I 'Wat zeg je dan? Je voelt je zo machteloos' .txl TEXELSE 10 COURANT VRIJDAG 7 DECEMBER 2012 I Weblog Diana Kooiman verblijft na een rondreis door Rwanda gedurende drie maanden in Oeganda, waar ze vrijwilligerswerk doet. In die periode vertelt ze in een weblog regelmatig over haar belevenis sen. Hieronder een kleine bloem lezing. Het complete weblog is te lezen via http://dianakooiman. be-more.nl/. (2 november) We gaan twee keer per week naar een school, tegenover ons huis om Engels met de kinderen te lezen, gewoon buiten. Eerst kregen we de hele klas mee (40 kinderen met 8 boekjes), inmiddels krijgen we kleine groepjes kinderen mee, zodat het ook nog enige zin heeft.. Bij het health center helpen we bij het wegen van de baby's en doen we de administratie rondom het vaccineren van de baby's. Echt best wel bizar dat wij dit mogen doen, toch doen we het alsof nooit anders gedaan. De kindjes zijn echt ontzettend schattig, afgelopen keer was het echter zo druk dat we de kindjes amper gezien hebben. We hoorden en roken ze wel... De huisjes zijn veelal gemaakt van leem, takken, hout en golfplaten. Leem is overal te vinden, je moet het alleen even losscheppen, er water bij doen en het door elkaar stampen tot een glibberige, stevige brei. Met de takken maak je een soort frame waartussen en -tegen je de leem aangooit tot het dicht zit. Na een tijdje wordt het hard en heb je een redelijke muur (met barsten). Als het regent worden allerlei bak ken buiten gezet om het water op te vangen, dat scheelt weer water halen want veel mensen moeten normaal gesproken meer dan een kilometer lopen voor water. Soms is er een pomp meestal wordt het gewoon uit een poel gehaald. Helaas verdrinken er bij deze poe len nog weieens kinderen als zij in het donker water moeten halen of wanneer het veel geregend heeft en daardoor het water hoger staat. Dit is vorige week hier in de buurt gebeurd met een 5-jarig jongetje... De meeste mensen gebruiken hout om te stoken en koken op een vuurtje. Ze eten graag matoke (groene bananen die ze eerst schil len en dan een soort van stoven in bananenbladeren), maïspap, soms aardappelen, een soort pindasaus, uien, tomaten, bonen en ei. De mensen eten echt heel veel, maar soms maar één keer per dag. Vlees is echt een luxe product en wordt heel weinig gegeten, de kip is hier duurder dan koeienvlees omdat de mensen hier kip lekkerder vinden. Wel eten ze (grote) mieren en sprink hanen als die er zijn, toch 'n beetje vlees. Waar we maar moeilijk aan kunnen wennen is het toilet, de latrine; het gat in de grond... Nou valt dat gat op zich nog wel mee, maar de lucht/stank, de kakkerlakken en de honderden vliegjes op de muur... En als je dan ook nog eens ziek bent... dat went niet erg... Ook de rat in de douche was een minder fijne verrassing, maar na twee keer heeft die volgens mij z'n spullen gepakt, want die heb ik niet meer gezien. (30 november) Na enige veiligheidsinstructies zijn we de slums (sloppen) van Kampala ingegaan. We vielen wel op en werden veel aangesproken, heel wat handen werden geschud, baby's geshowd en etenswaar aangeboden. Een deel konden we beter niet in gaan, omdat het al tegen de avond liep en sommige jongens al te ver heen waren, dat zou te gevaarlijk zijn. We gingen in gezelschap van een groep straatkinderen naar de com munity hall in de buurt. Daar vertel den de jongeren om beurten hun verhaal, stuk voor stuk trieste ver halen. Zo waren er twee broers van 13 en 15, gevlucht uit Congo, ze weten dat hun ouders en broer/zus sen vermoord zijn. Ze lagen ver stopt onder bed toen het gebeurde, zijn weggerend en kregen toen een lift naar Kampala. Daar sta je dan, in een vreemd land, waar je nie mand kent, je hebt alleen nog elkaar en de straat... Het verhaal wat me het meest raak te, was toch wel dat van een jonge tje dat heel zielig zijn verhaal stond te doen met afhangende schouder tjes. Negen jaar, zijn ouders waren gescheiden en moeder kreeg een nieuwe vriend, waardoor hij daar niet meer welkom was. Toen heeft hij zijn vader gezocht, maar toen ook die een nieuwe vriendin kreeg, was hij ook daar niet meer welkom. Het 'they don't need me...' als ant woord op de vraag waarom hij niet meer thuis kon wonen, was echt zó zielig.... Het leven op de straat is hard, erg hard, er is de honger, de verveling, de angst; je moet steeds op je hoede zijn, je weet niet waar je slaapt 's nachts... We zagen ver schillende kinderen met littekens en brandwonden, aangebracht door andere straatjongeren/bendes die ze wegjagen of willen beroven (van hun slaapplaats, kleding, drug, plastic...). Als straatkind word je overigens door bijna iedereen over al weggejaagd of afgesnauwd. Vooral de jongere kinderen gaven aan heel erg bang te zijn, vooral 's nachts. Een ouder kind zei met de tranen in zijn ogen en m'n handen vasthoudend, en zo gemeend, dat hij zo graag weer naar school wil de... echt hartverscheurend... En wat zeg je dan? Je voelt je zo machteloos, want naast hem zijn er nog honderd anderen die hopen op een kans... Nu ik hier toch in Oeganda zit, één van de weinige landen waar de berggorilla's nog in het wild leven, wilde ik ze eigenlijk toch wel gaan bezoeken. Via via konden we voor een redelijke prijs heen. De hele dag zijn we onderweg geweest, maar er valt genoeg te zien, het verveelt nooit! Prachtige, gevari eerde landschappen, levendige straatbeelden, de manier waarop mensen zichzelf en van alles ver voeren; je kijkt je ogen uit! We kwa men net voor de donderbui op onze kampplek aan, bij Lake Bunyonyi, een prachtige plek! De volgende morgen was het vroeg opstaan; om 4.30 uur ging de wek ker. Na een korte instructie was het dan zover, we gingen te voet het park in op zoek naar onze verre neven. De hike er naar toe varieert; je kan ze met een half uurtje al heb ben gevonden, maar het kan ook 3 a 4 uur duren (en berg op en af is dat best zwaar, zeker op deze hoogte...). Wij hadden geluk, al na een half uurtje moesten we onze tassen en stokken achterlaten, want ze zaten in de buurt. Sluip sluip tus sen het groen door kwamen we naderbij en ineens zie je er dan één zitten, lekker aan een tak te knab belen. Ik vond het best wel raar, bijzonder, bijna nep. Het was ook best spannend, zeker toen de goril la het een beetje zat raakte en even op z'n borst trommelde. Wat een geluid, heel bijzonder. We liepen weer een stukje verder, we zagen weer een andere en weer verderop zagen we een moeder met een jong, schattig. Later zagen we een silverback met een aantal vrouwtjes en kleintjes erbij, superleuk en wat zijn ze groot! Ook hier liet er even eentje weten wie er hier de baas was, waardoor een aantal van ons half de berg af rolde... ledereen de groetjes en alvast een fijne Sinterklaas (het voelt hier nog steeds alsof het september is)! Gemeente Texel Bekendmakingen Bouwzaken Omgevingsvergunning, aangevraagd (1791 PE) Rozendijk 16 in Den Burg, verstrekken logies met ontbijt (ontvangen 23 november 2012). (1795 JX) Roggeslootweg 191 in de Cocksdorp, plaatsen van twee dakkapellen (ontvangen 29 november 2012. (1796 AS) Epelaan 29 in De Koog, plaatsen van bijgebouwen (ontvangen 30 november 2012). (1795 KM) Slufterweg 201-209 in De Cocksdorp, verbouwen van een appartementenboerderij (ontvangen 5 december 2012). Tegen deze kennisgevingen kunt u geen bezwaren maken. Bezwaren kunt u pas indienen als de omgevingsvergunningen zijn verleend. Verleende omgevingsvergunningen worden gepubliceerd. Omgevingsvergunning, verleend Activiteit bouwen (1792 BD) Kerkesteeg 5 in Oudeschild, vergroten van een woonhuis (verzonden 29 november 2012). (1795 AE) Kikkertstraat 44 in De Cocksdorp, vergroten van een winkel (verzonden 4 december 2012. (1795 JX) Roggeslootweg 191 in de Cockdorp, Plaatsen van twee dakkapellen (verzonden 5 december 2012). U kunt deze omgevingsvergunningen raadplegen op op www.texel.nl Actueel Bekendmakingen en inzien bij de publieksbalie. Een belanghebbende kan tegen deze besluiten bezwaar maken bij het college van burgemeester en wethouders. Het bezwaarschrift moet binnen zes weken na de dag van verzending worden ingediend. In de brief moet tenminste staan: de naam en adres van de indienereen handtekening: een omschrijving van het besluit waartegen bezwaar wordt gemaakt en de gronden van het bezwaar. In spoedeisende gevallen is het mogelijk om naast het bezwaar een voorlopige voorziening aan te vragen bij de voorzieningenrechter. Het verzoek kunt u sturen naar de Voorzieningenrechter van de Rechtbank, sector bestuursrecht, Postbus 251 te 1800 BG Alkmaar. De indiener krijgt een nota voor griffierechten. Meer informatie kunt u vinden op www.rechtspraak.nl/procedures. Omgevi ngsvergu n n i ng, ontwe rpbes I uit Activiteit bouwen en handelen in strijd met regels ruimtelijke ordening (1795 JX) Roggeslootweg 95 in De Cocksdorp, vergroten van een zomerhuis Het ontwerpbesluit en de bijbehorende stukken zijn te raadplegen op www.texel.nl Actueel Bekendmakingen, en kunt u met ingang van dinsdag 11 december 2012 tot en met maandag 21 januari 2012 inzien bij de publieksbalie. omgevingsrecht (Wabo) bekend dat er een ontwerpbesluit ter inzage ligt. Bovenstaande aanvraag is in strijd met het bestemmingsplan "Buitengebied Texel" omdat di toegestane oppervlakte van het zomerhuis wordt o Het plan past wel binnen de uitgangspunten voor het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied Texel. Tijdens de inzage termijn kan iedereen een mondelinge of schriftelijke zienswijze kenbaar maken bij het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Texel, Postbus 200,1790 AE Den Burg. Vastgesteld projectbesluit en verleende bouwver gunning 1e fase (1797 RG) Westerweg 50 in den Hoorn, plaatsen van een recreatiewoning De verleende bouwvergunning 1e fase en het vastgestelde projectbesluit liggen van woensdag 12 december tot en met 23 januari 2013 ter inzage. De besluiten met bijbehorende stukken zijn ook via de gemeentelijke website en via www. ruimtelijkeplannen.nl te raadplegen. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat zij bij besluit van 13 november 2012 een projectbesluit hebben vastgesteld voor het plaatsen van een recreatiewoning op het perceel Westerweg 50 in Den Hoorn. Ook is voor het plaatsen van de recreatiewoning bouwvergunning 1e fase verleend. In de ontwerpfase zijn zienswijzen ingediend. Deze zienswijzen zijn in de vergadering van het College van Burgemeester en Wethouders van 13 november 2012 ontvankelijk en ongegrond verklaard. Belanghebbenden die het niet eens zijn met het besluit(en) en tegen de ontwerpvergunning(en) en/ of de ontwerp ontheffing(en) een zienswijze hebben ingediend en belanghebbenden die niet verweten kan worden geen zienswijze te hebben ingediend, kunnen beroep instellen. Het beroep moet binnen zes weken na de dag van verzending worden ingediend bij de rechtbank (Postbus 251,1800 BG Alkmaar). In de brief moet tenminste staan: de naam en adres van de indiener; een handtekening: oen omschrijving van het besluit waartegen in beroep wordt gegaan en de gronden van het beroep. In spoedeisende gevallen is het mogelijk om naast het beroep een voorlopige voorziening aan te vragen bij de voorzieningenrechter. Het verzoek kunt u sturen naar de Voorzieningenrechter van de Rechtbank, sector bestuursrecht, Postbus 251 te 1800 BG Alkmaar. De indiener krijgt een nota voor griffierechten. Meer informatie kunt u vinden op www. rechtspraak.nl/procedures. Vastgesteld projectbesluit en verleende bouwver gunning (1792 VG) De Vang 33 in Oudeschild, verbouwen van een bedrijfsgebouw tot bedrijfsverzamelgebouwen plaatsen van een nieuw bedrijfsgebouw. De verleende bouwvergunning en het vastgestelde projectbesluit liggen met ingang van donderdag 13 december 2012 gedurende 6 weken ter inzage. De besluiten met bijbehorende stukken zijn te raadplegen op www.texel.nl Actueel Bekendmakingen en via www.ruimtelijkeplannen.nl. Burgemeester en Wethouders van Tèxel maken bekend, dat zij besloten hebben een reguliere bouwvergunning te verlenen met toepassing van artikel 3 lid 10 Wet op de ruimtelijke ordening (projectprocedure). In de ontwerpfase van de projectprocedure zijn geen zienswijzen ingediend. Belanghebbenden die het niet eens zijn met het besluit(en) en tegen de ontwerpvergunning(en) en/of de ontwerp ontheffing(en) een zienswijze hebben ingediend en belanghebbenden die niet verweten kan worden geen zienswijze te hebben ingediend, kunnen beroep instellen. Het beroep moet binnen zes weken na de dag van verzending worden ingediend bij de rechtbank (Postbus 251, 1800 BG Alkmaar). In de brief moet tenminste staan: de naam en adres van de indiener; een handtekening; een omschrijving van het besluit waartegen in beroep wordt gegaan en de gronden van het beroep. In spoedeisende gevallen is het mogelijk om naast het beroep een voorlopige voorziening aan te vragen bij de voorzieningenrechter. Het verzoek kunt u sturen naar de Voorzieningenrechter van de Rechtbank, sector bestuursrecht, Postbus 251 te 1800 BG Alkmaar. De indiener krijgt een nota voor griffierechten. Meer informatie kunt u vinden op www.rechtspraak.nl/procedures. Aanwijzing toezichthouders Namens de gemeente Texel heeft de secretaris directeur van de Milieudienst Kop van Noord-Holland op 22 november 2012 de heer F.G. Allard, de heer R.J.J. Zomer, de heer D. Sjouw, de heer R. Stokkel, de heer C.Th.M. Reus, de heer K. Kramer, de heer J.A.M. Groot en de mevrouw W.C.M. Hoekstra-Veldman aangewezen als toezichthouders op het gebied van de Wet algemene bepalingen omgevingsrecht (Wabo), de Wet milieubeheer (Wm) en de Wet bodembescherming (Wbb). Deze personen zullen toezicht uitoefenen op de naleving van deze regelgeving. U kunt de stukken gedurende zes weken van maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur inzien bij de Milieudienst Kop van Noord-Holland, Laan 19 in het Gemeentehuis Schagen. Tégen deze besluiten is geen juridische procedure mogelijk. De stukken liggen ter inzage bij de Milieudienst, Laan 19 in Schagen en staan op de website www. milieudienstkvnh.nl. Vergaderingen Dinsdag 11 december 2012, vergadering Monumentencommissie om 19.30 uur in het gemeentehuis De agenda is in te zien op www.texel.nl De Gemeente Politiek Agenda's verslagen. Daarnaast ligt de agenda vanaf maandag ter inzage bij de publieksbalie. Dinsdag 11 december 2012 vergadering lokale Welstandscommissie om 11.30 uur in het gemeentehuis. De agenda is in te zien op www.texel.nl De Gemeente Politiek Agenda's verslagen. Daarnaast ligt de agenda vanaf maandag ter inzage bij de publieksbalie. Als u een (betaald) vooroverleg of previsie wilt kunt u dit aanmelden bij de gemeentelijk plantoelichter, de heer F. Nijdam, telefoon 14 0222. Woensdag 12 december 2012, vergadering Algemeen Bestuur Gemeenschappelijke Regeling Milieu Afval om 09.00 uur in het gemeentehuis Den Helder Mededelingen Ouwe Sunderklaas 2012 Sluitingstijden Op grond van de Algemene Plaatselijke Verordening Texel geldt in de nacht van 12 op 13 december aanstaande een algehele ontheffing van de sluitingstijden tot 06.00 uur. Horecabedrijven met uitsluitend of overwegend een café of barfunctie en discotheken dienen op 13 december van 06.00 tot 15.00 uur voor het publiek gesloten te zijn. Drank- en Horecawet Ook tijdens de viering van Ouwe Sunderklaas blijven de bepalingen uit de Drank- en Horecawet onverminderd van kracht. Alcoholverstrekkende bedrijven worden dan ook verzocht om maatregelen te nemen om te voorkomen dat er alcohol wordt verstrekt beneden de geldende leeftijdsgrenzen. Geen alcohol beneden de 16 jaar en geen sterk alcoholhoudende drank beneden de 18 jaar. De controle op de leeftijd zal in sommige gevallen lastig zijn omdat velen verkleed zijn. Echter iedereen moet zich nog steeds kunnen legitimeren, en indien niet met zekerheid kan worden vastgesteld of de betreffende persoon aan wie alcohol wordt verstrekt een volwassene is, moet worden gevraagd om dit legitimatiebewijs te tonen. Alcohol en jongeren Op 12 december vindt op Texel weer de viering van Ouwe Sunderklaas plaats. Dat betekent een nacht feesten voor jong en oud, en volgens velen hoort alcohol daar zeker bij. Maar niet voor jongeren onder de 16! Alcoholgebruik is erg schadelijk voor jongeren in de groei. Hun hersenen ontwikkelen zich nog en alcohol beïnvloedt deze ontwikkeling sterk. Het kan leiden tot blijvende gedragsveranderingen, leerproblemen, lichamelijke klachten en een grotere kans op verslaving op latere leeftijd. Wees consequent: jonger dan 16 jaar? Geen alcohol. Ook niet met Ouwe Sunderklaas! Openingstijden maandag t/m donderdag 8.30 -12.30 ui vrijdag* (alleen voor burgerzaken) 15.00 -19.00 ui gemeentearchief: dagelijks 10.30 -12.30 ui *geboorteaangifte, huwelijksaangifte (ondertrouw) overlijdensaangifte en erkenning kan alleen op afspraak. Gemeente Texel Postadres Postbus 200,1790 AE Den Burg Bezoekadres Emmalaan 15,1791 AT Den Burg T 14 0222 F 0222-362287 E gemeente@texel.nl www.texel.nl

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 10