'Oog hebben voor eikaars belang in natuur en economie' TOP pleit voor balans in omgang met Natura 2000 TEXELSE 3 COURANT Verschil inzicht bespreking Natura 2000 VRIJDAG 7 DECEMBER 2012 wicht worden geboden aan een Wat de landbouw betreft, breekt overheid die minder geld beschik- TOP in de sociaal-economische baar stelt. De ondernemersorgani- paragraaf een lans voor de ver- satie stelt als algemene voorwaar- brede landbouw zodat een boer in Het beheer van gebieden die onder Natura 2000 vallen, is het beste in handen van agrariërs en vissers. Dat stelt het Texels Ondernemers Platform in een lijvig document voor de beheer- plannen die momenteel voor de Natura 2000-gebieden worden opgesteld. De zogeheten 'sociaal-econo misch paragraaf' moet onderdeel worden van de beheerplannen die naar verwachting in 2013 het levenslicht zien. In de plannen wordt beschreven wat er moet gebeuren om de biodiversiteit in de Natura 2000-gebieden op peil te houden. Delen van Texel, de Waddenzee en de Noordzee val len onder die gebieden. De paragraaf, opgesteld door Piet Standaart, is een warm pleidooi om tegenstellingen tussen bedrijfs leven (economie) en natuurorgani saties (natuur) overboord te zetten en oog te hebben voor eikaars belangen. Het gezamenlijk zoeken van balans in plaats van te blijven hangen in tegenstellingen moet voorkomen dat mensen door de beheerplannen worden benadeeld. 'Regels en vergunningen mogen niet leiden tot achteruitgang van de sociaal-economische omstan digheden van de bevolking op Texel.' Het gedachtegoed van TOP werd recent tijdens een informatieavond over Natura 2000 helder verwoord door visser Jan Rotgans van Wie- ringen. Hij vertelde hoe hij vroeger als palingvisser nog wel eens in de clinch lag met natuurorganisaties, terwijl hij tegenwoordig in samen werking met dezelfde natuurorga nisaties excursies op het wad ver zorgt. Daar heeft volgens Rotgans uiteindelijk iedereen het meeste baat bij. TOP beschrijft in de sociaalecono- mische paragraaf hoe de drie belangrijkste economische peilers van Texel (toerisme, landbouw en visserij) zich het beste met de bescherming van flora en fauna in Natura 2000-gebieden kunnen verhouden. Wat toerisme betreft, moet de behoefte van mensen om in een natuurgebied te zijn volgens TOP niet als een bedrei ging worden erva ren. Volgens de organisatie geeft het aan dat men sen de behoefte hebben van de natuur te genieten. Organisaties die de natuur beschermen, kun nen daar hun voordeel mee doen en zo geld verwerven om diezelfde natuur in stand te houden. Vol gens TOP kan daarmee tegen- de dat een natuurgebied niet mag lijden onder menselijk bezoek, maar de kans moet hebben zich zelf op natuurlijke wijze te herstel len. Daarnaast moet rekening wor den gehouden met zaken als het broedseizoen. zijn bestaan kan voorzien met extra activiteiten als kamperen, verkoop van eigen producten, het opwekken van energie en in de toekomst zorgboerderijen. 'De landbouwsector is er niet alleen voor voedselproductie, maar draagt ook bij aan landschapsbe heer en en aan recreatieve voor zieningen.' TOP gaat specifiek in op de zogeheten Programmati sche Aanpak Stikstof die erop neerkomt dat boeren niet teveel stikstof mogen produceren, een belangrijk onderwerp in de beheer plannen voor Natura 2000. Vol gens TOP is de neerslag van stik stof op Texel al zeer laag en neemt die naar verwachting in de toe komst verder af, waardoor de Pro grammatische Aanpak Stikstof de verlening van vergunningen op het eiland niet zal frustreren. Visserij en natuurorganisaties, tegenpolen van oudsher, kunnen volgens TOP met oog voor eikaars belangen ook resultaten bereiken. De paragraaf gaat in op het onder werp bodemberoering dat bij onder meer de garnalenvisserij tot zeer beperkende maatregelen leidt. Volgens TOP kan bodembe roering echter ook bijdragen aan het beheer van de gebieden die onder de Natura 2000-regimes Waddenzee en Noordzeekustzone vallen. Bodemberoering gaat vol gens TOP de verzanding van de Waddenzee tegen en daarmee een verarming van het leefmilieu op de wadbodem. 'Door de ver zanding kan het Waddenecosy steem niet of maar moeizaam her stellen. Door bodemberoering als gevolg van boomkorvisserij op garnalen komt een deel van de flora en fauna weer aan de oppervlakte.' Volgens TOP kunnen de doelen van Natura 2000 (behoud van flora en fauna) alleen behaald worden met samenwerking. 'Dat houdt Texel authentiek en daar profiteert de toeristische economie ook van.' Volgens TOP moet het beheerplan een kader bieden voor Gebieden Het Natura 2000-gebied Duinen en Lage Land van Texel bestaat uit polder Waalenburg, Dijk manshuizen, de Zandkes, de Bol, Ottersaat, de Hanenplas, Korverskooi, de Dennen, de Petten en het gehele duinge bied erbij. Onder het Natura 2000-gebied Waddenzee vallen de Hors, de Schorren, de Vlakte van Kerken en het duingebied bij De Cocksdorp. Het strand maakt deel uit van het Natura 2000-gebied Noordzeekustzo ne. economische ontwikkeling, natuurherstel en het vergemakke lijken van de verlening van vergun ningen. Een belangrijke zaak in de beheerplannen is de vraag of een activiteit in een Natura 2000- gebied als een 'bestaande activi teit' wordt gezien. Als dat niet het geval is, moet verplicht een ver gunning op basis van de Natuur beschermingswet worden aange vraagd. Voor Texel levert dit punt in de praktijk naar verwachting weinig problemen op, omdat er een lange lijst met bestaande acti viteiten in de plannen wordt beschreven. Bedoeling is dat de sociaal-eco nomische paragraaf van TOP wordt opgenomen in een algeheel beheerplan dat uiteindelijk voor het Waddengebied op tafel moet liggen. Daarin komen per Wad deneiland één beheerplan en daarnaast twee beheerplannen voor de Natura 2000-gebieden Waddenzee en Noordzeekustzo ne. Bedoeling van TOP is te voor komen dat er later toch activitei ten op of rond het eiland in de knel raken zoals enige tijd geleden dreigde te gebeuren met de staandwantvisserij. TOP en de gemeente verschillen met elkaar van inzicht over de wijze waarop de gemeente zich bestuurlijk met Natura 2000 bezighoudt. Volgens de ondernemersorganisa tie zou de gemeente bestuurlijk beter vertegenwoordigd moeten zijn in de projectgroepen en klank bordgroepen die zich met de con- cept-beheerplannen voor de Natura 2000-gebieden bezighou den. In de projectgroepen worden de plannen inhoudelijk samenge steld en in de klankbordgroepen wordt onder meer bekeken of belanghebbenden zich kunnen vinden in de inhoud. Volgens een woordvoerder van de gemeente is de gemeentelijke ver tegenwoordiging goed geregeld. In de projectgroep die zich met het Natura 2000-gebied Lage Land en Duinen van Texel bezig houdt, is de gemeente vertegen woordigd door medewerker Pieter de Vries. Piet Standaart zit erin namens TOP en er zitten verder mensen in van onder meer de pro vincie, Staatsbosbeheer, hoog heemraadschap Hollands Noor derkwartier, Natuurmonumenten en nationaal park Duinen van Texel. De Dienst Landelijk Gebied van het ministerie van Economi sche Zaken leidt de projectgroep. De klankbordgroep van het Natura 2000-gebied Lage Land en Dui nen van Texel wordt voorgezeten door burgemeester Francine Gis- kes en kent wethouder Edo Kooi man als gemeentelijke vertegen woordiger. Daarnaast zit er een rits aan Texelse organisaties in die op een of andere manier met Natura 2000 te maken hebben. De klankbordgroep komt gemiddeld twee keer per jaar samen, de pro jectgroep iets vaker. In die groep worden momenteel de meeste werkzaamheden voor de concept plannen verricht. In de projectgroep en klankbord groep van de Natura 2000-gebie den Waddenzee en Noordzee kustzone, waar Texel ook mee te maken heeft, is de gemeente fysiek niet aanwezig. Daar worden alle 'natte zaken' die op Texel betrekking hebben via de Dienst Landelijke Gebied doorgegeven aan Rijkswaterstaat dat de leiding over die project- en klankbord groepen heeft. 'In die groepen werd Texel eerst door Den Helder vertegenwoordigd, maar Den Hel der is gestopt en sindsdien zit de Kamer van Koophandel er voor ons.' Wat in de project- en klankbord groepen voor Waddenzee en Noordzeekustzone wordt bespro ken, komt volgens de woordvoer der terecht bij VASTT, het samen- Kogers tegen plan klimbos paal 21 Een groep 'verontruste inwo ners' van De Koog maakt bezwaar tegen de aanleg van een klimbos bij paal 21. Zij vin den het 'onbegrijpelijk nu weer met dit verhaal te worden gecon fronteerd', nadat een plan voor een klimbos tussen De Koog en het Mienterglop eerder onder druk van een groot deel van de dorpelingen was afgeblazen. Woordvoerder Walter Brommersma wijst erop dat de bosstrook bij paal 21 'sinds jaar en dag' door Kogers en gasten van aanliggende cam pings en logiesverstrekkers wordt gebruikt om 'lekker rustig te kun nen wandelen'. 'Voor kinderen is het een ideaal speelbos.' Hij rept verder onder meer over de uilen, nachtegalen en houtsnippen die er voorkomen. Tijdens een rondgang langs omwo nenden en logiesverstrekkende bedrijven constateerde Brom mersma dat bijna iedereen in de directe omgeving tegen de aanleg van een klimbos is. De zienswijze die hij opstelde en die voor 19 december bij de gemeente moet Lintje voor acht vrijwilligers zorg Acht dames die al 25 jaar of lan ger vrijwilligerswerk in De Gol- lards of verpleeghuis De Holle- wal doen, hebben vanochtend uit handen van burgemeester Giskes een Koninklijke Onder scheiding met bijbehorend lintje gekregen. Dat gebeurde ter gelegenheid van de Nationale Vrijwilligersdag 2012. In de Gasterij van De Gollards waren op uitnodiging van Omring Zorgcentrum Texel bijna alle 150 vrijwilligers voor een feestelijke bij eenkomst bij elkaar. De gedecoreerden zijn de dames P.M. Herweijer-Stoepker, T.M. Boon-Dijt, N. Witte-Smit, G. Wie ten-Kampstra, C.E. Voorhuis-Root- veld, M.H. Zijm-van Heerwaarden, C.J.M. Rutte-Timmer en D. de Smidt-de Vries. Zij werden allemaal benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Twee andere dames die al meer dan 25 jaar als vrijwilliger in de zorg actief zijn, E. van der Meer-Lange- Boodtlaan en paal 21 is een goed veld en M. Bakker-Zijm, kregen al idee. eerder een Koninklijke Onderschei ding. werkingsverband van de gezamenlijke Friese Waddeneilan den en Texel. Daar zit onder ande re burgemeester Francine Giskes in. VASTT heeft ook een jurist in de arm genomen die bijhoudt of de belangen van de Waddeneilan den bij de concept-beheerplannen voor de Natura 2000-gebieden Waddenzee en Noordzeekustzone goed worden behartigd. 'Hij houdt ons voortdurend op de hoogte van de ontwikkelingen.' TOP en de gemeente verschillen al een tijdje van inzicht over de bestuur lijke vertegenwoordiging. Verder trekken ze bij het maken van de beheerplannen samen op om de belangen van het eiland te behar tigen. Volgens de woordvoerder valt de invloed die Natura 2000 op Texel heeft uiteindelijk mee. Toen het hele proces zes jaar geleden begon en onduidelijk was waar het zou eindigen, leek het nog veel impact op het eiland te krijgen. 'Daar hebben we onze inzet op afgestemd in het belang van Texel, maar vooralsnog blijkt dat de hoe veelheid geld en tijd die daarin is geïnvesteerd ruimschoots teveel is geweest. Op het moment dat toch nog zou blijken dat we zwaar der in moeten zetten, zullen we dat meteen doen. Zo goed zijn we wel betrokken dat we dat goed kunnen inschatten.' worden ingeleverd, is inmiddels door ruim vijftig Kogers getekend. Volgens Brommersma hebben Stichting Texel Campings en de Vogelwerkgroep een eigen ziens wijze ingediend. Wat vindt u? Medische Post Vorige stelling: In 2013 gaat het niet meer lukken, maar in 2014 moet de Medische Post weer open. Geworteld op Texel, is in Michigan (VS) overleden onze schoonzus, tante en oudtante Ali Anna Riddering-Drijver zus van Dick Drijver f van de Marei 26 april 1922 4 december 2012 Haarlem: Alice Drijver-Kamp Marjon Karin, Louk en Anne Voor de vele blijken van medeleven na het over lijden van mijn lieve vrouw, onze lieve moeder en oma JOHANNA THEODORA DIJT-WITTE bloemen en aanwezigheid. Het is voor ons een fijne en troostrijke gedachte dat Hanny in haar leven voor velen zoveel heeft betekend. Sieme Dijt Oosterend, december 2012 Omringd door velen die haar een warm hart toedroegen, hebben wij op 13 oktober 2012 afscheid genomen van onze allerliefste moeder, schoonmoeder en oma BETTY WITTE-GROOT Het is een troost om te ervaren dat zij niet alleen voor ons zo bijzonder en geliefd was. Voor de vele blijken van medeleven willen wij u allen hartelijk bedanken. -<■ t-,i Ronald, Klazien, Jolanda Esther en familie. Familieberichten Hartverwarmend was het dat zovelen ons terzijde stonden bij het afscheid van onze lieve man, vader en opa Thijs van der Laan Wij danken u hartelijk voor alle blijk van medeleven. Het heeft ons heel goed gedaan. Zijn positiviteit en trots zullen altijd onze inspiratiebron blijven. Jannie van der Laan Anneke en Cor Janenlna TheaenWietze Reinetteen Chris en kleinkinderen Als je de voet op de andere oever zet en het blijkt de hemel te zijn. Als je dan door een hand wordt aangeraakt en het blijkt Gods hand te zijn. Als je dan muziek hoort en het blijken engelen te zijn, dan ben je niet heen gegaan, maar thuis gekomen. Wij danken u hartelijk voor uw medeleven bij het overlijden van onze zwager en oom WILLEM BAKKER Uw aanwezigheid op de dag van de begrafenis en alle andere blijken van deelneming zijn ons tot steun bij het verwerken van dit verlies. Namens de familie Texel, december 2012

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 3