorclub zijn blij met de aanwinst. Volgens Dekker waren veel mensen wel uitgekeken op het vorige land schap in de caravan. 'Met de nieu we maquette kunnen we weer een tijd vooruit.' Er staan inmiddels bezoeken aan modelspoorbeurzen in Duitsland gepland. Volgens Dek ker en Halsema is de caravan altijd goed voor bekijks. 'We zijn de eni ge in Europa die een modelspoor in een caravan hebben.' De club verwacht met de nieuwe maquette aan de overkant ook promotie voor het eiland te maken. Een gezellige drukte zaterdag bij de eerste Slow Food Meer in de Winter in Den Burg. Bij de winkel van Martin en Karina Zeeman aan de Kogerstraat was aan beide zijden van de straat een kleine markt gebouwd waar diverse Texelse producten werden gepresenteerd. Dirk Frido Krijnen bakte en verkocht samen met Benno Bakker en Corina Hordijk slippies voor Texel FM. Dat leverde €615,- op. Eerste wedstrijd Team Vlietland De turnsters van team Vlietland van GVT, Claire Smits, Jet Wes- selman, Marilyn Houben en Rosalie Duin, turnden zaterdag in Beverwijk hun eerste compe titiewedstrijd. Babs de Haan kon in verband met een gebro ken pols niet meedoen. Met veel enthousiasme werden mooie resultaten, maar geen podiumplaatsen behaald. Smits en Houben toonden op het onderdeel sprong een geheel nieuwe sprong, die goed werd gewaardeerd. Duin en Wesselman kwamen goed mee. Daarentegen kwamen de turnsters op de brug niet zo goed uit de verf. Smits haalde de hoogste score op de balk, nadat ze mooi bleef staan na een fraai uitgevoerd acrobatisch element. De andere drie vielen van de balk en verspeelden daarmee hun kans op een podiumplaats. Ze wisten zich te revancheren op de vloer, waar Houben de hoogste score behaalde. Wesselman liet voor het eerst haar vrije-keuzeoe- fening zien en deed dat erg goed. Ook Duin turnde gelijkmatig en netjes en kreeg tevreden stellende cijfers. Met eindscores tussen de 40 en 41 punten hebben de Texel se turnsters het niet slecht gedaan. De trainster verwacht dit seizoen nog tot verassingen te komen. Speciaal voor de kinderen van GVT bracht Sinterklaas zondag een bezoek aan sporthal Ons Genoegen, De kinderen werden verwend met snoepgoed en cadeaus, werden geschmikt en zongen uit volle borst, daarbij gedirigeerd door de goedheiligman zelf. Sommige modellen willen wel eens onrustig zijn voor de lens, maar dit torenvalkje poseerde onverstoorbaar op het bordje aan de Zwinweg bij OOSterend. Foto Gerard Timmeirranl De Mareis walst over JBC heen Omdat MBCA uit de competitie is gehaald hoefde alleen de jeugd U14 van basketbal vereniging De Mareis dit weekend aan te tre den. Tegenstander was het mei denteam van JBC, dat met 85-18 werd verslagen. Aangezien de vorige wedstrijd tegen dit team met vijftien punten verschil werd gewonnen, was de verwach ting dat het een eenvoudige wed strijd zou worden. Maar dat het zó makkelijk zou gaan, had ook coach Erik Venneker niet verwacht. Al van af de eerste minuut had JBC niets in te brengen. Debutant Stefano Paulus verdedigde als de beste en bleek ook bij de rebounds belang rijk. Zino Tanod was weer topscorer, met een paar heel mooie scores en waar Maxim van Ree soms nog wel eens te veel alleen wil doen, speel de hij nu heel sociaal, wat zijn spel zeer ten goede kwam. Zoals de coach na afloop opmerkte: 'De een kan goed de bal opbrengen, de ander kan goed rebounden en weer een ander schiet uit alle hoeken raak. Als je van alles wat in je team hebt zitten, heb je een compleet team. En als dan ook nog een tien van de elf spelers scoren, speel je een topwedstrijd.' Scores: Zino Tanod (22); Roy Prins (12); Maxim van Ree (12); Joris Venneker (8); Max Tuntelder (8); Amaya Vortseveld (7); Annet Hin (6); Stefano Paulus (6); Laurine de Wolf (2); Chynook Rijk (2). Klaverjascracks verliezen in Bethel Het gelegenheidskoppel Joeke Lee en Lou Nijhuis heeft donder dag met 5233 punten de klaver- jasdrive in Bethel gewonnen. Tweede werden Bert Nederlof en Pieter van der Woude met 5151 punten, derde Joop Jonk en Carla de Jager met 4804 punten. Na de af en toe onnavolgbare en verrassen de slagen van Lee en Nijhuis moes ten Kenna Terpstra en Nel van der Veen, die vrijwel altijd in de top meedraaien en dus wel cracks genoemd mogen worden, hun ver lies incasseren en genoegen nemen met de poedelprijs met 4084 pun ten. Ze droegen hun verlies echter waardig. De volgende drive in Bethel wordt gespeeld op donderdag 13 december, aanvang 19.45 uur. Tweede prijs voor Kaap Skil Het entreegebouw van Kaap Skil heeft een tweede prijs gehaald bij de Houtarchitectuurprijs 2012. Deze tweejaarlijkse prijsvraag is een initiatief van Centrum Hout om bouwprojecten te belonen die de talrijke toepassingen van hout optimaal tot hun recht laten komen. Het door Mecanoo ontworpen entreegebouw valt op door de hou ten 'puntdaken', gemaakt van hard houten damwanden uit het Noord- Hollands kanaal. De 25 jaar oude damwanden, die op deze manier een tweede leven krijgen, zijn tot lamellen gezaagd door Pieter Dros. Bewust zijn de ongezaagde kanten aan de zichtzijde geplaatst, wat een verweerd kleurenspel oplevert. Juryvoorzitter Fred Schoorl sprak van 'pure poëzie in hout; een archi tectonisch icoon'. Pakjesavond met marsepein hamer Als een soort voorschot op pakjes avond dacht Heemskerk zijn favo riete rivaal Huizing eens goed te pakken te nemen op de speelavond van biljartvereniging De Doorstoot, maar het pakte heel anders uit. Heemskerks slopershamer bleek zo zacht als marsepein en nadat Hui zing zijn caramboles als een stort bui pepernoten op het laken had laten roffelen, legde Heemskerk zich bij de pakken neer. Weel en Zijm komen elkaar steeds nader: ze speelden op een avond twee keer tegen elkaar. Stand 4-4 en de hoog ste serie voor Zijm (11). Uitslagen: Luyt-Klok 4-2, Smit-M.Boon 0-4, Weel- Zijm 0-4, Huizing-Klok 4-0, J.Boon- M.Boon 3-3, Heemskerk-Weel 0-4, Smit- Homan 0-4, Luyt-Zijm 4-0, Huizing-Heemskerk 2-0, J.Boon-Homan 4-2, Weel-Zijm 4-0.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5