Burgernet maakt goede start Kermisbelofte of kiezersbedrog 2SSB TEXELSE 5 COURANT Politiek steunt AED-netwerk 'Texel trainingskamp Olympische sporters' stman Je bent veel te i weekje langer blijven *n de Ouwe Sunder te promoten. 'Vandaag starten we met Bur gernet op Texel. Hartelijk dank voor uw deelname. Zo maken wij Texel samen veiliger. Vrien delijke groet, burgemeester Francine Giskes.' Aldus het SMS-bericht dat woensdagmid dag werd gestuurd aan de Texe laars die meedoen aan het Bur gernet, het netwerk om de opsporingsactiviteit van de poli tie te ondersteunen. Dezelfde Texelaars kregen op het zelfde moment een e-mailtje met een meer ludiek karakter: 'Gezocht: man met witte baard, rode mijter, rode cape, in bezit van een wit paard. Heeft u meer informatie over deze persoon, neem dan con tact op met 0800-0011Het aantal inwoners dat zich na de start van de werving op 7 november als deelnemer voor Burgernet heeft gemeld, heeft de verwachting over troffen. De burgemeester: 'Vijf pro cent van de Texelaars, genoeg om van start te gaan. Prachtig, maar ik hoop dat nog meer mensen zich zullen aanmelden. Hoe groter het netwerk, hoe beter. Aanmelden kan via www.burgernet.nl.' Hoe werkt Burgernet? Bij een mel ding van bijvoorbeeld een vermist kind of inbraak kan de centralist van de meldkamer een Burger- netactie opstarten. De Burgernet- deelnemers krijgen een spraak- of tekstbericht met de vraag uit te kijken naar bijvoorbeeld een omschreven persoon. Naar aanlei ding van deze oproep kan men direct bellen met de meldkamer van de politie. De politie kan daar door meer gericht in actie komen. Uit onderzoek blijkt dat de kans op aanhouding daardoor met 10 tot 15 procent wordt vergroot. Deelne mers krijgen na afloop bericht over het resultaat van hun inzet. Dinsdagavond was ik getuige van de discussie over de kermis. De raadscommissie liep volgzaam achter het college aan. De kermis blijft in De Koog, van een tweede kermis in Den Burg kan geen spra ke zijn. Als er daar al eentje wordt gehouden, dan zal dat niet veel meer zijn dan een draaimolen, een suikerspin en een oliebollenkraam. Enkele genoemde redenen: 1 Dezelfde argumenten waarom de kermis destijds naar De Koog ging, gelden nu nog. 2. Bij twee kermis sen kan bij toeristen de indruk ontstaan dat Texel een kermisei- land is en dat stemt niet overeen met onze kernwaarden. 3. Geen geschikte locatie. 4. Klachten. 5. Extra kosten. Ik ben dat maar eens nagegaan. Argument 1Wat zegt ons archief: Op 22 september 1987 meldt de Texelse Courant dat komende zomer in Den Burg geen kermis meer kan worden gehouden in ver band met de op handen zijnde reconstructie van de Groeneplaats. De gemeente overwoog de kermis te verplaatsen naar De Nikadel, alwaar het een vijfdaags evene ment zou worden. Andere voor kermisexploitanten aantrekkelijke plaatsen waren er niet. Argument tegen was dat in De Koog overlast ontstaat en dat er al genoeg ver maak is. Argument pro was dat de kermis in 1988 naar verwachting 45.000 gulden bij het gemeente in het laatje zou brengen. Het geld zou ten goede komen aan het ver enigingsleven. Zonder kermis zou den die dat geld mis lopen. Kogers konden via een enquête hun mening uitbrengen. 130 Kogers waren vóór de komst van de ker mis, 126 tegen, 5 hadden geen mening. Ook de dorpscommissie was tegen, vanwege het lawaai en overlast voor de belendende cam pings. Maar de gemeenteraad en b en w waren in meerderheid tevre den over de eerste 'experimenteer- kermis' die in 1988 in De Koog werd gehouden, het mocht daar een vervolg krijgen. Exploitanten waren zelfs zó tevreden, dat ze bereid waren een hogere pacht te betalen. Gelden dezelfde redenen van toen nu nog? Zegt u het maar. Argument 2: Wordt Texel een 'ker- miseiland' als er twee kermissen achter elkaar worden gehouden? Sander Willemstein van Bureau Kermisgids dat de kermis al jaren in opdracht van de gemeente orga niseert, denkt dat het zo'n vaart niet loopt. 'Twee weken kermis klinkt lang, maar in De Koog duurt het van woensdag tot zondag, als je dat in Den Burg nog een keer doet, zijn het tien dagen.' Dan de vraag: wat is de link tussen de ker mis en de Texelse kernwaarden? Wethouder Visman moest dins dagavond het antwoord schuldig blijven. Het zou ergens moeten staan, maar hij wist niet waar. Argument 3: Kan er wel een kermis in Den Burg worden gehouden? Niet zoals in De Koog, maar dat moet je volgens Willemstein ook niet willen. 'Om aantrekkelijk te zijn, moet je het een andere lading geven.' Zonder locaties te noemen ziet hij op kleinere schaal wel mogelijkheden in Den Burg. Boven- COLUMN dien: 'Als je twee kermissen achter elkaar houdt, wordt het voor exploi tanten aantrekkelijker om naar Texel te komen.' Argument 4: Klachten. Bureau Ker misgids organiseert in veel binnen steden kermissen. Willemstein: 'In het verleden waren er wel klachten, maar sinds we geluidsbegrenzers hebben, valt het erg mee. Zeker als je voor niet al te grote attracties kiest. Je moet wel met de omge ving in overleg gaan. Dan zijn er zeker mogelijkheden, al heb je nog wel een lange weg te gaan.' Overi gens blijkt dat omliggende logies- bedrijven de kermis in De Koog liever zien gaan dan komen. Argument 5: Extra kosten. Hier is geen onderzoek naar gedaan. Een kermis brengt wel geld in het laatje. Een extra kermis zal de gemeente ook geld opleveren. Wellicht is het een originele gedachte om dat, zoals vroeger, weer ten goede te laten komen aan het verenigingsle- Het is natuurlijk aan de raad om te besluiten waar je de kermis wilt. Maar baseer je beslissing wel op de juiste informatie en argumen ten. Zeker wanneer je het als belof te in het raadsprogramma hebt opgenomen. Iemand twitterde: 'Kiezersbedrog.' Zegt u het maar. Texel als locatie waar Olympi sche sporters komen trainen. Dat beeld heeft wethouder Hen- nie Huisman (sport) voor ogen bij de ontwikkeling van Texel als sporteiland. De wethouder liet dat weten in de commissievergadering bij een bespreking van de vraag wat er moet gebeuren met geld dat moge lijk overblijft van de maximaal €65.000,- die de gemeenteraad voor de finale van de Nationale Sport Week op Texel in 2013 heeft uitgetrokken. De PvdA wilde het geld dat overblijft alvast opzij zet ten voor een nieuwe sporthal in Den Burg, maar dat ging de andere partijen vooralsnog een stap te ver. De organisatie van de finale van de Nationale Sport Week brengt de gemeente en NOCNSF de komen de maanden nauw met elkaar in contact en de wethouder hoopt dat daar iets blijvends uit naar voren komt. Tijdens de aftrap van de manifestatie een paar weken geleden liet Erik Lensink, manager sportontwikkeling van NOC'NSF, al weten dat heel Texel als een sportaccommodatie kan worden beschouwd. Volgens de wethouder zou het helemaal mooi zijn als het daad- De derde winnaar van een weekend Efteling was Wietske Ellen uit Den Burg, wier dochter Caitlin de taart vasthoudt. Intussen gaat de stem- pelactie in Den Burg door en blijven ingeleverde stempelkaarten mee tellen voor komende prijzenrondes. De trekking voor de drie overige weekenden in de Efteling is op 31 december. Het Sinterklaasfeest op De Bruinvis in Oudeschild is woensdag niet bepaald onopgemerkt gebleven. Eerst bleek het grote boek van de Goedheiligman zoek, daarna kreeg de school de telefonische mede deling dat twee Pieten in een overmoedige bui in een vliegtuigje van Paracentrum Texel waren gestapt, maar geen idee hadden hoe ze moesten sturen en landen. Gelukkig hadden ze radiocontact met eigenaar Jan Boyen Rienks. Uiteindelijk kwam alles goed, mede dankzij de scholieren, die een groot wit kruis op het Oudeschilder voetbalveld legden, waarop de Pieten even later met groot gevoel voor precisie aan parachutes wisten te landen. fotousaHochstenbach) Het AED-netwerk kan rekenen op financiële steun van de gemeenteraad. Dat betekent dat het netwerk binnenkort kan wor den opgericht. De politieke partijen gaven maan dagavond in de commissieverga dering aan eenmalig €25.000,- beschikbaar te stellen. Daarnaast is de raad bereid jaarlijks voor maximaal €21.000,- garant te staan voor eventuele tekorten op de exploitatie. Het besluit wordt later deze maand bekrachtigd in de raadsvergadering. Met het geld van de gemeente heeft het netwerk voldoende geld om van start te kunnen gaan. Daar is zo'n €75.000,- voor nodig en daarvan is zo'n €50.000,- toege zegd door andere partijen. Er zijn ook aanvragen voor financiële steun waarover de voorbereidende werkgroep AED nog uitsluitsel moet krijgen. Het geld is onder meer nodig voor de aanschaf van AED's en ver warmde buitenkasten waarin de AED's kunnen hangen, zodat ze het hele jaar 24 uur per dag beschikbaar zijn. Daarnaast is er geld nodig voor opleiding van vrij willigers. Daarna zijn er jaarlijks kosten voor onderhoud van mate riaal en het op peil houden van kennis. Wethouder Hennie Huisman (wel zijn) liet weten dat er bij bedrijven een beroep wordt gedaan om men sen die getraind zijn in de omgang met een AED vrijwilliger te laten worden bij het netwerk. Er zijn zo'n zeshonderd vrijwilligers nodig, maar dat aantal is nog niet bereikt. Huisman schatte dat straks zo'n honderd vrijwilligers jaarlijks door het netwerk getraind moeten wor- werkelijk worden van een plek waar Olympische sporters trainen leidt tot investeringen in de sportac commodaties op het eiland. Iets soortgelijks heeft zich al voorge daan bij de Texel Halve Marathon die elk jaar talentvolle hardopers van Team Distance Runners kent. De stichting heeft sindsdien Texel ontdekt als prima plek om te trai nen. den in de omgang met een AED. Aad van Gils (Texels Belang) waar schuwde ervoor dat er geen gevoel van schijnveiligheid moet ontstaan door de oprichting van het net werk. Huisman merkte op dat Texel gemiddeld 18 reanimaties per jaar kent waarvan 20 tot 30 procent een goede afloop kent. Met behulp van beschikbare AED's en vrijwilli gers kan de hulpverlening al op gang komen voordat de ambulan ce er is en dat kan een goede afloop bespoedigen. Mensen die zich hebben aange meld voor het netwerk krijgen vol gens de AED-werkgroep bericht zodra het netwerk daadwerkelijk is opgestart. Texel en Alkmaar zijn de laatste twee gemeenten in de Kop van Noord-Holland nog een AED- netwerk moet worden opgericht. In de andere Noordkopgemeenten is het systeem al operationeel. Sinterklaas overhandigde woensdag in hoogsteigen persoon de hoofdprijzen aan de drie winnaars van de eindejaars actie van onder nemersvereniging Den Burg Winkelhart van Texel. Nel Appel-Brouwer uit Oudeschild was één van de Winnaars. De discussie over de €65.000,- leidde ertoe dat geld dat uiteinde lijk overblijft zoals gebruikelijk moet terugvloeien naar de algemene reserves van de gemeente. De PvdA, die had voorgesteld om alvast geld voor een eventuele nieuwe sporthal te reserveren, was niet verrast over de uitslag, maar vond het ook een beetje jammer. Er blijft mogelijk geld over van het beschikbare bedrag omdat er sponsors voor het evenement wor den aangezocht. Winnaar van de stempelactie in Den Burg was ook Femmy Buijs uit De Koog. Ook zij kreeg een geheel verzorgd weekend naar De Efteling voor twee volwassenen en twee kinderen, met twee overnachtingen in vakantiepark Bosrijk. VRIJDAG 7 DECEMBER 2012 Actie voor voedselbank Beauty Online van Martine van Hintum in De Koog houdt deze maand een inzamelingsactie voor de voedselbank. Van Hintum schenkt een deel van de behande lingen die ze uitvoert aan de Stich ting Broodnodig op Texel en ze zet een collectebus neer waarin bezoe kers een bijdrage kunnen doen. Mensen kunnen ook voedsel voor de voedselbank afgeven. De zaak van Van Hintum is te vinden aan Passage 1900 aan de Dorpsstraat. Titelsong Texel FM van Landmark 105 De band Landmark 105 gaat samenwerken met Texel FM. Hun nieuwe nummer Moving On wordt het themanummer van de radio-uitzending die van dinsdag 18 tot en met zondag 23 decem ber vanuit het glazen huis op de Groeneplaats in Den Burg wordt gemaakt. Landmark 105 is een popband die de afgelopen tijd in de voorpro gramma's van onder meer Rigby, 10CC en De Dijk heeft gespeeld. De band is opgericht door Liesbet Scholte die een paar jaar geleden in de finale van de Grote Prijs van Nederland stond. De vijf bandle den kennen elkaar van de Rockaca demie in Tilburg. Een van de mede werkers van Texel FM heeft contacten met de band, waardoor de samenwerking tot stand kwam. Landmark 105 geeft vrijdagavond 21 december een optreden op het podium naast het glazen huis op de Groeneplaats. De band veilt die avond tevens een huiskamercon cert dat meteen dat weekend wordt gegeven. Het nummer Moving On is de hele week als themanummer op Texel FM te horen. Begin janu ari komt dat nummer op CD uit. Texel FM is van 18 tot en 23 december te beluisteren via Radio Texel (106.1 FM) en internet. Glazen ontbijt voor Texel FM Xander van Boven, deelnemer aan het TV-programma Junior MasterChef van SBS6, verzorgt zaterdag 22 december een ont bijt voor Texel FM. Het glazen ontbijt wordt gehouden van 9.00 tot 10.30 uur in de Pof- ferglop op de Groeneplaats met uitzicht op het glazen huis van Texel FM. Deelname kost €10,- per persoon. Meer mag ook volgens organisatoren Van Boven en Corina Hordijk. Zij streven ernaar dat alle opbrengsten via Texel FM naar het Rode Kruis gaan om babysterfte terug te dringen. 'De Pofferglop wordt kosteloos beschikbaar gesteld en we streven ernaar dat ook alle ingrediënten voor het ontbijt worden gespon sord door Texelse supermarkten en producenten.' Belangstellenden moeten zich vantevoren aanmel den via glazenontbijt@gmailcom. Dat is mogelijk tot en met woens dag 19 december. Subsidie voor energiebesparing De gemeente gaat extra ener giebesparende en energieop- wekkende maatregelen in nog te bouwen woningen en vakan tiewoningen subsidiëren Een aanvraag wordt alleen ingewil ligd als vast staat dat het bouw plan ook werkelijk binnen een bepaalde tijd wordt uitgevoerd. Het college vindt het begrijpelijk dat initiatiefnemers zich al in een vroeg stadium van planvorming willen verzekeren van subsidie, maar het gevolg is dat een groot bedrag op die wijze wordt vastge legd voor mogelijke projecten op lange termijn, terwijl de subsidie- pot leeg raakt. Vanaf 1 maart is een aanvraag voor subsidie bij het gemeentelijke energieloket daarom alleen ontvankelijk als daar een onherroepelijke omgevingsvergun ning (bouwvergunning) bijgevoegd is. Uit die vergunning blijkt ook of aan de subsidie-eisen voor de energiezuinige woning voldaan zal worden. Vanaf het moment dat de subsidie is toegekend, is het bedrag gereserveerd.

Texelsche Courant | 2012 | | pagina 5