Amerikaanse even terug naar roots TEXELSE 11 COURANT 'Met de veranderingen vind ik het meevallen' Landschapsarchitect verdiept zich in Texel 'Over het geheel veel kwaliteit bewaard' VRIJDAG 7 DECEMBER 2012 'Ik ben reislustig ingesteld en wilde ervaren hoe het is om correspon dent te zijn in een ver land. De keus voor Amerika werd me ingegeven door mijn studiebegeleider. Ik kwam bij een correspondent, die met een Nederlandse was getrouwd en schreef stukjes voor onder meer het Nederlands Dagblad. Mijn taak was om Amerikaanse kranten na te plui zen op nieuws. Ik herinner me een bericht over een vrouw die klem zat in een zonnebank en over de ope ning van een museum over de jour nalistiek (Newseum). Daar heb ik Al Gore gezien. De heropening van het Roosevelt Memorial werd bijge woond door Prinses Margriet en Bill Clinton. Ik mocht er ook met de auto op uit en reed bijvoorbeeld naar de Library of Congress. Ik had gelezen dat daar onder meer de inhoud van Lincolns zakken werd bewaard, de spullen die hij bij zich had toen hij werd doodgeschoten. Daar heb ik een artikel over geschre ven. Na de stage van drie maanden heb ik er nog een maand aan vast geknoopt. In die tijd heb ik Mark leren kennen.' Hij werkt als onderhandelaar van contracten voor een groot bedrijf dat diensten verleent aan de rege ring. Ze wonen op vijftig mijl van Washington D.C. in Warrenton, een plaatsje met 6000 inwoners. Mar griet: 'Echt een dorp, gelukkig maar.' Mark: 'In onze omgeving wordt de economie gedomineerd door de regering. Daardoor merken we niet zoveel van de crisis als elders in Amerika, al is er wel meer werkloosheid en is de huizenmarkt ook bij ons ingezakt. Waar mensen voorheen snel naar een grotere woning verhuisden, blijven ze nu zitten. Het begint inmiddels wel wat op te krabbelen.' Een Texelse in Amerika. Margriet heeft, zoals ze het zelf zegt, haar draai er gevonden. Wat niet weg neemt dat er verschillen zijn met hier. 'Amerikanen zijn harde wer kers, dat is deel van de cultuur. Ze nemen minder de tijd om te genie ten. Ongedwongen gezelligheid zoals hier, even een bakkie doen, dat kennen ze niet. Mijn vrienden daar inmiddels wel.' Gekscherend: 'Ze moeten wel van mij.' Over de Amerikanen: 'Ze doen samen wel leuke dingen, maar dan is het vaak groter en intensiever. Misschien komt het doordat ze meer afstand moeten afleggen om elkaar te ont moeten.' Hoe is het om weer een poosje terug te zijn op Texel? Margriet: 'Heerlijk. Je hebt hier ook alles in de buurt. Bos, duin, strand, zee en noem maar op. Je bent er zo. En hier liggen mijn roots. Ik ben best De Amerikaanse droom heeft Margriet Timmer uit Oosterend nooit gekoesterd. De Verenigde Staten is wel waar ze woont, al sinds 1998, toen ze voor een stage voor haar opleiding journalistiek naar Washington afreisde. Ze ontmoette er haar man, trouwde, werd moe der en is er gelukkig. Deze herfst is ze eventjes terug, met echtge noot Mark, zoon Ben en dochter Rachel, die twee maanden mee draaien op basisschool De Akker. De tijden zijn veranderd. Meester Jansen van wie ze destijds les kreeg, wordt door haar dochter aan gesproken als Meester Henk. een tijdje weg geweest, maar met de veranderingen vind ik het wel meevallen. In Den Burg zijn wat nieuwe winkels, maar in essentie is er niet veel veranderd.' Bijzonder, althans voor Nederlandse begrippen, is dat Margriet hun kin deren thuis les geeft. Mark: 'Home- schooling wordt in Amerika steeds populairder.' Margriet: 'Je moet bedenken dat kinderen daar niet zoals hier naar school kunnen fiet sen, maar op de schoolbus stap pen. Ze hebben een paar jaar op de zelf les. De eerste vraag die Neder landers wel stellen gaat over con tacten met leeftijdgenootjes. Daar ontbreekt het echt niet aan. Eén dag in de week komen we met gezinnen bij elkaar om lesmateriaal door te nemen en samen projecten te doen. Daar kunnen ze ook spelen met andere kinderen. Het gaat er om dat je thuis functioneert en in de gemeenschap. Onze kinderen zit ten ook op sport en doen allerlei andere dingen buitenshuis. Ook in onze buurt hebben ze vrienden.' Mark: 'En door het één-op'-één openbare school gezeten. Het was een goede school, maar ze maak ten lange dagen en het was inten sief. Er zijn geen mogelijkheden voor buitenlandse talen of andere bijzondere vakken en het leertempo is aangepast aan het gemiddelde van de klas. Nu geef ik ze vier dagen per week elke ochtend thuis contact thuis leren ze beter stude ren en komen kinderen die thuis leren beter uit de testen.' Margriet: 'Bijkomend voordeel is ook dat we ze voor deze twee maanden op Texel niet van school hoefden te halen.' Is thuisschool een oplossing voor buitendorpen die hun school nu of in de toekomst moeten sluiten? Margriet: 'Als ik in Nederland zou wonen, zou ik dit niet doen. De ondersteuning die we in Amerika krijgen, waar homeschool goed is georganiseerd, bestaat hier niet. De vrijheid die kinderen hebben is hier veel groter. Ze kunnen lekker op de fiets naar school en zijn 's middags op tijd vrij, zodat ze nog lekker kun nen spelen. We laten ze hun gang gaan. Als jullie maar voor donker thuis zijn, zeg ik tegen ze, zoals mijn moeder dat vroeger tegen mij zei. Het leuke is dat ze nu ook typisch Nederlandse feesten als Sint Maar ten en Sinterklaas meemaken. Hun band met Texel is best sterk. Ze maken vrienden en toen we een tijdje bij mijn broer Menno op het bollenbedrijf logeerden, speelden ze met hun neefjes. Mijn vader maakte een wandeling met ze rond de kerk en wees ze op graven van hun voorouders. Dat is ook hun familie, 's Avonds gingen ze mee naar zijn damclub. Dat vonden ze prachtig.' Beide kinderen vertellen enthousi ast over de twee maanden op basisschool De Akker. Rachel (9): 'This is fun.' Ze zit in groep zes en krijgt les van Meester Henk: 'Hij is heel vriendelijk en geeft op een leuke manier les. Wel allemaal in het Nederlands, dus soms was het best moeilijk te volgen. Maar ik kan het steeds beter verstaan.' Tegen de verslaggever babbelt ze er in haar eigen taal vrolijk op los. Dat ze pony heeft gereden, geniet van de lunch onder de middag, welke vakken ze het leukst vindt, over de vrienden die ze heeft gemaakt en dat ze zwemmen, klimmen en golfen leuk vindt. 'Op het strand hebben we zandkastelen gebouwd. Ik ben nog al actief ingesteld en ben niet zo'n type om achter de computer te zit ten.' Ook Ben (11) houdt wel van een beetje beweging. 'Voetbal vind ik leuk en gymnastiek.' Als het even kan probeert hij een extra uurtje gym mee te pikken.' Volgens juf Heike (Bremer) is Ben een kei in origami. 'Dat heeft hij zijn klasgeno ten geleerd. We hebben de lessen bewust in het Nederlands gehou den. Daardoor moesten ze het wel leren. Dat ging snel. Ik liet ze lekker met elkaar praten. Voor school heeft hij samen met een klasgenoot zelfs een Powerpoint presentatie gemaakt. In het Nederlands. De vertaling haalden ze van internet, dat hoefde ik ze niet uit te leggen. Ze zijn echt lid van de groep gewor den. Eigenlijk is het jammer dat ze nu vertrekken.' Gerard Timmerman 'Als lokale overheid moet je niet elk ondernemerschap de kop indrukken met nodeloze beper kingen. Kwaliteit wordt van oudsher niet zozeer gemaakt door de overheid, maar groten deels door de mensen zelf. Doel moet zijn hun energie en geld goed te richten. Daar zijn echter wel regels voor nodig.' Dat zegt landschapsarchitect Pepijn Godefroy die in opdracht van de gemeente werkt aan een beeldkwaliteitsplan voor Texel. Maandag 10 december is hij spre ker op de eerste openbare kennis- avond van Duurzaam Texel in de Oceaanzaal van het NIOZ. Het Texelse landschap en de toe komstige inrichting daarvan is al lange tijd studieonderwerp voor Godefroy, die met partner Marieke Timmermans het bureau voor land schapsarchitectuur La4sale heeft. In opdracht van de gemeente maakten zij onder de titel Beeld van Texel eerst een analyse van het landschap, vervolgens de toe komstvisie Texel op Koers en bin nenkort verschijnt deel drie, het beeldkwaliteitsplan Texel in Ont wikkeling. Als geheel vormen ze een instrument voor het aansturen van de ruimtelijke inrichting van Texel. Kort gezegd: er staat in wat wel en wat niet mag, maar het laat ook zien waarom dat zo is. Een paar maanden geleden besprak hij met de raad het con cept van het beeldkwaliteitsplan, maandag volgt een tweede sessie. 'De ambitie van de raad is hoog. Texel is ook een bijzonder eiland dat veel zorg en aandacht ver dient.' Hoe denkt Godefroy over de wijze waarop Texel zich tot dusver heeft ontwikkeld? 'Je komt hier sporen tegen uit allerlei tijden. Dat maakt het eiland bijzonder. Je ziet ook hoe de ene particulier zorgvul dig met de omgeving omgaat, ter wijl de ander met duidelijk minder besef van de plek te werk gaat. Over het geheel is veel kwaliteit bewaard gebleven. Texel heeft een sterke identiteit met veel land schappelijke kleuren. Die zijn nog steeds aanwezig en in die zin heeft Texel het goed gedaan. Het is een heel goede ambitie van de gemeen te om de teugels niet helemaal vrij te laten en ondernemers en parti culieren alles te laten doen wat ze willen. Want je kunt met eigen ogen zien waar dat niet goed is gegaan. Soms moet je wat stren ger zijn en helpen om initiatiefne mers in de goede richting te krij genAls het goed is zijn de belangen van ondernemers en de gemeente gelijk. Een ondernemer wil dat een hotel of ander bedrijf goed draait. Pepijn Godefroy. Daarvoor moet het aantrekkelijk zijn en in de omgeving passen. Het voor Texel weggelegd. 'Bij nieuwe beeldkwaliteitsplan helpt daarbij, ontwikkelingen hangt het erg af Het biedt inspiratie en regels waar- van hoe je het doet. 'Aan de rand aan het plan kan worden getoetst, van de duinen zag je hier vroeger Als ondernemer kun je je plannen vooral een romantische, zorgvuldi- daarop afstemmen en in een vroeg ge bebouwing', doelt hij op de vil- stadium voorleggen aan de gemeente. Daarmee voorkom je dat het in een latere fase wordt afgeschoten. Godefroy ziet een goede toekomst de platte dozen. Als je parasiteert om de omgeving, maak je veel stuk. Je trekt er toeristen mee die vooral komen omdat het goedkoop is en belandt in een neerwaartse spiraal. Als je iets moois en pas sends bouwt, klim je weer omhoog. Daarmee trek je toeristen die komen voor kwaliteit. Je ziet overal dat recreatiegebieden die zich rich ten op een duurzame en verant woorde toekomst omhoog gaan in de markt. Texel heeft een paar sterke troeven in handen, want het is nog steeds een mooi en veelzij dig eiland, met veel geschiedenis en een veelzijdig landschap.' De bijeenkomst in het NIOZ duurt van 20.00 tot 22.0 uur. ledereen is welkom, opgave vooraf kan via info@duurzaam Texel. Kerkdiensten PROTESTANTSE KERK: Protestantse gemeente Den Burg: 9.30 u. kandidaat B. Groot uit Hei- loo. Protestantse gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: Den Hoorn: 10.00 u. ds. K.F. Klaas- sen, viering Heilig Avondmaal. Protestantse Waddengemeente Texel: Oosterend: 9.30 u. L. Adema uit De Cocksdorp: 11.00 u. L. Adema uit GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst. Medische zorg Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende tele foonnummers informatie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterda- Hulpverlening Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdie ren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www.dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 7 dec. 01.06 en 12.20 u. Zat. 8 dec. 01.35 en 13.10 u. Zon. 9 dec. 03.10 en 15.57 u. Ma. 10 dec. 04.50 en 17.17 u. Din. 11 dec. 05.55 en 18.30 u. Woe. 12 dec. 07.01 en 19.24 u. Don. 13 dec. 07.54 en 20.30 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Donderdag 13 december nieuwe maan, zaterdag 15 december sspringtij. Zondag 9 decem ber zon op 8.42 uur, onder 16.25 uur. TEXELSE0COURANT Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 5! Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Per jaar €91,55 €89,15 Bij verzending naa portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken afloop van de abonnementsperioi DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. J. Folkerts. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.15 u. eucharisieviering pastoor Brigitha, vrijwilligersbedank- dag, herenkoor. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Een gereinigde aar de - zult u dat meemaken? Wacht torenstudie, 11.20 u.: Wat voor geest leg je aan de dag? God gaf ons ons geheugen opdat we rozen in december zouden kun nen hebben. wordt het ongevallennummer ver meld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verioskundigenpraktijk: Pontweg 106, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrijdag 8.00- 17.30 u.; zaterdag 10.00-13.00 en 15.00-17.00 u.; zon- en feestdagen 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u. Bui ten die tijden alleen voor spoedei sende gevallen. andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, PHH-gebouw, Pont weg 104, Den Burg. Voor inlichtin gen, advies, consultatie en preventie, tel. 0223-612306, www.brijder.nl. Psychologenpraktijk: M. Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88, 1796 AZ De Koog, tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. WMO-loket: gemeentehuis, Emma- laan 15 Den Burg, tel. 140222. Scouting Texel haalt zaterdag oud papier op in de wijk Paelwerck, Schoudieck, Hoefslag, Noordvlak, Markgrave, Waardwei, Strandkaap, Schilpbanck, Vroonlant, Buytengors. Vrijdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. Music Machine 21.00 u. Almost Famoust 22.00 u. Radio Noord-Holland Zaterdag 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. Marco FM 19.00 u. Radio Noord-Holland Zondag 9.00 u. Klassiek op zondag 10.15 u. Kerkdienst uit RK-kerk, pas toor Brigitha 11.15 u. Vlaswiek 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (H) 14.00 u. Wilde vaart 15.00 u. Het uur van de Blues 16.00 u. Sportlokaal 18.00 u. Radio Noord-Holland Maandag 18.00 u. Symphonica 19.00 u. Wegdromen met een boek 20.00 u. Radio Noord-Holland Dinsdag 18.00 u. Radio Texel Actueel 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noord-Holland Woensdag 18.00 u. Eigenwijs en geheugen steuntje 18.30 u. Overdenking, Peter den Braanker 19.00 u. Verzoekplaten 20.00 u. Radio Noord-Holland Donderdag 18.00 u. Country Time 19.00 u. Even bijpraten met: 20.00 u. De rommeltrommel van Riet 21.00 u. Radio Noord-Holland Margriet Timmer, met links van haar echtgenoot Mark Grant en en dochter Rachel.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 11