lEXH.aGEMY.M_ @txl Nieuwe films in Cinema Texel Wie doet mee aan Eenakterfestival? TEXELSE 2 COURANT Cinema Texel presenteert komende week een bijna volle dig ander programma, met vanaf woensdag 12 december vier nieuwe films. Een publiekstrekker wordt onge twijfeld The Hobbit: An Unexpec ted Journey van Academy Award- winnaar Peter Jackson, gebaseerd op het bekende meesterwerk van Tolkien. Het verhaal speelt zich af in Middenaarde en gaat over een epische expeditie van titelperso- nage Bilbo Balins en een groep dwergen naar het verloren dwer genrijk Erebor, dat veroverd is door de afschrikwekkende draak Smaug. De tocht voert hen naar de wilder nis en verraderlijke gebieden vol aardmannen en orks, dodelijke wargen en tovenaars. De Groeten van Mike!, van de makers van Kruimeltje en Pietje Bell, is een typische kerstfilm voor het hele gezin. Hoofdpersoon is een jongetje dat al maanden in het ziekenhuis ligt en dolgraag naar huis wil. Als hij eindelijk beter is, komt zijn moeder hem niet opha len. Daarop moet hij naar een pleeggezin. Zeer tegen zijn eigen zin. Hij weet ook wel dat zijn moe der soms wat teveel drinkt, maar hij kan toch ook voor zichzelf zor gen? In de serie FilmArt draait Het meis- Film je en de dood van Jos Stelling, bekroond op het Nederlands Film festival en met in de hoofdrollen Sylvia Hoeks, Jim van der Woude, Henri Garcin en gerenommeerde Duitse en Russische acteurs. De film vertelt het verhaal van de oude Russische arts Nicolai, die in de jaren vijftig terugkeert naar de plek waar hij vijftig jaar daarvoor zijn grote liefde Elise ontmoette. De 3D-film Wreck-it Ralph is gemaakt in de Walt Disney Anima tion Studios. Daarin is Ralph het zat om overschaduwd te worden door Fix-it Felix Jr., de held van de Arcade-game waar ze beiden in zitten. Na jarenlang altijd maar weer hetzelfde doen en zien hoe Felix alle eer krijgt, besluit Ralph dat hij er genoeg van heeft de slechterik te zijn. Hij neemt het heft in zijn eigen reusachtige handen en gaat op een groot gameavontuur dwars door alle gamewerelden heen om te laten zien wat je echt nodig hebt om de held te kunnen zijn. Enkele andere films zijn geprolon geerd, waaronder Alles is familie en James Bond - Skyfall. Een volledig programma is te vinden in de agenda elders in deze krant. Mannenontbijt In de Bovenzaal van Jan en Paula aan de Keesomlaan 4a in Den Burg wordt zaterdag 15 december vanaf 9.00 uur een mannenontbijt gehouden. Na een gezellig maaltijd wordt aan de hand van bijbel gepraat over wat te doen 'als de tijd dringt'. Iedere man is welkom, opgeven kan via tel. 320114 of 313770. Kerstdiner in Buureton Senioren komen dinsdag 18 december in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg bij een voor een diner in kerstsfe ren. Het menu is een stuk uitge breider dan bij de reguliere maaltijden die de organiserende Stichting Welzijn Ouderen Texel verzorgt. Vooraf is er een pastei tje met runderragout, waarna een kalfsschnitzel met salie en gerookte ham wordt geserveerd. Er zijn diverse bijgerechten: gebakken krieltjes, in spek gerolde sperzieboontjes, witlof salade en stoofpeertjes. Als toe tje is er tiramisu en daarna nog koffie of thee. Het diner begint om 17.30 uur. Deelname kost €16,-. Opgeven bij de SWOT in De Buureton, tel. 312696 of swot@texel.com. Uitstapje met Zonnebloem De afdeling Texel van De Zonne bloem maakt van 29 april tot en met 3 mei een uitstapje naar Esloo in Friesland. Belangstellen den kunnen zich nu aanmelden. De vakantie is bedoeld voor mensen die door ziekte een handicap, hun hoge leeftijd of lichamelijke beper kingen afhankelijk zijn van verple ging of verzorging. De deelnemers worden begeleid door vrijwilligers van De Zonnebloem, maar ook part kan vanaf 10.00 uur bij apparte mentenhotel Bos en Duin aan de Bakkenweg. De jeugd start om 11.00 uur, de senioren om 11.15 uur. Voor meer informatie: Rita Dogger, tel. 313387. ners mogen mee. Deelname kost €330,- per persoon. Omdat de ani mo ieder jaar groter is dan het aantal beschikbare plaatsen, wordt een selectie gemaakt. Gëinteresseerden kunnen contact opnemen met Marij ke Otten (tel. 327010) of Hans Leus huis (tel. 320344), zij komen dan langs met informatie en een aanmel dingsformulier. Afvoer uitlaatgas ambulance De afzuiging van uitlaatgassen van de huidige ambulanceauto in het hulpverleningscentrum aan de Pontweg is niet toereikend. Er is €8.000,- nodig voor het aanpassen van de installatie. Op verzoek van de veiligheidsregio hebben b en w besloten dit bedrag voor te finan cieren. Het is een kostendekkende aangelegenheid, want de lasten worden gedekt door verhoging van de huur die de gemeente van de veiligheidsregio ontvangt. Team Schouwstra één op bowlinglijst Bowler Ria van Heerwaarden bewees haar grootste vorm dins dagavond in bowlingcentrum Hotel Den Helder. Ze gooide een fraaie 201 game. Ook Remco Wanei was goed op dreef en gooide een 193 pinfall. Trijn Stiggelbout van team Best Tessels had een goede avond en liet met een 196 pinfall zien het bowlen nog niet te zijn verleerd. Karelien Schouwstra van Schouw stra Transport gooide een fraaie 172 game. Haar team staat met 27,5 punten bovenaan in de bow lingcompetitie. Uitslagen: WBZ-Land en Zeezicht 5-0; Kraanverhuur Kager - Best Tessels 3-2; Schouwstra Transport-Kraanbedrijf Uitgeest 5-0; Loon bedrijf Plaatsman-Paal 17 3-2. Dames Tevoko naar Zaanstad De dames van Tevoko spelen zaterdag uit tegen Zaanstad 3, dat momenteel de derde plaats op de ranglijst inneemt. Het team bestaat deels uit jonge en deels uit ervaren spelers en heeft de afgelopen laat ste jaren steeds meegespeeld in de topvijf van de promotieklasse. De Nevobo voorspelt een uitslag van 3-1, maar Tevoko speelt de laatste tijd steeds beter en wan neer deze lijn wordt doorgezet, is het mogelijk meerdere punten mee te nemen naar Texel. De wedstrijd wordt gespeeld in sporthal Zaan- lands West in Zaandam en begint om 14.00 uur. Vijfde boscross Onder aan de Fonteinsnol in De Dennen gaat zondag 9 decem ber op 11.00 uur de vijfde cros sloop van het seizoen van start. AV Texel heeft een ronde uitgezet van 2935 meter, die één, twee of drie keer gelopen kan worden. Voor de D-jeugd is er een ronde van 1700 meter, kinderen tot en met 12 jaar lopen 1000 meter. Inschrijven Theater Klif 12 in Den Hoorn biedt vrijdagavond 12 en zon dagmiddag 14 april onderdak aan het tweejaarlijks Eenakter festival. De organisatie hoopt op een bijzondere editie, al was het maar omdat het Hoornder thea ter in 2013 25 jaar bestaat. Hoewel de naam anders doet ver moeden, is het de bedoeling dat niet alleen toneelspelers hun opwachting maken. Popbands zijn uitgesloten van deelname en dat geldt ook voor beoefenaren van klassieke muziek. 'Maar verder is het podium beschikbaar voor alle Texelaars die een vorm van podi umkunst beoefenen, of het nou toneel, cabaret, kleinkunst of muziektheater is', vertelt Cor van Heerwaarden, theatereigenaar en tevens lid van de werkgroep die het festival namens de Stichting Theater Activiteiten Texel organi seert. Collega-organisator Aris van Zey- len zegt te hopen op de deelname van jonge artiesten. Hij signaleert dat er talent genoeg is onder de Texelse jeugd, getuige ook de musical Mamma Mia die afgelopen weekend door OSG-leerlingen werd opgevoerd. 'Maar het blijkt steeds moeilijk jongeren te berei ken. Twee jaar geleden, bij de vori ge editie, heb ik veel promotie op school gemaakt, maar het resultaat viel toch tegen. Het zou leuk zijn als dat dit keer anders is. Want het is een prachtig festival. Gevarieerd, sfeervol en met steeds heel veel belangstelling. De vorige keer had den we 150 betalende bezoekers.' Bestaande verenigingen hebben inmiddels een uitnodiging gehad. Wie daar niet toe behoort, maar het leuk vindt om mee te doen - solo of in een gelegenheidsgezel schap - kan contact opnemen met Aris van Zeylen (tel. 312084, e-mail avanzeylen@hetnet.nl) of Cor van Heerwaarden (e-mail info@klif12. nl). Sinterklaas De oude man met de lange baard is weer naar Spanje in sneltrein vaart. Wij hebben zijn verjaardag goed gevierd. Eigenlijk, op het moment dat ik dit stukje schrijf, zijn we het aan het vieren. Als je klein bent, is sinterklaas denk ik wel het leukste feest wat er is. Op school maak je knutselwerkjes en je mag op schoot bij de goedhei ligman wanneer hij er is. Je zet ook al weken je schoen en op televi sie is er altijd nog een speciaal journaal te volgen. Afgelopen zaterdagavond vier den we sinterklaas bij mijn opa en oma. Wanneer er op de deur wordt geklopt, kun je de nichtjes en het neefje niet meer houden. Ze hebben het niet meer van spanning en blijdschap. Alles wordt over de grond verspreid en eigenlijk moet alles meteen opengescheurd wor den. Ik sta naast mijn tante en zeg tegen haar dat wij (mijn zusje en ik) echt niet zo druk konden zijn als dat mijn nichtjes en neefje nu zijn. 'Jawel', antwoordt mijn tante, 'jullie waren zelfs nog drukker dan dit! En alle cadeautjes waren bin nen een kwartier open.' Lekker is dat. Maar nu is Sinterklaas weer naar zijn warme land toe. De meeste kinderen weten dat hij al heel erg oud is. Dat vinden wij hier op Texel zo speciaal dat we er een feest voor hebben gemaakt. Ouwe sunderklaas. Dit vindt de week na 5 december plaats. Voor de mensen die niet weten wat dit is: de bedoeling is dat je een gebeurtenis van het afgelopen jaar gaat 'speulen'. Ver kleed en met een mas ker op. Dit gebeurt nog in alle dorpen, in het ene dorp iets anders dan in het andere dorp. Dit wordt vooral gedaan door ouderen. De jon geren speulen meestal niet (een paar diehards wel). Wat de jongeren doen, is helemaal los gaan en alcohol drin ken. Het enige dat de jongeren van vroeger hebben overgeno men, is het verkleden. Noem een beroep of sprookjesfiguur, zet er sexy voor en je hebt de verkleed- kleren die de meiden dragen op de avond. Zelf doe ik er natuurlijk ook aan mee. Als je grappig ver kleed gaat, ben je zo anders dan de rest. Omgedraaide wereld is ouwe sunderklaas. Een verslag over mijn avond krijgen jullie over twee weken niet. Maar wel een nieuwe column. Een uitgebreid overzicht van acti viteiten, workshops en excursies is te vinden in de Vakantiekrant, die over het hele eiland te verkrij gen is, via www.texelagenda.nl en (mobiel) http://rn.texelagenda.nl/ nl. Vrijdag 7 december: 20.30 uur. Het bekende cabaretduo Luider Van Donselaar speelt van daag en morgen in theater Klif 12 in Den Hoorn de afscheidsshow 'Nog één keer strak'. Aanvang 20.30 uur. 20.30 uur. In restaurant De Compag nie bij de jachthaven in Oudeschild begint om 20.30 uur een jamsessie met medewerking met ©Last Friends. Muzikanten en muzieklief hebbers zijn welkom. 22.03 uur. In café Sjans in De Koog begint rond 22.30 uur een optreden van de Texelse bluesband Hipshake (voorheen Sorgen Frei). Voorstellingen Cinema Texel: 18.30 The Twilight Saga: Breaking Dawn; 18.45 Alles is familie; 21.15 James Bonds - Skyfall; 21.45 Alles is fami- Zaterdag 8 december: 14.00 uur. In Keukencentrum Texel aan de Bernhardlaan in Den Burg worden van 14.00 tot 16.00 uur (gra tis) kookdemonstraties gegeven. 20.30 uur. Het bekende cabaretduo Luider Van Donselaar speelt in theater Klif 12 in Den Hoorn de afscheidsshow 'Nog één keer strak'. Aanvang 20.30 uur. Voorstellingen Cinema Texel: 13.30 De Vijf Legendes 3D NL; 14.15 James Bond - Skyfall; 16.00 De vijf legen des 3D NL; 18.30 The Twilight: Breaking Dawn; 18.45 Alles is fami lie; 21.15 James Bond - Skyfall; 21.45 Alles is familie. Zondag 9 december: 10.00 uur. Bij evangelistenpaar Jan en Paula Brouwer (Keesomlaan 4A, Den Burg) begint om 10.00 uur een huissamenkomst. 11.00 uur. Aan de voet van de Fon teinsnol aan de Rozendijk in de Den nen gaat om 11.00 uur een crossloop van start. Diverse afstanden. Inschrij ven in Bos en Duin aan de Bakken weg. 13.00 uur. Restaurant Bos en Duin aan de Bakkenweg nabij de Dennen vormt van 13.00 tot 14.00 uur het startlokaal van de eerste wandel tocht in de Winterserie. Informatie: www.hetgoudenboltje.nl. 14.00 uur. In café Mans aan de Bin- nenburg in Den Burg wordt van 14.00 tot 15.30 uur een Ouwe Sunder- klaasfeest gehouden voor mensen met een beperking. Voorstellingen Cinema Texel: 13.15 James Bond - Skyfall; 13.30 De vijf legendes 3D NL; 16.00 De vijf legen des 3D NL; 16.30 The Twilight Saga: Breaking Dawn; 20.00 James Bond - Skyfall; 20.30 Alles is familie. Maandag 10 december: 10.00 uur. Piet Bolier vertelt tijdens een bijeenkomst van het Servicepunt in het Eierlandsche Huis in De Cock- sdorp over de werkzaamheden van gemeentewerken. Aanvang 10.00 uur. 13.30 uur. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn is van 13.30 tot 16.00 uur een rommel markt. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. 14.00 uur. Het Rode Kruis houdt van 14.00 tot 16.00 uur een inloopmid dag voor ouderen in het gebouw aan de Jonkerstraat in Den Burg. 17.00 uur. Amnestygroep Texel houdt van 17.00 tot 18.00 uur een fakkel optocht voor de vrijlating van gewe tensgevangenen. De tocht begint op de Groeneplaats in Den Burg. 19.15 uur. Vertegenwoordigers van sportverenigingen, de gemeente, de Sportraad en NOC'NSF spreken in het gemeentehuis in Den Burg over de invulling van de Nationale Sport week. Aanvang 19.15 uur. 20.00 uur. In de Oceaanzaal van het NIOZ begint om 20.00 uur een ken nisavond over landschappelijke ont wikkeling en regelgeving. Aanmelden via info@duurzaamtexel.nl. Voorstellingen Cinema Texel: 20.30 Alles is familie; 21.00 'mystery Dinsdag 11 december: Voorstellingen Cinema Texel: 13.30 James Bond - Skyfall; 14.00 Alles is familie.; James Bond - 20.00 Skyfall; 20.30 Alles is familie. •wtZ' TESO In verband met de veiligheidstrainin gen die deze week aan boord van de Schulpengat worden gehouden, ver zorgt TESO vandaag (vrijdag) in prin cipe geen extra afvaarten. Alleen bij grote drukte kan alsnog de tweede boot worden ingezet. Er worden geen wachttijden verwacht. Voor meer informatie over de veerdienst: tel. 369600 ofwww.teso.nl. Huiterdewuiter genomineerd Het Texelse woord 'huiterdewui ter' is genomineerd voor de titel 'Mooiste Dialectwoord van 2012.' Dat heeft het programma Plein 5 van Radio 5 laten weten. Het pro gramma besteedde de afgelopen tijd veel aandacht aan dialectwoor den en daarbij kwam Gelein Jan sen uit Den Burg naar voren met woord 'huiterdewuiter'. Dat bete kent iets opvallends, groots dan wel een onpraktisch ding. In totaal zijn tien dialectwoorden genomineerd. Tot en met donder dag 13 december 12.00 uur kan er gestemd worden op http://plein5. ncrv.nl. Maandag 17 december maakt Radio 5 het mooiste dialect woord bekend. Huiterdewuiter neemt het op tegen de woorden weindvaanger, kammezaölke, pie- nekuttel, kroetje, kuierdroad, sjuutsjrobstersslokkie, kloamen, lij- vesehanne en sókkerkaörkes. Erik van der Spek @Bos- wachterErik: 'Texel; sneeuw, zon, wolken, De Hoge Berg ligt er weer prachtig bij. Geniet er van tij dens een wandeling.' Toch nog onverwacht hulde het eiland zich donderdag in een witte deken. En er komt nog meer. Wie mooie sneeuw foto's heeft, kan deze sturen naar redactie@texelsecourant.nl.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 2